اردیب (ارابه) نگین کویر

هردم از این باغ بری میرسد ××××××××××× تازه تر از تازه تری می رسد

به نقل از وبلاگ آبشکوه 

لحظاتی پیش یکی از اولیای دانش آموزان مدرسه ابتدایی شهید دکتر حسینی(تنها مدرسه دایر در روستای اردیب) طی تماس تلفنی مشکلی را اعلام نمود، که در اینجا ضمن اطلاع رسانی، از مسوولان شهرستان خوروبیابانک درخواست می شود جهت رعایت عدالت و انصاف هر چه سریعتر به این مشکل رسیدگی و در جهت رفع آن تلاش نمایند.

مدرسه ابتدایی روستای اردیب با وجود داشتن دانش آموز در تمامی پایه های اول تا پنج ابتدایی از ابتدای سال تا کنون با دو معلم اداره می شد که متاسفانه از دو روز پیش یکی از معلم ها به نام آقای یزدانی را به روستای چاهملک منتقل نموده اند و با وجود اعتراض اولیای دانش آموزان نسبت به این مساله، مسولان آموزش و پرورش خور اعلام نموده اند که به دلیل دانش آموز کم، مدرسه با یک معلم(شما بخوانید مدیر،ناظم،آبدارچی و...) باید اداره شود!!! این در حالی است که مدارس ابتدایی شهر خور با دانش آموزان کم(به طور متوسط هر ١٠ نفر دانش آموز یک معلم همراه با ناظم و مدیر و آبدارچی و ... ) در حال فعالیت می باشد و دبستان روستای اردیب با داشتن ١۶ دانش آموز باید فقط با یک معلم(شما بخوانید مدیر،ناظم،آبدارچی و...) اداره شود!!این کجایش عدالت نام دارد!

نکته: مدرسه قدیمی اردیب که البته وقفی هم بود فروختند و شاید می خواهند این مدرسه را هم کم کم تعطیل کنند و بعدش هم بفروشنننننننننننند!!!

اردیب نگین کویر:باتشکر از مدیریت وبلاگ آبشکوه جهت اطلاع رسانی بموقع چند سخن بامسئولان اداره آموزش و پرورش خور وبیابانک و شوراو دهدار روستا:

جناب آقای امراللهی

ریاست محترم آموزش و پرورش شهرستان خوروبیابانک

 خواهشمنداست در اسرع وقت موضوع بررسی وصحت و سقم انتقال معلم مدرسه اردیب راتایید یا تکذیب کنید وگرنه مراتب از طریق اطلاع رسانی ریاست جمهوری ووزارت خانه مربوطه پیگیری می شودچگونه مدرسه ای که دارای پست اداری است بلاتصدی میماند ونیرو جایگزین نمی شود ،این چه مدیریتی است که بدون جایگزین کردن نیرو با انتقالی نیرو موافقت می شود .

بگذارید تکلیف فروش مدرسه وقفی مشخص شود سپس....

اعضائ شورای اردیب خواهشمنداست درکنارمشغله روزمره خود مسئولیتی را که در قبال اهالی روستا قبول کرده ونامزد شورایاری شدید را انجام دهید واین پست آویره ای برای رسیدن به ....نباشد ودنیای خود را به عقبی نفروشید هیچ خدمتی بالاتر از کمک به اهالی روستا یمان نیست کمی تعصب به خرج بدهید .

آقای دهیار اردیب مقیم در خور خواهشمنداست درکنار کارهای عدیده روز مره مراتب را پیگیری نمایید

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢۸
Comments نظرات () لینک دائم

کاریکاتور/ رسیدگی به مفاسد اقتصادی


موانع و مشکلات قانونی عضویت ایران درسازمان تجارت جهانی WTO

موانع و مشکلات قانونی عضویت ایران درسازمان تجارت جهانی WTO

عباس ثابتی

کارشناس ارشد اقتصادبین الملل

 

مو انع ومشکلات دراین راه به ۶بخش عمده تقسیم می شوند : 

۱ـ موانع موجود در قانون اساسی

در اینجا به اصولی از قانون اساسی که در ارتباط مستقیم با مسائل بازرگانی، روابط خارجی و مسائل مرتبط با آنها قرار دارند، اشاره می‌کنیم:

اصل ۴۴: نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برپایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی استوار است. بخش دولتی شامل کلیه صنایع بزرگ، صنایع مادر، بازرگانی خارجی، معادن بزرگ، بیمه، بانکداری و مانند اینهاست که به صورت مالکیت عمومی در اختیار دولت است.

اصل ۷۷: عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسند.

اصل ۸۱: دادن امتیاز تشکیل شرکت‌ها و موسسات در امور تجاری، صنعتی، کشاورزی و ... به خارجیان مطلقا ممنوع است.

اصل ۱۳۹: صلح دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی یا ارجاع آن به هر داوری در هر مورد موکول به تصویب هیات وزیران است و باید به اطلاع مجلس برسد. در مواردی که طرف دعوی، خارجی باشد و در موارد مهم داخلی باید به تصویب مجلس نیز برسد. موارد مهم را قانون تعیین می‌کند.

۲ـ قانون انحصار تجارت خارجی

 • تجارت خارجی ایران در انحصار دولت است و حق صادر کردن و وارد کردن کلیه محصولات طبیعی و صنعتی و تعیین میزان و شرایط ورود و صدور آنها به دولت واگذار می‌شود.
 • وارد کردن هر نوع محصولات طبیعی و یا صنعتی خارجی به ایران به استثنای مواردی که در این قانون پیش‌بینی شده است، مشروط به شرط حتمی صادر کردن محصولات ایران معین می‌گردد. به علاوه به دولت اجازه داده می‌شود در مواردی که مصالح اقتصادی مملکت اقتضا می‌کند اجازه ورود پاره‌ای از محصولات خارجی را به شرط صدور محصولات ایرانی بنماید.

۳ـ مقررات صادرات و واردات

 • براساس ماده ۳ قانون مقررات صادرات و واردات، کالاهای صادراتی و وارداتی به چهار گروه مجاز، مجاز مشروط، غیرمجاز و ممنوع تقسیم می‌شوند.
 • براساس ماده ۳۱ قانون مزبور، دولت موظف است واردات کالاهایی را که در داخل کشور به مقدار کافی تولید می‌شوند یا امکان بالقوه تولید آنها فراهم است، در صورتی که منجر به تورم قیمت‌ کالاهای اساسی نشود، غیرمجاز اعلام نماید.
 • براساس ماده ۳۴ از قانون مقررات و واردات در مورد کالاهایی که تولید داخلی آنها به مقدار نیاز کشور نیست و به ناچار کسری آن وارد می‌شود، باید مجموع دریافتی دولت از کالاهای وارداتی مشابه به نحوی تعیین شود که حمایت موثری از تولیدات داخلی به عمل آید.

۴ـ قوانین و مقررات گمرکی

 • وضعیت حقوقی تجارت خارجی در کشور
 • تنوع و تعدد نرخ‌های تعرفه و گروه‌ کالاهای مرتبط با آنها
 • حمایت از صنایع با تخصیص ارزهای دولتی، رقابتی و ...
 • حمایت از صادرات براساس پیمان‌های ارزی و واردات مواد اولیه توسط صادرکنندگان
 • استمرار اخذ عوارض تحت عنوان حق ثبت سفارش کالا
 • جنبه‌های حمایتی و رویه‌های تجاری در قوانین جاری کشور
 • موانع موجود در قوانین بانکداری در ایران

۵ـ موانع موجود در قوانین بیمه

1.     بخش بیمه کشور در اختیار و انحصار دولت است (با اجرای بند ج اصل ۴۴ قانون اساسی، این مانع در حال رفع است)

2.     مشارکت شرکت‌های خارجی در سیستم‌ بیمه‌های کشور ممنوع است.

6ـ نارسایی قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی

اصول ۴۴ و ۸۱ قانون اساسی از جمله موانع بر سر راه سرمایه‌گذاری‌های خارجی محسوب می‌شوند که با توجه به سیاست‌های جدید ابلاغی مقام معظم رهبری و بررسی آن توسط مجلس شورای اسلامی بخش عمده‌ای از موانع قانونی رفع خواهد شد.


به بهانه حرم امام رضا(ع)

من که کبوتر دلم انس گرفته با رضا
می‌شنوم ز قدسیان زمزمه رضا رضا
                رضا رضا رضا رضا

 

ای به نثار مقدمت گوهر اشک دیده‌ام
ای به فدای جان تو جان به لب رسیده‌ام
من به بهای هستی ام مهر تو را خریده‌ام
مباد سازد از برت مرا خدا جدا رضا
                 رضا رضا رضا رضا

 

چه می‌شود اگر مرا رها زقید غم کنی

چه می‌شود اگر نگاه مرحمت به کم کنی
چه می‌شود نظر به این کبوتر حرم کنی
جواز کربلا اگر کرم کنی چه می‌شود
چه می‌شود اگر تسلی دهی به قلب ما رضا
             رضا رضا رضا رضا


میلاد با سعادت علی ابن موسی الرضابه عموم مسلمانان بویژه شیعیان مبارکباد.

زادگاه
 امام علی بن
موسی الرضا علیه السلام در مدینه منوره دیده به جهان گشود.

کنیه ها
ابوالحسن و ابوعلی

لقبها
رضا، صابر، زکی، ولی، فاضل، وفی، صدیق، رضی، سراج الله، نورالهدی، قرة عین المؤمنین، مکیدة الملحدین، کفوالملک، کافی الخلق، رب السریر، و رئاب التدبیر

 مشهورترین لقب
مشهورترین لقب آن حضرت
رضا است و در سبب این لقب گفته اند: او از آن روی رضا خوانده شد که در آسمان خوشایند و در زمین مورد خشنودی پیامبران خدا و امامان پس از او بود. همچنین گفته شده : از آن روی که همگان، خواه مخالفان و خواه همراهان به او خشنود بودند. سر انجام، گفته شده است: از آن روی او را رضا خوانده اند که مأمون به او خشنود شد.

مادر امام
در روایتهای مختلفی که به ما رسیده است نامها و کینه ها و لقبهای ام البنین، نجمه، سکن، تکتم، خیزران، طاهره و شقرا، را برای مادر آن حضرت آورده اند.

زاد روز
درباره روز، ماه و سال ولادت و همچنین وفات آن حضرت اختلاف است.
ولادت آن حضرت را به سالهای (148 و 151 و 153ق) و در روزهای جمعه نوزدهم رمضان، نیمه همین ماه، جمعه دهم رجب و یازدهم ذی القعده
نامیده اند.

       عمر آن حضرت 55 سال می شود که 25 سال آن را در کنار پدر خویش سپری کرده و 20 سال دیگر امامت شیعیان را بر عهده داشته است.
این
20سال مصادف است با دوره پایانی خلافت هارون عباسی، پس از آن سه سال دوران خلافت امین، و سپس ادامه جنگ و جدایی میان خراسان و بغداد به مدت حدود دو سال، و سر انجام دوره ای از خلافت مأمون.

فرزندان
گرچه که نام پنج پسر و یک دختر برای
ایشان ذکر کرده اند، اما چنان که علامه مجلسی می گوید: حداکثر تنها از جواد به عنوان فرزند او نام برده اند.
به دسیسه مامون و ب
ا  سم او به شهادت رسید و پیکر مطهر او را در طوس در قبله قبه هارونی سرای حمید بن قحطبه طایی به خاک سپردند و امروز مرقد او مزار آشنای شیفتگان است.


ماهیت اقتصادسیاسی بین الملل

ماهیت اقتصادسیاسی بین الملل 

عباس ثابتی

   (کارشناس ارشداقتصادبین الملل)

 یکی از ابزارهای شناخت در روابط بین الملل, رویکرد اقتصاد سیاسی بین‌الملل است که از جمله روشهای شناختی است که متغیرهای اصلی در مناسبات قدرت یعنی سیاست و اقتصاد و تعامل میان آن دو را توامان مورد پژوهش و تحلیل قرار می‌دهد و از این نظر در میان دیگر ابزارهای شناخت در روابط بین الملل از قدرت تبیین کنندگی بالایی برخوردار است.
در جوامع جدید و بطور مشخص جوامعی که پس از رنسانس و حاکم شدن آثار مدرنیته در عرصه‌های مختلف روابط و فعالیتهای بشری بوجود آمده‌اند - یعنی جوامع امروزی- وجود دو نهاد دولت و بازار و تعامل و کنش متقابل آنها با یکدیگر سبب بوجود آمدن «اقتصاد سیاسی» شده است. بدون وجود همزمان دولت و بازار, اقتصاد سیاسی مفهومی ندارد. در غیاب دولت, سازوکار قیمتها و نیروهای بازار تخصیص دهندة منابع و تعیین کننده  فعالیتهای اقتصادی خواهند بود که این در واقع دنیای ناب اقتصاددانان است. در غیاب بازار نیز, دولت یا نهادی معادل آن, منابع را تخصیص می‌دهد و این نیز دنیای ناب دانشمندان علوم سیاسی است. هیچیک از این دو در شکل خالص خود در هیچ جامعه‌ای وجود ندارند. اهمیت و نفوذ نسبی دولت یا بازار تحت شرایط متفاوت و در طول زمان تغییر کرده است.

گروهی از محققین از عبارت اقتصاد سیاسی برای تحلیل مجموعه‌ای از مسائل که در نتیجه  تعامل فعالیتها و رفتارهای اقتصادی و سیاسی بوجود آمده استفاده می‌کنند. یک متدولوژی یا نظریه اقتصاد سیاسی جامع و یکپارچه مستلزم یک برداشت کلی از فرآیند تغییر اجتماعی است و دربرگیرندة روشهایی است که تعامل میان جنبه‌های مختلف اجتماعی, اقتصادی و سیاسی جامعه را با هم تبیین می‌کنند. البته باید توجه داشت که اقتصاد سیاسی یک دیسیپلین خاص نیست که مانند جامعه‌شناسی, اقتصاد و علم سیاست, اصول نظری مشخصی داشته باشد,‌ بلکه یک روش التقاطی و ترکیبی از روش‌های تحلیلی و نظریه‌های رشته‌های مختلف علوم اجتماعی و انسانی برای شناخت مجموعه‌ای از مسائل است که عمدتاً از تعامل میان دولت و بازار بعنوان تجسم سیاست و اقتصاد در دنیای جدید ناشی می‌شوند.

ادامه مطلب
نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

(اللهم عجل لولیک الفرج)

گفتم به مهدی بر من عاشق نظر کن / گفتا تو هم از معصیت صرف نظر کن

 

گفتم به نام نامیت هر دم بنازم / گفتا که از اعمال نیکت سرفرازم

گفتم که دیدار تو باشد آرزویم / گفتا که در کوی عمل کن جستجویم

گفتم بیا جانم پر از شهد صفا کن / گفتا به عهد بندگی با حق وفا کن

گفتم به مهدی بر من دلخسته رو کن / گفتا ز تقوا کسب عز و آبرو کن

گفتم دلم با نور ایمان منجلی کن / گفتا تمسک بر کتاب و هم عمل کن

گفتم ز حق دارم تمنای سکینه / گفتا بشوی از دل غبار حقد و کینه

گفتم رخت را از من واله مگردان / گفتا دلی را با ستم از خود مرنجان

گفتم به جان مادرت من را دعا کن / گفتا که جانت پاک از بهر خدا کن

گفتم  ز هجران تو قلبی تنگ دارم / گفتا ز قول بی عمل من ننگ دارم

گفتم دمی با من ز رافت گفتگو کن / گفتا به آب دیده دل را شستشو کن

گفتم دلم از بند غم آزاد گردان / گفتا که دل با یاد حق آباد گردان

گفتم که شام تا دلها را سحر کن / گفتا دعا همواره با اشک بصر کن

گفتم که از هجران رویت بی قرارم / گفتا که روز وصل را در انتظارم


به بهانه گرامیداشت حافظ شیرازی

زندگینامه

شمس‌الدین محمد ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان‌الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران و از تابناک ترین ستارگان آسمان علم و ادب ایران زمین است که تا نام ایران زنده و پابرجاست نام وی نیز جاودانه خواهد بود. با وجود شهرت والای این شاعر گرانمایه در خصوص دوران زندگی حافظ به‌ویژه زمان تولد او اطلاعات دقیقی در دست نیست، ولی به حکم شواهد و قرائن ظاهراً شیخ در حدود سال 726-727 ه.ق در شهر شیراز که به آن صمیمانه عشق می ورزیده به دنیا آمده است. اطلاعات چندانی از خانواده و اجداد خواجه حافظ در دست نیست. ظاهراً پدرش بهاءالدین نام داشته و در دوره سلطنت اتابکان سلغری فارس از اصفهان به شیراز مهاجرت کرده است. مادر شمس الدین زنی کازرونی بوده است و خانه ایشان در دروازه کازرون شیراز واقع بود. شمس الدین در دوران کودکی یتیم می شود و برای امرار معاش یک چندی در نانوایی به خمیرگیری می پردازد. با تمام مشکلات به‌دلیل علاقه وافری که به علم آموزی داشت به مکتب روی آورد و پس از سپری نمودن علوم و معلومات معمول زمان خویش به محضر علما و فضلای زادگاهش شتافت. بیست سال بیشتر نداشت که به یکی از مشاهیر علم و ادب دیار خود بدل گشت. وی از جمله شاعرانی است که در ایام حیات خود شهرت یافت. حافظ علاوه بر اندوخته های علمی و ادبی خود قرآن را به 14 روایت از حفظ داشت و با صدای خوش می خواند. از این رو تخلص حافظ را برای خویش برگزید. نخستین جامع دیوان حافظ محمد گلندام است و بنابر تصریح این دوست و هم‌درس خواجه، حافظ به جمع آوری غزل‌های خویش رغبتی نشان نمی داد. از این رو بعد از وفات او محمد گلندام غزل‌های وی را براساس حروف الفبا دسته‌بندی و جمع آوری کرد. حافظ به سال 729 ه. ق در شیراز وفات یافت. آرامگاه حافظ در باغ زیبایی در شیراز واقع شده است که به حافظیه معروف است و قبله اهل دل گشته.

دوره‌‌‌ای که حافظ در آن می زیست و تأثیر آن بر شعرش

حافظ هنرمندی هدفمند بود، پس از تاریخ زمانه اش جدا نیست. دوره زندگی این شاعر در عصر فترت دوره ایلخانی و تیمور است، یعنی کشمکش و آشوب بزرگ مغول و تیمور. شیراز در این دوران کانون هنر ایران بود و به سبب هوشیاری یکی از اتابکان فارس، با دادن خراج هنگفت از گزند حمله مغول در امان ماند و پناهگاه هنرمندان و اندیشمندان شد. با وجود این عصر حافظ، دوران سقوط ارزش‌هاست.

ادامه مطلب
نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

کاریکاتور فرع فدای اصل


حکایت زیبا وآموزنده

پسری نابینا بدلیل مشکلات زندگی گدایی می کرد .کنار خیابان نشسته بود و کلاهی جلوی پاهای خود گذاشته بود . همراهش یک تخته سیاه بود که روی آن نوشته شده بود:
"
نابینا هستم، کمکم کنید!"
یک روز گذشت،اما فقط چند سکه در کلاه پسر انداخته شد.پسر با این سکه ها یک نان کوچک برای خودش خرید و روز دوم همچنان در کنار خیابان نشست
معلم دانشگاه از کنارش گذشت، با همدردی در کلاه پسر پولی انداخت. وقتی که نگاهش به جمله روی تخته سیاه افتاد، چند دقیقه با خود فکر کرد و جمله قبلی را پاک کرد و کلمات دیگری نوشت
بعد از آن، پسر نابینا متوجه شد که افراد بیشتری به او برای تهیه غذا لباس و غیره کمک می کنند .روز دوم با شنیدن صدای قدم زدن مرد صدای پایش را شناخت و از او پرسید:جناب آقا، می دانم شما کیستید ؟ دیروز به من کمک کردید. از شما تشکر می کنم. اگر ممکن است بگویید چه اتفاقی افتاده است ؟
مرد خندید و گفت:تغییرات کوچکی روی تخته سیاه دادم و نوشتم :
"
امروز روز زیبایی است.اما من نمی توانم آن راببینم" __________________

هیچوقت مغرور نشو ..... برگها وقتی می ریزن که فکر می کنن طلا شدن


پندی از کوروش کبیر

زمانی کزروس به کورش بزرگ گفت چرا از غنیمت های جنگی چیزی را برای خود بر نمی داری و همه را به سربازانت می بخشی.
کورش گفت اگر غنیمت های جنگی را نمی بخشیدیم الان دارایی من چقدر بود؟

 کزروس عددی را با معیار آن زمان گفت  سپس کورش یکی از سربازانش را صدا زد و گفت برو به مردم بگو کورش برای امری به مقداری پول و طلا نیاز دارد. سرباز در بین مردم جار زد و سخن کورش را به گوششان رسانید.مردم هرچه در توان داشتند برای کورش فرستادند.
وقتی که مالهای گرد آوری شده را حساب کردند ، از آنچه کزروس انتظار داشت بسیار بیشتر بود.کورش رو به کزروس کرد و گفت ، ثروت من اینجاست.اگر آنها را پیش خود نگه داشته بودم ، همیشه باید نگران آنها بودم .
زمانی که ثروت در اختیار توست و مردم از آن بی بهره اند مثل این می ماند که تو نگهبان پولهایی که مبادا کسی آن را ببرد.


راه اندازی وبلاگ شهدای شهرستان خوروبیابانک که با نام سبکبالان

وبلاگ شهدای شهرستان خوروبیابانک که با نام سبکبالان شهرستان خوروبیابانک حدود یک ماه پیش راه اندازی شده بود به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

در مطلبی که این وبلاگ این موضوع را اطلاع رسانی نموده است آمده است:

با سلام خدمت تمامی شما عزیزان؛

همیشه در نظرم بود که چرا ما از شهدامون چیزی در بینمون نیست یعنی یاد و خاطره اونها فقط محدود شده به فاتحه خوانی بر سر مزارشون!!!  با خودم می گفتم که اونا چه فکرهای بلندی تو ذهنشون داشتند که حاضر شدن از عزیزترین چیزشون یعنی جان بگذرن. به فکر افتادیم که یکی از دسترس ترین وسایل ارتباط جمعی امروزه اینترنته. انشالله از امروز در صددیم که وصیتنامه این کبوتران آغشته به خون را با همکاری شما عزیزان از جای جای شهرستان خور و بیابانک جمع آوری کنیم و در این وبلاگ انعکاس بدیم. واقعا این وصیتنامه ها انسان را می لرزاند و بیدار میکند. لذا از همه وبلاگ نویسان و سایتها درخواست همکاری در این زمینه را داریم. هر مطلب و موضوعی اعم از وصیتنامه، زندگینامه، خاطره، عکس و .... از شهیدان محل خود دارید برای ما بفرستید تا در این وبلاگ بزنیم. انشالله با این کار بتونیم کوچکترین خدمتی به خون با ارزش شهدا کرده باشیم. از دیگر کاربران هم خواهش می کنیم همگی شروع به کار این وبلاگ را اطلاع رسانی کند.

www.shohadakhoor.persianblog.ir 

منبع :سبکبالان

اردیب نگین کویر

ای شهیدان
ما بعد از شما هیچ نکردیم!!!
لباس های خاکی تان را در میدان های
مین و لابه لای سیم خاردارها رها کردیم،عهدمان را شکستیم و دعای عهد را فراموش کردیم،زمان ندبه و سمات را گم کردیم.
شربت های
صلواتی را با نسیان بر زمین ریختیم و به عطش
خندیدیم.
بر تصاویر نورانی تان روی دیوارهای شهر رنگ غفلت پاشیدیم و پوستر تبلیغاتی نصب کردیم.
تاول شیمیایی
را از یاد بردیم و غیرت ها را به بهایی اندک فروختیم...
  
عشق را به بازی گرفتیم و از خونهایتان به راحتی گذشتیم....

اردیب نگین کویر برای مسئولین محترم این وبلاگ آرزوی موفقیت دارد.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

کاریکاتور واکنش اتحادیه عرب به قتل عام غزه


ولادت حضرت معصومه کریمه اهل بیت و ستاره پر فروغ ایران زمین مبارکباد.

خاک قم گشته مقدس ازجلال فاطمه / نورباران گشته این شهرازجمال فاطمه

گرچه شهر قم شده گنجینه علم و ادب / قطره اى باشد ز دریاى کمال فاطمه . . .

از جوار دخت بی بی فاطمه / می‌شوم نائب زیارة از همه . . .

 

تولد حضرت معصومه کریمه اهل بیت و ستاره پر فروغ ایران زمین و همچنین روز ملی دختران را به همه شیعیان کریم اهل بیت و علی الخصوص دختران پاک سرزمین آلاله ها تبریک و تهنیت عرض میکنم .

 

لزوم نامگذاری چنین روزی را ضرورت ارایه الگویی نظیر حضرت معصومه (س) به دختران و زمینه‌سازی مشارکت این قشر از جامعه در برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی  می توان عنوان کرد ونمایانگر این است که  روز دختران فرصت مناسبی برای گردآمدن حول شخصیت گرانقدر حضرت معصومه (س) به عنوان اسوه کامل اخلاق و اخلاص است.   ویکی از مهمترین فاکتورهای زندگی دختران حفظ عفت و پاکدامنی میباشد که که این ویژگی در لحظه به لحظه  زندگی معصومین مشاهده می گردد. .


چندحکمت

آن که تورا ستایش کند به چیزی که درتو نیست،تورا مسخره کرده است.حضرت علی (ع)

تملق ،خوراک ابلهان است.                                                                 شکسپیر

 

تقلید،صمیمانه ترین نوع تملق گفتن است.                                  چارلزکولتون

 

هر که را دوست داری،کمتر به او تملق بگو.                                                  مولیر

 

تملق و اخلاق به ندرت در یک جا جمع می شوند.                                کنفوسیوس

 

متملق یا نادانی است که خیال تحقیر مرا دارد یا شارلاتانی است که می خواهدفریبم دهد                 مثل  چینی 

                                                                                                   


نوحه در سوگ امام جعفر صادق (ع)

پرکشیده حضرت صادق زدنیا       شدمدینه شور وغوغا

رفته ا ز دنیا گل  گلزار   طه       شدمدینه شوروغوغا  

                برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲

می زسد این نغمه از سوی مدینه      عاقبت از بغض وکینه

شد شهید  راه حق  آن بی  قرینه      عاقبت از بغض وکینه

                 برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲

شیعیان در ماتمش نالان ومضطر        می زنند برسینه وسر

گشته زنده با غمش غمهای حیدر         می زنند برسینه وسر

                 برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲         

 شعله  آتش  رود  بالا  چرا           از در بیت الولا

بر  سرسجاده  بردندش  ورا           از در بیت الولا

                 برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲

لرزه افتاده به جان غنچه ها         با هجوم اشقیا

  یادم  آمد  ماجرای  کربلا          با هجوم اشقیا

              برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲

 

 

 


مراسم قالیشویان مشهد اردهال

مراسم قالیشویان نمایش واقعه شهادت سلطان علی بن محمد باقر (ع) در سال 113 هجرت در سزمین مشهد اردهال و نحوه به خاکسپاری این امامزاده جلیل القدر توسط اهالی فین کاشان است که هر ساله با تعصب و غرور خاصی معمولا در یکی از روزهای میان نهم تا پانزدهم مهرماه برگزار می‌شود و به روز قالیشویان معروف است.

 

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/۱٠
Comments نظرات () لینک دائم

کاریکاتور-کی راحت می شم؟!


از کرامات شیخ رجب علی خیاط

 ارزش کار برای خدا
یکی از دوستان شیخ از او نقل می کند که فرمود: در مسجد جمعه تهران ، شبها می نشستم و حمد و سوره مردم را درست می کردم ،شبی دو بچه با هم دعوا می کردند،یکی از آنها که مغلوب شد برای اینکه کتک نخوردآمد پهلوی من نشست، من ازفرصت استفاده کردم،حمدوسوره اش رو پرسیدم، و این کار آن شب،همه ی وقت مرا گرفت.شب بعد درویشی نزدم آمد وگفت:من علم کیمیا،سیمیا،هیمیاولیمیا دارم و آماده ام به شما بدهم، مشروط به اینکه ثواب کار دیشب خود را به من بدهی!

به او پاسخ دادم: نه! اگر این ها به درد می خورد به من نمی دادی.!

 

اخلاق

جناب شیخ بسیار مهربان،خوش رو،خوش اخلاق،متین و مودب بود.همیشه دو زانومی نشست،به پشتی تکیه نمی کرد،همیشه کمی دورتر از پشتی می نشست،ممکن نبود با کسی دست بدهد و دستش را زودتر از اوبکشد. خیلی آرامش داشت.هنگام صحبت اغلب خنده رو بود و به ندرت عصبانی می شد.یکی دیگر از شاگردان شیخ می گوید:هنگامی که همراه دوستان بود جلوتر از آنها وارد نمی شد.دیگری می گوید: به اتفاق شیخ به مشهد رفته بودیم ،عازم حرم شدیم،حیدر علی معجزه-پسر مرحوم میرزا احمد مرشد چلویی-دیوانه وار خود را جلوی پای شیخ انداخت و خواست پایش را روی چشم خود بگذارد! جناب شیخ فرمود: بی غیرت!آن نافرمانی خداوند را نکن و از این کار خجالت بکش،من چه کسی هستم؟!


حرمت قلم بالا تر از این حرفهاست .نان بازوی خودمان رابخوریم .

وبلاگ نسیم خور:قصد نداشتم وارد این بازی های بچه گانه شوم. ولی دیدم اگر بعضی از مسائل را بعضی ها ندانند فکر می کنند که همه نمی دانند. دکتر حسنی فقط در ماه گذشته چندین بار به خور آمدند.

درابتدا با یک حکایت شروع می کنم :  ابو  نصر تفتازانی عالمی بود که  در  ذم مال  کتاب  ورساله  می  نوشت  وعقیده  ابراز  می  نمود  ....دری  به  تخته  خورد ومنصبی  حکومتی  پیدا  نمود ..انوقت  نظرش  به  کلی  عوض  شد  ودر  رساله  ای  مطلبی  بدین  مضمون  نوشت ...درس  و  مشق  را  بریز  توی جوی اب وبرو  دنبال مال دنیا .

باتمام احترام که برای وبلاگ نسیم خور قائلم اما چون اهانت مستقیم به  وبلاگ نویسان بود چندنکته را متذکرمیشوم:

١-درنقد وجدان راقاضی کنیم ومصلحت منطقه را در نظر بگیریم نه خودمان

٢-در جایی که نظری خلاف میلمان ابراز می شود کمال ادب را داشته باشیم چون احترام همنوع والاتر است حالاچه برسد به اینکه  ما که همشهری هستیم ....

٣-درارزیابی باید تمام جوانب در نظر گرفته شود نه اینکه ازاول باجبهه گیری مخالف به توهین بپردازیم.

۴-وظایف نماینده مجلس بیشترووالاترازاینهاست ،اصل موضوع را ول کرده وبه حواشی می پردازید.وظیفه نماینده مجلس؟؟ مداوای سرپایی است؟دنیای طبابت و سیاست یکی است ؟؟؟؟

۵-........

خدایا چنان کن سرانجام کار                       توخشنودگردی و مارستگار


چرا نانمان راقرض بدهیم وبعد التماس کنیم

این مطلب را دوباره زنده کردم . تا یادمان نرود اگر از حالا شروع نکنیم فردا دیر است و دوباره باید چندین سال بسوزیم و بسازیم!!!!!

حالا که به همت مسئولین و خصوصا رئیس محترم جمهور بخش خور به شهرستان تبدیل شد و برای اینکه بتوانیم شهرستانمان را به نقطه ی مطلوبی برسانیم باید از همین الان که البته دیر هم شده اقدام کنیم تابتوانیم نماینده ی شهرستان را از خود شهرستان انتخاب کنیم .

امثال دکتررضوی و دکترحسنی نماینده شهرستان نائین وانارک و...می باشندومانباید ازایشان توقع بیشترازاین داشته باشیم چون شهرستان ما خوروبیابانک است. (ازفرودگاه وپیست اسکی نائین بگیرید تا زیر ساختها برای جدب توریست بیایید بدون اغماض قضاوت کنیم دراین چند سال برای روستاهاچه اقدامات مثبتی انجام شده است ؟؟؟؟؟؟)

 ایشان فقط رای این مردم رامی خواستند وبس البته بعضی ها هم از قبل ایشان به کار وپست و .....رسیدند . روستای اردیبی که در دهه های 40و30 دارای مدرسه و بهداری بوده اما پس از چهار دهه اکنون به بادحراج می رود و ... آقای نماینده   چه گلی به سر مردم این منطقه زده اند غیر از بردن حق مردم بیابانک برای زدن کارخانه و ...در نایین و حومه آن. وبه قول شاعر :تو که یارم نه ای خارم چرایی ...؟ آیامنطقه خوروبیابانک ظرفیت احداث یک کارخانه راندارد؟ولی نایین  ازفرودگاه وپیست اسکی وکارخانه های متعددبگیرید تا زیر ساختها برای جدب توریست و....

 البته بااین همه مشغله کاری نماینده ،روستائیان باید تا اوایل انتخابات بعدی صبرکنند.اما عزیزان  مااصل موضوع راگم کرده ایم وداریم به فرعیات دامن می زنیم شان و حرمت آدمی والاتر از این حرفهاست چرا نانمان راقرض بدهیم وبعد التماس کنیم  . وباید گفت:ازماست که بر ماست.

  آقای حسنی چرا سرمایه وبودجه تا انارک تمام می شود، منطقه خوروبیابانک محروم از یک کارخانه اما در انارک ونایین .... ،ایجادوقفه در ساخت راه گرمسار به جندق( آخه دیگه تردد از نائین به منطقه خوروبیابانک معقول نیست و انارک و ...از راه اصلی مسافران مشهدوبیرجندو خوروبیابانک دورمی افتد پس نباید به این زودیهاساخته شود.)4-و....  درنهایت خودمان باید به فکر منطقه امان باشیم .                              

امید است بتوانیم باکمک وبلاگهای منطقه به این امر جامعه عمل بپوشانیم ، تعیین نماینده از منطقه خودمان به هزاران دلیل بهتر است که چند نمونه ذکر می شود:

١- هرچه باشیم  کمتراز آقایون فعلی نیستیم ودرد منطقه رادانسته ونمی توانیم وعده سر خرمن بدهیم .

٢-لااقل هرکسی که باشد از خودمان است ومایه افتخار منطقه .

٣-می دانیم که من بعد بودجه تا انارک تمام نمی شودویه چیزهایی ته آن می ماند که در خوروبیابانک خرج شود.

۴- بالاخره می دانیم اگر بودجه و امکانات وجود نداردخود نماینده مجبور است سالی یک یا دوباردر منطقه وروستاها آفتابی شود

۵-منطقه آنقدرتحصیل کرده مرتبط با وکالت وحقوق ومدیریت دارد که نیاز به متخصص ....برای دفاع از حقوقشان در مجلس و قانونگذاری نباشد و هر فردی بتواند فراخور دانش وتخصصش به مملکت ومیهن خدمت نماید.

۶-منطقه بیابانک دارای نیروهای مستعد ودارای قابلیت اجرایی والایی بوده وهست  اگر خودمان رادریابیم .وکلایی مانند عامری و راجی و ....از این خطه بوده اند وبیشترین خدمت به آن منطقه هم در همین زمانها روی داده است.

٧-......


چند کتاب چاپ شده از آقای فرزین ثابتی

 

سیلان اشک، نوحه های سینه زنی و زنجیرزنی و مصائب سالارشهیدان

 

 


پدیدآورنده: فرزین ثابتی
ناشر انتشارات :سبحان 1381

 

  

 

نیایش های جاویدان: ترجمه منظوم صحیفه کامله سجادیه

پدیدآورنده: فرزین ثابتی (شاعر)
ناشر انتشارات :سبحان

خرداد، 1385

 

 

  

منظومه نوین: 1. تاریخ اسلام (از تولد حضرت محمد (ص) تا رحلت) ٢- زندگانی چهارده معصوم (ع) 3. شرح وقایع کربلا:

 

 کلیات اشعار


پدیدآورنده: فرزین ثابتی (شاعر)
ناشر انتشارات :سبحان

فروردین، 1388

 اردیب نگین کویر:ضمن تقدیر و تشکر اززحمات  آقای فرزین ثابتی(آصف) بعنوان یک اردیبی باعث غرور می باشدبرای ایشان آرزوی موفقیت و بهروزی می نمائیم. 


به بهانه سالروز وفات حضرت عبدالعظیم (ع)نگین درخشان ری

نام حضرت عبدالعظیم (ع) نزد همگان آشناست.به نقل تاریخ در سال 173 هجری قمری در مدینه منوره ستاره‌ای درخشان در خانه «عبدالله بن علی» درخشید و کودکی بر سلاله نبوی افزوده گشت، فرزندی که در آیینه زندگی او اخلاص و ارادت به امامان دین و پیروی از فرامین پیشوایان معصوم دیده می‌شد.

«
عبدالعظیم» کنیه‌اش ابوالقاسم است و از آن سبب که نسبتش با چهار واسطه به حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام منتهی می‌شود به «حسنی» معروف است. از آن حضرت به عنوان «سیدالکریم» نیز یاد می‌شود. پدرش عبدالله نام داشت و مادرش فاطمه دختر عقبی بن قیس. جد اول او «علی بن حسن» ملقب به سدید بود که همراه پسر عمویش عبدالله محض و گروهی دیگر از سادات بر ضد عباسیان قیام کردند. ماموران منصور دوانیقی جمعی از آنان را دستگیر کرده و به بغداد فرستادند علی هم از آن جمله بود که به زندان افتاد و تا پایان عمر محبوس بود.
جد دومش «حسن بن زید» از شخصیت‌های برجسته عصر خویش بود که مورد خشم منصور دوانیقی قرار گرفت و به زندان افتاد. انسانی وارسته و خدمتگزار محرومان بود که در سال 168 هجری در 80 سالگی از دنیا رفت.
جد سومش «زید بن حسن» فرزند امام حسن مجتبی (ع) بود. وی نیز در زمان خود شخصی معروف و نیکوکار و مورد علاقه مردم بود. در زمان خلافت عمر بن عبدالعزیز به منصب تولیت صدقات رسول خدا (ص) گماشته شده بود. وی در 90 سالگی در سال 120 هجری چشم از جهان بست.
عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام از دانشمند شیعه و از روایان حدیث ائمه علیهم‌السلام و از چهره‌های بارز و محبوب و مورد اعتماد نزد اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و پیروان آن بزرگواران بود.
این بزگوار نیز یکی از سنگربانان عقیده محسوب می‌شد. عبدالعظیم علیه‌السلام با راویان احادیث ارتباط داشت و در حفظ و نقل سخنان معصومین علیهم‌السلام کوشا بود. ستایش‌هایی که ائمه علیه‌السلام از وی به‌عمل آورده‌اند نشان دهنده شخصیت علمی و مورد اعتماد او است. امام هادی (ع) گاهی اشخاصی را که سوال و مشکلی داشتند راهنمایی می‌فرمود که از عبدالعظیم حسنی (ع)بپرسند و او را از دوستان حقیقی خویش برمی‌شمرد.