اردیب (ارابه) نگین کویر

مواظب باشید


جدیدترین علل مرگ ومیر در ایران

ذوق مرگ
علت : رفاه بیش از حد بعد از گرانیهای اخیر
زخم بستر
علت : کندی اینترنت برای دانلود مجموعه آثار افتخاری
پارگی روده

علت: خندیدن بیش از حد هنگام تماشای بیست و سی
سکته مغزی
علت: محاسبه قیمت ارز براساس نظر رییس جمهور (۱۲۲۶تومان) و قیمت آزاد آن
تومورمغزی
علت : تلاش برای درک جدول آمارتورم مورد نظر بانک مرکزی
مننژیت مزمن
علت : تلاش برای گرفتن یارانه دی ماه از عابر بانک قبل از واریز
دق مرگ
علت : غصه حاصل از دیدن فقر و جنایت و بیکاری در اروپا


چطور بیاموزیم که مثبت اندیش باشیم؟

واقعا چرا برخی مردم از دیگران موفق‌ترند؟ پاسخ این پرسش بسیار آسان و مشخص است.انسان‌های موفق، موفق‌اند چون نگاه و برخوردشان با زندگی درست و مثبت است. بیایید با هم نگاهی به گام‌ها و مراحل کسب مهارت مثبت اندیشی داشته باشیم:

 گام اول: شما می‌توانید

شما دقیقا همانی خواهید شد که فکر می‌کنید هستید. موفقیت یا عدم موفقیت شما بستگی دارد به طرز تفکر شما از خودتان. اگر به خود بگویید که هدف یا آرزوی شما غیرممکن است، به آن دست نخواهیدیافت.

اگر بتوانید فکرتان را در مورد خود و توانایی‌های خود تغییر دهید،‌ زندگی شما تغییر خواهد کرد. واقعیت این است که "شما هر کاری را می‌توانید انجام دهید" کافیست فقط این را باور کنید. مادامی‌ که ایمان به انجام کاری داشته باشید، هیچ چیز غیر ممکن وجود ندارد. افکار خوب به تغییرات مثبت منتهی می‌شود و بالعکس.

 گام دوم: گفت و گوی درونی

بیایید فرض کنیم شما تصمیم گرفتید وزن کم کنید، به همین منظور در یک کلاس ورزشی ثبت نام می‌کنید. زمان رفتن به کلاس فرارسیده و شما خسته‌اید. شروع می‌کنید و با خود می‌گویید که " من خیلی خسته‌ام و نمی‌توانم باشگاه بروم" این همان افکار منفی است، چون واقعیت این است که با وجود یک مقدار خستگی هم می‌توانید در کلاس حاضر شوید.

به منظور ایجاد انگیزه برای رفتن به باشگاه ورزشی،‌شما باید در مورد آن مثبت فکر کنید تا خود را وادار به رفتن کنید. برای مثال می‌توانید به خود بگویید که من حتی برای 20 دقیقه هم که شده می‌توانم در کلاس حاضر شوم. بعد می‌بینید که وضعیت جسمی و روحی شما به سمت بهبودی حرکت می‌کند.

 گام سوم: دنیا را عوض کنید

نکته قابل توجه که در مورد مثبت اندیشی وجود دارد مسری بودن آن است. اگر شما مثبت فکر کنید و افکار دلگرم کننده داشته باشید، این طرز تفکر را به اطرافیان خود نیز القا می‌کنید.کسانی را در نظر بگیرید که افرادی بسیار مثبت هستند. این افراد همواره دیگران را وادار می‌کنند به اینکه بهتر باشند. و تماس با این افراد باعث می‌شود بخشی از انرژی مثبت و روحیه شاد آنها به دیگران منتقل ‌شود. به همین ترتیب کسانی که منفی باف هستند، سطح انرژی را در وجود دیگران پایین می‌آورند و هیچکس تمایلی به معاشرت و همراهی با آنها ندارد. با داشتن طرز تفکر مثبت،‌شما می‌توانید انرژی خوب و مثبت را در اطراف خود نیز پراکنده کرده و جهان را به سمت بهتر شدن تغییر دهید.

گام چهارم: رد کردن منفی‌ها

همیشه کسانی وجود دارند که آیه یاس می‌خوانند و انسان‌ها را در انجام اهدافشان دلسرد می‌کنند. مثلا تصور کنید به یکی از بستگان خود می‌گویید که امیدوارید در یک دانشگاه خوب و معتبر پذیرفته شوید و ایشان در جواب شما بگویند:" تو از هوش لازم برای ورود به چنین دانشگاهی برخوردار نیستی" حال اگر شما به این ندای منفی گوش کنید، از پرداختن به افکار مثبت باز می‌مانید. پس اگر کسی به شما گفت که نمی‌توانید کاری را انجام دهید،‌ باید حرف‌های او را کاملا فراموش کنید.

انسان‌های بدبین خودشان را هم باور ندارند چه رسد به دیگران. بهترین راه مواجهه با انسان‌های بدبین این است که به آنها اثبات کنید که اشتباه می‌کنند. فقط شما هستید که می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه کسی باشید و در زندگی چه کارهایی انجام دهید. اگر تصمیم به انجام کاری دارید مطمئن باشید حتما راهی برای انجام آن وجود دارد.


هر دست که دادی ....

صد سال ره مسجد و میخانه بگیری

عمرت به هدر رفته اگر دست نگیری

بشنو از پیر خرابات تو این پند

هر دست که دادی به همان دست بگیری...


نقد عملکرد شورای روستای اردیب به بهانه نزدیک شدن به سالروز تشکیل شوراهای اسلامی

روز نهم اردیبهشت سالروز تشکیل شوراهای اسلامی روستا می باشد ضمن تبریک وخسته نباشید به تمامی عزیزانی که در کسوت شورا به خدمتگزاری مردم زحمت کش روستاهها مشغولند بالاخص شورای روستایمان اردیب ،بهانه ای شد جهت نقدوبررسی عملکرد این عزیزان درابتدا به شرح وظایف شورای اسلامی روستاها پرداخته و درذیل آن سوالات وابهامات موجود بیان می شود.

 ماده 2 سوگند یاد شده توسط اعضاءشورا اسلامی روستا به شرح ذیل می باشد: «من در برابر کلام الله مجید، به خداوند متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم که در حفظ امانت و انجام هرچه بهتر وظایفم و خدمت به مردم کوشا باشم و قانون اساسی و سایر قوانین و مقررات کشور را در چارچوب وظایف و اختیارات خود مراعات نمایم و در همة زمینه‌ها عدالت و انصاف را در نظر داشته، و مادام که در شوراهای اسلامی روستا عضویت دارم در رعایت صرفه و صلاح و پیشرفت امور روستا اهتمام نمایم

عزیزان شورای اردیب  خواهشمنداست به سوالات ذیل بارجوع به وجدان خود پاسخ دهیدامیداست در محضر وجدانتان از خودتان راضی باشید :

١-چندنفرازاعضای شورابه بند بند شرح  وظایف ومحدوده اختیارات شورا واقفند وقادر به دفاع از حق و حقوق روستادر ادارات منطقه می باشند؟ نفوذ کلام  وارتباطات این عزیزان چه دستاوردی برای روستا داشته است؟

2-چندجلسه رسمی براساس مفادمواد23و29 آئین نامه اجرایی داشته اید ؟آیاتابحال جرات بیان سوال ودرخواست از نماینده محترم مجلس و یا فرماندارمحترم منطقه راداشته اید ؟یابیشتر فکرگذراندن وقت وداشتن پست برایتان مهمتر بوده است؟چرانماینده محترم به روستای مجاور چندین بارآمده اما اردیب ...؟

3-شمابارای تک تک زحمت کشان روستاانتخاب شده ایدآیا تابه حال جلسه ای برای پاسخگویی وارائه گزارش اقدامات شورابه آنها داشته اید؟

4-خدمت در شورا وتمرکز در اجرای امور روستادر چندمین مشغله و اولویت کاری شما عزیزان می باشد؟چندنفردارای قدرت چانه زنی و ایجاد ارتباط وپیگیری امور از ادارات دولتی می باشند؟ قضیه مدرسه وقفی ؟؟خانه عالم؟؟ پارک  بازی برای کودکان ؟؟د

 5-چرامقام وجایگاه روستای خودرادرمنطقه حفظ نکرده ایدو از سایر روستاها دراستفاده از امکانات وتسهیلات ارائه شده عقب مانده اید ؟چرامشکلات وموانع را به مسئولان محلی بازگو نمی کنید؟حفظ جایگاه شما مهمتر است یا روستا؟

 6-چندطرح وپروژه پیشنهادی باافکار اعضای شورا در روستاپیاده شده است؟چقدر از تجربیات ونظریات اهالی روستا بهره برده اید؟

و...................

وهزاران سوال و ابهامات دیگر که مجالی به بیان آن نیست .

اردیب نگین کویر مجدداضمن تبریک پیشاپیش سالروزتشکیل شورای اسلامی روستاها به  خادمین روستاامیدواراست با  ایجادهمدلی بین اعضای شورا واهالی روستابتوانیم درجهت بهبود رفاه عمومی اهالی روستا وهمچنین ارتقاء روستایمان درمنطقه مفید وسهیم باشیم.

دست در دست هم دهیم به مهر            روستای خویش را کنیم آباد

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢۸
Comments نظرات () لینک دائم

حجاب ایرانی

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

چگونه ایده ونظرات خودرابطورموثردرجمع بیان کنیم

صحبت کردن در انظار عمومی کار ساده ای نیست، حتی برای آن اشخاصی که این کار را بارها و بارها انجام داده اند. زمانی که بخواهید ایده و نظر خود را بطور موثری برای صاحبان کار و به قول معروف بالادستی ها انجام دهید، این کار بسیار سخت تر هم خواهد بود.

ادم گرین هدایت تیم مستقر در تورنتوی گوگل را بر عهده دارد. او برای صحبت در انظار عمومی مواردی را بر می شمرد که می توان با بکارگیری آن تاثیر زیادی بر شنوندگان گذاشت. در زیر به این موارد اشاره می شود:

۱ – به آرامی قدم بزنید: سعی کنید در زمان ادای یک جمله از یک طرف اتاق به طرف دیگر حرکت کنید، مکث کرده و به سمت دیگر اتاق حرکت کنید و سپس جمله بعدی خود را بگویید.

۲ – آرام باشید: زمانی که وقت بیان ایده تان رسید شروع کنید به ارائه آن و از فراموشی مطالب نهراسید، لغات یکی پس از دیگری بر زبان شما جاری خواهند شد.

۳ – دست پاچه نباشید: از این عادت بد پرهیز کنید و با قرار گرفتن پشت صندلی و یا تکیه دادن دست به پایه و یا صندلی، خود را بی پروا و با اعتماد به نفس نشان دهید.

۴ – حرکات فیزیکی انجام دهید: در اطراف اتاق حرکت کنید و مستقیم و رو در رو با حضار در ارتباط باشید.

۵ – از گفتن “ام” و “چیز” بپرهیزید. سعی کنید این کلمات را با حرکات کوچک همچون تکان دادن خودکار جایگزین کنید.

البته می توان با مشاهده سخنرانی ها و ایده پردازی های مدیران موفق بیشتر در این امر تجربه کسب کرد. یکی از مدیرانی که باید ویدیوهای سخنرانی او مورد توجه قرار بگیرد، استیو جابز است. جابز در سخنرانی ها خوش می درخشید. علت آن هم اغلب اعتماد به نفس، تسلط و به نوعی راحت بودن او در هنگام سخنرانی بود.


نوحه

امشب پــــــرستوی علی، از آشیان پر می کشد

 داغ فـــــراق فاطمه، آخر علی را می کشد

روح و روانم، هم آشیانم یا فاطمه یا فاطمه (2)

 اسما بــریز آب روان، بر روی گلبرگ گلم

یـــــــــــاسم شده چون ارغوان، وای از دلم (2)

                       یاس کبودم، بود و نبودم، یا فاطمه یا فاطمه (2)

 مـــن مــــــرغ عشق حیدرم، افتاده ام کنج قفس

خونین شده بـــــال و پرم، بالا نمی آید نفس

پهلو شکسته، در خون نشسته، خیزم به یاری علی (2)

آتش گرفته لانه ام، کو جوجه و کو مادرش

من شمع و او پروانه ام، آخر چه شد بال و پرش

 دل بی شکیبِ، بابا غریبِ، یا فاطمه یا فاطمه (2)

 دختر مــــــــــــهــــربان من، قدرِ داداشت و بدان

جان تو و جان حسین، تـــــــــــا کربلا پیشش بمان

   دل بی شکیبِ حسین غریبِ یا فاطمه یا فاطمه (2)

نوحه

یـــــــــا فاطمه من عقده دل وا نکردم   

 گشتم ولـــــی قبر تو را پیدا نکردم

چـــــشــــم انـــتـــــظارم، مهدی بیاید   

تــــــــــــــــــــا تربتت را پیدا نماید

ای قبر نـــا پیدای تو شمع دل ما

ای بــــا تَولایت عجین آب و گِل ما

تـــــــــا کـــــــی بیادت، دلها پریشان    

تــــــــــا کی مزارت، از دیده پنهان

کی گفته تو در دامن صحرا بسوزی  

در بیت لاحزان یکه و تنها بسوزی

جـــــای تو نبود، در دشت و صحرا

مــــــــظلومه زهرا، مظلومه زهرا


بر حاشیه برگ شقایق بنویسید گل تاب میان در و دیوار ندارد

   مدینه     دم   فروبستی    نشستی                     همان دم ز حیدر دست بستی

تو که سیلی زدی،آتش کشیدی                      چرا؟پهلوی زهرا راشکستی

 

ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام فاطمیه به اطلاع میرساند مراسم عزاداری شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه (س) از چهارشنبه مورخ 92/1/21 به مدت چهار شب از ساعت 20:30 الی 22:30 و همچنین روز یکشنبه 92/1/25 از ساعت 11:30 الی 14:30 در حسینیه صاحب الزمان (عج) برگزار می گردد .


نمی دانم کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خود را

برگرفته از وبلاگ اردیب باغ پر گل وسیب:

روستای اردیب از دیر باز به لحاظ داشتن آب آشامیدنی سالم مورد توجه حاکمان منطقه و گردشگرانی که از اقصی نقاط منطقه سفر می کردند مورد توجه بوده است . آب انبار اردیب که حکایت از تاریخ کهن اردیب داردکه این مهم را فراهم می ساخته است . اما جای مسئولین محترم آب رسانی شهرستان خالی درایام عید که ببینندبعضی از خانه ها اصلاً آب نداشت . بعضی ها هم مانندشیر سماور آب می داد.

جناب فرماندار : بفرمایید چقدر بودجه شهرستان خرج ساخت فرمانداری که بیش از 4یا 5 نفر در آن نخواهند بود بشود به روستاهاهم گوشه ی چشمی خواهید داشت یا نکند مثل رضا خان شما بودجه را می دهید اما مانند برف آب می شود !!

علی (ع) به مالک اشتر فرمود : مالک کارگزارانی را انتخاب کن که به تو در زمانهای لازم انتقاد کنند و تو از این عمل آنها خشمگین مشو .

جناب فرماندار : شما چگونه رفتار کرده اید .

مطلب آخر : این پستها ماندنی نیست اگر بود به من وشمای فیروزی نمی رسید .به داد مردم برسید .

اردیب نگین کویر:

هردم از این باغ بری می رسد         تازه تر از تازه تری می سد

بادرج این مطلب توسط جناب موبد مجال بدست آمد تا  درد دلی با جناب فیروزی فرماندار ومسئولین  محترم شهرستان داشته ونکاتی را باچاشنی  طنز به اطلاع برسانیم :

-جای مسئولین محترم آب رسانی شهرستان خالی درایام عید که ببینندبعضی از خانه ها اصلاً آب نداشت .

:ای بابا مردم ولی نعمتان انقلابند اما آب می خوان چکار صندلی خودمون را عشق است مردم هر  کار باشه می کنند آب می خواهند چکار جون مسئولین شهرستانشون سلامت آخه اگه ما سلامت نباشیم کی روی صندلیهای خدمت رسانی بنشینه ! 

-جناب فرماندار : بفرمایید چقدر بودجه شهرستان خرج ساخت فرمانداری که بیش از 4یا 5 نفر در آن نخواهند بود .

:آی گفتی شما نمی دونی ساخت وساز چه حالی میده اونهم با پول بیت المال .تامین بودجه شده بود ماهم گفتیم یه کاخی بسازیم و همشهریان  بیان از دور ببینند و حالش را ببرند آخه ما باید به آنها خدمت کنیم  آنها ولی نعمتهای ماهستند آب و ....   خودشون درست میشن .راستی  آب بارونها را جمع می کردید اینقدر هم انتقاد نمی کردید مگه کم بارون اومد ای با با.


حکایت

روزی شاگردی به استاد خویش گفت: استاد می خواهم یکی از مهمترین خصایص انسان ها را به من بیاموزی؟

 استاد گفت: واقعا می خواهی آن را فراگیری؟

شاگرد گفت: بله، با کمال میل.

استاد گفت: پس آماده شو با هم به جایی برویم.

شاگرد قبول کرد. استاد شاگرد جوانش را به پارکی که در آّن کودکان مشغول بازی بودند، برد.

استاد گفت: خوب به مکالمات بین کودکان گوش کن. مکالمات بین کودکان به این صورت بود:

الان نوبت من است که فرار کنم و تو باید دنبال من بدوی.

نخیر الان نوبت توست که دنبالم بدوی.

اصلا چرا من هیچ وقت نباید فرار کنم؟ و حرف هایی از این قبیل...

استاد ادامه داد: همانطور که شنیدی تمام این کودکان طالب آن بودند که از دست دیگری فرار کنند. انسان نیز این گونه است. او هیچگاه حاضر نیست با شرایط موجود روبرو شود و دائم در تلاش است از حقایق و واقعیات زندگی خود فرار کند و هرگز کاری برای بهبود زندگی خود انجام نمی دهد. تو از من خواستی یکی از مهم ترین ویژگی های انسان را برای تو بگویم و من آن را در چند کلام خلاصه می کنم؛ «تلاش برای فرار از زندگی»!


دانستنیها


نوروز امسال حدود 91 هزار مسافر درخور وبیابانک اسکان یافتند

فرماندر خوروبیابانک گفت: درتعطیلات نوروزامسال حدود 91 هزارنفر درهتل‌،مهمانپذیر،منازل استیجاری، مدارس و خوابگاهها و مهمانسراهای ادارات و چادرهای مسافرتی در خورو بیابانک اسکان یافتند.

 حسن فیروزی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در این مدت حدود 400 مورد بازدید نظارتی از مراکز اقامتی، رستوران ها، مراکز پذیرایی،دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز اقامتی موقت انجام شد.

رییس ستاد تسهیلات سفرشهرستان بابیان اینکه خوروبیابانک یکی از شهرستان‌های دارای جاذبه‌های‌ گردشگری بسیار غنی در کشور است، گفت: صحنه های زیبا و افسونگر، چشم اندازهای بی بدیل کویر و آثار تاریخی فرهنگی خوروبیابانک از این جاذبه هاست.

فرماندار خور و بیابانک گفت: بیش از 180 هزار نفر ازˈ دریاچه نمکˈ، قلعه های تاریخیˈ بیاذهˈ و ˈجندقˈ و روستاهای گردشگری شهرستان بازدید کردند.وی‌ افزود: مناطق کویری علاوه بر چشم اندازهای بی بدیل از قابلیت های ویژه ای برخوردار است و آثار فرهنگی متعدد که در بخش های مختلف شهرستان خوروبیابانک وجود دارد این فرصت را فراهم کرده که هر سال هزاران گردشگر داخلی و خارجی از آن دیدن کنند.

وی ادامه داد: آنچه که امروزه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است استفاده از محیط آرام، آسمان پر ستاره در شب، ورزش شتر سواری و بازدید از جاذبه های طبیعی و دیدنی شهرستان خوروبیابانک است. وی بیشترین گردشگران داخلی را از استانهای تهران، خراسان شمالی، تبریز، همدان، استانهای همجوار اصفهان و گردشگران خارجی را از کشورهای آلمان،اتریش، مجارستان، فرانسه، ایتالیا و پرتغال بیان کرد.شهرستان کویری خوروبیابانک با وسعتی برابر با 12 هزار کیلومتر مربع در 420 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.

اردیب نگین کویر:

باتشکر از مسئولین محترم شهرستان که در ایام نوروز باساماندهی سازمانهای مربوطه در ارائه تسهیلات به مسافران خدمت رسانی نمودند امیداست با افزایش خدمات ارائه شده در سالهای آتی  بتوان باعث جذب گردشگران داخلی وخارجی شد که در نهایت  موجب معرفی  بیشتر منطقه وبه تبع آن رونق اقتصادی وپیشرفت واعتلای شهرستان خوروبیابانک خواهد شد.


خوروبیابانک شهرت دیرینه خود را به دست می آورد.

بنابر نوشته برخی از نویسندگان و سیاحان که‌‏‎ حتی خوروبیابانک‌‏‎را‎ ندیده‌‏‎ اند، آنجا‏‎را‏‎ در  وسط‏‎ کویر‏‎به عنوان فقر‏‎ بیابان‌‏‎ به قلم  آورده و‏‎ گفته اند که برخلاف تصورات این منطقه در مجاورت  کویر‏‎ ‏‎نمک‌‏‎ لوت واقع و دراطراف آن بیابانهای پربوته وسبز وجود داشته و دارد و دارای منابع طبیعی و ذخایر زیرزمینی فراوانی است . منطقه ای است وسیع با روستاهایی به قدمت چند هزارساله . درسنوات پیشین به واسطه وجود جنگل در نواحی شرقی آن و مستور بودن کوهها و دشتها ازدرختان بادام و کوهی بنه و تاق و وجود نخل در مزارع آن و داشتن و باغات املاک حاصلخیز مردم از منابع مذکور استفاده شایانی می برند و با تولید وسایل دست ساز وتهیه ذغال از چوب درختان کوهی و جنگلی و نیز فرآورده های بیابانی از قبیل انقوزه ، زیره ، بالنگ ، تخمه وغیره به نحو انبوه وقابل حمل به نقاط دیگر اهالی از وضع خوبی برخوردار بودند و زندگی خودکفایی را داشته اند و علاوه بر استفاده از منابع طبیعی و کشاورزی به واسطه وجود بیابانهای سرسبز وپوشیده از بوته های بیابانی چون قیچ - ترخ ،خار و غیره محل مناسبی برای پرورش دام بخصوص شتربوده است ودر قرون متمادی به علت وجود همین منابع خدادادی اقوام وافراد مختلفی ازسایر نواحی به آنجا مهاجرت و سکنی گزیده اند ولی در اثر مرور زمان و بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی از محل منابع طبیعی و کم شدن نزولات آسمانی ، پوششهای گیاهی مراتع به حداقل ممکن تقلیل یافت به نحوی که موجب کمی درآمد مردم ومهاجرت مجدد عده ای از اهالی به سوی شهرها گردید که تا چندسال قبل ادامه داشت.

بنابراین هرچه به عقب برگردیم آبادبودن این منطقه و ونیز آثار زیستی اقوام دور و قلعه های نابودشده ودر حال موجود ونیمه ویران و دیگرآثار متعدد این سرزمین در جای جای آن مشهود می گردد ، خاصه آنکه  وجودلهجه های باستانی درروستاهای آن واسامی نقاط با ریشه های آریایی و اوستایی چون ایرا (ایراج فعلی )،ارابه (اردیب فعلی)،مهرگان (مهرجان)،بهین،بازیاب و غیره سابقه دیرین آنجا مسجل می گردد .

درمتون تاریخی خوروبیابانک درسده های اولیه هجری به نام بیابان بزرگ و صحرای خراسان و فارس نامیده اند و اسامی بیاذه و جندق به عربی همان معنی بیابان بزرگ می باشد که بعدها به نام بیابانک و جندق و بعداز قاجاریه به نام خوروبیابانک شهرت یافت که بنا به وضعیت اقلیمی هر زمان تابع یکی از شهرهای مجاور کویر و گاهی نیز مستقل بوده است.

برای یافتن وجه تسمیه آن لازم به یادآوری است که امتزاج در زبان فارسی و عربی در قرون اولیه هجری از برخی کلمات که در آن گ به کار می رفت به ک تبدیل شد و بسیاری از کلمات عربی گردید و بیابان بزرگ هم به ک تصغیر و به نام بیابانک مصطلح شد و تا به حال همان وضع باقی مانده است و وجه تسمیه خور بدان معنی است که در آنجا هزارها سال قبل دریای مرکزی وجودداشته وکلا رشته های از دریا که درخشکی پیش رود به آن خور می گفته اند ودر ایران اسامی مشابه آن فراوان است و این نام از اسامی باستانی شهرخور می باشد .مطلبی که حائز اهمیت می باشد آنست که به علت پیشرفتهای فعلی و آتی در این منطقه و بخصوص آنکه بیابان زدایی مورد توجه مسئولین محترم جمهوری اسلامی قراردارد زمان  آن رسیده که نام خوروبیابانک تغییر یابد نام دیگری که جنبه تاریخی آن حفظ و منطبق با پیشرفتهای موجود باشد برای آن انتخاب گردد . 

اسامی که برای خوروبیابانک مناسب به نظر می رسد جنبه و تاریخی دارد مانند ایران مکان - کیانیه - بهین شهر - ایران دشت توضیح اینکه خوروبیابانک طبق مدارک تاریخی جایگاه اولیه آریاها بوده و کلمه ایران ازآن مکان نشئت گرفته - کیانیه به جهت آنکه سلسله کیانیان و پارتها و سایر اقوام قبل وبعداز آنها دراین منطقه می زیسته اند .

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

دانستنیها


قدیمیترین عکس دسته جمعی از علماء ورجال منطقه خوروبیابانک

این عکس قدیمیترین عکس دسته جمعی از علماء ورجال منطقه خوروبیابانک می باشد  که برای  سومین بار در وبلاگ درج می نمایم.توضیح اینکه اصل این عکس2 نسخه میباشدکه عکس درج شده برگرفته ازنسخه اصلی می باشد. 

اردیب نگین کویر عکس علماء ورجال بیابانک باقدمت یک قرن واندی

لطفاجهت مشاهده بهتر تصویرzoomصفحه تصویر رابه 200درصد افزایش دهید.

ردیف اول نشسته از چپ به راست :1-حاج غلامرضا شمسایی (مهرجان) 2-سید عبدالله علوی (فرخی) 3- شیخ علی فقیهی 4- میرزا عبدالرحیم رحمانی(خور)5-میرزا باقر پسر میرزاسید مصطفی طباطبایی 6-میرزا یوسف 7-خجسته غلامرضایی(خور)

ردیف 2 از چپ به راست: 1-شیخ محمدتقی مهرجانی(مهرجان) 2-کربلایی محمدآقا بیک زفرقندی (اردیب) (نیای نگارنده) 3-حاج منتخب آل داوود (پدرحبیب، اقبال یغمایی وادیب آل داود )4-میرزا محمود کیوان 5-میرزا هدایت

ردیف3 از چپ به راست: 1- محمد حسن کلانتر (فرخی) 2-رمضان میرزاعلی ایراجی (ایراج) 3-میرزا جلال گرمه ای (گرمه) 4- محمد ابراهیم بیک (اردیب) وبه روایتی عباس بیک مهرجانی 5-کربلایی حسن اردکانی 6-حاج فتح الله خدایی (ایراج) 7-علی حسن حاجی آبادی 8-رضایی برادر حاج فتح الله 9-سید ابرهیم بیاضه ای (بیاضه)


سند تاریخی که بیانگرآنست که اردیب دهستان بوده است.

سندتاریخی ذیل جهت اطلاع  مسئولان محترم شهرستان وکلیه همشهریان بالاخصاعضای شورای اسلامی اردیب  ارائه شده است که بدانند روستای اردیب در تقسیمات کشوری دهستان بوده است و محلی مستقل که توابع اردیب زیر مجموعه آن بوده است .خواهشمند است این عزیزان کمی ازتجربیات واطلاعات افراد مسن تر روستا بهره مند شوندتادر رودربایستی های جاریه قرار نگیرند و  بدون اطلاع افراد روستا پای هر نامه ای امضا ومهر بزنند.


ارابه ( اردیب) نامه:براساس مدارک مستند اردیب یکی ازسه روستای قدیمی بیابانک

جغرافی دانان نخستین جهان اسلام چون ابن خردادبه واسطخری ومقدسی وبه دنبال آنها ناصرخسرو از خوروبیابانک بانام سه ده یاد کرده اند که عبارتنداز:بیاذق(بیاذه)جرمق (گرمهارابه (اردیب) .به گفته اینان روستاههای مزبور برسر راه اصفهان به نیشابورقرارگرفته بودند.(کتاب شناسی توصیفی خوروبیابانک،آلداود،سیدعلی .1384)

 ابن حوقل درکتاب خود صورت الارض درمیانه سده چهارم هجری در ضمن شرح مناطقی که در بیابان میان فارس وخراسان قرار دارد از سه روستای جرمق ،ارابه،بیاذق نام می برد. درعصرقاجاریه به ازاین منطقه به عنوان قرا’ سبعه شناخته می شدودرمرآت البلدان ازآن نام برده شده است.

روستای زیبا و تاریخی اردیب از روستاهای جنوبی و سرسبز شهرستان خورو بیابانک است.فاصله این روستا تا اصفهان 370کیلومتر ،تا نایین 230 کیلومتر و تا خوروبیابانک 46 کیلومتر است.این روستا دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است و یکی از خوش آب و هواترین روستاهای منطقه است.به زیبایی دردل کوه به نظاره نشسته ودارای جاذبه های توریستی فراوان از قبیل:

میدان ومسجد تابستانی وزمستانی وشبستان و حمام قدیمی که در مرکز

 بافت قدیمی اردیب قرارداردکه در چهارسمت آن سابات اکنون اثری از باغچه

 نیست ومسکونی شده است  بانی این اماکن مرحوم محمدرضابیک زفرقندی

 خانه های قدیمی  دیوانخانه اسماعیل خان عرب عامری (در اوایل حکومت

 قاجار ، امیر اسماعیل خان عرب عامری والی خورو بیابانک  ،مقرحکومت خود

 را " دیوان خانه "که ازبناهای باشکوه دوره زندیه است قرار داد ) ،خانه خلوت

 سهام السلطنه  عرب عامری (که در تملک جلال ثابتی می باشد)،خانه مرحوم محمدرضابیک زفرقندی (درمرکز

بافت قدیمی روستاست وحال حاضر به سه قسمت تقسیم شده که ازسه

درمجزابه میدان  وازطریق زیرزمین وتونل به آب انبارقدیمی راه داشته است

ودارای 2 شاه نشین بوده است )،خانه نو،خانه محمدابراهیم بیک زفرقندی

و...آب انبار قدیمی این بنا متعلق به اواخر دوره زندیه و اوایل  قاجاریه است .

آب انبار اردیب دارای شعاعی معادل 43/8 متر و ارتفاع 5/7 متر میباشد.


نوروزتان مبارک

که ایران چو باغیست خرم بهار
شکفته همیشه گل کامکار
نگر تا تو دیوار باغ نفکنی
دل و پشت ایرانیان نشکنی
همه سر به سر دست نیکی بریم
جهان, جهان را به بد نسپریم
نخواند بر ماکسی  آفرین
چو ویران بود بوم ایران زمین
دریغ است که ایران ویران شود
کنام پلنگان و شیران شود
به کام تو گردد سپر بلند
دلت شاد بادا تنت بی گزند
چون این روز ،روزت فزون باد بخت
بد اندیشه گان را نگون باد بخت

یادم باشد که زیبایی های کوچک را دوست بدارم حتی اگر در میان زشتی های بزرگ باشند

یادم باشد که دیگران را دوست بدارم آن گونه که هستند ، نه آن گونه که می خواهم باشند

 

یادم باشد که هرگز خود را از دریچه نگاه دیگران ننگرم

 

که من اگر خود با خویشتن آشتی نکنم هیچ شخصی نمی تواند مرا با خود آشتی دهد

 

یادم باشد که خودم با خودم مهربان باشم

 

چرا که شخصی که با خود مهربان نیست نمی تواند با دیگران مهربان باش

 

فرا رسیدن سال نو خورشیدی و جشن باستانی و ایرانی نوروز و بهار پرطراوت  رابه تمامی عزیزان تبریک عرض نموده و سالی سرشار از برکت و خوشی و سرمستی و تن درستی را برای شماعزیزان آرزو مندم

 

با آرزوی 12 ماه برکت، 52 هفته سلامتی، 365 روز عشق، 8760 ساعت دوستی، 525600 دقیقه شادی، 31536000 ثانیه امید. سال خوبی داشته باشین.

سال 1392 مبارک .

  سال 91 باتمام فرازونشیب هایش رو به اتمام است. روزها و ایام با حوادث تلخ و شیرینش سپری شد و ماحصل آن تجربیاتی است که باید رهنمون امروز و فرداهایمان باشد. بهره بردن بهینه از آنها ما را در حوادث فرارویمان یاری رسان خواهدبود. از شما عزیزان خواهشمندم نظرات و پیشنهادات خود را برای بهتر شدن مطالب وبلاگ از اینجانب دریغ ننمایید.

بهروزی و سعادت، توفیق روزافزون را برای تک تک شما دوستان، خوانندگان، همکاران و همشهریان عزیزم از درگاه خداوند منان خواستارم. امیدوارم در تمام عرصه های مادی و معنوی زندگی روزمره موفق و پیروز باشید.در لحظات تحویل سال ضمن درخواست مغفرت برای کلیه عزیزانی که در این سال از دست داده ایم واز جمع مارخت بربسته وبه دیار باقی شتافته اندما را نیز از دعای خیرتان بی نصیب نفرمایید.

 

هرروزتان نوروز نوروزتان پیروز باد.

 

دوستدار شما

 

اردیب نگین کویر

 

عباس ثابتی