اردیب (ارابه) نگین کویر

وفاپرورده عشق

وفاپرورده عشق

ابوالفضل ای وفاپرورده عشق
ابوالفضل ای همیشه زنده عشق
ابوالفضل ای توزینت بخش ایثار
ابوالفضل ای علمداروسپهدار
توبازوی حسین یل ام البنینی
به جز راه حسین راهی نبینی

ابوالفضل
تویی ساقی نام آور ابوالفضل
تویی شیردلاور ای ابوالفضل
بنازم من بنامت ای ابوالفضل
که عباسم غلامت ای ابوالفضل

عباس ثابتی


یااباصالح المهدی(عج)


تصاویر ی از روستای ییلاقی اردیب

 

 باتشکراز حسین جعفری

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢٥
Comments نظرات () لینک دائم

خوروبیابانک شهرت دیرینه‌ خود را بازمی‌یابد‏‎

 بنابر نوشته برخی از نویسندگان و سیاحان که‌‏‎ حتی خوروبیابانک‌‏‎را‎ ندیده‌‏‎ اند، آنجا‏‎را‏‎ در  وسط‏‎ کویر‏‎به عنوان فقر‏‎ بیابان‌‏‎ به قلم  آورده و‏‎ گفته اند که برخلاف تصورات این منطقه در مجاورت  کویر‏‎ ‏‎نمک‌‏‎ لوت واقع و دراطراف آن بیابانهای پربوته وسبز وجود داشته و دارد و دارای منابع طبیعی و ذخایر زیرزمینی فراوانی است . منطقه ای است وسیع با روستاهایی به قدمت چند هزارساله . درسنوات پیشین به واسطه وجود جنگل در نواحی شرقی آن و مستور بودن کوهها و دشتها ازدرختان بادام و کوهی بنه و تاق و وجود نخل در مزارع آن و داشتن و باغات املاک حاصلخیز مردم از منابع مذکور استفاده شایانی می برند و با تولید وسایل دست ساز وتهیه ذغال از چوب درختان کوهی و جنگلی و نیز فرآورده های بیابانی از قبیل انقوزه ، زیره ، بالنگ ، تخمه وغیره به نحو انبوه وقابل حمل به نقاط دیگر اهالی از وضع خوبی برخوردار بودند و زندگی خودکفایی را داشته اند و علاوه بر استفاده از منابع طبیعی و کشاورزی به واسطه وجود بیابانهای سرسبز وپوشیده از بوته های بیابانی چون قیچ - ترخ ،خار و غیره محل مناسبی برای پرورش دام بخصوص شتربوده است ودر قرون متمادی به علت وجود همین منابع خدادادی اقوام وافراد مختلفی ازسایر نواحی به آنجا مهاجرت و سکنی گزیده اند ولی در اثر مرور زمان و بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی از محل منابع طبیعی و کم شدن نزولات آسمانی ، پوششهای گیاهی مراتع به حداقل ممکن تقلیل یافت به نحوی که موجب کمی درآمد مردم ومهاجرت مجدد عده ای از اهالی به سوی شهرها گردید که تا چندسال قبل ادامه داشت.

بنابراین هرچه به عقب برگردیم آبادبودن این منطقه و ونیز آثار زیستی اقوام دور و قلعه های نابودشده ودر حال موجود ونیمه ویران و دیگرآثار متعدد این سرزمین در جای جای آن مشهود می گردد ، خاصه آنکه  وجودلهجه های باستانی درروستاهای آن واسامی نقاط با ریشه های آریایی و اوستایی چون ایرا (ایراج فعلی )،ارابه (اردیب فعلی)،مهرگان (مهرجان)،بهین،بازیاب و غیره سابقه دیرین آنجا مسجل می گردد .

درمتون تاریخی خوروبیابانک درسده های اولیه هجری به نام بیابان بزرگ و صحرای خراسان و فارس نامیده اند و اسامی بیاذه و جندق به عربی همان معنی بیابان بزرگ می باشد که بعدها به نام بیابانک و جندق و بعداز قاجاریه به نام خوروبیابانک شهرت یافت که بنا به وضعیت اقلیمی هر زمان تابع یکی از شهرهای مجاور کویر و گاهی نیز مستقل بوده است. 

برای یافتن وجه تسمیه آن لازم به یادآوری است که امتزاج در زبان فارسی و عربی در قرون اولیه هجری از برخی کلمات که در آن گ به کار می رفت به ک تبدیل شد و بسیاری از کلمات عربی گردید و بیابان بزرگ هم به ک تصغیر و به نام بیابانک مصطلح شد و تا به حال همان وضع باقی مانده است و وجه تسمیه خور بدان معنی است که در آنجا هزارها سال قبل دریای مرکزی وجودداشته وکلا رشته های از دریا که درخشکی پیش رود به آن خور می گفته اند ودر ایران اسامی مشابه آن فراوان است و این نام از اسامی باستانی شهرخور می باشد .مطلبی که حائز اهمیت می باشد آنست که به علت پیشرفتهای فعلی و آتی در این منطقه و بخصوص آنکه بیابان زدایی مورد توجه مسئولین محترم جمهوری اسلامی قراردارد زمان  آن رسیده که نام خوروبیابانک تغییر یابد نام دیگری که جنبه تاریخی آن حفظ و منطبق با پیشرفتهای موجود باشد برای آن انتخاب گردد .  

اسامی که برای خوروبیابانک مناسب به نظر می رسد جنبه و تاریخی دارد مانند ایران مکان - کیانیه - بهین شهر - ایران دشت توضیح اینکه خوروبیابانک طبق مدارک تاریخی جایگاه اولیه آریاها بوده و کلمه ایران ازآن مکان نشئت گرفته - کیانیه به جهت آنکه سلسله کیانیان و پارتها و سایر اقوام قبل وبعداز آنها دراین منطقه می زیسته اند . 

فرزین ثابتی

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

درس زندگی

آموخته ام ...... بهترین کلاس درس دنیا کلاسی است که زیر پای پیر ترین فرد دنیاست .
آ‌موخته ام ...... وقتی که عاشق هستید عشق شما در ظاهر نیز نمایان می شود.
آموخته ام ...... تنها کسی که مرا در زندگی شاد می کند کسی است که به من می گوید : تومرا . شاد کردی  آموخته ام ...... داشتن کودکی که در آغوش شما به خواب رفته زیباترین حسی است که در دنیا وجود دارد .
آموخته ام ...... که هرگز نباید به هدیه ای از طرف کودکی ( نه ) گفت .
آموخته ام ...... که همیشه برای کسی که به هیچ عنوان قادر به کمک کردنش نیستم دعا کنم .
آموخته ام ...... که مهم نیست که زندگی تا چه حد از شما جدی بودن را انتظار دارد ،‌ همه ما احتیاج به دوستی داریم که لحظه ای با وی به دور از جدی بودن باشیم .
آموخته ام ...... که زندگی مثل یک دستمال لوله ای است هر چه به انتهایش نزدیکتر می شویم سریعتر حرکت می کند .
آموخته ام ...... که پول شخصیت نمی خرد .
آموخته ام ...... که تنها اتفاقات کوچک روزانه است که زندگی را تماشایی می کند
آموخته ام ...... که چشم پوشی از حقایق آنها را تغییر نمی دهد .
آموخته ام ...... که این عشق است که زخمها را شفا می دهد نه زمان .
آموخته ام ...... که وقتی با کسی روبرو می شویم انتظار لبخندی از سوی ما را دارد .
آموخته ام ...... که هیچ کس در نظر ما کامل نیست تا زمانی که عاشق بشویم.
آموخته ام ...... که زندگی دشوار است اما من از او سخت ترم .
آموخته ام ...... که فرصتها هیچگاه از بین نمی روند ،‌ بلکه شخص دیگری فرصت از دست داده ما را تصاحب خواهد کرد.
آموخته ام ...... که لبخند ارزانترین راهی است که می شود با آن نگاه را وسعت داد.
آموخته ام ...... که نمی توانم احساسم را انتخاب کنم اما می توانم نحوه بر خورد با آنرا انتخاب کنم.
آموخته ام ...... که همه می خواهند روی قله کوه زندگی کنند ، اما تمام شادی ها و پیشرفتها وقتی رخ می دهد که در حال بالا رفتن از کوه هستید .
آموخته ام ...... بهترین موقعیت برای نصیحت در دو زمان است : وقتی که از شما خواسته می شود ،‌ و زمانی که درس زندگی دادن فرا می رسد .

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

یاعلی موسی الرضا

مانده ام حیران وتنها یاعلی موسی الرضا

درمیان شهر غمها یاعلی موسی الرضا

بسته ام نذر ودخیلم را به پای حرمت

تا شود دردم مداوا  یاعلی موسی الرضا

من نگاهم بر زروزیور زدنیا بسته ام

دل در حرمت مانده بجا یاعلی موسی الرضا

تو کریمی ورحیمی ضامن آهو شدی

دخیلم بر تو بهر رضا یاعلی موسی الرضا

عباس ثابتی


به بهانه گرامیداشت خواجه حافظ شیرازی

شمس‌الدین محمد ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان‌الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران و از تابناک ترین ستارگان آسمان علم و ادب ایران زمین است که تا نام ایران زنده و پابرجاست نام وی نیز جاودانه خواهد بود. با وجود شهرت والای این شاعر گرانمایه در خصوص دوران زندگی حافظ به‌ویژه زمان تولد او اطلاعات دقیقی در دست نیست، ولی به حکم شواهد و قرائن ظاهراً شیخ در حدود سال 726-727 ه.ق در شهر شیراز که به آن صمیمانه عشق می ورزیده به دنیا آمده است. اطلاعات چندانی از خانواده و اجداد خواجه حافظ در دست نیست. ظاهراً پدرش بهاءالدین نام داشته و در دوره سلطنت اتابکان سلغری فارس از اصفهان به شیراز مهاجرت کرده است. مادر شمس الدین زنی کازرونی بوده است و خانه ایشان در دروازه کازرون شیراز واقع بود. شمس الدین در دوران کودکی یتیم می شود و برای امرار معاش یک چندی در نانوایی به خمیرگیری می پردازد. با تمام مشکلات به‌دلیل علاقه وافری که به علم آموزی داشت به مکتب روی آورد و پس از سپری نمودن علوم و معلومات معمول زمان خویش به محضر علما و فضلای زادگاهش شتافت. بیست سال بیشتر نداشت که به یکی از مشاهیر علم و ادب دیار خود بدل گشت. وی از جمله شاعرانی است که در ایام حیات خود شهرت یافت. حافظ علاوه بر اندوخته های علمی و ادبی خود قرآن را به 14 روایت از حفظ داشت و با صدای خوش می خواند. از این رو تخلص حافظ را برای خویش برگزید. نخستین جامع دیوان حافظ محمد گلندام است و بنابر تصریح این دوست و هم‌درس خواجه، حافظ به جمع آوری غزل‌های خویش رغبتی نشان نمی داد. از این رو بعد از وفات او محمد گلندام غزل‌های وی را براساس حروف الفبا دسته‌بندی و جمع آوری کرد. حافظ به سال 729 ه. ق در شیراز وفات یافت. آرامگاه حافظ در باغ زیبایی در شیراز واقع شده است که به حافظیه معروف است و قبله اهل دل گشته.

ادامه مطلب

دست خط امیرکبیر به ناصرالدینشاه

قربانت شوم الساعه که در ایوان منزل با همشیره‌ی همایونی به شکستن لبه‌ی نان مشغولیم، خبر رسید که شاهزاده موثق‌الدوله حاکم قم را که به جرم رشا و ارتشا معزول کرده‌بودم به توصیه‌ی عمه‌ی خود ابقا فرموده و سخن هزل بر زبان رانده‌اید. فرستادم او را تحت‌الحفظ به تهران بیاورند تا اعلیحضرت بدانند که اداره‌ی امور مملکت به توصیه‌ی عمه و خاله نمی‌شود.


بدون شرح!! بااحترام نسبت به استیو جابز و خدمات ارزنده اش.

ترجمه نوشته عکس:
یک نفر می میرد میلیون ها نفر ناراحت می شوند و میلیون ها نفر می میرند، هیچ کس ناراحت نمی شود

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٧/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

تقویم انتخابات مجلس نهم

وزیر کشور در یک نشست خبری که پس از پایان اجلاس فرمانداران، تقویم اجرایی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای را ارائه داد.

تاریخ

فعالیت

3 دی ماه

شروع رسمی انتخابات و بحث ثبت‌نام کاندیداها

3تا 8دی ماه

تشکیل هیات های اجرایی و همزمان با آن بررسی سوابق داوطلبان در مراجع چهارگانه قانونی

10 تا 19دی ماه

بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های اجرایی

4 اسفند تا 10 اسفند

زمان انجام تبلیغات انتخاباتی

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٧/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

بشمار تا خوابت ببره!!!!


میلاد امام عاشقان علی ابن موسی الرضا (ع)برشما مبارکباد.

من که کبوتر دلم انس گرفته با رضا
می‌شنوم ز قدسیان زمزمه رضا رضا
         رضا رضا رضا رضا

ای به نثار مقدمت گوهر اشک دیده‌ام
ای به فدای جان تو جان به لب رسیده‌ام
من به بهای هستی ام مهر تو را خریده‌ام
مباد سازد از برت مرا خدا جدا رضا
       رضا رضا رضا رضا

چه می‌شود اگر مرا رها زقید غم کنی

چه می‌شود اگر نگاه مرحمت به کم کنی
چه می‌شود نظر به این کبوتر حرم کنی
جواز کربلا اگر کرم کنی چه می‌شود
چه می‌شود اگر تسلی دهی به قلب ما رضا
   رضا رضا رضا رضا


جا خیسه و بچه نیست!!!!

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٧/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

بدون شرح!!!

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٧/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

برپایی همایش فعالین عرصه مجازی درشهرستان خوروبیابانک

این همایش با حضور امام جمعه محترم خور، فرماندار محترم و معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، و جمعی از مدیران سایتها و وبلاگهای فعال شهرستان و با همکاری کانون فرهنگی هنری امامزاده سید داوود مسجد جامع شهر خور در محل سالن همایش این کانون برگزار شد.در این مراسم به ده سایت و وبلاگ برتر شهرستان خوروبیابانک وبسایت شهید براتعلی شمسایی -وبلاگ یادگاران جنگ -وبسایت نسیم خور -وبلاگ پیام خور -فروی نیوز - جیلان- وبلاگ کانون فرهنگی هنری حضرت ابوالفضل(ع) مهرجان - وبسایت فن اواران کویر -وبلاگ بچه کویر - پایگاه خبری خور هدایایی از طرف فرمانداری شهرستان تقدیم شد. 

اردیب نگین کویر:ضمن تشکروخسته نباشیداز دست اندرکاران برگزاری این همایش وآرزوی موفقیت برای این عزیزان وامیدبرتداوم  بهتراین حرکت چندنکته قابل تامل را در قالب طنز بیان میکنم شاید درهمایشهای آینده مدنظر واقع شود:

1-اگر دست اندرکاران این همایش  جزئیات انتخاب 10 وبلاگ برتر ونحوه امتیاز دهی وشاخصی های آن واینکه توسط چه کسانی این رتبه بندی انجام گرفته است را بطور شفاف اطلاع رسانی نمایند بهتراست .

همولایتی :درسته که به اسم همایش تمام فعالان عرصه مجازی این بده وبستون ها انجام شده اما هرکسی و هر وبلاگی که نور چشمی نمیشه بعدشم داورهای ماآخر داورند نشونه اونهم اینه که از میون این ده وب انتخابی چندتاشون تازه چند ماهه راه اندازی شده اما داورای ما اونها راکشف کردند پس اصلا شائبه پارتی بازی هم نمیرود حالا گیریم برود حرفی داری ....این رتبه بندیها یه اصولی داره که ماهم نمی دونیم حالاسعی می کنیم  برای سری بعد براش معیار پیدا می کنیم.

2-یک نظر سنجی بین وبسایت و وبلاگها بگذارید تا دید نظر کاربران اینترنتی هم با نظر دست اندرکاران همایش یکسان است یا خیر شاید بهتر باشد. 

همولایتی:ای بابا بذارید کار خودمون را بکنیم چکاردارید با این حرفها اولا ما خودمون ذینفع نبودیم که بودیم  ثانیا حدودا 60 تا وبلاگ و وبسایت تو شهرستان هست ولی همه که برتر نمی شن گفتن اینجوری باشه تموم شه بره ماهم قبول کردیم به خوبی هم تموم شد حالا باید دید ملاک آقایان درانتخاب وبلاگ نویسان برتر چه بوده که ماهم خودمون مجری همایش بودیم ونمی دونیم اگه شما فهمیدید به ماهم بگید . امید واریم رعایت عدل وانصاف را نموده باشند.


مقاله : نقش احزاب درتوسعه اقتصادی

نقش احزاب درتوسعه اقتصادی

عباس ثابتی

کارشناس ارشداقتصادبین الملل

براساس تجارب توسعه در کشورهای توسعه یافته ، شکوفایی اقتصادی مستلزم تحقق حداقل آزادی های فردی ، سیاسی و طبیعی است. در جامعه ای که حداقل شاخص های دموکراسی را دارا است ، زمینه مناسبی برای توسعه در بعد اقتصادی مهیا می باشد. اگر حزب را نماینده یا عنصر مهم دموکراسی بدانیم، با عنایت به شاخص ها و یا عناصر توسعه اقتصادی ،به طور کلی می توانیم بگوییم شکل گیری و فعالیت احزاب قدرتمند ، می توانند در توسعه اقتصادی کشور تاثیر مثبت و فراوانی داشته باشند.

کارکردهای یک حزب و ضرورت های توسعه اقتصادی :

1-به هر میزان که جامعه مدنی قوی باشد ، احزاب قدرتمندتری شکل می گیرند. با تقویت نهادهای مدنی ، گستره تصدی دولت کاهش می یابد و از میزان تمرکز تصمیم گیری دولت در کلیه عرصه های کاسته می شود.در این صورت توسعه اقتصادی در شرایط مطلوب تری تداوم می یابد.همچنین کاهش گستره تصدی دولت ، موجب وابستگی آن به جامعه شده و زمینه مساعد تری را برای توسعه فراهم می سازد. متأسفانه در ایران به دلایلی چون فقدان وجود نهادهای قدرتمند مدنی، مقاومت دولت در برابر قدرت یابی این نهادها، و قدرت بیش از اندازه آن به دلیل تسلط بر درآمدهای نفتی، دولت احساس نمی کند که نسبت به جامعه وابسته است و باید بدان پاسخگو باشد.

2-احزاب بعنوان نهادهای برخاسته از متن جامعه ، ثبات آفرین و دارای مشی علنی و آشکار می باشند. حضور فعال آنها ، مانع از شکل گیری و فعالیت گروه های محفلی و پنهان شده و باعث ثبات جامعه می شود. به هر میزان که ثبات سیاسی و شفافیت در جامعه بیشتر شود ، زمینه برای توسعه اقتصادی مهیاتر می شود.

ادامه مطلب

حاجی ژاندارم !!!


به بهانه هفته دفاع مقدس

دعاکنیدکه خداوندشهادت رانصیب شماکند. درغیراینصورت زمانی فرامی رسد که جنگ تمام می شودورزمندگان امروز سه دسته می شوند :

دسته ای به مخالفت باگذشته خود برمی خیزدوازگذشته خودپشیمان می شوند

 دسته ای راه  بی تفاوتی برمیگزینند ودر زندگی مادی خود غرق می شوند وهمه چیز رافراموش می کنند

دسته سوم به گذشته خود وفادارمیمانندواحساس مسئولیت می کنندکه از شدت مصائب و غصه ها دق خواهند کرد .                               شهید باکری

 بمناسبت بزرگداشت حماسه هفته دفاع مقدس وتبلورغیرت ملی یادی می کنیم از شهیدان سرافراز روستای اردیب که منسوب  به این روستامی باشند: 

١-شهید احمد ثابتی فرزند حاج اسماعیل

٢-شهید علی محتشم فرزند حاج حمدجعفر

 ٣-شهید احمد ثابتی فرزند حاج اسدا...

۴-شهید جاویدالاثر اسماعیل فریدونی فرزند جلیل

 ۵-شهید ابراهیم فریدونی فرزند محمد

 

مادرتوبر مزار شهید عزیز خویش

یک دسته گل بیار

زیرا که من هنوز در این خوابگاه خویش

لب تشنه حیاتم

دل تشنه وطن

زیرا منی که رفته به این خواب جاودان

دلداده بهار و گل و سرو و لاله‏ام

 ای شهیدان
ما بعد از شما هیچ نکردیم!!!
لباس های خاکی تان را در میدان های
مین و لابه لای سیم خاردارها رها کردیم،عهدمان را شکستیم و دعای عهد را فراموش کردیم،زمان ندبه و سمات را گم کردیم.
شربت های صلواتی را با نسیان بر زمین ریختیم و به عطش
خندیدیم.
بر تصاویر نورانی تان روی دیوارهای شهر رنگ غفلت پاشیدیم و پوستر تبلیغاتی نصب کردیم.
تاول شیمیایی
را از یاد بردیم و غیرت ها را به بهایی اندک فروختیم...
  عشق را به بازی گرفتیم و از خونهایتان به راحتی گذشتیم....

 خدایا چنان کن سرانجام کار         تو خشنود گردی وما رستگار


شهادت ششمین امام همام صادق آل پیامبربرشماوشیعیان تسلیت باد.

پرکشیده حضرت صادق زدنیا       شدمدینه شور وغوغا

رفته ا ز دنیا گل  گلزار   طه       شدمدینه شوروغوغا  

                برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه  

می زسد این نغمه از سوی مدینه      عاقبت از بغض وکینه

شد شهید  راه حق  آن بی  قرینه      عاقبت از بغض وکینه

                 برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه  

شیعیان در ماتمش نالان ومضطر        می زنند برسینه وسر

گشته زنده با غمش غمهای حیدر         می زنند برسینه وسر

                 برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه            

 شعله  آتش  رود  بالا  چرا           از در بیت الولا

بر  سرسجاده  بردندش  ورا           از در بیت الولا

                 برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه  

لرزه افتاده به جان غنچه ها         با هجوم اشقیا

  یادم  آمد  ماجرای  کربلا          با هجوم اشقیا

              برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه