اردیب (ارابه) نگین کویر

به‌رغم رشد خرید و فروش‌های مجازی پیشرفتی در حوزه تجارت الکترونیکی کشور حاصل نشده

 اگر تنها یک گشت کوچک در محتوای فارسی، فضای وب بزنید با سایت‌های مختلفی آشنا خواهید شد که فعالیتشان تنها در بخش تجارت الکترونیک خلاصه می‌شود.

آنقدر سایت‌های فروش اینترنتی در فضای مجازی کشور زیاد است که مشخص نیست کدام یک از دیگری برتر است یا به کدام‌یک می‌توان بیشتر اعتماد کرد. اما سوالی که با دیدن این انبوه سایت به ذهن خطور می‌کند این است که چرا با افزایش حجم سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند و دعوت کاربران به خرید اینترنتی، پیشرفتی در حوزه تجارت الکترونیکی کشور حاصل نشده است. اثبات این ادعا هم، جایگاه ایران در رتبه‌بندی جهانی در زمینه حجم تجارت الکترونیک است. جدیدترین آماری که جایگاه ایران در حوزه تجارت الکترونیک را مشخص می‌سازد، اظهارات برخی مسوولان دولتی در ششمین همایش تجارت الکترونیک است. براین اساس گفته شده است که در سال 2010، ایران در تجارت الکترونیک در جایگاه 102 قرار داشته که این جایگاه در حال حاضر به رتبه 100 رسیده است.

نبود آمار رسمی دسترسی به یک آمار رسمی در خصوص فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌های مختلف و مخصوصا حوزه اقتصادی چندان کار آسانی نیست. حجم تجارت الکترونیکی در ایران با توجه به اینکه زیرمجموعه‌ای از اقتصاد کشور محسوب می‌شود از این قاعده مستثنا نیست.شاید به تنها آماری که در زمینه تجارت الکترونیک می‌توان به آن استناد کرد، مربوط به اظهارات مسوولان کشور در ششمین همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی باشد.محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این همایش با اشاره به اینکه تجارت الکترونیکی بر کاهش بیکاری و افزایش تولید و اشتغال تاثیرگذار است، اظهار کرده بود که در سال 2010 رتبه ایران در تجارت الکترونیک دنیا 102 بود که اکنون به رتبه 100 رسیدیم و با وجود اینکه سرعت ما رو به جلو است اما از سرعت کمتری در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه برخورداریم. یکی دیگر از آمارهایی که در زمینه تجارت الکترونیک کشور در سال گذشته منتشر شد، مربوط به گزارش شرکت پست کشور بود.براساس اظهارات مسوولان شرکت پست، این شرکت از سال 82 مطالعه در زمینه تجارت الکترونیکی را در دستور کار خود قرار داده و در سال 86 بعد از اجرای آزمایشی، خرید و فروش اینترنتی را آغاز کرده است. در این مدت شرکت پست شش میلیون و 200 هزار سفارش خرید اینترنتی دریافت کرده و حجم تجارت الکترونیکی که به واسطه این شرکت انجام شده، به 67 میلیارد تومان رسیده است.این شرکت در سال گذشته نزدیک به دو میلیون سفارش خرید کالا با ارزش 30 میلیارد تومان دریافت کرده که در مقایسه با سال قبل از آن یعنی سال 89 از رشد نسبتا خوبی برخوردار بوده است. چرا که طی آن سال شرکت پست یک میلیون و 600 هزار سفارش خرید اینترنتی به ارزش کالایی 17 میلیارد تومانی گرفته بود.


جدول ساعت کار موثر سالیانه در 11 کشور / کار مفید دولتی‌ها؛ روزی22 دقیقه!

ساعت کار مفید هفتگی ایران؛ 11 ساعت!

در ماده 51 قانون کار میزان مجاز ساعت کار روزانه افراد در بنگاه ها و واحدهای مشمول قانون کار کشور 8 ساعت اعلام شده است که البته کارگر و کارفرما می توانند با توافق ساعات کار برخی روزها را کمتر و برخی دیگر را بیشتر درنظر بگیرند اما به صورت کلی نمی تواند از 44 ساعت بیشتر باشد.همچنین برآوردهای دیگری نشان می دهد که از 44 ساعت کار هفتگی قانونی در کشورهای توسعه یافته 28 ساعت به صورت مفید انجام می شود و در ایران با وجود انجام 44 تا 49 ساعت و بیشتر کار در هفته؛ ساعات کار مفید فقط 11 ساعت است.

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد که در خوشبینانه ترین حالت ساعات کار مفید در ایران در هر روز تا 2 ساعت است که میزان هفتگی آن به بیشتر از 11 ساعت نمی رسد. البته برخی آمارهای دیگر نیز این میزان را 6 تا 7 ساعت در هفته برآورد کرده است. با این حال میزان ساعات کار مفید هفتگی در ژاپن 40 تا 60 ساعت و در کره جنوبی نیز 54 تا 72 ساعت برآورد می شود.

متاسفانه آمارهای ارائه شده در مورد میزان ساعات کار مفید کارکنان شاغل در بخش دولتی کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست چرا که برآورد شده است متوسط ساعت کار مفید افراد در بخش دولتی در طول یک روز فقط 22 دقیقه است که البته این موضوع نافی فعالیت های مثبت بسیاری از کارکنان شاغل در بخش دولتی کشور نیست اما به صورت کلی با آمارهای مناسبی در این بخش مواجه نیستیم.

 جدول وضعیت ساعات کار مفید در 11 کشور جهان

کشور ساعت کار مفید (سالیانه)
ایران 800 ساعت
ژاپن 2420 ساعت
کره جنوبی 1900 ساعت
چین  1420 ساعت
 آمریکا  1360 ساعت
 ترکیه  1330 ساعت
 پاکستان  1100 ساعت
 افغانستان  950 ساعت
 آلمان  1700 ساعت
 کویت  600 ساعت
 عربستان  720 ساعت

 پایین بودن دستمزدها، عدم تقویت فرهنگ کار، نگرش خاص افراد به بهره‌وری و ناتوانی دولت در حمایت کافی از تولید باعث کاهش شدید ساعات کار مفید در ایران شده به نحوی که این میزان روزانه در بخش دولتی تنها 22 دقیقه است!

منبع:  خبرگزاری مهر

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

واردات 24 میلیارد دلاری ؛ اختراع رسانه ها یا خبر مهم معاون اول؟

وزیر صنعت در حالی خبر واردات 24 میلیارد دلاری را ساخته و پرداخته رسانه‌ها دانست که محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور با اعلام این خبر برای اولین بار ، از مصوبه واردات 24 میلیاردی به عنوان یک "اقدام و تحول بزرگ" یاد کرده بود.

خبر واردات 24 میلیاردی را چه کسی اعلام کرد؟

در حالی وزیر صنعت دولت احمدی نژاد ورادات 24 میلیاردی را یک امر عادی و هر ساله عنوان می کند و مدعی است که رسانه‌ها در این باره اطلاع رسانی نادرست به مردم کرده اند که  محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور که شاید در کنار دست وزیر  صنعت یا چند صندلی آن طرف‌تر ، دور میز هیات دولت  می نشیند، هنگامی که در تاریخ 10 اردیبهشت امسال در آبادان برای اولین بار خبر مصوبه واردات 24 میلیارد دلاری را اعلام کرد، از این مصوبه با عنوان "اقدام و تحول بزرگ" یاد کرد که این خبر در رسانه های مختلف از جمله فارس منتشر شد.

حال جای سئوال دارد اگر  واردات 24 میلیارد دلاری یک روال عادی مثل سنوات گذشته بوده ، چرا معاون اول رئیس جمهور آن را  در قالب خبری جدید و به مثابه یک اقدام و تحول بزرگ دولت  با رسانه ها در میان گذاشته است؟ آیا رسانه ها جز اطلاع رسانی درباره خبر آقای معاون اول ، کار دیگری انجام داده اند که این گونه مورد عتاب آقای وزیر قرار می گیرند؟

آیا بهتر نیست مسئولان محترم دولت قبل از اینکه در تمام ناهنجاری های اقتصادی تقصیرها را به گردن رسانه ها بیاندازند، اختلافات را در داخل خود حل کنند؟

منبع:  خبرگزاری فارس

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

یا صاحب الزمان(عج)

 

بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد/دعا کبوتر عشق است بال وپر دارد/

بخوان دعای فرج را وعافیت بطلب /که روزگار بسی فتنه زیر سردارد /

بخوان دعای فرج را که یوسف زهرا/زپشت پرده ی غیبت به ما نظر دارد /

بخوان دعای فرج را به یاد خیمه ی سبز/که اخرین گل سرخ از دلت خبر دارد /

                              گلی داریم که بویش جاودان است

                              نگار خاک رویش نقش جان است

             بنام اختر تابان عصمت که نامش مهدی صاحب زمان است

                          

مولاجان

سوالی ساده دارم از حضورت      من ایا زنده ام وقت ظهورت ؟

اگر امدی من رفته بودم                اسیر سال وماه وهفته بودم

دعایم کن دوباره جان بگیرم                    بیایم در رکاب تو بمیرم 


تخت گاز علی مطهری در تخریب حداد

به گزارش جهان، علی مطهری در اظهاراتی که در سایت های طرف قرارداد روابط عمومی ... انعکاس بالایی یافت مدعی شد که در صورت ریاست حداد عادل بر مجلس نهم، مجلس ضعیف خواهد شد.

وی که در انتخابات مجلس نهم با اصلاح طلبان ائتلاف کرد و نتوانست در لیست جبهه متحد اصولگرایان قرار گیرد، با دفاع از طرح سئوال از رییس جمهور -که در نتیجه آن موجب وهن مجلس شد- این اقدام را افتخار بزرگ! مجلس هشتم دانست.

مطهری با حمله به مواضع مشاور رهبر انقلاب در دوران فتنه و همچنین با رد این جمله حداد عادل مبنی بر اینکه «باید مرز میان اصولگرایان و غیر اصولگرایان حفظ شود» گفت: من و دوستانم تصمیم داریم به فضل خدا در مجلس نهم فراکسیون صدای ملت را مرکب از نمایندگان مستقل و خوش فکر تأسیس کنیم و این تفکر را دنبال کنیم.

گفتنی است در لیست "صدای ملت" در انتخابات مجلس نهم که آقای مطهری سرلیستی آن را بر عهده داشتند تعدادی از اصلاح طلبان (محجوب، جلودارزاده) و افرادی همچون کاتوزیان و عباسپور حضور داشتند.

یک منبع آگاه در گفتگویی با اشاره به مصاحبه علی مطهری با منبعی که مشخص نیست، از تشکیل اتاق فرمان تخریب رسانه ای حداد عادل در روابط عمومی یکی از نهادها خبر داد و اظهارداشت: بدهی است که با ریاست حداد عادل بر مجلس این عده منافع خود را در خطر خواهند دید لذا بسیاری از رسانه های طرف قرارداد ایشان نیز مجبورند که علی رغم میل باطنی تبدیل به تریبونی برای تخریب حداد شوند.

مصاحبه اخیر علی مطهری انعکاس زیادی در رسانه های اصلاح طلب و حامی هاشمی و لاریجانی داشت.


 


کتاب فارسی هفتاد سال پیش


حکایت مرد لاف زن

یک مرد لاف زن، پوست دنبه ای چرب در خانه داشت و هر روز لب و سبیل خود را چرب می کرد و به مجلس ثروتمندان می رفت و چنین وانمود می کرد که غذای چرب خورده است. دست به سبیل خود می کشید. تا به حاضران بفهماند که این هم دلیل راستی گفتار من. اما شکمش از گرسنگی ناله می کرد که ای دروغگو، خدا ، حیله و مکر تو را آشکار کند! این لاف و دروغ تو ما را آتش می زند. الهی، آن سبیل چرب تو کنده شود، اگر تو این همه لافِ دروغ نمی زدی، لااقل یک نفر رحم می کرد و چیزی به ما می داد. ای مرد ابله لاف و خودنمایی روزی و نعمت را از آدم دور می کند. شکم مرد، دشمن سبیل او شده بود و یکسره دعا می کرد که خدایا این درغگو را رسوا کن تا بخشندگان بر ما رحم کنند، و چیزی به این شکم و روده برسد. عاقبت دعای شکم مستجاب شد و روزی گربه ای آمد و آن دنبه چرب را ربود. اهل خانه دنبال گربه دویدند ولی گربه دنبه را برد. پسر آن مرد از ترس اینکه پدر او را تنبیه کند رنگش پرید و به مجلس دوید، و با صدای بلند گفت پدر! پدر! گربه دنبه را برد. آن دنبه ای که هر روز صبح لب و سبیلت را با آن چرب می کردی. من نتوانستم آن را از گربه بگیرم. حاضران مجلس خندیدند، آنگاه بر آن مرد دلسوزی کردند و غذایش دادند. مرد دید که راستگویی سودمندتر است از لاف و دروغ.

مثنوی معنوی


یادخدا

آنگاه که غرور کسی را له می کنی،

آنگاه که کاخ آرزوهای کسی را ویران می کنی،

آنگاه که شمع امید کسی را خاموش می کنی،

آنگاه که بنده ای را نادیده می انگاری،

آنگاه که حتی گوشت را می بندی تا صدای خرد شدن
 
 غرورش را نشنوی،

آنگاه که خدا را می بینی
 
 و بنده خدا را نادیده می گیری،

می خواهم بدانم:

دستانت رابسوی کدام آسمان دراز می کنی تا برای
 
 خوشبختی خودت دعا کنی؟!!  
 

سهراب سپهری

ارزش جهانی پول ایران از ۳۰۰سال پیش تا امروز

الف: در زمان شاه طهماسب صفوی، یعنی در سده شانزدهم میلادی، واحد پول ایران «شاهی» بود و هر ۲۰۰ شاهی برابر با یک «تومان». طبق مندرجات سفرنامه جنکینسون، در آن زمان هر شاهی با یک شیلینگ انگلیس برابر بود. هر پوند استرلینگ برابر با ۲۰ شیلینگ است. بنابراین، یک تومان ایران برابر بود با ۱۰ پوند انگلیس. یعنی، ارزش پول ایران ده برابر پول انگلیس بود.

در سده هیجدهم میلادی، ارزش تومان ایران به تدریج کاهش یافت و ارزش پوند انگلیس افزایش. در نیمه اوّل سده نوزدهم میلادی، یعنی در دوران سلطنت فتحعلی شاه و محمد شاه قاجار، دو پوند استرلینگ برابر با یک تومان ایران شد. در این زمان یک پوند برابر بود با ۲۵ فرانک فرانسه و ۱۰ روپیه هند. یعنی، یک تومان ایران برابر بود با ۵/ ۱۲ فرانک فرانسه. در همین زمان، یک تومان ایران با دو دلار و پنجاه سنت آمریکا برابر بود.

پس از قحطی بزرگ ۱۲۸۸ ق. ارزش پول ایران سیر نزولی را آغاز کرد؛ با قتل ناصرالدین شاه (۱۸۹۳) این کاهش ادامه یافت و با انقلاب مشروطه (۱۹۰۵-۱۹۰۷) شدت گرفت. اندکی قبل از قتل ناصرالدین شاه، در سال ۱۸۹۱ یک پوند استرلینگ برابر با ۵/ ۳۲ قران بود که، اندکی پس از قتل ناصرالدین شاه، در سال ۱۸۹۴ به ۵/ ۴۸ قران رسید. ده قران برابر با یک تومان بود. یعنی در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه ارزش پوند بریتانیا ۲۵/ ۳ برابر تومان ایران و پس از قتل او، در زمان سلطنت مظفرالدین شاه، حدود ۸۵/ ۴ برابر تومان ایران شد. 

 پس از انقلاب مشروطه یک پوند برابر با ۶۰ قران بود؛ یعنی ارزش پوند انگلیس شش برابر تومان ایران شد. در اواخر سده نوزدهم و اوائل سده بیستم میلادی، تا جنگ اوّل جهانی، یک پوند انگلیس تقریباً برابر با ۵ دلار آمریکا بود. بنابراین، در دوران مظفرالدین شاه ارزش دلار آمریکا و تومان ایران تقریباً یکسان بود.

در زمان سقوط رضا خان و ورود ارتش های متفقین به ایران (۱۳۲۰ ش.) دلار آمریکا تقریباً یک و نیم تومان ایران بود؛ یعنی با ۱۵ ریال می شد یک دلار خریداری کرد. در سال ۱۳۳۲، یعنی در اواخر دولت دکتر مصدق و زمان کودتای ۲۸ مرداد، یک دلار آمریکا معادل ۹۰ ریال ایران (۹ تومان) و یک پوند استرلینگ برابر با ۲۳ تومان بود.

  در پایان سلطنت محمدرضا پهلوی و در دوره ای که صادرات نفت خام در قله تاریخی قرار داشت، یک دلار آمریکا تقریباً ۷ تومان ایران و یک پوند انگلیس تقریباً ده تومان ایران ارزش داشت. در این زمان ارزش یک روبل شوروی حدود ده تومان ایران ،یعنی تقریباً برابر با پوند استرلینگ بود. یک فرانک فرانسه ۱۶ ریال و یک مارک آلمان غربی ۳۲ ریال ارزش داشت.

امروزه پوند استرلینگ به نرخ رسمی دولتی حدود ۱۹۵۰ برابر تومان ایران و دلار آمریکا حدود ۱۲۲۶ برابر تومان ایران است؛ در حالی که نرخ دلار در بازار آزاد ۱۸۵۰ تومان و قیمت پوند ۳۰۰۰ تومان می باشد . به جز دوره هایی که ایران شاهد جنگ و تجاوز نظامی بوده، سریع ترین سقوط ارزش پول ملی ایران در خرداد۱۳۷۴ (زمان ریاست عادلی بر بانک مرکزی) و دی ۱۳۹۰ (زمان ریاست بهمنی بر بانک مرکزی) اتفاق افتاده است. بانک مرکزی طبق قانون، وظیفه حفظ ارزش پول ملی را به عهده دارد.


 

 

ثروتمند کسی نیست که بیشترین ها را دارد

بلکه

کسی است که از کمترین ها به بهترین وجه استفاده می کند          


مادر، تو رفیع ترین داستان حیات منی

پیامبر اکرم(ص):

هر کس پیشانی مادر خویش را ببوسد، از آتش جهنم دور می ماند

مادر، تو رفیع ترین داستان حیات منی. تو به من درس زندگی آموختی. تو چون پروانه سوختی و چون شمع گداختی و مهربانانه با سختی های من ساختی. مادر، ستاره ها نمایی از نگاه توست و مهتاب پرتوی از عطوفتت، و سپیده حکایتی از صداقتت. قلم از نگارش شُکوه تو ناتوان است و هزاران شعر در ستایش مدح تو اندک. مادر، اگر نمی توانم کوشش هایت را ارج نهم و محبت هایت را سپاس گزارم، پوزش بی کرانم را همراه با دسته گلی از هزاران تبریک، بپذیر.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

بیستم جمادی الثانی، سالروز ولادت اختر تابناک آسمان عصمت، فاطمه زهراسلام الله علی

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

شهرستان خوروبیابانک مهمترین قطب معدنی استان اصفهان است

  فرماندارخوروبیابانک با بیان اینکه این شهرستان مهمترین قطب معدنی استان اصفهان است، گفت: سالیانه دو میلیون تن سنگ از معادن این منطقه برداشت می شود.

'حسن فیروزی' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ذخایر پتاس، نمک صنعتی، سنگ‌های تزئینی و ساختمانی، تالک، بنتونیت، میکا، کائولن از نمونه هایی هستند که در این شهرستان وجود دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون 168معدن سنگ دراین شهرستان در دست اکتشاف و بهره برداری است، گفت: با تامین اعتبارات مورد نیاز و ایجاد زیرساخت‌های لازم امکان توسعه صنعت سنگ دراین شهرستان فراهم شود.  وی، تامین ‌آب و گاز را از مهمترین زیرساخت‌های توسعه صنعت ومعدن دراین شهرستان عنوان وخواستار ایجاد کارگاه‌های فرآوری سنگ‌های تزئینی درکنار معادن خوروبیابانک شد.

کارشناس ارشد زمین شناسی و رییس ‌اداره صنعت، معدن وتجارت شهرستانهای نایین و خوروبیابانک هم دراین‌باره گفت: سالیانه ‌یک میلیون و 228هزارتن سنگ از نوع سنگهای تزئینی مرمریت از معادن خوروبیابانک برداشت می‌شود که میزان تولید سنگ‌های تزئینی‌ در سال بیش از هشت میلیون و 500 هزار مترمربع است.

'مسعودمطلبی' با بیان اینکه بیش از 90درصد سنگهای تولیدی در معادن خوروبیابانک برای فرآوری به اصفهان حمل می‌شود، افزود: از میان آنها سنگ کبود مشتریان خاص خود را دارد و این سنگ به کشورهای چین، ایتالیا، آلمان و فرانسه صادر می شود.

وی ‌خاطرنشان‌کرد: با توجه به‌ اینکه شهرستان خوروبیابانک پتانسیل خوبی در زمینه تولید سنگ‌ دارد می‌توان با احداث کارگاه‌های برش‌کوپ ‌سنگ از ضایعات قابل بازیافت این معادن در راستای تبدیل به سنگ جدول، مصنوعات سنگی، سنگ دانه بندی شده و پودر سنگ استفاده کرد.

جناب آقای فیروزی

فرماندارمحترم  

  آیادر مورد تردد ماشینهای سنگین که ثروت منطقه حتی سنگ و خاک آن را به تبره کشیده اند، اقدامی نباید صورت بگیرد؟ واقعا فکر نمی کنید در حق مردم آن ناحیه جفا می شود؟ شما نمی توانسته و نمی توانید از این ماشینهای سنگین عوارضی برای ترمیم جاده هایی که خراب می کنند اخذ کنید؟ بقیه نواحی چه تمهیداتی درنظر گرفته اند؟ تا بحال تحقیق کرده اید؟؟؟؟  

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

باز هم شاه بیت تکراری ولی گویا: هردم از این باغ بری می رسد .......

بازهم تراوش اتاق فکر مسئولان: مجری شدن اونهم برای ساخت حمام عمومی

 ای بابا یه وقت پول نداریم باید مدارس وقفی رابفروشیم اونهم هرجا یی راکه زورمون رسید یا شورای روستاش بفکر کارهای اقتصادی خودش بود. تازه پولشم نباید همونجا خرج بشه، کجا بشه وچی بشه هم ا... و اعلم

اصلا کی؟ چی ؟کجا؟ یه وقت هم کارهایی خارج از حیطه وظایف ....

اصلا همشهری این تابلو را اشتباه نوشتند یا عکس را دستکاری کردند بازهم ا...اعلم. همولایتی اینجا که باید گفت : پَ نََ  پَ    تاآموزش وپرورش هست ساختن حمام عمومی به شهرداری چه ربطی داره.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

وفات جانسوز ام الشهداء ، ام العباس ، حضرت ام البنین سلام الله علیها تسلیت باد

سوگ نشین نهر علقه

نامش فاطمه دختر حزام بن خالد عامری و مادرش ثمامه بود. در حدود سال پنجم هجری در کوفه و یا اطراف آن متولد گردید. وی در عصر خود یکی از زنان با فضیلت، پرهیزگار، عابد، با تقوا و در شعر و حدیث سرآمد دیگران بود .

پدران ام البنین در دوران قبل از اسلام جزو دلیران عرب محسوب می شدند و مورخان آنان را به دلیری در هنگام نبرد ستوده اند. چنانکه ابوالفرج اصفهانی در کتاب خود دلیری و شجاعت اجداد ام البنین را متذکر شده است .
افزون بر این، آنان علاوه بر شجاعت و قهرمانی، پیشوای قوم خود نیز بودند، چنانکه سلاطین زمان در برابر ایشان سر تسلیم فرود می آوردند .
بی جهت نیست که عقیل بن ابی طالب به امیرالمؤمنین( ع) می گفت: در میان عرب از پدران ام البنین شجاع تر و قهرمان تر یافت نمی شود .
گروهی از مورخان بر آنند که علی(ع) با ام البنین بعد از شهادت حضرت زهرا(س) ازدواج نمود . دسته ای دیگر می گویند که این امر بعد از ازدواج حضرتش با امامه بوده، اما در هر حال ، مسلم است این ازدواج بعد از شهادت صدیقه کبری صورت گرفته است .
گویند عقیل بن ابی طالب که آشنا به انساب عرب بود، پیشنهاد ازدواج ام البنین را به حضرت علی (ع) داد. حضرت این انتخاب را پسندید و او را به خواستگاری نزد پدر ام البنین فرستاد.
حضرت علی ( ع ) با ام البنین ازدواج کرد. ثمره این ازدواج چهار پسر به نامهای عباس( ۲۶- ۶۱ق)، عبدا… ( ۳۶-۶۱ق)، عثمان ( ۳۸-۶۱ق) و جعفر( ۴۰-۶۱ق) بود که تمامی آنها در کربلا به شهادت رسیدند و سرور همه آنان حضرت ابوالفضل العباس (ع) بود .

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

سوءاستفاده ارگان شهرداری از اموال بیت‌المال

 روزنامه همشهری که به عنوان ارگان رسمی مطبوعاتی شهرداری تهران و با بودجه بیت‌المال فعالیت می‌کند، روز گذشته در اقدامی عجیب، تیتر نخست خود را به تبلیغ یک گروه سیاسی اختصاص داده است.

به گزارش رجانیوز، این اقدام در حالی صورت گرفته که بر اساس نص قانون مطبوعات، روزنامه‌ها و مجلاتی که از بودجه بیت‌المال ارتزاق می‌کنند، حق تبلیغات سیاسی به نفع افراد و جریانات سیاسی را ندارند.گفتنی شهرداری به جای پاسخگویی در این زمینه که چرا از بیت المال برای مقاصد حزبی خود استفاده کرده دست به تخریب کاندیداهای رقیب خود در رسانه های تحت امرش زد.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

بخشنامه احمدی نژاد: مکاتبات لاریجانی غیرقانونی است ؛ عمل نکنید!

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری:رییس جمهور در بخشنامه ای به کلیه دستگاه های اجرایی کشور، مکاتبات مجلس شورای اسلامی با دستگاه های اجرایی در خصوص لغو برخی مصوبات مربوط به دولت و مراجع و مقامات دولتی را خلاف نص صریح قانون اساسی و فاقد وجاهت حقوقی دانسته و تأکید کرد که هیچ یک از اصول قانون اساسی چنین اختیاری را صراحتاً و یا تلویحاً به رییس محترم و حتی مجلس شورای اسلامی اعطا نکرده است.

متن بخشنامه محمود احمدی نژاد به کلیه دستگاه های اجرایی کشور بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بخشنامه به کلیه دستگاه های اجرایی کشور

رییس محترم مجلس شورای اسلامی به استناد مصوبه عادی ضمن مکاتبه با دستگاه های اجرایی برخی مصوبات مربوط به دولت و مراجع و مقامات دولتی که بعضاً حتی خارج از صلاحیت مصوبه یاد شده نیز می باشد را مغایر تشخیص داده و لغو می نماید.

به استناد اصل 113 و 121 قانون اساسی و به عنوان وظیفه اعلام می نماید که علاوه بر ایرادات متعدد به این اقدام و رویه، هیچ یک از اصول قانون اساسی چنین اختیاری را صراحتاً و یا تلویحاً به رییس محترم و حتی مجلس شورای اسلامی اعطا نکرده است.

نظرات رییس محترم مجلس شورای اسلامی محترم است، لیکن درج در روزنامه رسمی مجوز اجرا یا عدم اجرای مصوبات دولت در دستگاه های اجرایی قلمداد نمی گردد. بنابراین مکاتبات مذکور بر خلاف نص صریح قانون اساسی بوده و فاقد وجاهت حقوقی است و نمی تواند مناط عمل باشد.

بدیهی است که اصلاح، تغییر و یا لغو مصوبات و بخشنامه های دولت و یا رییس جمهور توسط خود دولت و مقامات و مراجع ذیصلاح دولتی امکان پذیر بوده و از طریق سلسله مراتب مقامات یاد شده ابلاغ خواهد شد.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

گزارش جدید بانک مرکزی از موج گرانی‌ها در کشور

بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی، در هفته منتهی به 8 اردیبهشت، قیمت انواع لبنیات، برنج، حبوبات، میوه، گوشت قرمز، چای و روغن افزایش یافت و تنها تخم‌مرغ، مرغ، قند و سبزیجات کاهش قیمت داشتند.

به گزارش "سیرنیوز": گزارش بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ٨ اردیبهشت حاکی است: در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت کره پاستوریزه ثابت بود . بهای سایر اقلام این گروه به ویژه ماست پاستوریزه نسبت به هفته قبل افزایش یافت.

بنابراین گزارش، قیمت ماست پاستوریزه در هفته گذشته با 14.8 درصد افزایش به کیلویی 1832 تومان رسید. قیمت شیر هم در این هفته با 8.9 درصد رشد مواجه شد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، قیمت تخم مرغ کاهش داشت و شانه ای ٣٣٠٠٠ الی ۵٠٠٠٠ ریال فروش می رفت. این در حالی است که در گروه برنج ، بهای برنج وارداتی غیرتایلندی بدون تغییر بود . قیمت سایر اقلام این گروه افزایش یافت .

در گروه حبوب، بهای لوبیا چشم بلبلی ثابت بود. قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل افزایش داشت. لوبیا چیتی در این گروه بیشترین رشد قیمت را به میزان 6 درصد در هفته گذشته داشته است.

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری لیمو شیرین، طالبی و لوبیا سبز عرضه نمی گردید و نارنگی عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می گردید.

میوه فروشی های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می نمودند که در گروه میوه های تازه بهای هندوانه اندکی کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه افزایش یافت. پرتقال و لیمو شیرین در این گروه رشد بالای 6 درصد قیمت را در هفته گذشته داشتند.

در گروه سبزی های تازه بهای پیاز و سبزی های برگی بدون تغییر بود . قیمت گوجه فرنگی، کدو سبز و لوبیاسبز کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه افزایش داشت.در این هفته قیمت گوشت گوسفند به کیلویی 23 هزار و 177 تومان رسید که رشد 1.8 درصدی داشت و قیمت گوشت تازه گاو و گوساله به 17615 تومان افزایش ولی بهای گوشت مرغ نسبت به هفته قبل کاهش جزئی یافت و به کیلویی 4634 تومان رسید.

در هفته مورد بررسی، قیمت قند اندکی کاهش ولی بهای چای خارجی و روغن نباتی جامد افزایش جزئی داشت. قیمت شکر و روغن نباتی مایع ثابت بود.بر اساس گزاشر بانک مرکزی، قیمت روغن نباتی جامد حلب 5 کیلویی در هفته گذشته 14731 تومان بوده است و قیمت روغن نباتی مایع نیز لیتری 2778 تومان بود.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٦
Comments نظرات () لینک دائم

حکایت با سیه دل چه سود گفتن وعظ

کاروانی را در زمین یونان بزدند و نعمت بی قیاس ببردند. بازرگانان گریه و زاری کردند و خدا و پیمبر شفیع آوردند. فایدت نبود.

چو پیروز شد دزدِ تیره روان                    چه غم دارد از گریۀ کاروان؟

 لقمان حکیم اندر آن کاروان بود. یکی گفتنش از کاروانیان: « مگر اینان را نصیحتی کنی و موعظه ای گوئی، تا طرفی از مال ما دست بدارند، که دریغ باشد چندین نعمت که ضایع شود.»

گفت: « دریغ کلمۀ حکمت با ایشان گفتن!»

آهنی را که موریانه بخورد                              نتوان برد ازو به صیقل زنگ

با سیه دل چه سود گفتن وعظ؟                                نرود میخ آهنین در سنگ.

×××

به روزگار سلامت، شکستگان دریاب                   که جبر خاطر مسکین، بلا بگرداند

چو سائل از تو به زاری طلب کند چیزی                بده، و گرنه سمتگر به زور بستاند!

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱۳
Comments نظرات () لینک دائم

وضعیت ثروتمندان و فقیران در ایران

بانک مرکزی اعلام کرد: سهم ده درصد ثروتمندترین به ده درصد فقیرترین خانوارها در سال 1389 به 13.1 برابر رسیده که در مقایسه با سال‌های قبل ( از سال 1361 به بعد) کمترین میزان است بررسی‌‌های بانک مرکزی از شاخص‌‌های نابرابری توزیع درآمد در مناطق شهری ایران حاکی از بهبود شرایط در کشور طی سال‌های اخیر است
براساس گزارش اداره تحقیقات و مطالعات آماری بانک مرکزی، ضریب جینی همراه با نوساناتی از 0.4023 واحد در سال 1384 به 0.3813 واحد در سال 1389 رسیده که کمترین میزان از سال 1361 به بعد بوده است
سهم ده درصد ثروتمندترین به ده درصد فقیرترین خانوارها نیز در سال 1389 به 13.1 برابر رسیده است که در مقایسه با سال‌های قبل ( از سال 1361 به بعد) کمترین میزان است
همچنین براساس گزارش مرکز آمار ایران، ضریب جینی در مناطق شهری و روستایی از 0.4061 و 0.3896 در سال 1384 به ترتیب به 0.3893 و 0.3824 درسال 1388 رسیده که حاکی از بهبود وضعیت توزیع درآمد است
در همین حال، مجموع هزینه ناخالص خانوار در مناطق شهری در سال 1389 با 4/11 درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن به 7/141 میلیون ریال (ماهانه11805هزار ریال) رسیده است
در این سال هزینه ناخالص تمامی دهک‌ها به استثنای دهک دهم بیش از نرخ تورم افزایش داشته‌اند به نحوی که افزایش هزینه‌های دهک‌های اول تا هفتم بین 13.9 تا 15.6 درصد، دهک‌های هشتم و نهم در حدود تورم و دهک دهم کمتر از تورم افزایش یافته است

مهلت مراجعه به سایت سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها (refahi.ir)تمدید شد.

تمدید مهلت اعلام عدم انصراف از دریافت یارانه تا فردا

فقط کسانی که پیامک دریافت کرده‌اند، مراجعه کنند
مهلت مراجعه به سایت سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها (refahi.ir) برای اعلام انصراف یا عدم انصراف از دریافت یارانه نقدی تا ساعت 24 روز پنج‌شنبه 14 اردیبهشت تمدید شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، معاون امور یارانه‌های مستقیم سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: فقط گروهی از هموطنان که پیامک این سازمان را دریافت کرده‌اند باید به سایت refahi.ir مراجعه کنند. جلال‌الدین عارفیان افزود: سایر هموطنان لزومی ندارد و نباید به این سایت مراجعه کنند. وی درباره واریز 28 هزار تومان مابه‌التفاوت مرحله اول و دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفت: برای همه افرادی که پیامک سازمان را دریافت نکرده‌اند، این مبلغ واریز شده و به خاطر مسدود بودن برداشت ممکن است در حساب بانکی افراد قابل مشاهده نباشد. وی تاکید کرد: اگر اشتباهی هم صورت گرفته باشد امکان اصلاح آن در آینده وجود خواهد داشت. تمدید مهلت مراجعه به سایت سازمان در شرایطی صورت گرفته است که طی روزهای اخیر سایت رفاهی دچار اختلال شده و امکان دسترسی به این سایت برای بسیاری از مردم وجود نداشت.


روز معلم

  تعلیم و تعلم از شئون الهی است و خداوند، این موهبت را به پیامبران و اولیای پاک خویش ارزانی کرده است تا مسیر هدایت را به بشر بیاموزند و چنین شد که تعلیم و تعلم به صورت سنت حسنه آفرینش  درآمد. انسان نیز با پذیرش این مسئولیت، نام خویش را در این گروه و در قالب واژه مقدس �معلم� ثبت کرده است. معلم، ایمان را بر لوح جان و ضمیرهای پاک حک می کند و ندای فطرت را به گوش همه می رساند. همچنین سیاهی جهل را از دل ها می زداید و زلال دانایی را در روان بشر جاری می سازد.  دغدغه معلم همیشه این است که حیات بشر، بر مدار ارزش ها و کرامت انسانی بچرخد و شناخت خدا و مکتب و دین، همت اساسی آدمی باشد و هیچ بیگانه ای را مجال تجاوز به فرهنگ ارزشی دین و میهن فراهم نیاید.

ممتاز و نمونه شدن برای یکسال است،

                        و ماندگار شدن برای یک عمر؛

سلام بر معلمی که هر سال نمونه است و یک عمر ماندگار ...

معلم عزیزم روزت مبارک که جهانی از نورت مبارک گشته است.


شورای اداری شهرستان با حضور مسئولین ادارات و شوراهای اسلامی و دهیاریها

شورای اداری شهرستان با حضور مسئولین ادارات و شوراهای اسلامی و دهیاریها ، امام جمعه محترم شهرستان وفرماندار و بخشدار محترم بخش مرکزی ،در سالروز تاسیس شوراهای اسلامی به فرمان حضرت امام رحمه الله علیه ، عصر روز دوشنبه 10/2/91 در  اردوگاه روستای زیبای ایراج برگزار گردید.در این جلسه تعدادی از روسای شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیار ایراج به بیان مشکلات و اقدامات عمرانی انجام شده در سال قبل پرداختند و از مسئولین نیز اقایان امراللهی مدیر محترم آموزش و پرورش و اقای غلامرضائی مدیر محترم جهاد کشاورزی بیاناتی ایراد فرمودند.و در پایان فرماندار محترم شهرستان اقای فیروزی به جمع بندی مطالب پرداختند.


بدون شرح

درد و سختی را قبول کنید، آینده پرثمر خواهد بود.

احساس نکنید کاری که می‌کنید رنج است، زیرا همیشه دلیلی‌ برای آن رنج یا کار هست. با درد و مشکل روبرو شوید، دردی که با آن مواجه می شوید قطعاً خوشبختی‌ را به دنبال خواهد داشت.

از خدا بار سبک تر نخواهید، بلکه برای پشتکار قوی تر دعا کنید.


هردم ازاین باغ بری میرسد تازه تراز تازه تری می رسد.


خنده دارترین قوانین عمومی جهان

1. جویدن آدامس در سنگاپور ممنوع است .
2. تقلب کردن در مدارس بنگلادش غیر قانونی است و افراد بالای 15 برای تقلب به زندان فرستاده می شوند .
3. مشاهده فیلم های کاراته ای تا سال 79 در عراق ممنوع بود .
4. در ایسلند زمانی داشتن سگ خانگی ممنوع بود .
5. در آریزونای آمریکا، کشتن و شکار شتر ممنوع است .
6. در دانمارک روشن کردن ماشین قبل از چک کردن اینکه بچه ای زیر آن خوابیده است یا نه، ممنوع است .
7. در سال 1888 در بریتانیا قانونی تصویب شده که دوچرخه سواران را موظف می کرد تا زمان رد شدن ماشین از کنارشان، زنگ دوچرخه هایشان را بطور پیوسته به صدا درآورند .
8. در قرن 16 و 17 میلادی نوشیدن قهوه در ترکیه ممنوع بود و اگر کسی در حین خوردن قهوه دستگیر می شدن، به اعدام محکوم می شد .

9. تا سال 1984، بلژیکی ها مجبور بودند نام فرزندشان را از یک لیست 1500 نفری در روزهای ناپلئون بطور رندوم انتخاب کنند.
10. در برمه دسترسی به اینترنت غیر قانونی است. اگر فردی با اتهام داشتن مودم دستگیر شود، به زندان محکوم می شود .
11. اتریش اولین کشوری بود که مجازات مرگ را در سال 1787 حذف کرد.
12. در انگلستان، سر لاشه هر نهنگی که پیدا شود متعلق به پادشاه است و دم آن متعلق به ملکه.
13. در فرانسه صدا زدن خوک با نام ناپلئون ممنوع است .
14. در ویکتوریای استرالیا، تنها متخصصان برق اجازه تعویض لامپ برق را دارند.
15. در انگلستان چسباندن برعکس تمبر حاوی عکس ملکه، نشانگر خیانت و پیمان شکنی با سلطنت است .
16. در ورمونت، زنان تنها با اجازه کتبی همسرانشان حق استفاده از دندان مصنوعی را دارند.
17. در واشنگتون، وانمود کردن به داشتن خانواده پولدار ممنوع است .
18. در اوهایو آمریکا, ماهیگیری در زمان مستی ممنوع است .
19. در میامی آمریکا، تقلید کردن رفتار جانواران ممنوع است .
20. زمانی در کشور سوئیس، محکم بستن در خودرو جرم به حساب می آمد.
21. در روآتای ایتالیا، عبور افراد غیر مسیحی از 20 متری کلیسا ممنوع است .
22. در سوئیس داشتن یک پناهگاه برای شهروند الزامی است .
23. در لینوئیس آمریکا دادن سیگار روشن به حیوانات ممنوع است.


نام «خلیج فارس» در نقشه تاریخی متعلق به قرن پانزدهم وجود دارد

رییس کتابخانه ملی لهستان در نشست رسانه‌ای خود در کتابخانه ملی ایران، از وجود نام خلیج فارس در نقشه‌ای تاریخی متعلق به قرن پانزدهم خبر داد. این نقشه در کتابخانه ملی لهستان نگه داری می‌شود.توماس ماکوسکی که برای ملاقات و گفت‌وگو با رییس کتابخانه ملی ایران به کشورمان سفر کرده است، امشب 5 اردیبهشت در یک نشست تخصصی به پرسش‌های اصحاب رسانه پاسخ داد.

وی در این نشست، با اشاره به اهدای کپی یک نقشه جغرافیایی متعلق به قرن 15 میلادی به کتابخانه ملی ایران گفت: این نقشه در قرن 15 میلادی توسط شخصی به نام «بتالمی» کپی یا طراحی شده است.

رییس کتابخانه ملی لهستان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا مبنی بر وجود نام «خلیج فارس» در این نقشه، این مساله را تایید کرد و گفت:
  نام خلیج فارس در این نقشه که متعلق به قرن 15 است، دیده می‌شود.

ماکوسکی همچنین در پاسخ سوال دیگر خبرنگار ایبنا درباره وضعیت نسخه‌های خطی فارسی در کتابخانه ملی لهستان گفت: هم اکنون نسخ خطی فارسی در لهستان از وضعیت بسیار خوبی برخودارند.

وی ادامه داد: با این‌که لهستان دارای تاریخ تلخی بوده و با توجه به جنگ جهانی دوم نزدیک به 70 درصد منابع ما خدشه‌دار شده است، درصددیم منابع خطی این کشور را از سراسر جهان جمع‌آوری کنیم.

ماکوسکی تاکید کرد: نسخ خطی فارسی در لهستان در شرایط بسیار مطلوبی هستند و به‌زودی به‌صورت دیجیتالی درمی‌آیند و در کلکسیون مشترک ایران و لهستان به نمایش گذاشته می‌شوند

پندلقمان

روزی لقمان به پسرش گفت امروز به تو 3 پند می دهم که کامروا شوی.

اول اینکه سعی کن در زندگی بهترین غذای جهان را بخوری!

دوم اینکه در بهترین بستر و رختخواب جهان بخوابی !

سوم اینکه در بهترین کاخها و خانه های جهان زندگی کنی !!!

پسر لقمان گفت ای پدر ما یک خانواده بسیار فقیر هستیم چطور من  می توانم این کارها را انجام  دهم؟

لقمان جواب داد :

اگر کمی دیرتر و کمتر غذا بخوری هر غذایی که میخوری طعم بهترین غذای جهان را می دهد .  

اگر بیشتر کار کنی و کمی دیرتر بخوابی در هر جا که خوابیده ای احساس می کنی بهترین خوابگاه جهان است .  

و اگر با مردم دوستی کنی و در قلب آنها جای می گیری و آنوقت بهترین خانه های جهان مال توست...


ما آمده ایم زندگی کنیم

ما آمده ایم زندگی کنیم تا قیمت پیدا کنیم ،

     نه اینکه با هر  قیمتی زندگی کنیم ؛

     زندگی ما حکایت یخ فروشی است که از او پرسیدند:

     فروختی ؟

     گفت : نه ، ولی تمام شد . . . 

 "آیت الله بهجت رحمة الله علیه"


نوحه

یـــار جـــوان شهیـــدۀ مــن

ســرو امیــد خمیـــدۀ مـــن

از لحظه‌ای که پشت در ز پا فتادی

صورت خود را به علی نشان ندادی

یاس کبودم       بود و نبودم       فاطمه جانم

نخــل امیــدم چــرا شکستی

پیش دو چشمم دو دیده بستی

عمر کمت می‌زند آتش جگرم را

بعد تو کی پاک کند چشم ترم را

یاس کبودم       بود و نبودم       فاطمه جانم

حامــی حیــدر بــا تـن تنها

در دل من بود از تـو سخـن‌ها

جـان عزیزت سپـر تن علی بود

دست شکسته‌ات به دامن علی بود

یاس کبودم       بود و نبودم       فاطمه جانم

اجــر رســالت بــر در خـــانه

غــلاف تیــغ اسـت و تازیــانه

دست عدو حامی تنهای مرا کشت

با چه گنه مغیره زهرای مرا کشت

یاس کبودم       بود و نبودم       فاطمه جانم

چگونــه ماتــم بــر تـو بگیرم

خـدا کنــد مــن بـا تو بمیرم

خون جگر بعد تو جوشد ز کلامم

کسی نمی‌دهد جوابی به سلامم

یاس کبودم       بود و نبودم       فاطمه جانم


دو تخلف عمده دولت در این جهش قیمت‌ها نقش تعیین‌کننده

گزارش بانک مرکزی از افزایش 44درصدی قیمت لبنیات، 47درصدی حبوبات، 46درصدی گوشت و 34درصدی مرغ در هفته سوم فروردین سال 91 در مقایسه با هفته سوم اسفند سال 90 خبر می‌دهد. این در حالی است که از دیدگاه کارشناسان اقتصادی افزایش شدید نرخ تورم، هم از طرف تقاضا «Demand Pull» و هم از طرف عرضه، ناشی از فشار هزینه‌ها «Cost Push» قابل پیش‌بینی بوده است.

آفتاب: حداقل دو تخلف عمده دولت در این جهش قیمت‌ها نقش تعیین‌کننده داشته است: 

1- با عنایت به اینکه در جهت مهار تورم ناشی از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و کنترل طرف تقاضا، در ماده هفت این قانون، دولت مجاز بود حداکثر تا 50درصد خالص وجوه حاصل از اجرای قانون مذکور را در قالب یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها و نیز در مواردی همچون گسترش و تامین بیمه‌های اجتماعی، خدمات‌درمانی، تامین و ارتقای سلامت جامعه، پوشش دارویی، تامین و مقاوم‌سازی مسکن و ایجاد اشتغال پرداخت کند. در این مورد و در یک تخلف آشکار فقط میزان پرداختی به خانواده‌ها، حداقل 15هزارمیلیاردتومان بیش از رقم مجاز بوده است.(1) 

این تخلف نه تنها موجب افزایش بدهی و تعهدات مالی دولت در سال‌های آینده شده است بلکه سیاست‌های کنترل تورم ناشی از حذف تدریجی یارانه‌ها را نیز ناکارآمد کرده است.این در شرایطی است که اقتصاد ایران همواره از حجم نقدینگی 350هزارمیلیارد‌تومانی برای تورم در تهدید است.

2- همچنین در ماده‌ هشت قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، تاکید شده است، به منظور جبران بخشی از فشار حاصل از حذف یارانه‌های تولید، دولت مکلف است 30درصد خالص وجوه حاصل از اجرای این قانون را در جهت پرداخت کمک‌های بلاعوض، یارانه تسهیلات یا وجوه اداره شده را به طور کلی در راستای حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی، صنعتی و ... پرداخت کند.
 
در این خصوص به رغم تکلیف قانونی دولت به پرداخت سهم 30درصدی به تولیدکنندگان مبلغ مذکور بدون توجه به تذکرات مسوولان محترم نظام و نمایندگان مردم تاکنون در اختیار تولید قرار نگرفته است. 

هرچند در سال گذشته، تولیدکنندگان با اطمینان به وعده دولت مبنی بر اعطای سهم تعیین‌شده در قانون، به ویژه فشارهای اعمال شده در جهت جلوگیری از افزایش قیمت تمام‌شده به انگیزه کمک و تشریک مساعی با دولت در اجرای این طرح ملی و نافع، با وجود افزایش هزینه‌های تولید، نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدامی نداشته‌اند، در نتیجه، تحمل فشار هزینه‌های حاصل از تولید قابل استمرار نبوده و قیمت‌ها در دومین سال اجرای قانون به تبع کاهش یارانه‌ها روندی صعودی در پیش گرفته است. از این رو تخلف دولت در اجرای مواد هفت و هشت قانون هدفمندکردن یارانه‌ها زمینه‌ساز تشدید تورم بوده است. 

تخلف سوم در این راستا بی‌توجهی دولت نسبت به اجرای ماده 12 قانون هدفمندکردن یارانه‌هاست. مستند به ماده ذکرشده، دولت مکلف است، تمام مبالغ حاصل از اجرای این قانون را به حساب خاصی به نام هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل واریز کند و صددرصد وجوه واریزی در قالب قوانین بودجه سنواتی را برای موارد پیش‌بینی شده در مواد هفت و هشت این قانون اختصاص دهد. 

همچنین در تبصره یک این ماده، دولت مکلف بوده تا اعتبارات منابع و مصارف موضوع مواد مذکور را در چهار ردیف مستقل در لایحه بودجه سنواتی درج کند. در حالی که هنوز بودجه سال 1391 در مجلس شورای اسلامی به تصویب نرسیده است و بار ناشی از تخلفات اجرای مرحله اول با افزایش قیمت‌های اقلام اساسی و روزمره، بر دوش خانوارهای ایرانی سنگینی می‌کند و حرکت کشتی تولید، در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی با دشواری روبه‌رو شده است و با توجه به تهدیدات بین‌المللی ضرورت برنامه‌ریزی متناسب و ثبات‌بخشی اقتصاد بیش از پیش احساس می‌شود. سوال اساسی این است که دولت با چه انگیزه‌ای آن هم بدون مجوز قانونی به اجرای مرحله دوم حذف یارانه (که بی‌شک موجب تشدید فشار بر مردم خواهد بود) این چنین اصرار می‌ورزد؟ 

1- گزارش کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی 


طلایی‌ترین جمله هاشمی‌رفسنجانی درباره جزایر سه‌گانه

 برای جداسازی جزایر سه گانه از ایران باید از دریای خون گذشت.

آفتاب: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۵ دسامبر ۱۹۹۲ خطاب به

شورای همکاری حاشیه خلیج پارس و همپیمانان غربی آنان گفت:

برای جداسازی جزایر سه گانه از ایران باید از دریای خون گذشت.


حکمت

ملاصدرا می گوید :

خداوند بی نهایت است و لامکان و بی زمان
               اما به قدر فهم تو کوچک می شود
                           و به قدر نیاز تو فرود می آید
                              و به قدر آرزوی تو گسترده می شود
                                و به قدر ایمان تو کارگشا می شود
یتیمان را پدر می شود و مادر
             محتاجان برادری را برادر می شود
                               عقیمان را طفل می شود
                                       ناامیدان را امید می شود
                                             گمگشتگان را راه می شود
در تاریکی ماندگان را نور می شود
              رزمندگان را شمشیر می شود
                                پیران را عصا می شود
                                      محتاجان به عشق را عشق می شود
                                              خداوند همه چیز می شود همه کس را...
به شرط اعتقاد
   به شرط پاکی دل
      به شرط طهارت روح
        به شرط پرهیز از معامله با ابلیس

بشویید قلب هایتان را از هر احساس ناروا
                  و مغزهایتان را از هر اندیشه خلاف
                     و زبان هایتان را از هر گفتار ناپاک
                        و دست هایتان را از هر آلودگی در بازار
                           و بپرهیزید از ناجوانمردی ها، ناراستی ها، نامردمی ها ...
چنین کنید تا ببینید چگونه
        بر سفره شما با کاسه ای خوراک و تکه ای نان می نشیند
                در دکان شما کفه های ترازویتان را میزان می کند
و در کوچه های خلوت شب با شما آواز می خواند
 
مگر از زندگی چه می خواهید که در خدایی خدا یافت نمی شود؟؟؟


هک روزانه 36 وب‌سایت در ایران

یک کارشناس امنیت الکترونیک با اشاره به آمارهای منتشر شده از جرائم رایانه‌ای سال 90 گفت: به طور متوسط روزانه 36 وب‌سایت در ایران هک می‌شود و 73 درصد حفره‌های امنیتی کشف شده در سال 90 مربوط به سایت‌های دولتی بوده که از این تعداد 60 درصد در حوزه خدمات اینترنتی مربوط به بانک‌های دولتی است.
 خبرگزاری مهر با اشاره به آمارهای منتشر شده از جرائم رایانه‌ای که از سوی پلیس فضای تبادل اطلاعات کشور اعلام شده است، به جرائم رایانه‌ای مربوط به برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی اشاره کرد و گفت: در 10 ماهه سال 90 حدود 4 هزار پرونده جرائم رایانه‌ای در کشور به ثبت رسیده که حدود 47 درصد از این جرائم فضای مجازی مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی بوده است. وی با تاکید براینکه معمولا اینگونه اتفاقات ناشی از بی احتیاطی کاربران است، در مورد شگردهای مجرمان در برداشت از حساب‌های بانکی افراد گفت: براساس آمار منتشره 55 درصد از شگردهای مجرمان از حساب‌های بانکی مربوط به سوءاستفاده از رمز دوم اینترنتی بوده است و نصب نرم‌افزارهای جاسوسی 24درصد، سرقت کارت‌های بانکی9 درصد و فیشینگ یا صفحات اینترنتی جعلی 8 درصد این موارد را تشکیل داده است. وی بیشترین انگیزه ارتکاب به جرائم رایانه‌ای در ایران را کسب منافع مالی با اختصاص 72 درصد آمار اعلام کرد و ادامه داد: مسائل ضد اخلاقی 14 درصد انگیزه ارتکاب به جرائم رایانه‌ای، انتقامجویی، تسویه حساب فردی و رقابت‌های شغلی 3 درصد و افتخار به توانایی و سرگرمی 11 درصد این انگیزه‌ها را شامل می‌شود. به گفته ناصرآبادی براساس تفکیک جنسیتی صورت گرفته از مجرمان جرائم رایانه‌ای در کشور مشخص شده که 89 درصد مجرمان جرائم رایانه‌ای مرد و 11 درصد زن هستند.


داستان چوب معلم

امیر نصر سامانی (یکی از امرای سامانی که از سال 301 تا 331 ه.ق سلطنت کرد) در ایّام کودکی معلّمی داشت، که نزد او قرآن می خواند،ولی از ناحیه ی معلّم کتک بسیار خورد (زیرا سابقا معلمین به شاگردان خودتنبیه بدنی شدید می کردند) امیر نصر کینه ی معلم را به دل گرفت و باخود می گفت: هر گاه به مقام پادشاهی برسم، انتقام خود را از او می کشم وسزای او را به او می رسانم.

وقتی که امیر نصر به پادشاهی رسید، یک شببه یاد معلمش افتاد و در مورد چگونگی انتقام از او اندیشید، تا اینکه طرحیبه نظرش رسید و آن را چنین اجرا کرد، به خدمتکار خود ( مثلا به نام سعید)گفت: برو در باغ روستا چوبی از درخت «به» بگیر و بیاور.

 سعید رفت و چنانچوبی را نزد امیر نصر آورد و امیر به خدمتکار دیگرش (مثلا به نام حمید) گفت تو نیز برو آن معلم را احضار کن و به اینجا بیاور.

حمید نزد معلمآمد و پیام جلب امیر را به او ابلاغ کرد، معلم همراه او حرکت کرد تا نزدامیر نصر بیاید، معلم در مسیر راه از حمید پرسید: علت احضار من چیست؟

حمیدجریان را گفت. معلم دانست امیر نصر در صدد انتقام است، در مسیر راه به مغازه ی میوه فروشی رسید، پولی داد و از یک عدد میوه ی «بِهِ خوب» خرید وآن را در میان آستینش پنهان کرد. هنگامی که نزد امیر نصر آمد، دید در دستامیر نصر چوبی از درخت«به» هست و آن را بلند می کند و تکان می دهد. همین کهچشم امیر نصر به معلم افتاد، خطاب به او گفت: از این چوب چه خاطره را مینگری؟ (آیا می دانی با چنین چوبی چقدر در ایام کودکی من، به من زدی؟)

درهمان دم معلم دست در آستین خود کرد و آن میوه ی «به» را بیرون آورد و بهامیر نصر نشان داد و گفت:« عمر پادشاه مستدام باد، این میوه ی به این لطیفیو شادابی از آن چوب به دست آمده است.» ( یعنی بر اثر چوب و تربیت معلم،شخصی مانند شما فردی برجسته، به وجود آمده است).

امیر نصر از این پاسخجالب، بسیار مسرور و شادمان شد، معلم را در آغوش محبت خود گرفت، جایزه یکلانی به او داد و برای او حقوق ماهیانه تعیین کرد، به طوری که زندگی معلم تا آخر عمر در خوشی و شادابی گذشت.

جوامع الحکایات، محمد عوفی

 


بدون شرح

امّ سلمه می گوید : شبی پیامبر(ص) مهمان خانه من بود ، نیمه های شب ،حضرت در محل خوابش نبود، با کنجکاوی به دنبال او گشتم ، او گوشه ای در حال عبادت بود و مثل ابر بهاران می گریست و می گفت:" اَللّهُمّ وَ لا تَکِلنی اِلی نَفسی طَرفهً عَینٍ أبداً " خدایا لحظه ای مرا به حال خودم وامگذار....

 

پیامبر(ص) که اول شخصیت عالم وجود است و خداوند عزّوجل کسی را مثل آن حضرت نیافرید ، با آن مقام معنوی به درگاه الهی عرض می کند: پروردگارا! یک لحظه مرا به حال خودم وامگذار! وقتی حضرت در دل شب ، با اشک و آه و صورت بر روی خاک، این ناله را دارد، حال ما بدون این حالات می خواهیم به راحتی از این دنیا برویم؟!

 والله کار بسیار مشکلی است !

 مطلب را ساده نگیرید ! درک اینکه (مطلب مهم است)، خود(مهم) می باشد! اگر نسبت به مهم بودن آن آگاه باشیم، شاید روزی به دنبال آن برویم و هرگاه به مهم بودن آن واقف نباشیم ، به دنبال آن نخواهیم رفت. به عنوان مثال، انسان بیمار برای درمان خود ، رنج های فراوانی را تحمل می کند، بسیاری از وقت و پولش را صرف می کند تا خود را به دکتر برساند و معالجه شود، اما انسان سالم چون نیازی به دکتر ندارد در فکر آن هم نیست.

  در امور معنوی هم نیز چنین است، اگر بدانیم دستانمان خالی است آیادر دل شب بر نمی خیزیم و از درگاه الهی گدایی کنیم؟ ما نمی دانیم که دستانمان خالی است، بنابراین بیداری "دل شب" نداریم ! اگر ما خودمان را بیچاره ببینیم،با طبیب عالم سر و کار پیدا خواهیم کرد.

 برای آنکه باورمان شود که چقدر بیچاره هستیم

نباید به اهل دنیا نگاه کنیم ؛

بلکه باید به اهل راه نگریست

تا بفهمیم که چقدر عقب مانده ایم!


منبع: روزنه ای به سوی اسرار الهی

 


دوم اردیبهشت؛ روز زمین پاک

سونامی فرسایش خاک در روز زمین پاک 

 مبادا ایران بی‌برگ و بار شود

امسال دوم اردیبهشت روز جهانی زمین پاک را درحالی گرامی می‌داریم که چالش هایی همچون شسته شدن سالیانه حداقل 2 میلیارد تن خاک، کسب رتبه اول فرسایش خاک در جهان، افت 60 متری سطح آب های زیرزمینی و خشک شدن تالاب ها گریبانگیر آب و خاک سرزمین مان ایران است.به گزارش خبرنگار مهر، روز جهانی زمین پاک هر ساله ،22 آوریل مصادف با دوم اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود زمین را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند

روز زمین پاک مناسبت سالانه‌ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره زمین نامگذاری شده است. در سال 1969، جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح کرد و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.

اوتانت دبیر کل وقت سازمان ملل (1962-1971) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد. در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده‌است.

 

به عقیده دکتر ناصر کرمی کارشناس محیط زیست در حال حاضر فرسایش خاک مهم ترین معضل زیست محیطی اقتصادی و حتی سیاسی کشور است و با این رویه ایران در چند سال آینده به کشوری بی برگ و بار و غیر حاصلخیز تبدیل می شود.

کرمی می گوید: البته در برخی منابع فرسایش خاک در کشور سالیانه معادل 4 میلیارد تن برآورد شده است که به نظر این یک فاجعه ملی است.

او با بیان این که مهم ترین علل ایجاد فرسایش خاک در ایران چرای دام بیش ازظرفیت مراتع است ،اضافه می کند: بیش از80 درصد مساحت ایران را مراتع تشکیل می دهند و در حال حاضر در مراتع ایران 3 برابر بیش از ظرفیت، دام چرا می کند. این در حالی است که نرخ گوشت در ایران 5 برابر نرخ متوسط گوشت در جهان است بنابراین به نظر می رسد دامداری سنتی در کشور هیچ گونه صرفه اقتصادی ندارد و با وارد کردن گوشت می توانیم از نابود کردن عرصه های طبیعی جلوگیری کنیم؛ اما متأسفانه همواره دامداران از لابی های سیاسی خود استفاده می کنند و تا کنون کسی نتوانسته در مقابل روش های سنتی دامداران بایستد.

به گفته وی، از بین رفتن پوشش گیاهی، تخریب جنگل ها و بیابان زایی از دیگر عواملی هستند که در افزایش فرسایش خاک مهم هستند؛ اما تا کنون سازمان جنگل ها که اساساً سازمانی منفعل است و سازمان محیط زیست که تنها به فکر مناطق حفاظت شده است، برای جلوگیری از فرسایش خاک اقدامی انجام نداده اند.

ایران در رتبه اول فرسایش خاک در جهان

دکتر اسماعیل کهرم پدر محیط زیست ایران نیزمقوله آب را مهم ترین چالشی می داند که زمین در کشور ما با آن روبه روست .

به اعتقاد این استاد دانشگاه، مدیریت نا صحیح آب در کشور از طرفی باعث خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و بروز پدیده ریزگردها شده از طرفی باعث افت سطح آب زیر زمینی و فرونشست دشت ها درکشور شده و از همه مهم تر به دلیل عدم هدایت درست آب باران در عرصه های بدون پوشش گیاهی باعث فرسایش شدید خاک در کشور شده است.

کهرم می گوید: در سال 2010 ایران در رده دوم فرسایش خاک در جهان قرار داشت و در سال 2011 به رتبه نخست در این زمینه رسیدیم که نشان دهنده نبود عزم و برنامه مشخص برای رفع این معضل در کشور است