اردیب (ارابه) نگین کویر

به بهانه سالروز گرامیداشت سعدی

ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی (۶۰۶۶۹۱ هجری قمری) شاعر و نویسندهٔ پارسی‌گوی ایرانی است. مقامش نزد اهل ادب تا بدانجاست که به وی لقب استاد سخن داده‌اند. آثار معروفش کتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نیز غزلیات وی است

سعدی در شیراز زاده شد. پدرش در دستگاه دیوانی اتابک سعد بن زنگی، فرمانروای فارس شاغل بود.

سعدی هنوز کودک بود که پدرش در گذشت. در دوران کودکی با علاقه زیاد به مکتب می‌رفت و مقدمات علوم را می‌آموخت. هنگام نوجوانی به پژوهش و دین و دانش علاقه فراوانی نشان داد. اوضاع نابسامان ایران در پایان دوران سلطان محمد خوارزمشاه و بخصوص حمله سلطان غیاث‌الدین، برادر جلال الدین خوارزمشاه به شیراز (سال ۶۲۷) سعدی راکه هوایی جز کسب دانش در سر نداشت برآن داشت دیار خود را ترک نماید.

ادامه مطلب

ولادت حضرت زینب (س)وروزپرستاربرشماوشیعیان مبارکباد.

ثمره ازدواج مبارک علی علیه السلام و فاطمه زهرا علیها السلام پنج فرزند به نام های حسن، حسین، زینب، ام کلثوم و محسن است.
بنابر آن‌چه که از امام صادق علیه السلام رسیده است «محسن» که آخرین فرزند زهرا بود، بر اثر تجاوز و هجوم دشمنان اسلام به خانه آن حضرت، در شکم مادر جان داد و به دنبال این حادثه دردناک و صدماتی که بر جسم فاطمه علیها السلام وارد آمد، آن حضرت بیماری شدید پیدا کرد و به شهادت رسید.
زینب، سومین فرزند مهد ولایت است که در سال پنجم هجری از مادری چون فاطمه زهرا (س) متولد شد و در دامان ایشان، پیامبر اسلام (ص) و حضرت علی (ع) پرورش یافت
 پدر زینت
زینب، یعنی زینت پدر و این نامی است که خداوند برای دختری انتخاب کرد ، که با انجام رسالت خویش زینت بخش تاریخ شد و موجب افتخار و سرافرازی خاندان وحی و ولایت گشت. و این است که نام زینب در تاریخ کربلا که تاریخ جاودانگی اسلام و تشیع است، به خاطر فداکاری‌هایش، زیبا،‌درخشان و جاودانی است

حضرت زینب (س) پرستار نهضت و انقلاب حسینى

. یکی از سیره های عملی زندگی این بانوی الهی، پرستاری و دست گیری از حال بیماران و درماندگان بود. اتفاقات سختی که در طول حیات سراسر مرارت بار ایشان رخ داد؛ همچون بیماری مادر بزرگوارشان، ضربت خوردن پدر، مسمومیت برادر و بالاخره حادثه بزرگ کربلا، زینب را به عنوان الگوی پرستاران معرفی کرد و سالروز ولادتش، به عنوان روز پرستار برگزیده شد.

پرستار بزرگ صحرای کربلا، در آن روز سخت، وظایف سنگینی به عهده داشت: تقویت روحیه مجروحان و خانواده شهیدان، رسیدگی به بازماندگان و کمک به اطفال. هم چنین ایشان به مراقبت از حضرت سجاد (ع) نیز که در بیماری شدید به سر می برد، مشغول بود.

 

ادامه مطلب

به بهانه سالروز گرامیداشت عطار نیشابوری

۲۵ فروردین، سالروز  عطار بر جامعه ی فرهنگی و ادبی ایرانی گرامی باد

   کردی ای عطار بر عالم نثار           نافه ی مشک هر زمانی صدهزار

از تو پر عطر است آفاق جهان           وز تو در شورند عشاق جهان
                                           "منطق الطیر"

 روز بیست و پنج فروردین ماه به نام یکی از عارفان و پیشروان شعر عرفانی ایران نامگذاری شده است. و او هم کسی نیست جز "فرید الدین محمد عطار نیشابوری"، که در قرن ۶ و ۷ زیست می کرده و در حادثه ی خونین نیشابور که مردم آن دیار توسط مغول قتل عام شدند؛ او نیز کشته می شود.
از برجسته ترین آثار عطار می توان به "دیوان عطار"، "منطق الطیر" و "تذکره الاولیاء" اشاره کرد.  دانشنامه ی ویکی پدیا و مجمع الصفاء رضاقلی خان هدایت شمار کتاب های تصنیفی و تالیفی (نثر و نظم) عطار را 190 کتاب دانسته اند. اما دکتر استعلامی نظری دیگر دارد(( تا هنگامی که استاد بزرگ ما بدیع الزمان فروزانفر "شرح احوال و نقد و تحلیل آثار عطار" را تالیف کرد، آثار نظم و نثر ِ مانده عطار را هشت کتاب می دانستیم اما پس از نشر مختارنامه عطار با مقدمه ی دکتر شفیعی کدکنی، و بحث مبسوط او درباره ی خسرونامه، و این که خسرونامه ی عطار این خسرونامه نیست، اکنون شش اثر نظم و یک نثر(تذکره الاولیاء) از عطار در دست داریم. شش کتاب نظم او، اسرار نامه، الهی نامه، مختار نامه، مصیبت نامه و منطق الطیر(مقامات طیور)، و دیوان قصاید و غزلیات است...))** 

 

ادامه مطلب
نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

نقدی بر عملکرد بخشدار محترم شهرستان خوروبیابانک از دیداردیب نگین کویر

دربدو ارزیابی، شرح وظایف بخشداریها را که زیر مجموعه فرمانداری می باشند رادرقسمت (ادامه مطالب)  بیان میکنیم و سپس به ارزیابی مواردی از آن به عنوان شاخص که بارنگ قرمز مشخص شده اند می پردازیم .

 

با توجه به شرح وظایف بیان شده  در قسمت( ادامه مطالب )در مورد عملکرد بخشداری شهرستان خوروبیابانک در زمینه امور نظارت و بازرسی، امور اقتصادی و فرهنگی بخش، تشکیل جلسات عمومی در روستاها و استماع نقطه نظرات اهالی، بسیار ضعیف بوده و جای تامل و کار مضاعف دارد (این نکات در متن وظایف بخشدار با رنگ قرمز مشخص شده است) امید می رود  در جهت بهبود و ارتقائ سطح کیفی و معیشتی شهرستان گام بردارند.

 

درخاتمه چند نکته و سخن با بخشدار محترم :

·         سرکشی از روستاها و بررسی مشکلات و ایجاد هماهنگی در جهت رفع آن ها با همکاری شوراهای اسلامی چگونه بوده است؟ فقط در زمان ورود نماینده محترم مجلس بطور سالانه یک بار آن هم در معیت ایشان بعنوان همراه و باز آنهم بطور اتفاقی و انتخابی در روستاها

·         موظف ساختن دهداران به حضور در روستاها و تشویق مشارکت عمومی در جهت سیاست های نظام جمهوری اسلامی در تمامی ابعاد؟  عدم حضور بخشدار و یا نماینده ایشان در چند جلسه شورای روستاهای جنوبی حتی بصورت نمادین

·         پیگیری جذب اعتبارات تخصیصی برای طرح های عمرانی، فرهنگی و اقتصادی؟ آیا پیگیری صورت گرفته یا تمام بودجه ها از چوپانان به سمت نایین خرج شده است؟ شماچه مقاومت و در خواستی داشته اید ؟؟؟ چرا نباید منطقه خوروبیابانک دارای حتی یک کارخانه دولتی باشد؟ چرا معادن منطقه از پرسنل غیربومی بهره برده، در صورتی که جوانان بومی بیکار هستند؟

·         تشکیل جلسات عمومی در روستاها و استماع نقطه نظرات اهالی???سالی یکبار در معیت نماینده محترم شهرستان آنهم برای نیم ساعت ؟؟؟

·         مراقبت در بهبود و پیشرفت اوضاع اجتماعی و اقتصاد محلی ؟؟؟

·         نظارت در ایجاد سرویسهای حمل و نقل بین روستاها، حوزه بخش و مراقبت در امر راهنمایی و رانندگی و موسسات حمل و نقل

·         نظارت در ساختن راهها بویژه راههای فرعی و تاسیس پارکها ، باشگاهها. آیا در مورد تردد ماشینهای سنگین که ثروت منطقه حتی سنگ و خاک آن را به تبره کشیده اند، اقدامی نباید صورت بگیرد؟ واقعا فکر نمی کنید در حق مردم آن ناحیه جفا می شود؟ شما نمی توانسته و نمی توانید از این ماشینهای سنگین عوارضی برای ترمیم جاده هایی که خراب می کنند اخذ کنید؟ بقیه نواحی چه تمهیداتی درنظر گرفته اند؟ تا بحال تحقیق کرده اید؟؟؟؟

·         نظارت در حفظ ابنیه و آثار ملی و باستانی و تشریک مساعی با مسئولان امر؟؟؟

·         سرکشی مرتب به کلیه روستاهای واقع در حوزه بخش و اطلاع از نیازمندیهای ساکنان روستاها و کوشش در تامین خواسته های آنان ؟؟؟

·         نظارت در امور انجمنهای ده ؟؟؟

جناب آقای بخشدار، موارد یاد شده گوشه ای از دغدغه های اهالی منطقه می باشد که از طریق اردیب نگین کویر بازگو گردید. به امید موفقیت روزافزون شما در خدمتگزاری به مردم شریف منطقه، تعالی و سربلندی شما آرزوی ماست.

دست در دست هم دهیم به مهر         میهن خویش را کنیم آباد

ادامه مطلب

تغییر نام و آدرس وبلاگ"افق اردیب"

با سلام

در سال جدید و زین پس وبلاگی به نام افق اردیب با آدرس قبلی را مشاهده نخواهید نمود. علاقه مندان می توانند به وبلاگ "آبشکوه" و به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایند.

آدرس وبلاگ جدید:

 


همایش بزرگ( جشن ستارگان)در شهرستان خوروبیابانک

چند روزی است اطلاعیه هایی با عنوان همایش بزرگ جشن ستارگان در شهر خور توسط آموزش و پرورش نصب گردیده است که ستارگان فوق را دانشجویان.فرهنگیان علما شعرا و رتبه های زیر 2000 کنکور،هنرمندان،دولتمردان،دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا،استادان حوزه و دانشگاه  و صاحبان تالیف شامل می شود البته جهت معرفی ستارگان شماره تلفن هایی جهت تماس با آموزش و پرورش خور ذیل اطلاعیه ها آمده است.

 باتشکروقدردانی از دست اندرکاران  اردیب نگین کویربرای برپایی مفیدترهمایش چند نکته رایادآور می شود:

١-بااطلاع رسانی وسیع ازتمامی نیروهای شهرستان وروستاهای تابعه دعوت شود.

٢-زمان ومکان مناسبی برای برپایی همایش درنظر گرفته شود.

 

    


روز ملی فناوری هسته ای

روز ملی فناوری هسته ای رابه تمام هموطنان وشماهمشهریان عزیز تبریک عرض می نمایم .

20 فروردین سال 1385 خبر دستیابى ایران به فناورى غنى سازى اورانیوم و راه اندازى یک زنجیره کامل غنى سازى توسط سانتریفیوژ هاى ساخت ایران اعلام شد و در پی این موفقیت دانشمندان و متخصصان کشورمان در دستیابی به نسل جدیدی از سانتریفیو‌ژها در ایران و اعلام آن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشورمان در زمره کشورهای صاحب تکنولوژی در غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود.

فرآیند غنی‌سازی اورانیوم و روش‌ سانتریفیوژ

در اورانیوم طبیعی که از فرایند تصفیه به دست می‌آید، تنها حدود 7/0 درصد ایزوتوپ اورانیوم 235 وجود دارد و بقیه آن را ایزوتوپ اورانیوم 238 و سایر ایزوتوپ‌ها تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر بیش از 90% راکتورهای قدرت جهان که راکتورهای آبی هستند، به اورانیوم غنی‌شده نیاز دارند. بنابراین ضروری است که نسبت اورانیوم 235 موجود در اورانیوم طبیعی به وسیله فن‌آوری غنی‌سازی افزایش یابد.

ادامه مطلب
نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

به بهانه 18 فروردین روز جهانی بهداشت

هفتم آوریل هر سال مصادف با هجدهم فروردین ماه به مناسبت سالروز تاسیس سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز جهانی بهداشت نامگذاری شده است و هر ساله به این مناسبت، شعاری مرتبط با مهمترین دغدغه سازمان جهانی بهداشت اعلام می گردد. به مناسبت این روز در سراسر جهان برنامه های ویژه ای طراحی و اجرا می شود و شعار اعلام شده، سرلوحه برنامه های سلامت کلیه کشورهای عضو قرار می گیرد.

در شعار روز جهانی بهداشت سال ۲۰۰۷  به "سرمایه گذاری برای سلامت" توجه شده است:

Invest in Health, Build A Safer Future

برای سلامت سرمایه گذاری کنید تا آینده ای ایمن تر بسازید!

و یا با عبارت پیشنهادی وزارت بهداشتُ درمان و آموزش پزشکی کشورما:

" آینده ای مطمئن با سرمایه گذاری در سلامت"

 

ادامه مطلب
نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

زادروز زرتشت

زادروز زرتشت؛ تنها پیامبری که از میان آرین ها برخاست .
ششم فروردین (امسال 26 مارس) زادروز زرتشت، تنها پیامبری است که از میان آرین ها برخاست و «کردار نیک، پندار نیک، و گفتار نیک» را ندا داد و ترویج کرد تا پیروان آموزش های او بویژه ایرانیان با این منش پرورش یابند و بارآیند. زرتشت هیچگاه نگفت که از جانب خدا (اهورامزدا) مامور هدایت بشر شده است. زرتشت خود را یک آموزگار خوبی ها و برحذرداشتن بشر از گراییدن به بدی ها می نامید و می گفت که گریز از بدی ها و پلیدی هاست که در بشر ایجاد احساس شادی و نیکبختی می کند و این احساس تا ابدیت در او باقی می ماند.
     تا وفات زرتشت، تقریبا همه ایرانیان که غالبا میترائیست بودند به مکتب او گرویدند و آیین زرتشت در زمان ساسانیان دین رسمی ایران اعلام شد و روحانیون زرتشتی در دستگاه حکومتی دارای منزلت ویژه شدند. آرین ها و ازجمله ایرانیان تنها مردم جهان باستان بودند که بت پرست نبودند.
ادامه مطلب

سرآغاز دفتر بنام حی توانا

 

باعرض سلام وتبریک مجدد وآرزوی سلامت و بهروزی برای شما عزیزان ،درسال جدید بر آنیم که بتوانیم با استعانت از ایزد منان در راه اعتلای منطقه هر چند اندک گامی  برداریم از شما سروران عزیز تقاضامندم باارائه نظرات وپیشنهادات وارسال مطالب  از منطقه ما را یاری نمایید.

 اردیب نگین کویر   http://navaieordib.persianblog.ir/

Sabeti.abbas@gmail.com

 

عباس ثابتی