اردیب (ارابه) نگین کویر

سود وزیان تعطیلات پایتخت

بررسی تعطیلات رسمی سال‌جاری نشان می‌دهد که اگرچه بر اساس تقویم تنها 21 روز تعطیل رسمی در سال 91 وجود دارد ؛ اما تعطیلات کاری به حدود 130 روز می‌رسد که این رقم با لحاظ کردن روزهای بین تعطیلی به دست می‌آید. حالا با این پنج روز تعطیلی که تنها دو روزش تعطیلی رسمی است، تعداد تعطیلات اداری سال 91 به 133 روز بالغ می‌شود.

این میزان تعطیلی در مقایسه با کل روزهای سال بیش از یک‌سوم روزها را تشکیل می‌دهد. اولین تاثیر منفی این اتفاق در تولید ناخالص ملی قابل مشاهده است. بر اساس آخرین آمار منتشرشده، سال گذشته تولید ناخالص داخلی 418‌هزار‌میلیارد تومان بود کهاقتصاد کشور به ازای هر روز تعطیلی حدود 1428‌میلیارد تومان زیان دید.حالا اگر همین میزان ضرر را برای سال 91 ثابت در نظر‌گیریم، زیان کشور از این پنج روز تعطیلی به 7140‌میلیارد تومان بالغ می‌شود. بر این اساس کل زیان ناشی از تعطیلات که بالغ بر 133 روز است 190‌هزار‌میلیارد تومان می‌شود که تقریبا اندکی بیش از یک‌دوم کل نقدینگی موجود در کشور است. اقتصاددانان و آنانی که دستی در اقتصاد دارند، به این ارقام دم‌دستی آگاه هستند. عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی ایران و چین از جمله کسانی است که به همین دلیل از این تعطیلات انتقاد کرد و صراحتا گفت: «قدم سران کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد بر چشم ،اما تهران را تعطیل نکنید و به جای آن با محدودیت ترافیک، امنیت را اعمال کنید.»

با این حال تا این لحظه با آن که قرار بود تنها ادارات دولتی و مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل باشند، اما هر لحظه بر ابعاد این تعطیلی افزوده می‌شود. دیروز احتمال تعطیلی فرودگاه مهرآباد هم مطرح شد.مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد: «به منظور عدم تداخل پروازهای مربوط به این اجلاس، تعداد پروازها کاهش خواهد یافت.» سیدمحمود رسولی‌نژاد با بیان جزییات کاهش 50‌درصدی پروازهای داخلی در زمان برگزاری اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد (6 تا 11 شهریور)، گفت: پرواز سران کشورها در فرودگاه مهرآباد به زمین می‌نشیند.

در دو روز اول‌کارشناسان، دو روز دوم وزرای امورخارجه یا نمایندگان کشورها و در دو روز آخر، سران کشورها وارد کشور می‌شوند. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور با بیان این که وزارت کشور چهار روز را در دو هفته آینده تعطیل اعلام کرده است، بیان کرد: به دلیل این که پروازهای سران کشورها در فرودگاه مهرآباد به زمین می‌نشیند، بنابراین کاهش تعداد پروازهای داخلی برای ایمنی بیشتر در دستور کار قرار گرفته است.وی درخصوص دیگر شرکت‌کنندگان در اجلاس، اظهار داشت: کارشناسان یا دیگر مسوولان کشورهای حاضر در اجلاس از طریق فرودگاه امام‌خمینی‌(ره) به کشور وارد می‌شوند. همچنین در تماس با برخی آژانس‌های هواپیمایی این موضوع تایید شد. البته صاحبان آژانس‌ها اعلام کردند به احتمال زیاد از تاریخ 7 تا 11 شهریور پرواز به مقصد کیش و مشهد انجام نمی‌شود.

آیا تعطیلات سود هم دارد؟

هرچند اکثر کارشناسان اقتصادی با نگرانی از تعطیلات یاد می‌کنند و هزینه‌های زیادی را نیز برای تعطیلات شمارش می‌کنند، اما از سوی دیگر بخشی از شهروندان بر این باورند که تعطیلات زیاد هم بد نیست و در خیلی از مواقع می‌تواند اتفاق مثبتی هم باشد. به عبارتی می‌توان گفت که در نگاه گروهی از مردم، تعطیلات پدیده‌ای ارزشمند محسوب می‌شود.در این‌باره یک کارمند دولت می‌گوید: «من تعطیلات را دوست دارم و از آن لذت می‌برم؛ چون بدون تعارف خیلی هم در اداره‌ها کار انجام نمی‌شود؛ اما تعطیلات فرصتی ایجاد می‌کند که به واسطه آن می‌توان بسیاری از مشکلات را فراموش کرد.»

وی اضافه می‌کند: «شیرینی تعطیلات البته با افزایش درآمد زیاد می‌شود. در حال حاضر خیلی نمی‌توان سفر رفت یا در سفر خیلی نمی‌توان هزینه سفر را پرداخت کرد، ولی با این وجود، تعطیلات خاصیت خود را دارد و به آرامش کمک می‌کند.»

یک معلم نیز در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: «مشکلات اقتصادی زیاد شده است. دیگر نمی‌توان از تعطیلات استفاده احسن کرد، ولی با این وجود، تعطیلات این سود را دارد که با استراحت، خستگی ناشی از فعالیت زیاد برای کسب درآمد و مقابله با تورم و سایر پدیده‌های اقتصادی کاهش می‌یابد.»

جالب اینجاست که هر کدام از شهروندان و از هر گروه شغلی، وجود تعطیلات را مثبت ارزیابی می‌کنند، ولی اکثر آن ها بر این باورند که قدرت خرید کافی برای استفاده بهینه از تعطیلات را ندارند، ولی با این وجود ترجیح می‌دهند که تعطیلات وجود داشته باشد و حتی بیشتر هم بشود. کارمند یک شرکت خصوصی دلیل خود را برای افزایش تعطیلات این‌گونه تشریح می‌کند: «به نظر من تعطیلات برای سلامتی مفید است ؛ چون از یک سو می‌توان ورزش کرد و از سوی دیگر می‌توان چند روزی از تنفس هوای آلوده در شهرهای بزرگ مرخصی گرفت.»

این مساله را یک راننده تاکسی نیز تایید می‌کند. او به خبرنگار ما می‌گوید: «من هرچند درآمد کافی برای استفاده از تعطیلات ندارم ،ولی با این وجود از آن استقبال می‌کنم؛ چون چند روز بیشتر در خانه می‌مانم و کمتر هوای آلوده استشمام می‌کنم.»

این هم البته برای خود، نوعی مواجهه با تعطیلات است. از سوی دیگر یک کارمند دولت نیز می‌گوید که از تعطیلات استقبال می‌کند؛ چون این فرصت را برایش ایجاد می‌کند تا به مسافربری بپردازد و درآمد خود را افزایش دهد. یک حقوق‌بگیر دیگر نیز از همین زاویه به ارزیابی تعطیلات می‌پردازد و می‌گوید در تعطیلات به خرید و فروش وسایل موردنیاز شهروندان می‌پردازد و از زیر بار درآمد ناچیز حقوق‌بگیری خلاص می‌شود. به نظر می‌رسد درست در نقطه عکس کارشناسان اقتصادی، شهروندانی هم هستند که برای تعطیلات نقشه‌های زیادی دارند و از آن به نحو احسن استفاده می‌کنند. 

به نقل از سیمرغ


عیدفطر بر شما مبارکباد.

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده ‏اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معناى خوردن و آشامیدن، ابتداى خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معناى آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتى از نخوردن و نیاشامیدن. ابتداى خوردن و آشامیدن را افطار مى‏نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامى که مغرب شرعى در روزهاى ماه رمضان، شروع مى‏شود انسان افطار مى‏کند یعنى اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده مى‏شود.

عید فطر داراى اعمال و عباداتى است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصى نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد مى‏شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلى نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید مى‏خوانیم:

 اسئلک بحق هذا الیوم الذى جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلى الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلى على محمد و آل محمد و ان تدخلنى فى کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنى من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انى اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصونبارالها! به حق این روزى که آن را براى مسلمانان عید و براى محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادى از تو مى‏خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستى و مرا در هر خیرى وارد کنى که محمد و آل محمد را در آن وارد کردى و از هر سوء و بدى خارج سازى که محمد و آل محمد را خارج ساختى، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو مى‏طلبم آنچه بندگان شایسته ‏ات از تو خواستند و به تو پناه مى‏برم از آنچه بندگان خالصت‏ به تو پناه بردند.
دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان

دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ القَدْرِ وصَیّرْ أموری فیهِ من العُسْرِ الى الیُسْرِ واقْبَلْ مَعاذیری وحُطّ عنّی الذّنب والوِزْرِ یا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحین.

خدایا روزى کن مرا در آن فضیلت شب قدر را وبگردان در آن کارهاى مرا از سختى به آسانى وبپذیر عذرهایم وبریز از من گناه وبارگران را اى مهربان به بندگان شایسته خویش.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

سالگرد ورود آزادگان سر افراز به میهن مقدس جمهوری اسلامی را گرامی می داریم

26 مرداد 1369، برگی دیگر از تقویم انقلاب ورق خورد و یوم اللّه دیگری متولّد شد. ثانیه های انتظار به کندی می گذشت. شهر به استقبال پرنده های مهاجر آمده بود که در سال های سخت هجران از وطن، بال و پر خود را در زیر شکنجه های کفر شکسته بودند. البته هرچند جسم آنان دربند بود، ولی هیچ گاه روح و اندیشه بلندشان تسخیر نشد و قلبشان به یاد دین و ایمان و آسمان وطن می تپید. 26 مرداد روز بازگشایی قفس ما بود، روز شادمانی شهر و مردم، روز شادباش و تبریک، روز وصل و دیدار. آغوش وطن گشوده شده بود و فوج فوج مردانگی در آن جای می گرفت به راستی کدامین ساعت می تواند شکوه آن لحظات را در خود بگنجاند و کدامین تقویم می تواند شوق آن لحظه دیدار را در خود ثبت کند.دراین راه جهت یادآوری آن روزها تصاویر گویاتر ند

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

ده درس مهم که باید از شکست بگیریم

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانیم بکنیم این است که وقتی اوضاع طبق برنامه‌های ما پیش نمی‌رود، به همه ماجراهایی که اتفاق افتاده خوب فکر کنیم و تا جایی که می‌تونیم از همه تجربیات‌مان درس بگیریم و خودمان را برای موفقیت در آینده آماده کنیم.

 و اما ١٠ درس مهم که باید از شکست بگیریم

١) واقعاً چیزی به اسم شکست وجود ندارد. بله، ممکن است اوضاع بد پیش برود یا مطابق برنامه ما پیش نرود اما واقعاً چیزی به اسم شکست وجود ندارد زیرا همیشه یک دلیل خوب برای خوب پیش نرفتن اوضاع و درسی برای آموختن از آن وجود دارد. در طولانی مدت، هر اتفاقی که می‌افتد به صلاح شما خواهد بود.

٢) اگر به دلایلی اشتباه چیزی را می‌خواهید، هیچ وقت آن طور که شما دوست دارید انجام نخواهد شد.

٣) می‌توانید از این واقعیت بعنوان یکی از قوی‌ترین انگیزه‌ها برای موفقیت در آینده استفاده کنید که اول کار، اوضاع آن طور که شما دوست دارید پیش نرفته است. اگر تصمیم بگیرید که به همه چیز درست نگاه کنید، اشتیاقتان بر خواهد گشت.

۴) همیشه و در همه جا پشتکار، تعهد و تلاش نتیجه می‌دهد.

۵) بعد از این که چیزی برخلاف میل شما پیش رفت، اگر تصمیم بگیرید که از آن درس بگیرید و توجه‌تان را به ارتقاء کاری که می‌خواستید انجام دهید معطوف کنید (به جای این که خسته و ناامید شوید)، خواهید دید که عملکردتان به طرز قابل‌ملاحظه‌ای بهتر می‌شود و در کارتان پیشرفت می‌کنید.

۶) بعد از شکست، سه کار خوبی که می‌توانید انجام دهید اینها هستند: (١) دلایل شکستتان را بررسی کنید (٢) درس بگیرید (٣) اگر چیزی است که واقعا می‌خواهید و فکر می‌کنید باید آن کار را انجام دهید، بلافاصله دو باره تلاش کنید.

٧) امتحان کردن، ریسک کردن و موفق نشدن خیلی بهتر از این است که فقط عقب بنشینید و به این فکر کنید که اگر شکست بخورید چه خواهد شد.

٨) تنها نتیجه بدی که شکست می‌تواند داشته باشد این است که انگیزه دوباره امتحان کردن را از دست بدهید.

٩) هیچ نیازی به خجالت کشیدن نیست زیرا همه آدم‌ها در جایی از زندگی خود شکست می‌خورند. فقط شما نیستید که شکست خورده‌اید.

١٠) خیلی از پیشرفت‌ها در نتیجه یک شکست ایجاد شده‌اند. چیزهایی که دوست دارید را دنبال کنید. چیزی برای از دست دادن ندارید و تازه خیلی چیزهای عالی به دست خواهید آورد.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

تسلیت

قسمتی از تنم
وطنم
 لرزید
قسمتی از دلم
ایرانم

 مرد
هموطن تسلیت...


دعاى روزبیست و پنجم و بیست وششم ماه مبارک رمضان

دعاى روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِکَ ومُعادیاً لأعْدائِکَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبیائِکَ یا عاصِمَ قُلوبِ النّبییّن.

خدایا قرار بده در این روز دوست دوستانت ودشمن دشمنانت و پیرو راه و روش خاتم پیغمبرانت اى نگهدار دلهاى پیامبران.

 دعاى روز بیست وششم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَل سَعْیی فیهِ مَشْکوراً وذَنْبی فیهِ مَغْفوراً وعَملی فیهِ مَقْبولاً وعَیْبی فیهِ مَسْتوراً یا أسْمَعِ السّامعین.

خدایا قرار بده کوشش مرا در این ماه قدردانـى شده وگناه مرا در این ماه آمرزیده وکردارم را در آن مورد قبول وعیب مرا در آن پوشیده اى شنواترین شنوایان


بدون شرح


دعاى روز بیست و سوم و بیست و چهارم ماه مبارک رمضان

دعاى روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اغسِلْنی فیهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْنی فیهِ من العُیوبِ وامْتَحِنْ قَلْبی فیهِ بِتَقْوَى القُلوبِ یا مُقیلَ عَثَراتِ المُذْنِبین.

خدایا بشوى مرا در این ماه از گناه وپاکم نما در آن از عیب ها وآزمایش کن دلم را در آن به پرهیزکارى دلها اى چشم پوش لغزشهاى گناهکاران.

دعاى روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ إنّی أسْألُکَ فیه ما یُرْضیکَ وأعوذُ بِکَ ممّا یؤذیک وأسألُکَ التّوفیقَ فیهِ لأنْ أطیعَکَ ولا أعْصیکَ یا جَوادَ السّائلین.

خدایا من از تو میخواهم در آن آنچه تو را خوشنود کند و پناه مى برم بتو از آنچه تو را بیازارد واز تو خواهم توفیق در آن براى اینکه فرمانت برم ونافرمانى تو ننمایم اى بخشنده سائلان

 


دعاى روز بیست و یکم وبیست ودوم ماه مبارک رمضان

دعاى روز بیست و یکم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ الى مَرْضاتِکَ دلیلاً ولا تَجْعَل للشّیْطان فیهِ علیّ سَبیلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لی منْزِلاً ومَقیلاً یا قاضی حَوائِجَ الطّالِبین.

خدایا قرار بده برایم در آن به سوى خوشنودىهایت راهنمایى و قرار مده شیطان را در آن بر من راهى وقرار بده بهشت را برایم منزل وآسایـشگاه اى برآورنده حاجتهاى جویندگان

دعای روز بیست و دوّم

 بسم الله الرحمن الرحیم


اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَکَ وأنـْزِل علیّ فیهِ بَرَکاتِکَ وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِکَ واسْکِنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِکَ یا مُجیبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّین.

 خدایا بگشا به رویم در این ماه درهاى فضلت وفرود آر برایم در آن برکاتت را وتوفیقم ده در آن براى موجبات خوشنودیت ومسکنم ده در آن وسطهاى بهشت اى اجابت کننده خواسته ها ودعاهاى بیچارگاننویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

نوحه وداع امام علی(ع)

امن یجیب زینب پیچیده در خانه
از چشم طفلان ریزد اشک غریبانه
شمع وجود من به سختی می زند سوسو
دیگر نمی گیرم سرم را بر سر زانو
کوفه خدا حافظ (3)

 

*****
یک امشبی ای کوفه من بر تو مهمانم
وا شد گره از کارم شد بسته چشمانم
مانند زهرا نیمه شب بار سفر بستم
دیگر نمی بندد کسی بار ریسمان دستم
کوفه خداحافظ (3)

*****
پر شد مشام جانم از بوی زهرایم
بار سفر را بستم به سوی زهرایم
کوفه نگویم با تو حیدر در کجا جان داد
روزی که زهرای جوانم پشت در افتاد
کوفه خداحافظ (3)

*****
اگر چه آمد کوفه جان علی بر لب
از من گذشت ای کوفه جان تو و زینب
کوفه مسوزانی تمام هست زینب را
در پیش طفلانم مبندی دست زینب را
کوفه خداحافظ


دعای روز بیستم ماه رمضان

دعای روز بیستم

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّی فیهِ أبوابَ النّیرانِ وَوَفّقْنی فیهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ یا مُنَزّلِ السّکینةِ فی قُلوبِ المؤمِنین.

خدایا بگشا برایم در آن درهاى بهشت وببند برایم درهاى آتش دوزخ را و توفیقم ده در آن براى تلاوت قرآن اى نازل کننده آرامش در دلهاى مؤمنان.

 


نوحه وداع حضرت علی (ع)

می روم از این دنیا، با صورت خونینم

زهرا و رسول الله، بنشسته به بالینم

ای کوفه خداحافظ، من علی مظلومم (2)

ای شهر غم و محنت، من بار سفر بستم

چـون فاطمه، مظلوم و غریب هستم

ای کوفه خداحافظ، من علی مظلومم

امشب به خدا دادم، من خون سر خود را

فردا به جنان بوسم، محسن پسر خود را

ای کوفه خداحافظ، من علی مظلومم(2)

ذکر سجده شد خاموش، بر لب علی امشب

تـازه شد به دل داغ زینب علی امشب

ای کوفه خداحافظ، من علی مظلومم

چهره زرد و لب خاموش، ناله گشته بی جوهر

ماندنی شده ماتم، رفتنی شده حیدر

ای کوفه خداحافظ، من علی مظلومم(2)

آهم از جگر آید، اشک از بصرم ریزد

کس ندیده در عالم، خون دل ز سر ریزد

ای کوفه خداحافظ، من علی مظلومم (2)

 

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

اعمال شبهای قدر

بسم الله الرحمن الرحیم

شبهای قدر 

شبهای نوزدهم ، بیست ویکم وبیست وسوم ماه مبارک رمضان

 شب نوزدهم :

اول شبهای قدر است وشب قدر همان شبی است که در تمام سال شبی به خوبی وفضیلت آن نمی رسد وعمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه ودر آن شب تقدیر امور سال می شود وملائکه وروح که اعظم ملائکه است درآن شب باذن پروردگار بزمین نازل می شوند وبخدمت امام زمان علیه السلام مشرف می شوند وآنچه برای هر کس مقدر شده است بر امام علیه السلام عرض می کنند واعماال شب قدر بر دو نوع است ، یکی آنکه در هر سه شب باید کرد ودیگر آنکه مخصوص است بهر شبی. 

اما اعمالی که در هر سه شب مشترک است وباید انجام داد :

اول : غسل است  ( مقارن غروب آفتاب ، که بهتر است نماز شام را با غسل خواند )

 دوم : دو رکعت نماز است که در هر رکعت بعد از حمد هفتمرتبه توحید بخواند وبعد از فراغ  هفتاد مرتبه اَستَغفُرِاللهَ وَاَتوبُ اِلَیهِ ودر روایتی است که از جای خود بر نخیزد تا حقتعالی او وپدر ومادرش را بیامرزد.

 سوم : قرآن مجید را بگشاید وبگذارد در مقابل خود وبگوید :  اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُِکَ بِکِتابِکَ المُنزَلِوَمافیهِاسمُکَالاَکبَرُو،اَسماؤُکَ الحُسنی وَیُخافُ وَ یُرجی اَن تَجعَلَنی مِن عُتَقائِکَ مِنَ النّار پس هر حاجت که دارد بخواند

 چهارم : مصحف شریف را بگیرد وبر سر بگذارد وبگوید :

 اَللّهمَّ بِحَقِّ هذاالقُرآنِ وَ بِحَقِّ مَن اَرسَلتَه بِه وَبِحَقِ کُلِّ مومنٍ مَدَحتَه ُ فیهِ وَبِحَقِّکَ عَلَیهِم فلا اَحَدَ اَعرَفُبِ بِحَقِّکَ مِنکَ

ده مرتبه بگوید : بِکَ یا الله

ده مرتبه : بِمُحَمَّدٍ

ده مرتبه : بِعلیٍّ

ده مرتبه : بِفاطِمَةَ

ده مرتبه : بِالحَسَنِ

ده مرتبه :  بِالحُسَین ِ

ده مرتبه :  بِعلیّ بنِ الحُسین

ده مرتبه :  بِمُحَمَّدِ بنِ  عَلِیٍّ

ده مرتبه :  بِجَعفَر بنِ مُحَمَّدٍ

ده مرتبه :  بِموُسی بنِ جَعفَر ٍ

ده مرتبه :  بِعلیِّ بنِ عَلیٍّ

ده مرتبه :  بِعَلِیِّ بنِ  مُحَمَّدٍ

ده مرتبه :  بِالحَسَنِ بنِ  عَلِیٍّ

ده مرتبه :  بِالحُجَّةِ

پس هر حاجتی داری طلب کن .

 پنجم : زیارت امام حسین (ع) است؛ که در خبر است که چون شب قدر میشود منادی از آسمان هفتم ندا میکند که  حق تعالی آمرزید هر کسی را که به زیارت قبر امام حسین (ع) آمده .

 ششم : احیا داشتن این شبها است که در روایت امده هر کس احیا کند شب قدر را گناهان او آمرزیده شود هر چند به عدد ستارگان آسمان وسنگینی کوهها وکیل دریاها باشد .

 هفتم : صد رکعت نماز کند که فضیلت بسیار دارد ، وافضل آنست که در هر رکعت بعد از حمد ده مزتبه توحید بخواند .

 هشتم : بخواند :اَللّهُمَّ اِنّی اَمسَیتُ لَکَ عَبدًا داخِرًا لا اَملِکُ لِنَفسی وَ اَعتَرِفُ ....

 اما اعمالی که مخصوص هر شب است وباید انجام داد :

شب نوزدهم :

اول : صد مرتبه اَستَغفُرِاللهَ رَبی وَاَتوبُ اِلَیه

دوم : صد مرتبه  اَللّهُمَّ العَن قَتَلَةَ اَمیرَالمومنینَ

سوم : بخواند یا ذَالَّذی کانَ ...

چهارم : بخواند دعای اَللّهَمَّ اجعَل فیما تَقضی وَ....

 شب بیست ویک : فضیلتش زیادتر از شب نوزدهم است ، و باید اعمال آن شب را از غسل  واحیاء وزیارت ونماز ، هفت قل هوالله وقرآن بر سر گرفتن وصد رکعت نماز ودعای جوشن کبیر وغیر در این شب بعمل آورد ، در روایات تاکید شده در غسل واحیاء وجدّ وجهد در عبادت در این شب وشب بیست وسوم .

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

 

دعای روز هیجدهم

اَللّهُمَّ نَبِّهْنى فیهِ لِبَرَکاتِ اَسْحارِهِ وَنَوِّرْ فیهِ قَلْبى بِضیاَّءِ

* * * * خدایا آگاهم ساز در این ماه از برکات سحرهاى آن و نورانى کن در آن دلم را به پرتو

اَنْوارِهِ وَخُذْ بِکُلِّ اَعْضاَّئى اِلىَ اتِّباعِ اثارِهِ بِنُورِکَ یا مُنَوِّرَ قُلُوبِ

انوار آن و بگمار تمام اعضاء و جوارحم را به پیروى کردن آثارش به نور خود اى روشنى دهنده دلهاى

الْعارِفینَ

دعای روز نوزدهم

اَللّهُمَّ وَفِّرْ فیهِ حَظّى مِنْ بَرَکاتِهِ وَسَهِّلْ سَبیلى

خدایا سرشار کن در این ماه بهره ام را از برکات آن و هموار ساز راهم را

اِلى خَیْراتِهِ وَلا تَحْرِمْنى قَبُولَ حَسَناتِهِ یا هادِیاً اِلَى الْحَقِّ الْمُبینِ

به سوى خیرات آن و محرومم مساز از پذیرفتن حسناتش اى راهنماى بسوى حقیقت آشکار

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

دعای روز شانزدهم وهفدهم ماه رمضان

دعای روز شانزدهم

 اَللّهُمَّ وَفِّقْنى فیهِ لِمُوافَقَةِ الاْبْرارِ وَجَنِّبْنى

خدایا موفقم دار در این ماه به همراهى کردن با نیکان و دورم دار

فیهِ مُرافَقَةَ الاْشْرارِ وَآوِنى فیهِ بِرَحْمَتِکَ اِلى دارِ الْقَرارِ بِاِلهِیَّتِکَ

در آن از رفاقت با اشرار و جایم ده در آن بوسیله رحمت خود به خانه قرار و آرامش به معبودیّت خود

یا اِلهَ الْعالَمینَ

 دعای روز هفدهم

 اَللّهُمَّ اهْدِنى فیهِ لِصالِحِ الاْعْمالِ وَاقْضِ

خدایا راهنمائیم کن در آن به کارهاى شایسته و برآور در آن حاجات

لى فیهِ الْحَواَّئِجَ وَالاْمالَ یا مَنْ لا یَحْتاجُ اِلَى التَّفْسیرِ وَالسُّؤ الِ یا

و آرزوهاى مرا اى کسى که نیازى به شرح حال و درخواست ندارى اى

عالِماً بِما فى صُدُورِ الْعالَمینَ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطّاهِرینَ روز

دانا و آگاه بدانچه در دل مردم جهانیان است درود فرست بر محمد و آل پاکش * * * * * *

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱۸
Comments نظرات () لینک دائم

فتحعلی شاه و ملک الشعرا

***حکایت رفتار زیرکانه برای رهایی از پاسخ گویی***

زمانی بود که فتحعلی شاه شعر می گفت و « خاقان » تخلص می کرد .

 روزی قطعه ای از اشعار خود را بر فتحعلی خان صبا ملک الشعرا خواند و از او پرسید که چطور است ؟

ملک الشعرا بی ملاحظه گفت :

 که شعری است خالی از مضمون و پوچ .

خاقان مقهور چنان از این گفته بر آشفت که امر داد ملک الشعرای بیچاره را به اصطبل بردند و بر سرآخوری بستند و مقداری کاه پیش او ریختند .

 پس از مدتی که خشم شاه فروکش کرد صبا را عفو نمود و به حضور پذیرفت .

مدتی بعد که باز شاه شعری گفته بود بر ملک الشعرا خواند و رأی او را در آن باب خواستار شد .

 ملک الشعرا بدون آنکه چیزی بگوید از جای بلند شد و رو به طرف در حرکت کرد .

شاه پرسید :

ملک الشعرا کجا می روی ؟

ملک الشعرا عرض کرد :

 به اصطبل قربان .

شاه خندید و دیگر شعر خود بر او عرضه نداشت .

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم

سالروز میلاد کریم اهل بیت برشمامبارک باد.

نام : حسن    لقب : مجتبی   کنیه : ابو محمد    نام پدر : علی    نام مادر : فاطمه تاریخ ولادت : نیمه ماه مبارک رمضان سال 3 هجری 

 محل ولادت :مدینه طیبه  مدت امامت : 10 سال مدت عمر : 47-48 سال    علت شهادت : تحریک معاویه وزهر جعده نام قاتل : جعده دختر اشعثمحل دفن : بقیع

 

پیشواى دوم جهان تشیع که نخستین میوه پیوند فرخنده على (ع) با دختر گرامى پیامبر اسلام (ص) بود، در نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود.حسن بن على (ع)از دوران جد بزرگوارش چند سال بیشتر درک نکرد زیرا او تقریبا هفت سال بیش نداشت که پیامبر اسلام بدرود زندگى گفت.
پس از درگذشت پیامبر (ص) تقریبا سى سال در کنار پدرش امیر مومنان (ع) قرار داشت و پس از شهادت على (ع)
 شش ماه بر مسلمین خلافت کرد . آن امام والامقام  در طول عمر مبارک خود  دو بار تمام ثروت و دارایى خویش را در راه خدا بخشید و سهبار تمام اموال خود را وقف کرد. به گفته مورخان ،  امام حسن مجتبى(ع )، فردى شجاع،دلیر و مبارز بود و در غالب جنگ هایى که امام علی( ع) حضور داشتند آن حضرت نیز حضورداشت. امام حسن(ع ) مسئولیت امامت و رهبرىشیعیان  را درفضایی نا بسامان  و آشفته به عهده گرفتند. در این زمان امام (ع) به ناچار در برابر مکر معاویه قرار گرفت و ناچار شد صلح کند .

ادامه مطلب
نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم

دعاى روز چهاردهم و پانزدهم ماه مبارک رمضان

دعاى روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ ولاتَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ بِعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین.

خدایا مؤاخذه نکن مرا در ایـن روز به لغزشها و درگذر از من در آن از خطاهاوبیهودگیها وقرار مده مرا در آن نشانه تیر بلاها وآفات اى عزت دهنده مسلمانان

دعاى روز پانزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ طاعَةَ الخاشِعین واشْرَحْ فیهِ صَدْری بإنابَةِ المُخْبتینَ بأمانِکَ یا أمانَ الخائِفین


خدایا روزى کن مرا در آن فرمانبردارى فروتنان وبگشا سینه ام در آن به بازگشت دلدادگان به امان دادنت اى امان ترسناکان


کسب مقام سومی کشور توسط تیم اعزامی خوروبیابانک

 نخستین دوره مسابقات کشوری طراحی و ساخت سازه های ایران در تیرماه 91 در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید و تیم اعزامی خوروبیابانک در قسمت سازه های راندامانی مقام سوم کشور را کسب نمود.

به گزارش پیام خور در این مسابقات تیم خورشید اعزامی از شهرستان خوروبیابانک متشکل از دانش آموزان عزیز آقایان سید مهدی آل داود فرزند سید مرتصی - میثم زرگر فرزند علیرضا - ابوالفضل ایرجی فرزند علی اصغر و سید احمد موسوی فرزند سید حبیب در قسمت سازه های راندمانی (سازه ماکارونی)مقام سوم کشوری را کسب نمودند.

این موفقیت را به این عزیزان و خانواده های گرامی شان ومدیران و دبیران و مربیان پژوهش سرا ی جابر ابن حیان و مردم فهیم شهرستان تبریک و تهنیت عرض نموده موفقیت و سرافرازی ایشان را از درگاه خداوند خواهانیم.

منبع: آموزش و پرورش

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

دعاى روزسیزدهم ماه مبارک رمضان

 

دعاى روزسیزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ على کائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْنی فیهِ للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرّةَ عیْنِ المَساکین.

خدایا پاکیزه ام کن در این روز از چرک وکثافت وشکیبائیم ده در آن به آنچه مقدر است شدنى ها وتوفیقم ده در آن براى تقوى وهم نشینى با نیکان به یاریت اى روشنى چشم مستمندان.

 

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

طنز مدیریتی- کی باید رئیس باشه؟ ... I should be in charge

تمام اعضای بدن جلسه‌ای تشکیل دادند تا رئیس بدن را تعیین کنند.

مغز گفت: "من رئیسم، چون تمام سیستم‌های بدن را کنترل می‌کنم و بدون من هیچ عملی در بدن انجام نمی‌شود."

خون گفت: "من باید رئیس بدن باشم، چون اکسیژن را به تمام اعضای بدن می‌رسانم و بدون من هیچ عضوی کار نخواهد کرد."

معده گفت: "من باید رئیس باشم، چون تمام غذاها را من پردازش می‌کنم و انرژی لازم اعضای بدن را تأمین می‌کنم."

همهمه‌ای سر گرفت و باقی اعضاء نیز تلاش می‌کردند رئیس بودن خود را توجیه کنند.

در این بین مقعد با صدای بلند گفت: "من رئیس بدن هستم."

به یکباره اعضای بدن شروع به خندیدن کردند و مقعد را مسخره کردند. او نیز عصبانی و منقبض شد.

در فاصله چند روز، مغز دچار سردرد وحشتناکی شد، معده ورم کرد و خون نیز سمی شد. به ناچار همه اعضاء تسلیم شدند و توافق کردند که مقعد رئیس بدن باشد.

شرح

اگر سیستمی خوب طراحی و تولید شده باشد (مانند بدن) همه اجزای آن لازم و ضروری هستند. عملکرد چنین سیستمی در حد مورد انتظار، نیازمند وجود و همکاری تمام اجزای آن است و اجزا نسبت به یکدیگر برتری ندارند. چنین سیستمی یک سیستم ناب (Lean) است و کوچکترین خللی در یکی از اعضاء، موجب اختلال در کل سیستم و اجزا می‌شود.

بنی آدم اعضای یکدیگرند ******* که در آفرینش ز یک گوهرند

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

آخرین نصایح گاندی

از نظر گاندی هفت موردی که بدون هفت مورد دیگر خطرناک هستند:

۱- ثروت، بدون زحمت

۲-لذت، بدون وجدان

۳- دانش، بدون شخصیت

۴- تجارت، بدون اخلاق

۵- علم، بدون انسانیت

۶- عبادت، بدون ایثار

۷- سیاست، بدون شرافت

این هفت مورد را گاندی تنها چند روز پیش از مرگش بر روی یک تکه کاغذ نوشت و به نوه‌اش داد.

گاندی رهبری فروتن بود که ساده زندگی می کرد تا سرمشق قرار گیرد. 

گاندی هیچگاه به هندوستان دروغ نگفت .  گاندی به دنیا هم دروغ نگفت.

گاندی رهبری بود که با همه به مهربانی رفتار میکرد و همین امر باعث گردید تا هندوستان زنده بماند و آزاد باشد و دموکراسی ترین کشور دنیا باشد که فقیر و غنی و بودایی و مسلمان و هندو و مسیحی و دیگر ادیان الهی و غیر الهی با هم در این کشور بزرگ زندگی کنند.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

آرامش در زندگی

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

دعاى روز یازدهم ودوازدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ حَبّبْ الیّ فیهِ الإحْسانَ وکَرّهْ الیّ فیهِ الفُسوقَ والعِصْیانَ وحَرّمْ علیّ فیهِ السّخَطَ والنّیرانَ بِعَوْنِکَ یا غیاثَ المُسْتغیثین.

خدایا دوست گردان بمن در این روز نیکى را و نـاپسند بدار در این روز فسق ونافرمانى  را وحرام کن بر من در آن خشم وسوزندگى را به یاریت اى دادرس داد خواهان.

 

دعاى روز دوازدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرنی فیهِ بِلباسِ القُنوعِ والکَفافِ واحْمِلنی فیهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّی فیهِ من کلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِکَ یا عِصْمَةَ الخائِفین.

خدایا زینت ده مرا در آن با پوشش وپاکدامنى وبپوشانم در آن جامه قناعت وخوددارى ووادارم نما  در آن بر عدل وانصاف وآسوده ام دار در آن از هر چیز که مىترسم به نگاهدارى خودت اى نگه دار ترسناکان .

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

سخت کار نکنید

اردیب نگین


دعاى روز نهم و دهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ نصیباً من رَحْمَتِکَ الواسِعَةِ واهْدِنی فیهِ لِبراهِینِکَ السّاطِعَةِ وخُذْ بناصیتی الى مَرْضاتِکَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِکَ یا أمَلَ المُشْتاقین.

خدایا قرار بده برایم در آن بهره اى از رحمت فراوانـت وراهنمائیم کن در آن به برهان وراههاى درخشانت وبگیر عنانم به سوى رضایت همه جانبه ات بدوستى خود اى آرزوى مشتاقان.

دعاى روز دهم ماه مبارک رمضان

 بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعلنی فیهِ من المُتوکّلین علیکَ واجْعلنی فیهِ من الفائِزینَ لَدَیْکَ واجْعلنی فیهِ من المُقَرّبینَ الیکَ بإحْسانِکَ یاغایَةَ الطّالِبین.

خدایا قرار بده مرا در این روز از متوکلان بدرگاهت ومقرر کن در آن از کامروایان حضرتت ومقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهایت همت جویندگان

 


مرنج و مرنجان

 از مرحوم حاج آقا مجتهدی نقل شد که می فرمودند: 

 آقای آخوند از آقای نخودکی خواست که او را موعظه کند. آقای نخودکی گفت:

 مــــــــرنــــــــــج و مـــــــــرنجـــــــان .

آقای آخوند گفت: مرنجان را فهمیدم؛ یعنی کسی را اذیت نکنم. ولی مرنج یعنی چی؟ چطور می توانم ناراحت نشوم؟ مثلا وقتی بفهمم کسی مرا غیبت کرده یا فحش داده چطور می توانم نرنجم؟! آقای نخودکی گفت: 

  علاج آن است که خودت را کسی ندانی. اگر خودت را کسی ندانستی دیگر نمی رنجی. 

همچنین عارف کامل مرحوم آقای حاج اسماعیل دولابی نیز فرمود:

 «خلاصه و لبّ اخلاق در دو کلمه است : مرنج و مرنجان»


نظر محسن رضایی درباره دلایل عدم حمله آمریکا به ایران

نظر محسن رضایی درباره دلایل عدم حمله آمریکا به ایران

محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران ایران معتقد است دلیل اینکه آمریکایی‌ها توان حمله به ایران را ندارند، نه «نخواستن آنها»، بلکه «توانایی‌های ایران» است.
به گزارش خبرآنلاین، محسن رضایی جمعه شب در برنامه تلویزیونی «راز» درباره ناتوانی آمریکا برای حمله به ایران گفت: من قبول ندارم که آمریکا نمی‌خواهد به ایران حمله کند، این ما هستیم که این اجازه را به او نمی‌دهیم. اگر {آمریکا} نمی‌تواند {به ایران} حمله کند به این معنا نیست که نمی‌خواهد به ما حمله کند.

وی افزود: ما اقداماتی کردیم که نمی‌گذاریم حمله کند. کما اینکه در دوران ریاست‌جمهوری بوش، او سه بار هواپیماهایش را روی باند آورد که به ایران حمله کند، ولی هوشیاری نیروهای مسلح ایران و تست موشک‌های جدید در خلیج‌فارس که می‌توانست ناوهای آمریکا را از بین ببرد و همچنین افشاگری‌های گسترده‌ای که بعد از حمله به عراق صورت گرفت، مانع حمله آمریکا شد.
برای حمله به ایران قصد دارند مساله سوریه را حل کنند
رضایی که تاکید داشت «حفظ بازدارندگی» مساله ای بسیار مهم است، ادامه داد: ما نباید اجازه دهیم که آمریکا یا صهیونیست‌ها فرصتی پیدا کنند که به ما حمله کنند. امروز هم برای حمله به ایران قصد دارند مساله سوریه را حل کنند چون تا زمانی که سوریه و حزب‌الله باشد، حمله به ایران سخت است.
بهترین تیم سیاست خارجی برای مساله آمریکا
رضایی با بیان اینکه وقتی آمریکایی‌ها رابطه شان را با ماقطع کردند، شکافی بین ما و آنها پیش آمد و روز به روز این شکاف بیشتر شد، افزود: بعد از آن نیز آنها ضدانقلاب و شورش‌ها را همراهی کردند و غیرمستقیم کمک می‌کردند و این شکاف را افزایش دادند. بعد هم که نتوانستند از تاسیس جمهوری اسلامی جلوگیری کنند و نظام جمهوری اسلامی به وجود آمد، جنگ تحمیلی را درست کردند و این موضوع هم شکاف را بیشتر کرد. وی با طرح این سوال که آیا این شکاف یک شبه قابل حل است، تصریح کرد: معتقدم برای مساله ایران و آمریکا باید قوی ترین تیم سیاست خارجی‌مان را شکل دهیم که به‌طور دائم حوادث را رصد کند و پیشنهاد بدهد. به تعبیری این تیم باید به اندازه یک وزارت خارجه باشد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: واقعیت این است که شکاف عمیق بین ایران و آمریکا به وجود آمده و آنها دنبال ارزش‌های خود هستند و ما هم دنبال ارزش‌های خود هستیم.


عکس قدیمی

ردیف اول نشسته ازراست به چپ:میرزاهادی فرمان-ابراهیم (کارگرهنر)-ملارضای انارکی

ایستاده ازراست: آقاگل (جهانگیرخان)ثابتی-محمدهنری-یغمایی-میرزاعلی نقی

یغمایی-حسن آقابیک زفرقندی  (ثابتی).


دعای روز های ششم ،هفتم،هشتم ماه رمضان

دعای روزششم

اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِکَ ولا تَضْرِبْنی بِسیاطِنَقْمَتِکَ وزَحْزحْنی فیهِ من موجِباتِ سَخَطِکَ بِمَنّکَ وأیادیکَ یا مُنْتهىرَغْبـةَ الرّاغبینَ.

خدایا وا مگذار مرا در این روز در پى نافرمانیت روم ومزن مرا با تازیانه کیفرودور وبرکنارم بدار از موجبات خشمت بحق احسان ونعمتهاى بى شمار تو اى حد نهایى علاقه واشتیاق مشتاقان

دعای روز هفتم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اللهمّ اعنّی فیهِ على صِیامِهِ وقیامِهِ وجَنّبنی فیهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِوارْزُقْنی فیهِ ذِکْرَکَ بِدوامِهِ بتوفیقِکَ یا هادیَ المُضِلّین.

 

خدایا یارى کن مرا در این روز بر روزه گرفتن وعبـادت وبرکنارم دار در آن ازبیهودگى وگناهان وروزیم کن در آن یادت را براى همیشه به توفیق خودت اى راهنماىگمراهان

 

دعای روز هشتم

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اَللّهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ رَحْمَةَالاْیْتامِ وَاِطْعامَ اْلطَّعامِ وَاِفْشآءَ السَّلامِ وَصُحْبَةَ الْکِرامِ بِطَوْلِکَ یامَلْجَاَ الاْمِلینَ

 

خدایا روزیم گردان در این ماه مهرورزى نسبت به

 

یتیمان و خوراندن طعام و به آشکار کردن سلام و هم نشینى با کریمان به فضل و کرمت اىپناه آرزومندان

 


حکمت رازونیاز

بنده گفت خدا چرا آرزویم را بر آورده نمی کنی؟؟ مدت هاست که به درگاهت دست اجابت بلند کرده ام . خدایا همین یکبار ..همین یک آرزو.... و این آخرین آرزوی من است.... 

 فرشته خندید و با خود گفت : چه دروغ بزرگی آخرین آرزو !!! تا جائی که به یاد دارم آرزو های آدمیان بی نهایت بوده... 

 خدا خندید و گفت : دو بار از کار انسان ها خنده ام می گیرد : یکبار زمانی که برای چیزی کهبه صلاحشان نیست دعا می کنند و هزاران هزار بار رو به سویم می آورند و طلبش می کنند

و بار دیگر زمانی که برای چیزی که به صلاحشان است و ما بر آنان فرو می فرستیم نا

شکری می کنند و طلب از بین رفتنش را می کنند!!حال آنکه برای آنها بهتر است.... 

 فرشته گفت : و آنها نمی دانند آن هنگام که آرزویی می کنند و خداوند همان زمان به آرزو و دعا یشان پاسخ نمی دهد سه حالت دارد : اول آنکه به صلاحشان نیست ، دوم آنکه می داند در صورت استجابت آن دیری نمی پاید که پشیمان می شوند و سوم آنکه دارد بهترین چیز را برای آنها مهیا می کند....


برای رئیس شدن باید سخت تلاش کرد و همیشه هوشیار بود.

برخی تصور می‌کنند که رئیس بودن فقط پشت میز نشستن، سیگار کشیدن و به دیگران دستور دادن است.ممکن است برخی افراد از این که می‌بینند کسانی هستند که از حرف‌هایشان اطاعت می‌کنند و به آنها احترام می‌گذارند احساس رضایت کنند ولی واقعیت این‌طور نیست.متأسفانه، آنچه شما می‌بینید فقط یک درصد از زندگی آنها است، در واقع ساعات فراغت آنهاست. مطمئن باشید که رئیس بودن الزامات و خصوصیات خاصی می‌طلبد. یک رئیس هیچ وقت تعطیلی ندارد و 24 ساعت روز باید گوش به زنگ باشد. برای رئیس شدن باید سخت تلاش کرد و همیشه هوشیار بود. نکاتی که در زیر آمده است شما را برای رسیدن به این هدف کمک می‌کند.

 1. اگر احترام می‌خواهید، احترام بگذارید:

یکی از اصلی‌ترین قوانین موجود در ریاست این است که افراد تنبل همیشه پس‌رفت می‌کنند. فقط افراد کمی هستند که خود را از این قانون جدا می‌کنند، اما اکثر مردم نمی‌دانند به قدرت رسیدن از طریق راه‌های مناسب آسان‌تر و قابل تحمل‌تر از کندن تونل به سمت بالا با دستان خودشان است. به خاطر داشته باشید که احترام گذاشتن به معنای چاپلوسی و تملق نیست.

2. تصمیم‌گیرنده نهایی خودتان باشید:

تلاش برای به چنگ آوردن همه قدرت در یک زمان، نتایج متضادی در پی‌خواهد داشت. اگر درگیر یک تصمیم‌گیری هستید، ممکن است افراد کم‌طاقت دیگری این تصمیم را به جای شما بگیرند.

شما به عنوان یک رئیس باید بتوانید زیردستانتان را آنقدر تحت جذبه و اختیار خود نگاه دارید که به خود اجازه خیانت به شما را ندهند. اگر کسی به شما خیانت کرد، باید کاری کنید تا آن فرد را عبرتی برای سایر کارمندان شرکت کنید، او را اخراج و یا از مقام خود عزل نمایید.

3. با هوشیاری و ذکاوت تمام، شر بدخواهان را از سر خود کم کنید:

یک رئیس تأثیرگذار باید بتواند رقیبان و بدخواهان را از جلوی راهش بردارد. در مسیر شما به عنوان یک رئیس ممکن است افراد به ظاهر مهربان، اما در باطن بدخواه زیادی باشد که بخواهند وارد مسیر شما شوند.

4. از فرصت‌ها نهایت استفاده را ببرید:

وقتی به قدرت رسیدید، تازه زمانی است که فشار را بر روی خود احساس می‌کنید. لحظاتی وجود دارد که یک نفر با یک ایده جالب و عالی، از فرصت استفاده کرده و پاورقی بر تاریخ زندگی دیگری می‌شود.در حقیقت، زندگی ترکیبی از تقاطع و برخوردهای بین آن افرادی است که انتخاب صحیح کردند و آنها که انتخاب نادرست کردند. برای این که نامتان ماندگار شود، باید از افرادی باشید که گوش به زنگند و از فرصت‌ها بهترین استفاده را می‌برند. برای رئیس بودن باید از فرصت‌ها استفاده کنید وگرنه پشیمان خواهید شد.

5. از همه بیشتر کار کنید:

بدون تلاش و کوشش فراوان هیچ وقت رئیس نخواهید شد. برای این که فردی معروف شوی حداقل 20 سال تلاش لازم است. اگر همیشه برای انجام کار بیشتر اشتیاق داشته و هدفمند باشید، ساعاتی را که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید، فرصت‌های مناسبی پیش‌روی شما قرار می‌دهند و زمانی که رئیس شدید همه دوست دارند که جای شما باشند.

6. روی شخصیت خود کار کنید:

می‌توانید از یک تلاشگر 20 ساله به موفقیت یک شبه نائل شوید، فقط اگر برای آن تلاش کنید. اما برای این منظور نیازمند شخصیت هم هستید. برای خاطره‌انگیز کردن زندگی، تقلا و کشمکش نیز لازم است.فراموش نکنید که رئیس در وادی خطر زندگی می‌کند. چیزی که به شما کمک می‌کند بتوانید مقام و موقعیت‌تان را حفظ کنید این است که کارهایی را انجام دهید که دیگران از انجام آن واهمه دارند.


دعای روز چهارم و پنجم ماه رمضان

دعای روز چهارم ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ قوّنی فیهِ على إقامَةِ أمْرِکَ واذِقْنی فیهِ حَلاوَةَ ذِکْرِکَ وأوْزِعْنی فیهِ لأداءِ شُکْرَکَ بِکَرَمِکَ واحْفَظنی فیهِ بِحِفظْکَ وسِتْرِکَ یـا أبْصَرَ النّاظرین.

خدایا نیرومندم نما در آن روز به پا داشتن دستور فرمانت وبچشان در آن شیرینى یادت را ومهیا کن مرا در آنروز راى انجام سپاس گذاریت به کـرم خودت نگهدار  مرا در این روز به نگاه داریت وپرده پوشى خودت اى بیناترین بینایان.

دعای روز پنجم ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ من المُسْتَغْفرینَ واجْعَلْنی فیهِ من عِبادَکَالصّالحینَ القانِتین واجْعَلْنی فیهِ من اوْلیائِکَ المُقَرّبینَ بِرَأفَتِکَ یاارْحَمَ الرّاحِمین.

خدایا قرار بده در این روز از آمرزش جویان وقرار بده مرا در این روز از بندگانشایسته وفرمانبردارت وقرار بده مرا در این روز ازدوستان نزدیکت به مهربانى خودت اىمهربان ترین مهربانان.


سی و هفت درد و عیب اساسی ما ایرانیان از نظرصادق هدایت

صادق هدایت در کتاب بوف کور خود می نویسد .. سی و هفت درد و عیب اساسی ما ایرانیان که هیچوقت درمان نشد.در زندگی درد هایی است که روح انسان را از درون مثل خوره می خورند و می زدایند،این درد ها را نه می شود به کسی گفت و نه می توان جایی بیان کرد..!

 

به قسمتی از درد های اجتماعی ما ایرانیان توجه کنید:

1-اکثر ما ایرانی ها تخیل را به تفکر ترجیح می دهیم.
2-اکثر مردم ما در هر شرایطی منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح می دهیم.
3-با طناب مفت حاضریم خود را دار بزنیم.
4-به خوش بینی بیش از منطق  بینی تمایل داریم.
5-بیشتر نواقص را می بینیم اما در رفع انها هیچ اقدامی نمی کنیم.
6-در هر کاری اظهار فضل می کنیم ولی از گفتن نمی دانم شرم داریم.
7-کلمه من را بیش از ما به کار می بریم.
8-غالبا مهارت را به دانش ترجیح می دهیم.
9-بیشتر در گذشته به سر می بریم تا جایی که اینده را فراموش می کنیم.
10-از دوراندیشی و برنامه ریزی عاجزیم و غالبا دچار روزمرگی و حل بحران هستیم.
11-عقب افتادگی مان را به گردن دیگران و توطئه انها می اندازیم،ولی برای جبران ان قدمی بر نمی داریم.
ادامه مطلب

سخنانی از دکترشریعتی

میخواهم بگویم...

فقر همه جا سر میکشد...

فقر، گرسنگی نیست، عریانی هم نیست...

فقر، چیزی را " نداشتن " است ، ولی ، آن چیز پول نیست، طلا و غذا هم نیست...

فقر، همان گرد و خاکی است که بر کتابهای فروش نرفته ی یک کتابفروشی می نشیند...

فقر،تیغه های برنده ماشین بازیافت است ، که روزنامه های برگشتی را خرد می کند...

فقر، کتیبه ی سه هزار ساله ای است که روی آن یادگاری نوشته اند...

فقر، پوست موزی است که از پنچره یک اتومبیل به خیابان انداخته میشود...

فقر همه جا سر میکشد...

فقر،شب را " بی غذا " سر کردن نیست.

فقر، روز را " بی اندیشه "سر کردن است!

(دکتر علی شریعتی )


دعای روز سوم ماه رمضان

اردیب نگین کویر
 
دعای روز سوم ماه رمضان
بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ ارْزُقنی فیهِ الذّهْنَ والتّنَبیهَ وباعِدْنی فیهِ من السّفاهةوالتّمْویهِ واجْعَل لی نصیباً مِنْ کلّ خَیْرٍ تُنَزّلُ فیهِ بِجودِکَ یا أجْوَدَالأجْوَدینَ.

خدایا روزى کن مرا در آنروز هوش وخودآگاهى را ودور بدار در آن روز از نادانىوگمراهى وقرار بده مرا بهره وفایده از هر چیزى که فرود آوردى در آن به بخشش خودت اىبخشنده ترین بخشندگان.


مدیریت داخلی ما است که حتی در کنترل قیمت مرغ نیز ناتوان است

اینکه استکبار را مقصر این گرانی ها و قیمت مرغ که از کنترل دولت خارج شده است بدانند ، جالب نیست ، این قدرت استکبار نیست که اقتصاد ما را زمین گیر کرده بلکه مقصر مدیریت داخلی ما است که حتی در کنترل قیمت مرغ نیز ناتوان است.

عابد فتاحی عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اعتدال ،  گفت: باید به مساله گرانی و تورم به جد رسیدگی شود ، چراکه علیرغم ورود به ماه مبارک رمضان ، گرانی دغدغه اصلی مردم استعضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه به انتقاد از اظهار نظر یکی از مقامات عالیرتبه دولتی درباره دخالت بیگانگان درگرانی ها پرداخت و گفت: اینکه استکبار را مقصر این گرانی ها و قیمت مرغ که از کنترل دولت خارج شده است بدانند ، جالب نیست ، این قدرت استکبار نیست که اقتصاد ما را زمین گیر کرده بلکه مقصر مدیریت داخلی ما است که حتی در کنترل قیمت مرغ نیز ناتوان است.
وی افزود: آقایان به جای اینکه به مسائل داخلی بپردازند و قیمت ها یی مثل ارز را که یک شبه دو برابر شده است و به مرز دو هزار رسیده است را رصد و آنالیز کنند ، می آیند ، می روند و می گویند می خواهیم دنیا را مدیریت کنیم ، برای مشکل اقتصادی جهان برنامه داریم و می خواهیم عدالت را در دنیا برقرار کنیم
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:‌ بارها گفته شده که سنگ بزرگ نشانه نزدن است ، مدیریت ارشد کشور به جای اعلام برنامه برای مدیریت جهان ، بیایند دریاچه ارومیه را که رو به نابودی است ، مدیریت کنند و قیمت مرغ را که هر روز جای کاهش،  افزایش می یابد را مدیریت کنند
وی گفت: مرتبا توپ گرانی را به زمین رسانه ها ، خرید مردم ، بیگانه و   ... می اندازند ، اما این کارها مشکل گرانی را حل نمی کند ؛ بعد از هدفمندی یارانه ها مردم به سختی قبوض خود را پرداخت می کنند و خیلی ها نمی توانند پرداخت کنند ؛ مردم نمی دانند دیگر درد گرانی را به چه کسی بگویند
وی در خاتمه گفت: اینکه افزایش قیمت ها را به استکبار و بیگانه ربط دهند ، تنها بازی با کلمات و وقت گذراندن است ؛ اگر منظور مسئولین تحریم ها است که ما 30 سال است تحریم هستیم و در کنار تحریم ها جنگ هم داشتیم و اینگونه اظهار نظر ها درست نیست

دعای روز دوم ماه رمضان

دعای روز دوم ماه رمضان

اردیب نگین کویر

اَللّهُمَ قَرِّبْنى‏ فیهِ اِلى‏ مَرْضاتِکَ، وَجَنِّبْنى‏ فیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَنَقِماتِکَ، وَوَفِّقْنى‏ فیهِ لِقِرآئِةِ ایاتِکَ، بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ.

خدایا نزدیکم کن در این ماه بسوى موجبات خوشنودیت و دورم ساز در آن از خشم و عذابت‏ و موفقم دار در این روز بخواندن آیات قرآنیت به رحمت خود اى مهربانترین مهربانان


قانون های بامزه‌ و جدی زندگی که در مدرسه درسشان نمی‌دهند.

مدرسه‌های ایران مثل بقیه مدرسه‌های دنیا چیزهای عجیبی هستند. زحمات معلم‌ها و غیره به کنار ولی یک آدم معمولی دوازده سال به مدرسه می رود بدون اینکه یاد بگیرد در جامعه زندگی کند. احتمالا آخرین سه معادله سه مجهولی که یک نفر حل می‌کند در همان دوران راهنمایی است. آخرین جذر هم احتمالا در همان راهنمایی گرفته می‌شود و احتمالا من و شما هیچکدام عدد اتمی آهن را یادمان نیست و به زحمت ممکن است بتوانیم چهار کتاب از سمرقندی نام ببریم.

اما بعد از دوازده سال باید وارد جامعه بشویم. حالا بگویید برویم دانشگاه و بعد از شانزده، هجده یا بیست و دو سال درس خواندن با لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا وارد جامعه بشویم… و تازه کلی چیز هست که بلد نیستیم. از یک چک نقد کردن در بانک تا قانون کاری که قرار است بر مبنایش کار کنیم تا حرف زدن با کسی که دوستش داریم.
ما در مدرسه و آن بیست و دو سال خیلی چیزها یاد می‌گیریم اما در خیلی چیزها هم کاملا بی سواد می مانیم. همین شد که تصمیم گرفتم این قوانین را برایتان بنویسم که قبل از ورود به جامعه مرورش کنید. زندگی جدی نیست ولی قانون های بامزه‌ای دارد که در مدرسه درسشان نمی‌دهند. این متن اولین بار در سال ۱۹۹۶ نوشته و چاپ شده و ممکن است بارها و بارها به فارسی ترجمه شده است.
 
قانون اول.زندگی عادلانه نیست. اینهمه دین و بقیه داستان‌ها برای همین وجود دارند. یک نوجوان یا یک دکتر سی ساله که تازه در شرکتی استخدام شده دائم تکرار می‌کند که «این عادلانه نیست». شاید روزی ۸ بار. قانون اول را تکرار کنید «عدالت مبنای چیز خاصی در دنیا نیست.»

قانون دوم.

جهان واقعی ارزش زیادی برای شخصیت شما قایل نیست. بر خلاف مدرسه و خانواده که فکر می کنند شخصیت شما چیز مهمی است، برای محیط کار خروجی از همه چیز مهمتر است و هر کس قبل از اینکه محترم و متشخص باشد، باید کارا باشد. اگر فکر می کنید در مدرسه به شخصیت شما احترام نمی‌گذارند منتظر دنیای واقعی باشید تا نظرتان اصلاح شود. اگر فکر می کنید عدم احترام عادلانه نیست، به قانون یک رجوع کنید.

قانون سوم.

با خروج از دانشگاه یا مدرسه، ماهی یک میلیون درآمد نخواهید داشت و چیزی را هم طراحی نمی‌کنید. برای رسیدن به کارهای خوب باید مدت نسبتا زیادی تلاش کنید. اکثر چیزهایی که در دانشگا خوانده‌اید به درد محیط کار نمی‌خورند.

قانون چهارم.

ادامه مطلب

ثروتمندترین خانواده در حال حاضر


شمازمان رامدیریت می کنید یازمان شمارا مدیریت می کند؟

تمام فعالیتهایی که به طور روز مره در موقعیت های مختلف انجام می دهیم، تحت تاثیر زمان می باشد. انسان باید در دور گذر زمان،در چگونگی استفاده و هدر دادن آن حساس و نگران باشد. زمان منبع بی بدیلی است که اگر هدر برود، جایگزینی نخواهد داشت.
 
در طول تاریخ، زمان و ابعاد مختلف آن، مورد توجه انواع تمدن‌ها بوده و امروزه این توجه بیش از پیش وجود دارد. گونه‌ای که فناوری‌های نو، محیطی فراهم آورده‌اند که تقریبا در کوتاه مدت می‌توان به اطلاعات بی شماری دسترسی پیدا کرده و کارها را بسیار سریع تر و آسان تر از پیش انجام داد. با این وجود، تمایل سرعت عمل در انجام کارها روز به روز بیشتر می‌شود. با چنین تمایلی این احساس در افراد به وجود می‌آید که از زمان عقب مانده و نمی‌توانند از آن به طور موثر بهره مند شوند. و سیر تاریخی نشان داده‌است که ضعف در مدیریت زمان، یک مساله قدیمی است. مسأله‌ای که فناوری آن را به وجود نیاورده و قادر به حل آن نمی‌باشد. در شرایطی که ابزار بیشتری برای مدیریت زمان در اختیار داریم و فرایندهای اداری، کمتر دستخوش کاغذ و ملزومات غیر لازم قرار می‌گیرد، مدیریت ضعف زمان را نمی‌توان پنهان نمود و اثر بخشی بیشتری مورد نیاز است. زیرا برای موفقیت بیشتر، چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه‌ای نیازمند بکارگیری راهبردهای مدیریت زمان می‌باشیم .این راهبردها برای استفادهٔ بهینه از وقت تنظیم شده و به عنوان روشهایی برای پایش و کنترل زمان به کار می‌رود. با استفاده موثر از زمان می‌توان اهداف را مشخص و وظایف و فعالیت‌ها را برنامه ریزی و اولویت بندی نمود. با برنامه ریزی و اختصاص زمان، درک افراد از زمان در دسترس، افزایش یافته و در نتیجه می‌توانند از زمان خود به صورت هدفمند و سازمان یافته بهره مند شدند. اولویت بندی امور و اختصاص زمان مشخص به هر فعالیت، موجب می‌شود وظایف گوناگون به موقع انجام گیرد
برخی نتایج حاصل از شیوه‌های مختلف مدیریت زمان عبارتند از:
 1- متمرکز ساختن توجه فرد به اولویت‌ها
2- سامان بخشیدن به افکار و فعالیت‌ها
3- انجام امور در زمان تعیین شده
4- ایجاد انگیزه لازم برای انجام کار
5-جلوگیری از اتلاف وقت و امور غیر ضروری
6- سرعت در پیشرفت و ارتقاء عملکرد شخصی
7-کاهش فشار روزانه و در نتیجه افزایش سلامت روان

در مجموع با اجرای مدیریت زمان، برنامه ریزی و پایش، پیامدهای واقع بینانه تری حاصل می‌گردد و همه چیز به شکل موثر تر انجام می‌شود.