اردیب (ارابه) نگین کویر

سحرکی میشود شام جدایی


عکس قدیمی باقدمت یک قرن واندی سال از علما ورجال منطقه خورو بیابانک

کربلایی محمدآقابیک  زفرقندی-عباس ثابتی

لطفاجهت مشاهده بهتر تصویرzoomصفحه تصویر رابه 200درصد افزایش دهید.

ردیف اول نشسته از چپ به راست :1-حاج غلامرضا شمسایی (مهرجان) 2-سید عبدالله علوی (فرخی) 3- شیخ علی فقیهی 4- میرزا عبدالرحیم رحمانی(خور)5-میرزا باقر پسر میرزاسید مصطفی طباطبایی 6-میرزا یوسف 7-خجسته غلامرضایی(خور)

ردیف 2 از چپ به راست: 1-شیخ محمدتقی مهرجانی(مهرجان) 2-کربلایی محمدآقا بیک زفرقندی (اردیب) (نیای نگارنده) 3-حاج منتخب آل داوود 4-میرزا محمود کیوان 5-میرزا هدایت

ردیف3 از چپ به راست: 1- محمد حسن کلانتر (فرخی) 2-رمضان میرزاعلی ایراجی (ایراج) 3-میرزا جلال گرمه ای (گرمه) 4- محمد ابراهیم بیک (اردیب) وبه روایتی عباس بیک مهرجانی  5-کربلایی حسن اردکانی 6-حاج فتح الله خدایی (ایراج) 7-علی حسن حاجی آبادی 8-رضایی برادر حاج فتح الله 9-سید ابرهیم بیاضه ای (بیاضه)

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٦/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

نقش سازمان جهانی گمرک( WCO)درامنیت و تسهیل تجارت جهانی

نقش سازمان جهانی گمرک( WCO)درامنیت و تسهیل تجارت جهانی

عباس ثابتی[1]

عباس ثابتی

 گمرکات در رشد تجارت جهانی و توسعه بازارهای بین المللی نقش حیاتی دارند. رویه های مؤثر و کارای گمرکی می توانند بطور مؤثر در اقتصاد رقابتی ملت ها تأثیر گذار باشند. در محیط بشدت رقابت آمیز جهانی، ‌تجارت بین المللی و سرمایه گذاری به مکانهایی که کارآمد،‌ حمایتی و تسهیل کننده هستند، ‌جریان پیدا می کند. در عین حال، از محل هایی که به نظر تجار و صاحبان سرمایه، ‌دیوانسالارانه، ‌پرهزینه و پرخطر هستند، ‌با سرعت تمام می گریزد. فرآیندها و سیستمهای گمرکی نباید بعنوان موانع تجارت جهانی و رشد اقتصادی عمل نمایند و یا چنین تصوری از آنها ایجاد شود.

نظامهای تولید و توزیع نوین که به امکانات شگرف شیوه های تجارت الکترونیکی مرتبط هستند، ‌ترخیص سریع و قابل پیش بینی کالا از گمرک را بصورت پیش شرطی مهم برای کامیابی ملی درآورده است.

  1- شروط اصلی و کلیدی

کنوانسیون بازنگری شده کیوتو سبب افزایش تسهیلات تجاری از طریق الزامات قانونی در قالب فصول، ‌ضمائم و بندهای خاص خواهد شد. این الزامات، ‌بکارگیری ساده اما کارای رویه ها در جهت به حداکثر رساندن تسهیلات برای کالاها و مسافران را به تفصیل بیان می دارد. ضمائم عمومی کنوانسیون بازنگری شده، اصول ذیل را که گمرکات پیشرفته باید به اجرا گذارند،‌ توصیه می کند:

1- رویه های ساده و یکسان (رویه های استاندارد)

2- توسعه و بهبود و مستمر فن آورهای مربوط به کنترل های گمرکی

3- حداکثر استفاده از فن آوری اطلاعات

4- رویکرد مشارکتی بین گمرک و تجارت

ادارات گمرک به طور سنتی، محمولات را وقتی که وارد مرزهای کشورشان می‌شود مورد بازرسی و انجام تشریفات گمرکی قرار می‌دهند. حجم عظیم تجارت بین‌الملل، اضافه شدن مسائل امنیتی، لزوم تسریع در ترخیص برای جلوگیری از هزینه‌های پنهان ناشی از رسوب کالا در مبادی ورود. لزوم اغلب کنترلها به هنگام صدور به جای ورود، .... باعث گردید که سازمان جهانی گمرک، به عنوان مسئول بین‌المللی گمرکات عضو استانداردهایی را برای کنترل محمولات به هنگام عبور از مرز تدوین و به تایید کشورها و ارگانهای بین‌المللی مسئول برسانید. این استانداردهای کنترلی بر دو پایه الف) "گمرگ با گمرک" (11 استاندارد) و ب) "گمرک با بازرگانی" (6 استاندارد) استوار است که خلاصه آنها به شرح زیر می‌باشد. (دفترهمکاریهای بین الملل، 1386)

ادامه مطلب

عکسی تکان دهنده از مسابقات پارا المپیک


موفقیت

مشتاق موفقیت دیگران باشید آنچنان که گویی موفقیتشان از آن شماست.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٦/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

توصیه عملی و شنیدنی مرحوم حاج اسماعیل دولابی

  1. هر وقت در زندگی‌ات گیری پیش آمد و راه بندان شد، بدان خدا کرده است؛ زود برو با او خلوت کن و بگو با من چه کار داشتی که راهم را بستی؟ هر کس گرفتار است، در واقع گرفته ی یار است.

2. زیارتت، نمازت، ذکرت و عبادتت را تا زیارت بعد، نماز بعد، ذکر بعد و عبادت بعد حفظ کن؛ کار بد، حرف بد، دعوا و جدال و… نکن و آن را سالم به بعدی برسان. اگر این کار را بکنی، دائمی می شود؛ دائم در زیارت و نماز و ذکر و عبادت خواهی بود.

3. اگر غلام خانه‌زادی پس از سال ها بر سر سفره صاحب خود نشستن و خوردن، روزی غصه دار شود و بگوید فردا من چه بخورم؟ این توهین به صاحبش است و با این غصه خوردن صاحبش را اذیت می کند. بعد از عمری روزی خدا را خوردن، جا ندارد برای روزی فردایمان غصه دار و نگران باشیم.

4. گذشته که گذشت و نیست، آینده هم که نیامده و نیست. غصه ها مال گذشته و آینده است. حالا که گذشته و آینده نیست، پس چه غصه ای؟ تنها حال موجود است که آن هم نه غصه دارد و نه قصه.

5. مرگ را که بپذیری، همه ی غم و غصه ها می رود و بی اثر می شود. وقتی با حضرت عزرائیل رفیق شوی، غصه هایت کم می شود. آمادگی موت خوب است، نه زود مردن. بعد از این آمادگی، عمر دنیا بسیار پرارزش خواهد بود. ذکر موت، دنیا را در نظر کوچک می کند و آخرت را بزرگ. حضرت امیر علیه السلام فرمود: یک ساعت دنیا را به همه ی آخرت نمی دهم. آمادگی باید داشت، نه عجله برای مردن.

6. اگر دقّت کنید، فشار قبر و امثال آن در همین دنیا قابل مشاهده است؛ مثل بداخلاق که خود و دیگران را در فشار می گذارد.

7. تربت، دفع بلا می‌کند و همه ی تب ها و طوفان ها و زلزله ها با یک سر سوزن از آن آرام می شود. مۆمن سرانجام تربت می‌شود. اگر یک مۆمن در شهری بخوابد، خداوند بلا را از آن شهر دور می‌کند.

8. هر وقت غصه دار شدید، برای خودتان و برای همه مۆمنین و مۆمنات از زنده ها و مرده ها و آنهایی که بعدا خواهند آمد، استغفار کنید. غصه‌دار که می‌شوید، گویا بدنتان چین می‌خورد و استغفار که می‌کنید، این چین ها باز می شود.

ادامه مطلب
نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٦/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

بحران اقتصادی جهان از کجا و چگونه آغاز شد؟

اقتصاددانان ورشکستگی بانک لهمان برادرز را نقطۀ آغاز بحران فعلی اقتصادی می دانند.

ورشکستگی بانک برادران لهمان(لهمان برادرز) وارد چهارمین سال خود شد. تاریخی که می گویند آغاز بحران اقتصادی آمریکا و در نهایت تسری آن به کل جهان شد. این بانک بزرگ که از موسسات بزرگ مالی آمریکا بود و در حوزۀ خدمات مالی و بانکی فعالیت می کرد، در سال 2008 به طور داوطلبانه به دلیل عدم توانایی در بازپرداخت بدهی های خود اعلام ورشکستگی کرد. ورشکستگی بانک برادران لهمان ضربۀ بزرگی به اقتصاد آمریکا بود. لهمان در سال 1850 به عنوان یکی از مهمترین بانک های سرمایه گذاری و وام دهنده تأسیس و در مقاطع زیادی سبب ارتقاء رشد اقتصادی آمریکا شده بود.
بحران اقتصادی که از آمریکا و با ورشکستگی بانک لهمان برادرز در سال 2008 آغاز شد، به سایر کشورها با نام بحران بدهی تسری یافت و خیلی زود با ورود به یونان، کل اروپا را فراگرفت. به مناسبت چهارمین سالگرد ورشکستگی بانک لهمان برادرز پایگاه اینترنتی هافینگتون پست، گاهشماری از مهمترین تحولات در بحران اقتصادی را منتشر کرده است که در پی می آید.
*تابستان و پاییز 2008
در اوایل دهۀ 2000، ایالات متحدۀ آمریکا به شدت با بحران اعتبار مالی روبرو شد و در واقع بانکها آغازگر آن بودند. وام گیرندگان آمریکایی با فرمولهایی برای بازپرداخت بدهیهای خود روبرو می شدند که به نظر آنها عجیب می نمود و متناسب با زمان تغییر می کرد. در سالهای اول دریافت، سود وام کم بود و وام گیرندگان مسکن می توانستند بدهی خود را پرداخت کنند. با بالا رفتن نرخ سود وام، بسیاری از وام گیرندگان آمریکایی دیگر قادر به پرداخت بدهی های خود نبودند و بسیاری از آنها مجبور شدند دارایی ها از جمله مسکن خود را واگذار کنند که یکی از تبعات این مسئله کاهش قیمت مسکن در آمریکا بود. این مسئله به سرعت در کنار سایر مشکلات اقتصادی، رتبۀ اقتصادی آمریکا را تحت تأثیر قرار داد و متعاقباً بر بازارهای بورس جهان نیز تأثیر منفی نهاد.

ادامه مطلب

اعزام نیروی کاربه افغانستان!

افکار نیوز:طبیعی است، وقتی‏ که ارزش پول ملّی یک کشور در مقابل ارزهای خارجی بالا نگه داشته شود، کالاهای تولید داخل برای مصرف کنندگان خارجی گران تر خواهند شد.نوز از یادها نرفته است که در اواخر سال ۹۰ ارزش پول ملی کشور با دلار ۱۵۰۰ تومانی سقوط بی سابقه ای را تجربه کرد.حالا اما در روزهای اخیر، ارزش پول ملی، با گذشتن قیمت دلار از مرز ۲۰۰۰ تومان در سراشیبی سقوطی دیگر قرار دارد و می رود تا رکورد تاریخی بر جای بگذارد.

در نتیجه بروز این روند، قیمت کالاهای سرمایه ای و با دوام از جمله ارز و طلا و نیز سهام بالا می رود و بازار بیش از پیش حبابی خواهد بود.اما علاوه بر سرمایه گذاری و تاثیر گذاری کاهش ارزش پول ملی در بازارهای مختلف و تولید، این ماجرا از دیدگاه خدماتی هم قابل بررسی است.

به عنوان مثال، کاهش ارزش ریال و افزایش ارزش افغانی، واحد پول ملی افغانستان، می رود تا کارگران افغانی را وادار به بازگشت به افغانستان و یا مهاجرت به دیگر کشورها کند.کارگرانی که بعضا بخشی از کارهای ساختمانی و عملیاتی را انجام می دهند که نیروی ایرانی برای آن ها بسیار کم یافت می شود.

در حال حاضر هر افغانی ۴۳ تومان است که افزایش قابل توجهی نسبت به گذشته داشته و باعث می شود کارگران افغانی پول بیشتری را برای ارائه خدمات درخواست کنند.اگر تا دیروز کارگر افغان حاضر می شد با ۳۰۰ هزار تومان در ماه کار دو کارگر ایرانی را هم تقبل کند، امروز دیگر برایش به صرفه نیست حتی با ۶۰۰ هزار تومان در ایران کار کند، چرا که حقوقی که به تومان می گیرد ، در افغانستان ارزش کمتری عایدش می کند.

امروز هر کاگر افغان می تواند با تنها کمتر از ۵۰ افغانی یک دلار بخرد؛ در حالی که در ایران امروز برای هر دلار باید به طور متوسط ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان بپردازد.به این ترتیب اگر ماجرا ی کاهش ارزش پول ملی به همین منوال پیش برود ، بعید نیست تا چند صباحی دیگر کارگران ایرانی برای کار روانه افغانستان شوند؛ چرا که درامدی بیشتر عایدشان خواهد شد!

همچنین ، بعید نیست در آینده ای نه چندان دور، وزارت تعاون، کار وتامین اجتماعی ، نهادهایی را برای دفاع از حقوق کارگران ایرانی ساکن افغانستان راه اندازی کند!در هر حال،با توجه به شرایط موجود به نظر می رسد، دلار خیال کوتاه آمدن ندارد و ارزش پول ایران نیز گویی حرفی برای گفتن پیدا نمی کند.

در روزهای اخیر رشد بیش از ۴۰ درصدی ارزش دلار در مقابل ریال ، تمامی نگاه ها را به سمت خود کشانده است؛ اما در این میان نباید این مساله را نادیده گرفت که ارزش ریال این روز ها تنها در جمع ارزهای پرطرفدار، ارزش خود را از دست نمی دهد؛ بلکه ارزش واحد پولی کشور در جمع کشورهای همسایه مانند افغانستان نیز جایگاه خوبی را برای خود نمی بیند.


کاریکاتور/ بهمنی و دلار در خانه!

 محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی: بر اساس اطلاعاتی که داریم بخشی از دلارها در خانه های مردم است

اردیب نگین


دوستـی خـاله خـرسـه!

یک روز سوراخ کوچکی در یک پیله ظاهر شد.
شخصی نشست و چند ساعت به جدال پروانه برای خارج شدن از سوراخ کوچک ایجاد شده درپیله نگاه کرد.  سپس فعالیت پروانه متوقف شد و به نظر رسید تمام تلاش خود را انجام داده و نمی تواند ادامه دهد.

آن شخص تصمیم گرفت به پروانه کمک کند و با قیچی پیله را باز کرد. پروانه به راحتی از پیله خارج شد؛ اما بدنش ضعیف و بال هایش چروک بود. آن شخص باز هم به تماشای پروانه ادامه داد. چون انتظار داشت که بال های پروانه باز، گسترده و محکم شوند و از بدن پروانه محافظت کنند.

هیچ اتفاقی نیفتاد!

در واقع پروانه بقیه عمرش به خزیدن مشغول بود و هرگز نتوانست پرواز کند.

چیزی که آن شخص با همه مهربانیش نمی دانست این بود که محدودیت پیله و تلاش لازم برای خروج از سوراخ آن، راهی بود که خدا برای ترشح مایعاتی از بدن پروانه به بال هایش قرار داده بود تا پروانه بعد از خروج از پیله بتواند پرواز کند.

آموزه های داستان

- گاهی اوقات تلاش تنها چیزی است که در زندگی نیاز داریم.

- اگر خدا اجازه می داد که بدون هیچ مشکلی زندگی کنیم ،فلج می شدیم ، به اندازه کافی قوی نبودیم و هرگز نمی توانستیم پرواز کنیم.

- من قدرت خواستم و خدا مشکلاتی در سر راهم قرار داد تا قوی شوم.

- من دانایی خواستم و خدا به من مسایلی داد تا حل کنم.

- من سعادت و ترقی خواستم و خدا به من قدرت تفکر و قوت ماهیچه داد تا کار کنم.

- من جرات خواستم و خدا موانعی سر راهم قرار داد تا بر آن ها غلبه کنم.

- من عشق خواستم و خدا افرادی به من نشان داد که نیازمند کمک بودند.

- من محبت خواستم و خدا به من فرصت هایی برای محبت داد.

- من به هر چه که خواستم نرسیدم ...اما به هر چه که نیاز داشتم، دست یافتم.

- بدون ترس زندگی کن، با همه مشکلات مبارزه کن و بدان که می توانی بر تمام آن ها غلبه کنی.


دستم بگیر یاارحم الراحمین.

الهی با خـاطری خسته از اغیار و به فضل تو امیدوار

دست از غیـــر تو شسته و در انتظار رحمتت نشسته ام

بدهی کریمی، ندهی حکیمی، نخوانی شــاکرم، برانی صابرم

الهی احوالم چنانست که میدانی و اعمالم چنینست که می بینی

الهی

مشتی خـاک را چه شایـد و از او چه برآید و با او چه باید ...؟

دستم بگیر

یـا ارحـم الـراحمین

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٦/٢٥
Comments نظرات () لینک دائم

نوحه

نوحه

پرکشیده حضرت صادق زدنیا       شدمدینه شور وغوغا

رفته ا ز دنیا گل  گلزار   طه       شدمدینه شوروغوغا

برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲

می زسد این نغمه از سوی مدینه      عاقبت از بغض وکینه

شد شهید  راه حق  آن بی  قرینه      عاقبت از بغض وکینه

برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲

شیعیان در ماتمش نالان ومضطر        می زنند برسینه وسر

گشته زنده با غمش غمهای حیدر         می زنند برسینه وسر

برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲

شعله  آتش  رود  بالا  چرا           از در بیت الولا

بر  سرسجاده  بردندش  ورا           از در بیت الولا

برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲

لرزه افتاده به جان غنچه ها         با هجوم اشقیا

یادم  آمد  ماجرای  کربلا          با هجوم اشقیا

برلبم زمزمه       تسلیت فاطمه   ۲


شهادت امام جعفرصادق(ع)تسلیت باد

تولد این‌ امام‌ در روز دوشنبه‌ هفدهم‌ ربیع‌ الاولی‌ سال‌ هشتاد وسه‌هجری‌ در مدینه‌ واقع‌ شد.مادرش‌ اُم‌ّ فروه‌ وپدرش‌ امام‌ باقر(علیه السلام‌) بوده‌است‌.
نام‌ مبارکش‌،جعفر والقابش‌،صادق‌،صابر،فاضل‌وطاهر بوده‌ وکنیه‌ اش‌ابوعبدالله است‌.در سن‌ سی‌ ودوسالگی‌ به‌ مقام‌ امامت‌ رسید وسی‌ وسه‌سال‌ مقام‌ امامت‌ را به‌ عهده‌ داشت‌.عاقبت‌ در سن‌ شصت‌ وپنج‌ سالگی‌بدست‌ منصور دوانقی‌ بشهادت‌ رسید.مرقد شریفش‌ در قبرستان‌ بقیع‌است‌.
مذهب‌ شیعیان‌ ومذهب‌ اهل‌ بیت‌(علیهم السلام‌) به‌ نام‌ جعفری‌ مزیّن‌ شده‌ است‌زیرا آن‌ حضرت‌ از فرصتها استفاده‌ کرد وعلم‌ اهل‌ بیت‌(علیهم السلام‌‌) را که‌ از زمان‌رحلت‌ پیامبر،مورد ظلم‌ قرار گرفته‌ بود،منتشر کرد وشاگردان‌ زیادی‌تربیت‌ نمود ودرمحضرش‌ چهارهزار نفر حاضر می‌ شدند.

فرزندان‌:

1-امام‌ موسی‌ کاظم‌(علیه السلام‌‌) 2-اسماعیل‌ که‌ درزمان‌ امام‌ صادق‌(علیه السلام‌‌) رحلت‌کرد ولی‌ بعد از مرگش‌ عده‌ ای‌ معتقد شدند که‌ او نمرده‌ واو همان‌ امام‌عصر(علیه السلام‌‌) می‌ باشد.وفرقه‌ اسماعیلیه‌ را تشکیل‌ دادند.3-عبدالله افطح‌ که‌ادعای‌ امامت‌ می‌ کرد ومی‌ گفت‌ بعد از امام‌ صادق‌(علیه السلام‌‌)او امام‌است‌.روزی‌ امام‌ کاظم‌(علیه السلام‌‌) اورا دعوت‌ کرد ودستور داد تنور را روشن‌کردند.آنگاه‌ وارد تنور شد.واز همانجا با مردم‌ حرف‌ می‌ زد.سپس‌ بیرون‌آمد وبه‌ عبدالله فرمود:اگر گمان‌ می‌ کنی‌ تو امام‌ هستی‌،وارد تنور شو!امام‌عبدالله با عصبانیت‌ از خانه‌ حضرت‌ خارج‌ شد وامام‌ فرمود:عبدالله ارادان‌ لا یعبدالله!عبدالله می‌ خواهد خدا عبادت‌ نشود.4-اسحاق‌ شوهرسیده‌ نفیسه‌ که‌ قبر این‌ بانو در مصر به‌ عنوان‌ زیارتگاه‌ است‌.5-محمدمعروف‌ به‌ محمد دیباج‌ 6-عباس‌ 7-علی‌ که‌ مرقدش‌ در قم‌ است‌ وازفقهاء بزرگ‌ می‌ باشد.8-اسماء 9-فاطمه‌ 10-ام‌ فروه‌

اصحاب‌:

1-زرارة‌ بن‌ اعین‌ که‌ ابتدا مسیحی‌ بود وسپس‌ مسلمان‌ شد ودر مکتب‌امام‌ صادق(علیه السلام‌‌)از بزرگان‌ فقهاء می‌ باشد.2-برید عجلی‌ 3-محمدبن‌مسلم‌ که‌ او هم‌ از بزرگان‌ فقیه‌ است‌.4-لیث‌ بن‌ بختری‌ 5-ابابصیر که‌بسیار از امام‌ باقر(علیه السلام‌‌) وامام‌ صادق‌(علیه السلام‌‌) روایت‌ کرده‌ است‌.6-صفوان‌ بن‌مهران‌ 7-مؤمن‌ الطاق‌ که‌ دشمنان‌ به‌ او شیطان‌ می‌ گفتند.8-هشام‌ بن‌حکم‌ که‌ هنوز مو بر صورتش‌ نروئیده‌ بود ولی‌ در مباحثات‌ عقیدتی‌بسیار ماهر بود وامام‌ به‌ او احترام‌ ویژه‌ ای‌ می‌ گذاشت‌.9-هشام‌ بن‌ سالم‌10-ابوحمزه‌ ثمالی‌ که‌ وقتی‌ شنید امام‌ صادق‌(علیه السلام‌‌) رحلت‌ کرده‌است‌،فریادی‌ کشید وبیهوش‌ شد.11-معاویة‌ بن‌ عمار 12-عبدالله بن‌یعفور 13-ابوجعفر احول‌ 14-جابربن‌ یزید جعفی‌ که‌ هفتادهزار روایت‌در سینه‌ داشت‌.15-مفضل‌ بن‌ عمرو 16-مفضل‌ بن‌ قیس‌ 17-عبداللهبن‌ عجلان‌ 18-ابراهیم‌ بن‌ مهزم‌ 19-ابوبکر حضرمی‌ 20-ابان‌ بن‌ تغلب‌21-حمران‌ بن‌ اعین‌ و..ضمنا ابوحنیفه‌ رئیس‌ حنفی‌ ها وشافعی‌ ومالک‌رؤسای‌ شافعی‌ ها ومالکی‌ ها در نزدآن‌ حضرت‌ درس‌ خواند ه‌ اند.


طباطبایی: مدیران اجرایی اصفهان زحمت آمدن به خور و بیابانک را به خودنمیدهند

نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از مدیران دستگاه اجرایی اصفهان زحمت آمدن به خور و بیابانک را به خود نمی‌دهند، گفت: آب این منطقه شور و برای تأمین سوخت هنوز پیت‌های نفتی در دست مردم است.
نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ادغام وزارتخانه‌ها کاری عجولانه بود، ادامه داد: در اداره‌ها و سازمان‌هایی که از ادغام وزارتخانه ها به وجود آمدند یک مدیر نمی‌تواند به خوبی به تمامی حوزه‌ها بپردازد، به طور مثال در سازمان صنعت، معدن، تجارت رسیدگی به سه حوزه با وسعت زیاد کاری نشدنی است و بسیاری از موارد و مشکلات از دید مدیر دور می‌ماند.
وی با اشاره به سیاستهای متزلزل بانک مرکزی در نحوه تعیین نرخ ارز و سود بانکی، گفت: اتخاذ این سیاستها که به دنبال آن تورم و گرانی و بیکاری را به وجود می‌آورد ناعادلانه است.
کارمندان رده دهم سازمانهای استان، مدیران شعب دستگاه‌ها در خور و بیابانک می‌شوند
طباطبایی  در ادامه صحبت‌های خود به مشکلات شهرستان نایین و خور و بیابانک اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه این منطقه یک سوم جغرافیای استان اصفهان را شامل می‌شود اما بسیاری از مدیران دستگاه و سازمان و اداره‌های استان حتی یک باز نیز پای خود را به این منطقه نگذاشته‌اند.
وی اضافه کرد: پیمودن 400 کیلومتر از مرکز استان و آمدن به خور و بیابانک و نیز رسیدگی به مشکلات مردم این منطقه وظیفه مدیران است و این در حالی است که بیشتر سازمانها در این شهرستان شعبه ندارند یا کارمندان رده دهم خود را برای تصدی گری در این منطقه گمارده‌اند.
نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی خطاب به مدیران اجرایی استان اصفهان تاکید کرد: باید از اتاق‌های خود بیرون بیایید و از نزدیک مشکلات مردم را پیگیری کنید.
مردم کویر اصفهان شورآبه را وضو می‌سازند
وی با انتقاد از نبود آب مناسب در این شهرستان تصریح کرد: مردم در این منطقه با شور آبه وضو می‌گیرند و با آب شور گذران زندگی می‌کنند.
طباطبایی  با تاکید به اینکه یکی از افتخارات دولت فعلی گاز رسانی به شهرها و روستاهای سراسر کشور است، تاکید کرد: این در حالی است که مردم در خور و بیابانک برای تأمین سوخت هنوز پیت‌های نفتی به دست می‌گیرند.
وی همچنین با اشاره به اینکه کارخانه‌های قطعه‌سازی در این شهرستان در حال ورشکستگی هستند، گفت: کارگران این منطقه در حال بیکار شدن هستند.
نماینده مردم نائین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مجتمع معدنی پتاس هنوز به بهره‌برداری نرسیده در حال که صدای قیچی روبان افتتاحیه آن سال‌ها قبل شنیده شد.
منبع: خبرگزاری مهر


منتظر پاسخ معاونت نیروی انسانی رییس جمهوری برای اعلام نتایج آزمون استخدامی هستیم

معاون استانداری اصفهان: منتظر پاسخ معاونت نیروی انسانی رییس جمهوری برای اعلام نتایج آزمون استخدامی هستیم

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان گفت: برای اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی منتظر پاسخ معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری هستیم.
"فرزاد زیویار" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تمام کارهای مربوط به آزمون استخدامی و تصحیح برگه های آزمون در استان اصفهان انجام و نتایج آن به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور اعلام شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان اظهار داشت: ما منتظر نظر و پاسخ معاونت سرمایه انسانی رییس جمهوری برای مرحله بعد و اعلام اسامی پذیرفته شدگان هستیم.
وی با اشاره به اینکه هفت استان دیگر نیز که آزمون استخدامی برگزار کرده اند منتظر پاسخ معاونت سرمایه انسانی رییس جمهوری هستند، گفت: این هفته جلسه ای در تهران بمنظور بررسی این موضوع برگزار خواهد شد.
زیویار در پاسخ به دلیل تاخیر پیش آمده در اعلام نتایج آزمون استخدامی استان اصفهان بیان داشت: تغییرات مدیریتی و سیاستگذاری در بخش معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی از جمله دلایل آن است.
وی گفت: تمام فرایندهای این آزمون به صورت رایانه ای انجام گرفته و احتمال بروز اشکال در آن وجود نداشته است.
قرار بود نتایج آزمون استخدامی استان اصفهان که 26 خردادماه سالجاری با حضور30 هزار داوطلب برگزار شد ،اواخر مردادماه اعلام شود.
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی


بیشترین تعداد مهاجرین ایرانی درکدام کشور خارجی می باشند

مهر: معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال، آخرین آمار مربوط به ایرانیان خارج از کشور را اعلام کرد.

محسن کرمی در گفت و گو با مهر افزود: بیشترین تعداد مهاجرین ایرانی با یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت مربوط به کشور آمریکاست و بعد از آن امارات متحده عربی قرار دارد که 800 هزار ایرانی را دارد.

وی گفت: انگلیس و کانادا با 410 هزار، آلمان با 210 هزار، فرانسه با 155 هزار و سوئد با 110 هزار ایرانی بیشترین کشورهایی هستند که ایرانیان در آنجا حضور دارند.

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به این که امکان دریافت اطلاعات ایرانیان به صورت آن لاین فراهم شده است، تاکید کرد: در گذشته این امکان وجود نداشت، اما براساس برنامه ریزی های انجام شده و اقدامات به عمل آمده از این پس ایرانیان خارج از کشور می توانند به صورت آن لاین اطلاعات هویتی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

کرمی به ارایه خدمات به ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: پاسخگویی به سوالات نمایندگان خارج از کشور از طریق ایمیل فراهم شده و همچنین سامانه پرسش و پاسخ از همین طریق نیز برای ایرانیان خارج از کشور ایجاد شده است.

وی از راه اندازی وب سرویس درخواست صدور کارت شناسایی ملی نیز خبر داد و افزود: در گذشته صدور کارت شناسایی ملی برای ایرانیان خارج از کشور 6 ماه به طول می انجامید؛ اما در حال حاضر با الکترونیکی شدن ارایه خدمات صدور کارت شناسایی برای این افراد به یک ماه تقلیل یافته است.

معاون اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: ایجاد سامانه ره گیری درخواست کارت شناسایی ملی برای ایرانیان خارج از کشور نیز فراهم شده است.

به گفته کرمی، کمیته نام برای ایرانیان خارج از کشور نیز تشکیل شده ،به طوری که این اقدام در جهت تسریع در صدور نام برای فرزندان این افراد انجام خواهد شد.


رئیس کل اسبق بانک مرکزی چرا پولهایش را در بانک نمی گذاشت؟

دکترشیبانی

اقتصاد کلان - مرتضی حیدری در برنامه تلویزیونی به ذکر یک خاطره از ابراهیم شیبانی، رییس کل اسبق بانک مرکزی پرداخت.

اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین شامگاه یکشنبه 19 شهریور با حضور در برنامه تلویزیونی پایش در گفت و گو با مرتضی حیدری مجری برنامه با بیان اینکه ما تحریم بیرونی هستیم ولی با بعضی مدیریت‌های نادرست این تحریم را در داخل تشدید می‌کنیم، گفت:تحریم‌هااصلاً ابدی نیست.

نکته جالب در این برنامه اینکه در بخشی مرتضی حیدری به ذکر یک خاطره به نقل از ابراهیم شیبانی رییس کل اسبق بانک مرکزی پرداخت. 

حیدری گفت: « آقای شیبانی به من گفته بود که پول در بانک های ایران نمی گذارد چرا که اعتقاد دارد سیستم بانکی ایران به دلیل ربوی بودن شبهه ناک است. این موضوع را  خصوصی گفتند و وقتی آن را رسانه ای کردم از من گلایه کرد. » 

او در ادامه به این نکته اشاره کرد که دیگر چند سالی از پایان ریاست شیبانی در راس بانک مرکزی می گذرد و تکرار دوباره آن ایرادی ندارد. 

گفتنی است ابراهیم شیبانى،رئیس اسبق بانک مرکزی که در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی در این سمت فعالیت خود را آغاز کرده بود پس از فعالیت دو ساله در دولت نخست احمدی نژاد استعفایش در شهریور سال 86 پذیرفته شد. او سپس راهی دانشگاه شد تا به تدریس و تحقیق بپردازد،اما او به دنیای دیپلماسی قدم گذاشت و به عنوان سفیر جدید ایران در اتریش جانشین سید محسن نبوی شد. 

ابراهیم شیبانی که پس از استعفا از ریاست بانک مرکزی به وین رفته بود و سفارت ایران در اتریش را هدایت می کرد با پایان ماموریت چهارساله اش به تهران برگشت تا به گفته خودش کارهای اجرایی را کنار بگذارد و به دانشگاه برگردد. 

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٦/٢٠
Comments نظرات () لینک دائم

ده عامل اصلی تغییر نگرش

برای تغییر نگرش هیچوقت دیر نیست

برای تغییر نگرش هیچوقت دیر نیست فقط کافی است  نگرش غلط خود را بپذیری و آنگاه برای تغییر آن قدم برداری.این ده موردی که در زیر به آن اشاره میشود تنها ده موردی نیست که باعث ایجاد نگرش غلط در ما میشود بلکه یکی از دها مورد است که البته مهمترین و رایج ترین آنها هم هست امید وارم در حین مطالعه عمیق این ده مورد بتوانید راه حلی نیز جهت بهبود شرایط خود پیدا کنید.برخی از افراد هستند که دارای نگرش های غلطی در زندگی می باشند و من تصور میکنم که دیگر نوبت به آن رسیده باشد که چند نمونه از این موارد را مخاطب قرار داده و سعی در رفع آنها داشته باشیم. عقاید ابتدایی ما از روی رفتار و نگرش های پدر و مادر، معلمین، همکلاسی ها، تلویزیون، و سایر رسانه های جمعی شکل می گیرند. زمانی که جوان هستیم تصور میکنیم که بزرگتر ها بیشتر از ما درک می کنند، به همین دلیل هر چه را که می گویند باور می کنیم و به آنها اعتماد می کنیم. زمانی که بزرگتر می شویم به مرور زمان سیستم فکری مخصوص به خودمان را پیدا می کنیم، اما باز هم این امکان وجود دارد که بخشی از تفکرات و نگرش های زمان بچگی در وجود ما باقی بماند. گاهی اوقات خودمان هم متوجه نمی شویم که دارای یک چنین عقایدی هستیم.

در این قسمت چند نمونه از عادات نه چندان مناسب را برایتان ذکر می کنیم؛ ببینید که آیا در ذهن شما هم یک چنین گرایش هایی وجود دارند یا خیر؛

 1- اگر در کاری شکست بخورید، بازنده هستید

 این اتفاق ممکن است در تمام طول دوران تحصیلی و یا دوران شغلی برای ما اتفاق بیفتد. همه انتظار دارند که ما همیشه برنده، برنده، و برنده باشیم. شما باید این عقیده را در ذهن خود پرورش دهید که اگر چیزی را امتحان کردید، و در آن شکست خوردید، باید آنقدر آنرا تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده و پیروز شوید. اگر شما معتقد باشید که اگر در کاری شکست خوردید، آنوقت بازنده هستید پس باید بدانید که با این تفکر تمام مردم دنیا بازنده محسوب می شوند. با یک چنین اعتقادی فقط خودتان را از صحنه پیشرفت دور نگه می دارید. یک ایده نوین را جایگزین این تفکر غلط کنید.

 2- اگر اجباری به تغییر نیست چرا تغییر کنیم

 منظور من این نیست که به خاطر اصل تغییر در زندگی خود تغییر ایجاد کنید. بلکه نظر من این است که افراد باید با پیشرفت تکنولوژی خودشان را وفق داده از نوآوری ها بهره بیشتری در کارهای خود ببرند. ما باید تغییر کنیم تا بتوانیم در زندگی به جلو پیش برویم. تا آنجایی که می توانید از افرادی که به سکون تمایل دارند و از تغییر و تحول خوششان نمی آید پرهیز کنید. اگر متوجه تغییری می شوید که می تواند در زندگی وکار شما پیشرفت ایجاد کند حتماً آن را امتحان کنید.

 3- تو به اندازه کافی مهارت نداری که از پس آن بربیایی

 هیچ کس در زندگی از همان ابتدا به اندازه کافی در کاری مهارت بالا نداشته و همه بالاخره از یک جایی کار خود را شروع کردند.اگر تصمیم دارید کاری را انجام دهید، پس از همین حالا شروع کنید، به این دلیل که خیلی چیزها را در مورد آن مطلب نمی دانید، به خود استرس ندهید. حتماً نباید مدرک دانشگاهی داشته باشید تا بتوانید از عهده کاری بر بیایید. باید آنقدر تلاش کنید تا به هدف خود برسید. منابع دیگری بجز دانشگاه هم هستند که می توانند اطلاعات مفیدی را در زمینه های مختلف در اختیار شما قرار دهند. فقط باید راه و روش مناسب را پیدا کنید. اگر کارهایتان را به درستی انجام دهید و از راه درست وارد شوید و ارزش های خود را دست کم نگیرید، به راحتی دیگران متوجه توانایی های شما خواهند شد.

 4- برای شروع کاری تازه خیلی دیر شده

ادامه مطلب

انالله واناالیه راجعون

انالله واناالیه راجعون

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک       دوسه روزی قفسی ساخته اندازبدنم

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارندبه یاد.

       بانهایت تاسف و تأثر درگذشت مرحومه مغفوره شادروان

مریم فریدونی

همسر مرحوم مرادعلی جعفری

را به اطلاع همشهریان ،دوستان و آشنایان می رساند و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان ایشان صبرو شکیبایی مسئلت می نماید.

اردیب نگین کویروکلیه همشهریان:مصیبت وارده را به فرزندان  داغدار آنمرحوم ،خاندان فریدونی، ثابتی ،آذر،رفیع وگودرزی کلیه بستگان وآشنایان تسلیت عرض می نماید


گمرک نوین ودورنمای محیط عملیاتی آن در قرن21

عباس ثابتی اردیب نگین کویر

گمرک نوین ودورنمای محیط عملیاتی آن در قرن21       

      عباس ثابتی[1]

WCO در قرن 21 و بررسی محیط عملیاتی[2] در برابر چالشهای موجود

امروزه گمرک به عنوان اولین و مهمترین مجری مقررات تجارت خارجی در کنار سایر عوامل در تجارت بین الملل اعم از بانک، بیمه، موسسات حمل و نقل و .... متاثر از اوضاع و شرایط حاکم بر زنجیره تجارت بین الملل است. عوامل و جریانات موثربر عملکرد گمرکات، فضایی که گمرکات در آن کار می کنند و بالاخره نحوه رویکرد و تعامل گمرک با این عوامل و شرایط، مسائلی هستند که بررسی محیط عملیاتی را تشکیل می دهند. در بررسی محیط عملیاتی شرایط در حال تغییر جهان در عرصه بین الملل و چالشهای ناشی از آن جهت همراهی و هماهنگ نمودن دیدگاه، اهداف، اولویتها و برنامه های کاری سازمان جهانی گمرک و کشورهای عضو آن می باشد. گمرکات جهان موظف به اعمال مجموعه ای از مقررات و سیاستهای تجاری، اقتصادی، صنعتی، امنیتی و بهداشتی هستند و گمرک بعنوان مرزبان اقتصادی کلیدی موثر و مهم در زنجیره تجارت بین الملل، سرمایه گذاری های بخش خصوصی و رقابت بین المللی گسترده جهت جلب سرمایه های خارجی، گسترش روزافزون موافقت نامه های تجاری منطقه ای و بالاخره استفاده رو به تزاید از آخرین دستاوردهای فن آوری اطلاعات وارتباطات، همه و همه در تغییر نقش و ماهیت عملکرد و وظایف نوین گمرکات تاثیرقابل توجهی داشته است. (لوک دوولف و دیگران، 1388، 5-3)

سازمان جهانی گمرک با پیش بینی روند تجارت و محیط اقتصادی در ده سال آینده و بخصوص افزایش روند جهانی شدن، منطقه گرایی، لزوم ظرفیت سازی برای رویارویی با تروریسم، استفاده از تکنولوژی اطلاعات را در اولویت و نیازهای زمان در آینده و یک بیانیه دورنمای زمان در آینده و یک بیانیه ماموریت و رسالت برای خودتهیه کرده و برمبنای آنها برنامه کاربردی و سپس اقدامات عملی خود را برای رویارویی با این مشکلات تهیه نموده است که در ذیل چهار موضوع کلیدی و مهم بر فرآیند عملکرد سازمان جهانی گمرک و اعضای آن تکیه و تاکید شده است: (WCO,2003,1-22)

 1-   جهانی شدن وتجارت بین الملل:

ادامه مطلب

24هزارمیلیاردتومان نقدینگی ازکجاآمد؟

بانک مرکزی چندی قبل از رشد نقدینگی تا ۳۷۶ هزار میلیارد تومان خبر داد. این به معنای رشد ۲۴ هزار میلیارد تومانی نقدینگی آن هم در سه ماه نخست سال است.

به گزارش افکار نیوز ، گزارش های رسمی بانک مرکزی نشان می دهد که نقدینگی در پایان سال ۱۳۸۴ برابر با ۹۲ هزار میلیارد تومان؛ در سال ۸۵ حدود ۱۲۸ هزار میلیارد؛ در سال ۸۶ نقدینگی ۱۶۴ هزار میلیارد تومان، در سال ۸۷ به ۱۹۰ هزار میلیارد تومان، در سال ۸۸ به ۲۳۵ هزار میلیارد تومان، در سال ۸۹ به ۲۹۴ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۰ به ۳۵۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رشد نقدینگی در سال ۸۴ تنها ۳۶ هزار میلیارد تومان است ،در حالی که در سه ماهه نخست امسال ۲۴ هزار میلیارد رشد نقدینگی داشته ایم.

رشد نقدینگی همیشه زیان آور نیست .به عنوان مثال زمانی که اقتصاد در حال توسعه است و حجم تولید ناخالص ملی رو به افزایش است، می توان برابر با رشد اقتصاد پول چاپ کرد و حجم نقدینگی را افزایش داد. این اقدام نه تنها موجب رشد تورم نخواهد شد، بلکه ارزش پول ملی را در یک سطح منطقی حفظ کرده و توان مالی شرکت ها را با افزایش نقدینگی بالا می برد که خود موجب رشد بیشتر اقتصاد می شود. یکی از عملکرد های افزایش نقدینگی در شرایط رشد اقتصادی این است که می توان کالاهای ارزان قیمت تولید کرد؛ زیرا شرکت ها پول بیشتری خواهند داشت و ارزش پول نیز حفظ شده است.

ادامه مطلب

اردیب -اردیب نامه { اردیب یکی از سه ده قدیمی بیابانک (جرمق،بیاذق،ارابه )}

جغرافی دانان نخستین جهان اسلام چون ابن خردادبه واسطخری ومقدسی وبه دنبال آنها ناصرخسرو از خوروبیابانک بانام سه ده یاد کرده اند که عبارتنداز:بیاذق(بیاذه،جرمق (گرمه )وارابه (اردیب) .به گفته اینان روستاههای مزبور برسر راه اصفهان به نیشابورقرارگرفته بودند.(کتاب شناسی توصیفی خوروبیابانک،آلداود،سیدعلی .1384)

 ابن حوقل درکتاب خود صورت الارض درمیانه سده چهارم هجری در ضمن شرح مناطقی که در بیابان میان فارس وخراسان قرار دارد از سه روستای جرمق ،ارابه،بیاذق نام می برد. درعصرقاجاریه به ازاین منطقه به عنوان قرا’ سبعه شناخته می شدودرمرآت البلدان ازآن نام برده شده است.

روستای زیبا و تاریخی اردیب از روستاهای جنوبی و سرسبز شهرستان خورو بیابانک است.فاصله این روستا تا اصفهان 370کیلومتر ،تا نایین 230 کیلومتر و تا خوروبیابانک 46 کیلومتر است.این روستا دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است و یکی از خوش آب و هواترین روستاهای منطقه است.به زیبایی دردل کوه به نظاره نشسته ودارای جاذبه های توریستی فراوان از قبیل:

 میدان ومسجد تابستانی وزمستانی وشبستان و حمام قدیمی که در مرکز بافت قدیمی اردیب قراردارد که در چهارسمت آن سابات(دالانهای سرپوشیده)قرار دارد درپشت شبستان باغچه وقفی میدان بوده که هم اکنون اثری از باغچه نیست ومسکونی شده است  بانی این اماکن مرحوم محمدرضابیک زفرقندی (نیای نگارنده)می باشد.

خانه های قدیمی  دیوانخانه اسماعیل خان عرب عامری (در اوایل حکومت قاجار ، امیر اسماعیل خان عرب عامری والی خورو بیابانک  ،مقرحکومت خود را " دیوان خانه "که ازبناهای باشکوه دوره زندیه است قرار داد ) ،خانه خلوت سهام السلطنه  عرب عامری (که در تملک آقای جلال ثابتی می باشد).،خانه مرحوم محمدرضابیک زفرقندی (درمرکز بافت قدیمی روستاست وحال حاضر به سه قسمت تقسیم شده که ازسه درمجزابه میدان  وازطریق زیرزمین وتونل به آب انبارقدیمی راه داشته است ودارای 2 شاه نشین بوده است )،خانه نو،خانه محمدابراهیم بیک زفرقندی و...

 آب انبار قدیمی این بنا متعلق به اواخر دوره زندیه و اوایل  قاجاریه است . آب انبار اردیب دارای شعاعی معادل 43/8 متر و ارتفاع 5/7 متر میباشد. 

درذیل اسنادتاریخی  مربوط به سده چهارم هجری و...که نام روستای اردیب  در آن ذکرگردیده است،رامرور میکنیم.

عباس ثابتی -اردیب نگین کویر

بقیه اسناد را در ادامه مطلب مرور نمایید.

ادامه مطلب

دانستنیها

نظر گاندی در مورد هفت چیزی که بدون هفت چیز دیگر خطرناک هستند:

ثروت بدون زحمت
دانش بدون شخصیت
علم بدون انسانیت
سیاست بدون شرافت
لذت بدون وجدان
تجارت بدون اخلاق
و عبادت بدون ایثار

این هفت مورد را گاندی تنها چند روز پیش از مرگش بر روی یک تکه کاغذ نوشت و به نوه اش داد. اعتقاد بر این است که وی این موارد را در جست و جوی خود برای یافتن ریشه های خشونت شناسایی کرد. در نظر گرفتن این موارد، بهترین راه جلوگیری از بروز خشونت در یک فرد و یا جامعه است.


جملاتی زیبا درباره تجارت:

درآمد: هیچ گاه روی یک درآمد تکیه نکنید، برای ایجاد منبع دوم درآمد سرمایه گذاری کنید.
خرج: اگر چیزهایی را بخرید که نیاز ندارید، بزودی مجبور خواهید شد چیزهایی را بفروشید که به آن ها نیاز دارید.
پس انداز: آنچه را که بعد از خرج کردن می ماند ، پس انداز نکنید، آنچه را که بعد از پس انداز کردن می ماند، خرج کنید.
ریسک: هرگز عمق یک رودخانه را با هر دو پا آزمایش نکنید.
سرمایه گذاری: همه تخم مرغ ها را در یک سبد قرار ندهید.
انتظارات: صداقت هدیه بسیار ارزشمندی است، آن را از انسان های کم ارزش انتظار نداشته باشید.

ادامه مطلب

رتبه‌های برتر 10 کشور مسلمان ثروتمند جهان

ایسنا: قطر، کویت و برونئی در رتبه‌های برتر 10 کشور مسلمان ثروتمند جهان هستند که اسلام مذهب اکثر جمعیت آن‌ها است.

این فهرست برمبنای تولید ناخالص داخلی در سرانه برابری قدرت خرید (PPP)، ارزش کل کالاهای نهایی و خدمات تولید شده در یک کشور در یک سال مشخص تقسیم بر متوسط جمعیت آن کشور در همان سال است و داده‌ها بیشتر مربوط به سال 2011 است که از پایگاه داده شاخص‌های توسعه جهانی بانک جهانی استخراج شده است.

1-قطر: سرانه تولید ناخالص داخلی: 88.919 دلار (2011)

2- کویت: سرانه تولید ناخالص داخلی: 54.654 دلار (2011)

3- برونئی: سرانه تولید ناخالص داخلی: 50.506 دلار (2011)

4-امارات متحده عربی: سرانه تولید ناخالص داخلی: 48.222 دلار (2011)

5- عمان: سرانه تولید ناخالص داخلی: 28.880 دلار (2011)

6-عربستان سعودی: سرانه تولید ناخالص داخلی: 24.434 دلار (2011)

7- بحرین: سرانه تولید ناخالص داخلی: 23.690 دلار (2011)

8- ترکیه: سرانه تولید ناخالص داخلی: 16.885 دلار (2011)

9- لیبی: سرانه تولید ناخالص داخلی: 16.855 دلار (2009)

10- مالزی: سرانه تولید ناخالص داخلی: 15.589 دلار (2011)

 


نامه سلمان فارسی به عمر بن خطاب

در زمان خلافت عمر بن خطاب ، سلمان استاندار مدائن گردید. پس از مدتى عمر براى سلمان نامه اى نوشت و در آن نامه دستوراتى داد و در امورى او را سرزنش کرد. سلمان جواب نامه عمر را نوشت که با مطالعه و دقت در جواب ، به شهامت و قاطعیت سلمان به عنوان یک استاندارد دربرابر فرمانروای کشور پى می بریم که جدّاً قابل توجه است . فشرده نامه چنین است  :

 

 

به نام خداوند بخشنده مهربان

از سلمان آزاد کرده رسول خدا (ص) به عمر بن خطاب

نامه سرزنش آمیز شما رسید ، در مورد امورى مرا بازخواست کرده بودى ، اینک جواب آن  :

  •  نوشته بودى از کارهاى حاکم قبل ، حذیفة بن یمان تجسس و تحقیق کنم ، ولى خداوند ما را از این کار نهى کرده و فرموده :
  •  « اجتنبوا کثیرا من الظن ان بعض الظن اثم » ،
  •   اى مؤمنان از بسیارى از گمان ها دورى کنید ، چرا که بعضى از گمان ها ، گناه است و از یکدیگر غیبت نکنید .

 مرا در مورد حصیربافى و خوردن نان جوین سرزنش کرده بودى ، این سرزنش بى مورد است ، سوگند به خدا، خوردن نان جوین و حصیر بافى و بى نیازى از افزون طلبى نزد خدا بهتر است و به تقوا نزدیک تر مى باشد و از غضب حق مؤمن و ادعاى بی جا ، برتر است ، زیرا بارها دیدم که پیامبر (ص) نان جو مى خورد و در این مورد خوشحال بود.

 نوشته بودى که چرا حقوقم را در راه زندگى خودم مصرف نمى کنم ، سوگند به خداى عزیز ، آن چه را دندان هایم نرم کند و از گلویم پایین رود ، برایم یکسان است ؛خواه نان گندم و مغز کله گوسفند باشد، خواه سبوس جو !

 این که گمان مى برى با این گونه روش ، حکومت اسلامى را خوار می کنم و خود را ضعیف نشان مى دهم و در نتیجه مردم از من نمى ترسند و بار خود را بر دوش من مى گذارند ، این را بدان که خوارى در اطاعت پروردگار برایم محبوب تر از نافرمانى او است . من پیامبر (ص) را مى دیدم که با مقام نبوت و رسالت به مردم نزدیک مى شد و با آن ها انس مى گرفت تا جایى که همچون یکى از افراد عادى مردم (در ظاهر) به حساب مى آمد ، غذاى خشن مى خورد و لباس زبر مى پوشید و تمام مردم از سیاه و سفید و عرب و عجم و قریش و غیر قریش ، در برابرش یکسان بودند. مگر نشنیده اى که رسول خدا (ص) فرمود: 

  •  « هرکس به هفت نفر مسلمان حکومت کند، ولى عدالت را رعایت نکند ، در حالى خداوند را ملاقات مى کند که مشمول خشم خدا است .با این که مى گویى خود را خوار ساخته ام ، کاش در این حکومت برترى جویى نکنم و سالم بمانم؛ در حالی که حکومت من محدود است ، پس حالِ کسی که بر همه امت اسلامى حکومت مى کند، چگونه خواهد بود؟ با توجه به این که خداوند در قرآن سوره مبارکه قصص، آیه 83 مى فرماید : 
  •  « تلک الدار الاخرة نجعلها للذین لا یریدون علوا فى الارض و لافسادا و العاقبة للمتقین »   این سراى آخرت (بهشت) است که آن را تنها براى کسانى قرار مى دهیم که اراده برترى جویى درزمین و فساد را ندارند و عاقبت نیک براى پرهیزکاران است .

 من اینجا نیامده ام که مردم را زیر فشار سیاست قرار دهم ، بلکه آمده ام با ارشاد و راهنمایى آن ها ، حدود الهى را برپا دارم ، اگر خداوند درباره این امت اراده خیر مى نمود، بهترین افراد را بر ایشان مى گماشت . والسلام

شاید منظور سلمان از این فراز آخر این باشد که

امت ، بر اثر ناآگاهى و وظیفه نشناسى به راه هاى دیگر رفتند

و خداوند نیز آن ها را به رهبر ناشایست ، مکافات نمود


مدیران ایران و زلزله

لطفا به تصویر زیر نگاه کنید. این تصویر ، نقشه ی خطر لرزه ای جهان است ، این نقشه بر اساس زلزله های گذشته بر روی نقشه جهان به دست آمده است.


رنگ سرخ نشان دهنده بالاترین خطر و رنگ سفید نشان دهنده کمترین خطر است. همان طور که مشاهده می شود تقریبا کل ایران جزو مناطق با لرزه خیزی بسیار بالا می باشد. همان طور که در این تصویر مشاهده می شود، ایرانمان در وضعیت جدی و خطرناکی است .
تصویر زیر هم نقشه ی خطر لرزه ای ایران است ، اکثر نقاط ایران در خطر هستند .

تا قبل از این که در چند روز اخیر این وب سایت هم فیلتر ! شود شما می توانستید در اینجا:
http://irsc.ut.ac.ir/currentearthq.php?lang=fa
  ، 
تعداد ، زمان و محل زلزله های ایران را هم مشاهده کنید !
(فیلتر شدن این سایت که احتمالا به بهانه ی نترسیدن مردم است، مثل همیشه پاک کردن صورت مساله است .)

آگاهی و بالا بردن آمادگی از زوایای مختلف ، بهترین روش آماده شدن برای حوادث طبیعی است ...تک تک اعضای جامعه از مردم عادی گرفته تا تمامی مسولان و خدمات دهندگان عمومی باید با توجه به شرایطی که ایران در آن قرار دارد، آموزش بیینند و آماده باشند .

نوشداروی پس از مرگ است این بر سرزدن           

  در کمین بنشسته هر ساعت قضای دیگری

آدمی دیگر اسیر دست ابر و باد نیـست             

  در چنین عصـــر اتم با عزم و رای دیگری

فکر یک ایران محکم کرد باید تا دگـــــــر              

  لرزشی مدفون نســــــازد بینوای دیگری


.................................................
در کشور ما  که این چنین خطر زلزله آن را تهدید می کند. وقتی  نه مسولان اطلاعات و دغدغه ی کافی در مقابل آن دارند و نه مردم آگاهی کافی نسبت به آنچه باید بدانند دارند، خسارت دیدن و دادن تلفات سنگین انسانی و مالی در مقابل حوادث طبیعی متاسفانه کاملا بدیهی است ...

بیایید همگی با کمک هم سطح دانش و آگاهی خود و سایر افراد جامع را نسبت به این موضوع حیاتی بالاببریم .
 لطفا در هر مقام و موقعیتی که هستید برای آماده شدن در مقابل حوادث طبیعی قدمی بردارید .

نگذاریم کسی با زیر پا گذاشتن قوانین خانه ای ، مدرسه ای ، بیمارستانی ، پلی ، سدی یا هر بنای دیگری را نا امن بسازد .
نگذاریم ، مسولان برق و گاز و ...نسبت به ایمن سازی انشعاب ها بی توجهی کنند .
نگذاریم جلسات و مفاهیم مدیریت بحران های طبیعی نمایشی باشد .
نگذاریم حاشیه ها و مسائل جاری در تغییر و اصلاح ساختارهای شهری خلل ایجاد کند .
نگذاریم دیر شود ...
نگذاریم دیر شود ...

خواندن و به اشتراک گذاشتن مطالب زیر می تواند شروع خوبی باشد :

قیل از زلزله چه کار کنیم؟

هنگام زلزله چه کارکنیم؟

بعد از زلزله چه کار کنیم؟

آگاهانه از زلزله بترسیم

چگونه با زلزله روبرو شویم

 "جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران"   :   http://www.ehrsi.com
آمادگی برای زلزله   
 خطر زلزله تهران

امیدوارم که این توجه فقط به وقتی که به دلیل کم توجهی و کوتاهی هایمان با فاجعه ی  و از دست دادن های جدید قرار گرفته ایم ، پایان نیابد و واقعا بتوانیم با تدبیر  مدیریت و استفاده از علم روز برای مواجهه با حوادث طبیعی آماده شویم ...

این اتفاق بدون خواستن و قدم برداشتن تک تک ما ممکن نیست ...لطفا شما دایره ی تاثیر اطرافتان راهم در این حرکت همگانی ، همگام کنید .
به امید آن که همه ی ما پیش از آن که دیر شود ، اهمیت توجه به  "آگاهی "و  "آمادگی" را باور کنیم .


جوان ثروتمند و پند عارف

 جوان ثروتمندی نزد عارفی رفت و از او اندرزی برای زندگی نیک خواست.

 عارف او را به کنار پنجره برد و پرسید: چه می بینی؟

 گفت: آدم هایی که می آیند و می روند و گدای کوری که در خیابان صدقه می گیرد .

 بعد آینه بزرگی به او نشان داد و باز پرسید: در آینه نگاه کن و بعد بگو چه می بینی؟ گفت: خودم را می بینم !

  عارف گفت: دیگر دیگران را نمی بینی !

آینه و پنجره هر دو از یک ماده ی اولیه ساخته شده اند : شیشه!

  اما در آینه لایه ی نازکی از نقره در پشت شیشه قرار گرفته و در آن چیزی جز شخص خودت را نمی بینی . این دو شیئ شیشه ای را با هم مقایسه کن : وقتی شیشه فقیر باشد، دیگران را می بیند و به آن ها احساس محبت می کند.

 اما وقتی از جیوه (یعنی ثروت) پوشیده می شود،تنها خودش را می بیند. تنها وقتی ارزش داری که شجاع باشی و آن پوشش جیوه ای را از جلو چشم هایت برداری،تا بار دیگر بتوانی دیگران را ببینی و دوستشان بداری.