اردیب (ارابه) نگین کویر

تدبیر


دعاى روزسیزدهم وچهاردهم ماه مبارک رمضان

دعاى روزسیزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ على کائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْنی فیهِ للتّقى وصُحْبةِ الأبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرّةَ عیْنِ المَساکین.

خدایا پاکیزه ام کن در این روز از چرک وکثافت وشکیبائیم ده در آن به آنچه مقدر است شدنى ها وتوفیقم ده در آن براى تقوى وهم نشینى با نیکان به یاریت اى روشنى چشم مستمندان.

 

دعاى روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ ولاتَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ بِعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین.

 

خدایا مؤاخذه نکن مرا در ایـن روز به لغزشها و درگذر از من در آن از خطاهاوبیهودگیها وقرار مده مرا در آن نشانه تیر بلاها وآفات اى عزت دهنده مسلمانان

 

 


معنای واقعی انتظار

 


دعاى روز دوازدهم ماه مبارک رمضان

دعاى روز دوازدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرنی فیهِ بِلباسِ القُنوعِ والکَفافِ واحْمِلنی فیهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّی فیهِ من کلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِکَ یا عِصْمَةَ الخائِفین.

خدایا زینت ده مرا در آن با پوشش وپاکدامنى وبپوشانم در آن جامه قناعت وخوددارى ووادارم نما  در آن بر عدل وانصاف وآسوده ام دار در آن از هر چیز که مىترسم به نگاهدارى خودت اى نگه دار ترسناکان .


آفتابه لگن هفت دست شام وناهار هیچی!

پس از سالیان مدید چشممان به جمال محصولی از شرکت پتاس روشن شد این بهانه ای شد تا عملکرد وخروجی  این طرح را به نقد بکشانیم .

در ابتدابخشهایی از سخنان مسئولان ووعده ووعیدهای اولیهبه سمع نظرمیرسد.

-فردا با حضور وزیرصنایع نخستین کارخانه  50 هزار تنی پتاس خور و بیابانک افتتاح می‌شود.3/4/87- خبرگزاری فارس

-علی اکبر محرابیان درمراسم افتتاح این کارخانه با اشاره به هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده برای این طرح گفت: با بهره برداری از این کارخانه از خروج سالیانه 27 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می شود.۱۲۰۰ نفر بطور مستقیم و ۲-۳ هزار نفر غیر مستیم اشتغالزایی  دارد. این کارخانه در منطقه محروم خور و بیابانک در استان اصفهان قرار دارد که با راه اندازی آن تاثیر به سزایی در تحول اقتصادی منطقه و مردم محروم و زحمتکش آن دارد.

-مدیر طرح پتاس خور و بیابانک گفت : هم اکنون این واحد حدود یک میلیون و 500 هزار تن نمک را آماده عرضه به بازار دارد.واحد پتاس خورو بیابانک هم 220 نفر شاغل دارد که در صورت تکمیل طرح این تعداد به بیش از 700 نفر خواهد رسید.تاریخ انتشار: یکشنبه, 26 آذر 1391 ساعت  18:38 خبرگزاری اصفهان

مجری طرح اکتشاف و تجهیز ذخایر پتاس خور و بیابانک گفت: این معادن، ظرفیت جذب سرمایه گذاری برای حداقل 10 طرح صنعتی و معدنی را دارد. به گفته شبانی، مجموع اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ناشی از این طرح به 3 هزار نفر می رسد که نقشی قابل توجه در توسعه اقتصاد منطقه خواهد داشت.سه شنبه 31/05/1391    ساعت 10:25 شبکه اطلاع رسانی تولیدوتجارت ایران

این همه وعده و وعیدهای سرخرمن مانند تابویی شده است که باعث رنجش خاطر مردم شهرستان شده است لذا در ذیل چندجمله خطاب به مسئولین دست اندرکار دارم که شاید در این ماه رحمت باعث بازنگری مسئولین در افکارواقداماتشان شود.

جناب آقای فیروزی

فرماندار محترم شهرستان خوروبیابانک 

سالهای  مدیدی است که مردم زحمت کش شهرستان باتحمل تمام مشکلات موجود وهزینه ها ی هنگفت خرج شده در پتاس واینهمه تبلیغات ظاهری وبه به وچه چه کردن در شهرستان امید به  بارنشستن ولباس عمل پوشاندن بر وعده ووعیدهای داده شده رادارند.

-درشهرستان خوروبیابانک ماحصل سوء مدیریت مسئولان  اینست که آرزوی احداث یک کارخانه که دریغ وهیچ حتی یک کارگاه کوچک هم در دل مانده  چراروند اجرایی را به نقد نکشانده اید وکوتاهی در روند کار را به سمع ونظر مسئولان ارشدکشورنرسانده اید ؟کوتاهی در این کار وعدم پیگیری جدی باعث شده که پرداخت اعتبارآن در اولویتهای چندم اعتبارات استانی قرار گیرد؟مسئولیت فقط  نشستن روی صندلی وبازدید سمبلیک ازادارا ت نیست .پیگیری به عهده کیست؟؟

-چرا این طرح به اینجا رسیده که بعد از گذشت این مدت زمان دراز و هزینه های هنگفت و ساخت این تعداد حوضچه های عظیم در کویر تا بحال هچ تولیدی نداشته؟؟!!

-جناب فرماندار تا بحال از رییس  ودست اندرکاران پتاس خواسته اند که بیاید و طرحهای انجام شده را توضیح دهد و عدم تولید پتاس را ذکر کند؟ چرا پتاس دچار روزمرگی شده است؟ تنها فایده آن بهره برداری از سالن اجتماعات این کارخانه است. 

-طرح هایی که نماینده محترم سابق می گفت که می خواهد در کنار پتاس راه بیفتد: راه آهن غرب به شرق، کارخانه پتروشیمی، کارخانه بسته بندی و تولید نمک طعام، تحول عظیم در کویر مرکزی ایران، قطب صنعت در منطقه محروم خور و بیابانک و... چه شد؟چه کسی می خواهد پاسخگو باشد؟

- با این تفاسیر خرید ماشین آلات جدید چه توجیهی داشت؟چرانصب نمی شوند؟هدر دادن این همه سرمایه ازجیب بیت المال آنهم در منطقه محروم خوروبیابانک چه توجیهی دارد؟ 

-حسب فرمایشات مطرح شده در بالا وایجاد اشتغال برای۱۲۰۰ نفر بطور مستقیم و ۲-۳ هزار نفر غیر مستیم چه تعداد نیروی بومی در این کارخانه مشغول به کارهستند ؟باچه ظوابطی جذب شده اند؟

جناب فرماندار معادن سنگ که تخلیه شد و به بیابان تبدیل شد . طرح عقیم وبه خاک نشسته پتاس بااینهمه هزینه سربار برای مردم  منطقه مانند تابویی دست نیافتنی شده بایدکاری کردتا اعتماد مردم وافکار عمومی شهرستان حاصل شود. 


دعای روز یازدهم ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اللهمّ حَبّبْ الیّ فیهِ الإحْسانَ وکَرّهْ الیّ فیهِ الفُسوقَ والعِصْیانَ وحَرّمْ علیّ فیهِ السّخَطَ والنّیرانَ بِعَوْنِکَ یا غیاثَ المُسْتغیثین.

 

خدایا دوست گردان بمن در این روز نیکى را و نـاپسند بدار در این روز فسق ونافرمانى  را وحرام کن بر من در آن خشم وسوزندگى را به یاریت اى دادرس داد خواهان.


مقبره حضرت خدیجه(س)

 رسول‌الله(ص) 3 پسر داشت که دو تای آنها از خدیجه(س) بودند و هر سه پسر قبل از پیامبر(ص) از دنیا رفتند. ایشان 4 دختر نیز داشتند که همه آن‌ها از حضرت خدیجه‌(س) بودند و همگی جز حضرت فاطمه(س) قبل از پیامبر(ص) از دنیا رفتند.

از ابن عباس نقل شده است: «قاسم» نخستین فرزند رسول خدا بود که در مکه و پیش از بعثت متولد شد. به همین دلیل کنیه پیامبر(ص) «ابو القاسم» بود. سپس به ترتیب زینب و رقیه و فاطمه و ام کلثوم متولد شدند و پس از بعثت پسرى به نام عبدالله ملقب به طاهر و پسرى به نام طیب متولد شدند و مادر همگى ایشان خدیجه دختر خویلد بن اسد بن عبد العزّى بن قصىّ بود. ... نخستین فرزند آن حضرت که مرد قاسم و سپس عبدالله و هر دو در مکه مردند و عاص بن وائل سهمى گفت: نسل او قطع و بى ‏عقب شد و خداوند متعال این آیه را نازل فرمود: «سرزنش کننده تو بلا عقب است.» [کوثر/1] واقدى از عمرو بن سلمة هذلى بن سعید بن محمد بن جبیر بن مطعم، از پدرش نقل مى‏ کند قاسم هنگام مرگ دو ساله بود.


دعای روز نهم ودهم ماه رمضان

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اللهمّ اجْعَلْ لی فیهِ نصیباً من رَحْمَتِکَ الواسِعَةِ واهْدِنی فیهِ لِبراهِینِکَ السّاطِعَةِ وخُذْ بناصیتی الى مَرْضاتِکَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِکَ یا أمَلَ المُشْتاقین.

 

خدایا قرار بده برایم در آن بهره اى از رحمت فراوانـت وراهنمائیم کن در آن به برهان وراههاى درخشانت وبگیر عنانم به سوى رضایت همه جانبه ات بدوستى خود اى آرزوى مشتاقان.

 

دعاى روز دهم ماه مبارک رمضان

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اللهمّ اجْعلنی فیهِ من المُتوکّلین علیکَ واجْعلنی فیهِ من الفائِزینَ لَدَیْکَ واجْعلنی فیهِ من المُقَرّبینَ الیکَ بإحْسانِکَ یاغایَةَ الطّالِبین.

 

خدایا قرار بده مرا در این روز از متوکلان بدرگاهت ومقرر کن در آن از کامروایان حضرتت ومقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهایت همت جویندگان

 

 

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٤/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

دعای روز هشتم

دعای روز هشتم

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اَللّهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ رَحْمَةَالاْیْتامِ وَاِطْعامَ اْلطَّعامِ وَاِفْشآءَ السَّلامِ وَصُحْبَةَ الْکِرامِ بِطَوْلِکَ یامَلْجَاَ الاْمِلینَ

 

خدایا روزیم گردان در این ماه مهرورزى نسبت به

 

یتیمان و خوراندن طعام و به آشکار کردن سلام و هم نشینى با کریمان به فضل و کرمت اىپناه آرزومندان

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٤/٢٦
Comments نظرات () لینک دائم

دعای روزششم وهفتم ماه رمضان

دعای روزششم

اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِکَ ولا تَضْرِبْنی بِسیاطِنَقْمَتِکَ وزَحْزحْنی فیهِ من موجِباتِ سَخَطِکَ بِمَنّکَ وأیادیکَ یا مُنْتهىرَغْبـةَ الرّاغبینَ.

خدایا وا مگذار مرا در این روز در پى نافرمانیت روم ومزن مرا با تازیانه کیفرودور وبرکنارم بدار از موجبات خشمت بحق احسان ونعمتهاى بى شمار تو اى حد نهایى علاقه واشتیاق مشتاقان

دعای روز هفتم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اللهمّ اعنّی فیهِ على صِیامِهِ وقیامِهِ وجَنّبنی فیهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِوارْزُقْنی فیهِ ذِکْرَکَ بِدوامِهِ بتوفیقِکَ یا هادیَ المُضِلّین.

 

خدایا یارى کن مرا در این روز بر روزه گرفتن وعبـادت وبرکنارم دار در آن ازبیهودگى وگناهان وروزیم کن در آن یادت را براى همیشه به توفیق خودت اى راهنماىگمراهان


رازی نهفته در آینه کاری حرم

رازی نهفته در آینه کاری حرم

هرکه هستی باش ، شاه یا گدا....

به آینه ها نگاه کن...چه میبینی؟

یک منه شکسته......

یک منه هزارتکه.....

هرکسی هستی باش شاه یا گدا...

تنها شکسته بیا


حکمت

حضرت علی علیه السلام فرمودند:خداوند متعال 4چیز را مخفی کرده است:

 1:رضایتش را دراطاعتش:پس هیچ طاعتی را کوچک شمار,شاید که رضایت خدا در آن باشد و تو ندانی.

2:خشمش را در معصیتش,پس هیچ گناهی را کوچک مشمار,شاید غضب خدا در آن باشد و تو ندانی.

3:اجابتش را در دعا:پس هیچ دعایی را کوچک مشمار,شاید که اجابت دعا درآن باشد و تو ندانی.

4:دوستش را در میان بندگانش,پس هیچ بنده ای را کوچک مشمار,شاید که از اولیاء خدا باشد و تو ندانی.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٤/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

بدون شرح

مزرعه راملخها جویدند

ومابرای کلاغها مترسک ساختیم

این نشانه ؟؟؟

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٤/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

دلگویه

هر چیزی در دنیا بر وفق مزیت هایش آفریده شده است. اگر با فردی دوستی می کنیم، عصاره و شیرهء آن ارتباط را باید کشف و از آن بهره بجوییم و اگر با فردی نمی توانیم کنار بیاییم، واقعاً از او پرهیز کنیم.

انسان یک موجود پویا و زنده است، به ویژه انسان غیر نفسانی، تمام لحظات و روزهایش در حال تغییر و نو به نو شدن است. این قاعدهء زندگی یک انسان است. دوستی را که یک سال است ندیده ایم، انتظار نداشته باشیم که او همان دوست سال قبل، با همان ویژگی ها و خصوصیات اخلاقی باشد!

 نفرت و انتقام، یکی از دلایل بزرگ افسردگی و اضطراب است. نفرت و انتقام و به ویژه "غیبت" انسان را ذلیل و خوار می کند. باعث می شود نگاه های جذاب و طبیعی نداشته باشیم. در نشست و برخواست ما تاثیر می گذارد. در ادبیات و تلفظ و زبان ما تاثیر می گذارد. انسان های سالم و دانا را از ما دوری می کند.

انسان دانا هرگز از اتفاقات هویت نمی گیرد و خود را به اتفاقات         نمی چسباند. انسان دانا زنبور صفت است و در لحظهء اکنون زندگی می کند و عاشق گل و گیاهی است که با آن زندگی می کند.و برای همین، زنبورها شیرین ترین عصارهء گل ها را استخراج می کنند.

بعضی از افراد با بهترین انسان ها، بدترین رابطه را دارند و بعضی از انسان ها، با نفسانی ترین انسان ها، بهترین رابطه را ایجاد می کنند. بعضی از انسان ها، بهترین غذاها را با بدترین رفتار میل می کنند و بعضی ها نیز، نان و پنیر را با چنان عشقی میل می کنند که گویی دنیا مبهوت اوست.

بعضی از انسان ها، در بهترین و شیک ترین اتومبیلشان، ترش رو و بداخلاق هستند و بعضی از افراد، روی دوچرخه و در آپارتمان اجاریشان، شیرین رو و عاشقانه زندگی می کنند.

نفس، نفس است چه در زیر آسمان جزایر قناری، چه در آمستردام، چه در اردبیل، چه در ویلا، اتومبیل و محل کار لوکس و چه روی حصیر و ... هرجا دلش بخواهد آشوب و درد تولید خواهد کرد.

قبل از اینکه قضاوت کنیم، یعنی قبل از اینکه بنویسیم و موضوعی را به زبان آوریم، در موردش فکر کنیم و "پشتوانه" داشته باشیم برای سخنی که مسئول آن هستیم، وگر نه پوچی استخراج می کنیم، که البته "من فکری" جز پوچی، چیزی دیگر استخراج نمی کند.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٤/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم

بخدا که هیچ کس را، ثمر آنقدر نباشد که به روی نا امیدی ، در بسته باز کردن

همه روز روزه بودن، همه شب نماز کردن

همه ساله حج نمودن، سفر حجاز کردن

ز مدینه تا به کعبه ، سر و پا برهنه رفتن
 
دو لب از برای لبیّک ، به وظیفه باز کردن
 
به مساجد و معابد ، همه اعتکاف جستن
 
ز ملاهی و مناهی ، همه احتراز کردن
 
شب جمعه ها نخفتن، به خدای راز گفتن
 
ز وجود بی نیازش، طلب نیاز کردن
 
بخدا که هیچ کس را، ثمر آنقدر نباشد
 
که به روی نا امیدی ، در بسته باز کردن
 
< شیخ بهایی >
نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٤/٢٢
Comments نظرات () لینک دائم

دعای روزچهارم وپنجم ماه رمضان

دعای روز چهارم ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ قوّنی فیهِ على إقامَةِ أمْرِکَ واذِقْنی فیهِ حَلاوَةَ ذِکْرِکَ وأوْزِعْنی فیهِ لأداءِ شُکْرَکَ بِکَرَمِکَ واحْفَظنی فیهِ بِحِفظْکَ وسِتْرِکَ یـا أبْصَرَ النّاظرین.

خدایا نیرومندم نما در آن روز به پا داشتن دستور فرمانت وبچشان در آن شیرینى یادت را ومهیا کن مرا در آنروز راى انجام سپاس گذاریت به کـرم خودت نگهدار  مرا در این روز به نگاه داریت وپرده پوشى خودت اى بیناترین بینایان.

دعای روز پنجم ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ من المُسْتَغْفرینَ واجْعَلْنی فیهِ من عِبادَکَالصّالحینَ القانِتین واجْعَلْنی فیهِ من اوْلیائِکَ المُقَرّبینَ بِرَأفَتِکَ یاارْحَمَ الرّاحِمین.

خدایا قرار بده در این روز از آمرزش جویان وقرار بده مرا در این روز از بندگانشایسته وفرمانبردارت وقرار بده مرا در این روز ازدوستان نزدیکت به مهربانى خودت اىمهربان ترین مهربانان.

 

نویسنده : عباس ثابتی : ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٤/٢٢
Comments نظرات () لینک دائم

دعای روز سوم ماه رمضان


دعاهای حاج اسماعیل دولابی در ماه رمضان

 میرزا اسماعیل دولابی کلام و بیان نافذی داشت و ساده و عمیق حرف می زد. گزیده ای از سخنان آن پیر عارف را به بهانه ماه رمضان آورده ایم:

*شب‌های ماه رمضان است، اغلب شما جوان هستید. وضو بگیرید. نماز بخوانید. کم حرف بزنید. کم قصه بگویید. این چیزهایی که در تلویزیون نشان می‌دهند برای تفریح است یا برای بچه‌ها. شما که روزه دارید کمتر این و آن را گوش دهید.

*کمی به کارهایتان برسید. نیم ساعت یا یک ساعت بعد از نماز در سجاده بنشینید و خدا را یاد کنید. افطار که کردید، بدنتان که آرام گرفت، یه دعایی، یه ثنایی یک دقیقه خدا را یاد کنید. با خودتان خلوت کنید. به قرآن نگاه کنید. یا اینکه اصلا ساکت بنشینید. این خیلی قیمتی است. آدم افطار حقیقی را با خدا می‌کند. افطار حقیقی که خوردن نیست. ابعث حیا، آن افطار است . نماز پیامبر(ص) است. روزه علی(ع) است. افطار خداست. از افطار بالاتر هم چیزی نیست.

*علی(ع) روزه است؛ یعنی هر که علی(ع) را قبول کند در دنیا کم حرف می‌زند، آلوده نمی‌شود. ذکر دنیا را کم می‌کند ادعایش از بین می‌رود.

*هر که پیغمبر را نگاه کند نماز خوانده است. ذکر خدا می‌گوید، دعا می‌کند، صلوات می‌فرستد . همینطور می‌آید جلو تا خدا را ملاقات می‌کند و می‌گوید اشهد، خدا را دیدم. اشهد ان لا اله الا الله می‌گوید و بالا می‌رود .

*نگویمت که همه ساله می پرستی کن / سه ماه "می” خور و نه ماه پارسا باش

تفسیر این بیت حافظ این است که سه ماه رجب و شعبان و رمضان فصول اهل محبت است . سه ماه کافی است تا نه ماه دیگر را شراب صافی: یامن یکفی من کل شی و لا یکفی منه شی، اکفنی ما اهمنی من امر الدنیا و الآخره آنچه نادیدنی است برایت به تماشا بگذارد .

*اولیای خدا چه چیزی برداشت کردند که وقتی به این ماه می رسیدند مثال بارز واشتاق الی قربک فی المشتاقین بودند . بی شک به خدا اطمینان داشتند و در هر حال رضا بودند . آدم ها برایشان فرقی نمی کرد و همه را به دید الهی می دیدند . مریضی و بی پولی و مرگ و غم و غصه و حتی شادیها برای آنها نشانه است از سلطان السلاطین .

*چرا ما به خدا اعتماد و اتکا نمی کنیم در صورتی که می دانیم کسی ما را اندازه او دوست ندارد و به فکر ما نیست و توکل بر غیر او خسران دنیا و عقباست . خاب الوافدون علی غیرک و خسر المتعرضون الا لک یک راهنمایی برای آنهایی که دلشان در حال تپش است : عارف فانی سید هاشم حداد (ره) می فرمایند: همت عالی دار ، به چیزهای کوچک قانع مشو ، اینقدر دور خود نگرد ، به اوبسپار و جلو برو .

*مرد باید عالی همت باشد . حیف است کسی که می خواهد به محضر سلطان السلاطین حضور یابد درراه مثلا از گدای سر گذر چیزی بخواهد.”

* هر جا غصّه دار شدی استغفار کن. استغفار امان انسان است.

*به این کاری نداشته باش که چرا محزون شده ای ، اذیّتت کرده اند؟ گناهی کرده ای؟ بعضی وجود خودشان را گناه می دانند. شما می گویی چرا من درست کار نمی کنم، او خودش را گناه می داند. محزون که شدی استغفار کن.

*چه غم خود را داشته باشی و چه غم مؤمنین را، استغفار غم ها را از بین می برد. همان طور که وقتی خطا می کنی همه صدمه می خورند ، مثلاً وقتی چند نفر کفران نعمت می کنند به همه ضرر می رسد ؛ استغفار هم که می کنی به همه ماسوای خودت نفع می رسانی.

* در حدیث است که هشت چیز شما دست خداست : موت و حیات, مرض و صحت, فقر و غنا, خواب و بیداری, چه چیزی می ماند که دست خودمان باشد؟


آدم هر روز گرفتار سه مصیبت است که از هیچ کدام از آنها پند و عبرت نمى گیرد.

شخصى محضر امام زین العابدین علیه السلام رسید و از وضع زندگیش شکایت
نمود.امام علیه السّلام فرمود:بیچاره فرزند آدم هر روز گرفتار سه مصیبت است که از هیچ کدام از آنها پند و عبرت  نمى گیرد. اگر عبرت بگیرد دنیا و مشکلات آن برایش آسان مى شود.

مصیبت اول این که ، هر روز از عمرش کاسته مى شود. اگر زیان در اموال
وى پیش بیاید غمگین مى گردد، با این که سرمایه ممکن است بار دیگر باز گردد ولى عمر قابل برگشت نیست .

دوم هر روز، روزى خود را مى خورد، اگر حلال باشد باید حساب آن را پس ‍
بدهد و اگر حرام باشد باید بر آن کیفر ببیند.

سپس فرمود: سومى مهم تر از این است .گفته شد آن چیست؟
امام فرمود:هر روز را که به پایان مى رساند یک قدم به آخرت نزدیک شده اما نمى داند به سوى بهشت مى رود یا به طرف جهنم .


اللّهم عجّل لولیک الفرج

کاش در این رمضان لایق دیدار شوم

سحری با نظر لطف تو بیدار شوم

کاش منت بگذاری به سرم مهدی جان

تا که همسفره تو لحظه افطار شوم

اللّهم عجّل لولیک الفرج


دعای روز دوم ماه مبارک رمضان


دعای روز اول ماه مبارک رمضان


شهررمضان الذی انزل فیه القرآن

رها کن غیر ما .. سوی ما بازآ    

منم پروردگار پاک بی همتا 

منم زیبا .. که زیبا بنده ام را دوست می دارم

تو بگشا گوش دل  پروردگارت با تو می گوید
تو را در بیکران دنیای تنهایان ...
رهایت من نخواهم کرد

بساط روزی خود را به من بسپار  

  رها کن غصه یک لقمه نان و آب فردا راتو راه بندگی طی کن

 

وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا (۷)

سوگند به نفس و آن کس که آن را درست کرد

فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا (۸)

سپس پلیدکارى و پرهیزگارى‏اش را به آن الهام کرد

قَدْ أَفْلَحَ مَن زَکَّاهَا ﴿۹﴾

که هر کس آن را پاک گردانید قطعا رستگار شد

وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا ﴿۱۰﴾

و هر که آلوده‏اش ساخت قطعا درباخت

"سوره شمس"
نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٤/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

نعمت

گاهی نعمتی که تو بی ارزش می خوانیش

برای دیگری کارگشاست ...
نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٤/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

حکمتهایی از شیخ رجبعلی خیاط

اگر ما به اندازه ترسیدن یک عقرب از عِقاب خداوند بترسیم، همه کارهای
عالم
اصلاح می شود.

 

مقدس ها همه کارشان خوب است، فقط ((من)) شان را باید با خدا عوض
کنند.

اگر مواظب دلتان باشید و غیر خدا را در آن راه ندهید، آنچه را دیگران نمی
بینند
شما می بینید و آنچه را دیگرا نمی شنوند شما می شنوید

خداوند به قدری مهربان است که گویا فقط همین یک بنده را دارد که دائم به او می گوید:

این کار را بکن و این کار را نکن تا درست شوی.

تاثیر روزیِ حلال و حرام آن قدر زیاد است که ممکن است حلال زاده بخورد حرام زاده شود یا حرام زاده بخورد حلال زاده شود.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٤/۱٥
Comments نظرات () لینک دائم

او بخشد من از این خجالت چه کنم!

شبهای دراز بی عبادت چه کنم؟
طبعم به گناه کرده عادت چه کنم؟
گویند خدا گناه را می بخشد

او بخشد من از این خجالت چه کنم!
نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٤/۱٥
Comments نظرات () لینک دائم

عکسهای بهاری از طبیعت زیبای اردیب

باتشکر ازوبلاگ فروی نیوز

 

 

 

ادامه مطلب
نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٤/۱۳
Comments نظرات () لینک دائم

به بهانه 10 تیر روز صنعت ومعدن

دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده است.اختصاص این روز فرصت مناسبی است که به مهم ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود چرا که این بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و در آمد سرانه نقش بسزایی دارد.

افزایش درآمدها و رشد بهره وری در بخشهای مختلف و همچنین رشد تقاضا و فعال تر شدن بانکها، بیمه، بورس و آموزش و همچنین گسترش بازارها، ارتقا نظام مدیریتی و حتی احترام به قانون، همه و همه از پیآمدهای توسعه صنعتی و بهره برداری بهینه از معادن است.

هرچند به مقتضای شرایط وهمچنین عدم درایت وپیگیری مسئولان شهرستان خوروبیابانک  این منطقه از داشتن صنعت محروم بوده است که جای بسی تآسف دارد ؟؟!!ولیکن از نظر معادن وذخایر خدادادی  غنی می باشد.معادنی از : پتاس، نمک صنعتی، سنگ‌های تزئینی و ساختمانی، تالک، بنتونیت، میکا، کائولن از نمونه هایی هستند که در این شهرستان وجود دارد.

طبق آمار ارائه شده  هم اکنون 168معدن سنگ دراین شهرستان در دست اکتشاف و بهره برداری است، سالیانه ‌یک میلیون و 228هزارتن سنگ از نوع سنگهای تزئینی مرمریت از معادن خوروبیابانک برداشت می‌شود که میزان تولید سنگ‌های تزئینی‌ در سال بیش از هشت میلیون و 500 هزار مترمربع است.

 لذا حیف وافسوس بر ما با تراوش فکر مسئولان ودست اندرکاران شهرستانمان منطقه و معادن وخاک آن توانسته سفره غیر بومیان را رنگینتر نماید و آسیبهای حاصل از سنگبری وذرات معلق را برای مردم بومی هدیه آورد.

 بیش از 90درصد سنگهای تولیدی در معادن خوروبیابانک برای فرآوری به اصفهان حمل می‌شود، افزود: از میان آنها سنگ کبود مشتریان خاص خود را دارد و این سنگ به کشورهای چین، ایتالیا، آلمان و فرانسه صادر می شود.؟؟!!

این یعنی ؟؟؟!!مدیران محترم بادرایت می توانند زمینه فراوری را در شهرستان خودمان فراهم نمایند که منتج به ایجاد اشتغال واز بین رفتن بیکاری جوانان منطقه شود.

اردیب نگین کویر:

جناب آقای فیروزی

فرماندارمحترم 

تاکی باید  نظاره گر باشیم  خاک وسنگ منطقه را برده وباعث اختلال در بافت محیط زیست منطقه شوند ،بدون اینکه عزیزان دست اندرکار به فکر استفاده از نیروی کاربومی در این معادن باشند ویا لا اقل هزینه فرسایش جاده ویا آلودگی هوای روستاههای مجاور این مناطق را جهت عمران منطقه اخذ نمایند.

عزیزان مسئول  وجود 45 معدن سنگ فعال و123 معدن کشف شده در خوروبیابانک  غیراز خرابی محیط زیست وجاده ها وایجاد گرد وغبار  و.....چه سودی برای منطقه وهمشهریان داشته است ؟؟؟؟؟؟

آیادر مورد تردد ماشینهای سنگین که ثروت منطقه حتی سنگ و خاک آن را به تبره کشیده اند، اقدامی نباید صورت بگیرد؟ واقعا فکر نمی کنید در حق مردم آن ناحیه جفا می شود؟ شما نمی توانسته و نمی توانید از این ماشینهای سنگین عوارضی برای ترمیم جاده هایی که خودشان  خراب می کنند اخذ کنید؟ بقیه نواحی چه تمهیداتی درنظر گرفته اند؟ تا بحال تحقیق کرده اید؟؟؟؟

بقول مرحوم قیصرامین پور زود دیر میشود .


وکالت ۱۰ میلیاردی برخی وکلا در پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی

سخنگوی قوه قضاییه از وکالت ۱۰ میلیاردی برخی وکلا در پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی خبر داد.
سخنگوی دستگاه قضایی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی مبنی بر لایحه جامع وکالت و اینکه آیا اظهارات رئیس دستگاه قضایی مبنی بر لجبازی‌های کودکانه از سوی رئیس جمهور مصداق توهین است یا خیر، گفت: لوایحی که به مجلس می‌رود طبق قانون اساسی باید از طریق کانال دولت باشد.
 
وی افزود: لوایحی که جنبه قضایی دارد از سوی رئیس قوه تنظیم و امضا می‌شود و سپس به دولت فرستاده می‌شود و دولت هم باید لایحه را به مجلس در زمان مشخصی ارسال کند.
 
دادستان کل کشور تصریح کرد: لایحه‌ای که احساس شده ضرورت دارد در مجلس رسیدگی شود نباید مدت زیادی مورد بی‌توجهی قرار گیرد. نکته دیگر این است که آیا لایحه‌ایی که قضایی است دولت می‌تواند در آن دخل و تصرفی داشته باشد؟
 
وی افزود: وکالت امری ضروری و لازم است و به لحاظ اینکه همه آحاد جامعه با قوانین و مقررات آشنا نیستند نیاز به افراد خبره وجود دارد تا مردم با مراجعه به آن‌ها مشکلات خود را برطرف کنند.
 
سخنگوی دستگاه قضایی ویژگی‌های وکیل را ارزان‌ ودن، امین بودن و در دسترس بودند دانست و گفت: اگر قیمت وکالت بالا باشد مردم محروم نمی‌توانند از وکیل استفاده کنند و این موضوع به نفع یک عده پولدار تمام می‌شود و افرادی که غنای مالی دارند گاهی بیش از حق خود کارها را به تأخیر می‌اندازند اما کسی که توانایی مالی ندارد نمی‌تواند از وکیل استفاده کند.
 
محسنی اژه‌ای تأکید کرد: بنابراین یک امر لازم  عقلانی به نفع یک طبقه خاص تمام می‌شود. 
وی گفت: وکیل باید در دسترس عموم مردم باشد چرا که گاهی در یک زمان فوق‌العاده مهم نیاز به استفاده از وکیل احساس می‌شود. 
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه گفت: وکیل باید امین باشد چرا که اگر این ویژگی را نداشته باشد لغزش پیدا می‌کند برای مثال در پرونده فساد 3 هزار میلیاردی وکیلی هم از شاکی و هم متهم وکالت گرفته بود بدون اینکه دو طرف بدانند و از شاکی در همان مرحله 600 میلیون تومان پول گرفته بود.
 
وی افزود: ما حتی در پرونده فساد 3 هزار میلیاردی وکلایی داشتیم که قرارداد 10 میلیاردی بستند این قراردادها بر چه مبنایی است؟ آیا رئیس جمهور می‌تواند یک طرفه لایحه‌ای از که از طرف قوه قضاییه آمده را به تشخیص خود بایگانی کند؟
 
وی افزود: این اقدامات به هیچ عنوان درست نیست و در واقع لایحه‌ای که برای نفع عموم جامعه تنظیم شده می‌تواند به جامعه ضرر برساند به نظر من اگر بخواهیم از حقوق مردم دفاع کنیم باید همه این جهات را مورد توجه قرار دهیم.

جشن تیرگان برهمگان فرخنده باد.

جشن تیرگان  :

فرهنگ ایرانی پر است از جشنها و آئین هایی که به مناسبتهای گوناگون و در فصلهای مختلف سال برگزار می شده است ، آنچه که در اغلب این جشنها به چشم می خورد نوعی شادی درونی و نشاط گروهی است که با ذات ایرانیان قرین گشته و باعث شده است که حتی آئینهای سوگواری نیز از شور و نشاط خالی نباشند .
یکی از این آئینها که البته امروزه به بوته فراموشی سپرده شده است جشن تیرگان می باشد که ایرانیان باستان آنرا در روز سیزدهم تیر به مناسبت تیر اندازی آرش پهلوان اسطوره ای ایران برگزار میکردند .

ابوریحان بیرونی در کتاب آثار الباقیه راجع به جشن تیرگان چنین میگوید :

هنگامی که افراسیاب پادشاه توران بر لشگر ایرانیان غلبه میکند ، منوچهر ( پادشاه ایران )
به جنگلهای مازندران پناه میبرد ، افراسیاب لشکر منوچهر را محاصره میکند و منوچهر به ناچار پیکی به نزد افراسیاب فرستاده و از او می خواهد که از کشور ایران به اندازه پرتاب یک تیر واگذارد و باقی را بگیرد ، افراسیاب با کمال میل این پیشنهاد را می پذیرد ، منوچهر فکر می کند که چه کسی را برای پرتاب تیر انتخاب کند تا اینکه یکی از فرشتگان خداوند به نام  اسفندارمذ پیش

ادامه مطلب

نقش احزاب درتوسعه اقتصادی

نقش احزاب درتوسعه اقتصادی

عباس ثابتی

 

براساس تجارب توسعه در کشورهای توسعه یافته ، شکوفایی اقتصادی مستلزم تحقق حداقل آزادی های فردی ، سیاسی و طبیعی است. در جامعه ای که حداقل شاخص های دموکراسی را دارا است ، زمینه مناسبی برای توسعه در بعد اقتصادی مهیا می باشد. اگر حزب را نماینده یا عنصر مهم دموکراسی بدانیم، با عنایت به شاخص ها و یا عناصر توسعه اقتصادی ،به طور کلی می توانیم بگوییم شکل گیری و فعالیت احزاب قدرتمند ، می توانند در توسعه اقتصادی کشور تاثیر مثبت و فراوانی داشته باشند.

کارکردهای یک حزب و ضرورت های توسعه اقتصادی :

1-به هر میزان که جامعه مدنی قوی باشد ، احزاب قدرتمندتری شکل می گیرند. با تقویت نهادهای مدنی ، گستره تصدی دولت کاهش می یابد و از میزان تمرکز تصمیم گیری دولت در کلیه عرصه های کاسته می شود.در این صورت توسعه اقتصادی در شرایط مطلوب تری تداوم می یابد.همچنین کاهش گستره تصدی دولت ، موجب وابستگی آن به جامعه شده و زمینه مساعد تری را برای توسعه فراهم می سازد. متأسفانه در ایران به دلایلی چون فقدان وجود نهادهای قدرتمند مدنی، مقاومت دولت در برابر قدرت یابی این نهادها، و قدرت بیش از اندازه آن به دلیل تسلط بر درآمدهای نفتی، دولت احساس نمی کند که نسبت به جامعه وابسته است و باید بدان پاسخگو باشد.

2-احزاب بعنوان نهادهای برخاسته از متن جامعه ، ثبات آفرین و دارای مشی علنی و آشکار می باشند. حضور فعال آنها ، مانع از شکل گیری و فعالیت گروه های محفلی و پنهان شده و باعث ثبات جامعه می شود. به هر میزان که ثبات سیاسی و شفافیت در جامعه بیشتر شود ، زمینه برای توسعه اقتصادی مهیاتر می شود. از طرف دیگر حضور احزاب ، منجر به کاهش ریسک در جامعه که از موانع مهم رشد و توسعه اقتصادی است شده و میل به سرمایه گذاری در کشور را افزایش می دهد. از سوی دیگر حکومت مبتنی بر دموکراسی بواسطه ایجاد ثبات سیاسی ، علاوه بر جذب سرمایه گذاری خارجی ، شاهد خروج سرمایه ها از کشور نیز نخواهد بود.

3-حزب دارای برنامه و استراتژی مشخص است که پیش از دستیابی به قدرت، آن را به صورت روشن به جامعه عرضه کرده است. از اینرو از پوپولیسم به عنوان عنصری مخرب به ویژه بر اقتصاد ، دوری می کند.

4-فعالیت سیاسی و حزبی اصولا با رقابت همراه است. این رقابت موجب شکوفایی استعدادها و بروز توانمندی ها خواهد شد. جامعه ای که در آن دموکراسی پایدار شکل گرفته باشد و تکثرگرایی و آزادی پذیرفته شود ، در همه زمینه ها دارای شرایط مساوی برای رقابت است که به پویایی اقتصادی منجر می شود.

5-حزب محل آموزش و تربیت است که در آن ، آموزش اعضا و ارتقا سطح آگاهی های جامعه و تربیت مدیران برای اداره امور صورت می گیرد . اعضا با حضور در حزب یاد می گیرند با یکدیگر چگونه در تعامل باشند و تمامی اقشار -اعم از مردان و زنان- براساس توانمندی خود ، مراحل ترقی را طی می کنند. جامعه ای که در آن آگاهی ها بالا باشد ، مدیران متخصص برای اداره امور - نه برای آزمون و خطا- بر سر کار باشند و اقشار مختلف به ویژه زنان ، حضوری فعال تر در عرصه اجتماعی داشته باشند می تواند واجد شاخص های توسعه باشد.

براین اساس می توان نتیجه گرفت که حضور و فعالیت احزاب مقتدر می تواند در توسعه اقتصادی اثر بسزایی داشته باشد. به همان میزان که دستیابی جامعه به رفاه از مسیر توسعه اقتصادی می تواند به توسعه سیاسی بیانجامد، توسعه سیاسی نیز مستقیما ً راه را برای توسعه اقتصادی و کارآمدی مدیریت کشور بیش از هر امر دیگری هموار می سازد. چرا که به هر میزان بر قدرت نهادهای جامعه مدنی افزوده و از نقش دولت در شئون مختلف کاسته شود ، رقابت افراد جدی تر ، ثبات اقتصاد بیشتر ، توانمندی های مدیریتی و فردی افزون تر ، فرصت های برابر در دسترس تر ، مشارکت اقشار مختلف میسر تر و توسعه در ابعاد مختلف آن قابل حصول تر خواهد بود.


آخرین برگ

آخرین برگ سفرنامه ی باران این است

                                                            که زمین چرکین است....

"شفیعی کدکنی"

یک دقیقه

یک دقیقه وقت بگذارید و کار کوچکی برای ارج نهادن به خود انجام دهید.

یک دقیقه وقت بگذارید و بر آن شوید که امروز را از افسوس های گذشته و دلواپسی های آینده پاک کنید.

یک دقیقه وقت بگذارید و فکر کنید یک مورد نگران کننده تا چه اندازه ارزش غصه خوردن و تنش عصبی دارد.

یک دقیقه وقت بگذارید و نگذارید که چیزهای کوچک شادمانی شما ر ا بر هم بزند.

یک دقیقه وقت بگذارید و اثرات حرف های غیر منصفانه را از بین ببرید.

یک دقیقه وقت بگذارید تا از افکار منفی خلاص شوید.

یک دقیقه وقت بگذارید و تجربه ای لذت بخش را به خاطر بیاورید.

یک دقیقه وقت بگذارید تا به تمدد اعصاب بپردازید.

یک دقیقه وقت بگذارید و تصمیم بگیرید که از هیچ کس انتظار تشکر نداشته باشید .

یک دقیقه وقت بگذارید و بر آن شوید که اجازه ندهید کسی در شما احساس حقارت به وجود بیاورد.

و بالاخره آخرین دقیقه روز خود را به این اختصاص دهیدکه تصمیم بگیرید به هیچ وجه در مورد آنچه دیگران ممکن است درباره شما بگویند یا فکر کنند نگران نباشید.


مناجات

خداوندامرا غرض ز نماز آن بود که پنهانی

 حدیث درد فراق تو با تو بگذارم
وگرنه این چه نمازی بود که من باتو
 نشسته روی به محراب و دل به
بازارم . . . ؟

خودباوری

بخشش کنید، اما نگذارید از شما سوء استفاده شود.

عشق بورزید، اما نگذارید با قلبتان بد رفتاری شود.

اعتماد کنید، اما ساده و زودباور نباشید.

حرف دیگران را بشنوید، اما صدای خودتان را از دست ندهید . . .

مرد ترین آدمهایی که تو زندگیم دیدم

اونایی بودن که بعد اشتباهشون گفتند :معذرت میخوام . . .


کاش می فهمیدیم....

می توانی مکه و مدینه و سوریه برای زیارت نروی

 

و بروی زاغه نشین های کنار شهرت و برای مردمت یک پیامبر آرامش یا

خدای مهربانی باشی...

کاش می دانستی که تو خودت برای خیلی از آدم ها خدایی

 که منتظرش هستند تا امشب بچه هاشان گرسنه به خواب نروند...


کاش می فهمیدیم....

  

به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند

که برون در چه کردی که درون خانه آیی


چه بگویم ......

درباره ی رودی که تبدیل شده به یک جاده

در باره کارگرمعدنی  که کارش با سنگ است ودلش ازسنگ نیست

در باره مادری که قلبش برای انقلاب می تپد ولی وسعش نمیرسد

که یک نوار قلب بگیرد.

در باره دختری که دستانش از شدت یخ وسرما بی حس شده است

درباره زنی که شوهرش بخاطر نداشتن توان خرید دارو در اغوشش

جان باخت.

درباره کودکان پابرهنه ای که ریگی درکفششان نیست.

در باره  خستگی کودک بی خانمانی  که از سرما مثل مار به خود می پیچد 

ودم نمیزند

درباره ی کارگری که دوست دارد یک روز مرخصی با حقوق بگیرد.

و درباره ی خودم که چقدر بی فکرم


عوامل بحرانی موفقیت ( CSF=Critical Success Factors

عوامل بحرانی موفقیت (Critical Success Factors) که به اختصار CSF خواهیم نامید، ابزاری ضروری برای شناسایی مجموعه فعالیت‌هایی است که باید انجام شود تا بتوانید به اهداف و ماموریت‌های کسب‌وکار یا پروژه خود دستیابی پیدا کنید. با تعریف CSF‌های خود، می‌توانید نقطه مرجع مشترکی برای هدایت و ‌اندازه‌گیری میزان موفقیت خود خلق کنید.
 

در واقع شناسایی CSF‌ها، یک فرآیند تکرار شونده است، چشم‌انداز، اهداف استراتژیک و CSF‌های شما ذاتا به هم گره خورده‌اند و بهبود در هر کدام موجب توسعه دیگری خواهد شد. برای شناسایی CSF‌های خود این گام‌ها را بردارید:

گام اول- برای کسب‌وکار یا پروژه خود چشم‌انداز و اهداف استراتژیک تعریف کنید.

گام دوم- برای هر هدف استراتژیک از خود بپرسید: «چه عواملی از مجموعه فعالیت‌های تعریف شده برای رسیدن به این هدف حیاتی است؟» پاسخ به این سوال را به عنوان کاندید CSF قرار دهید
برای بهتر پاسخ دادن به این پرسش و استخراج CSF خود، می‌توانید در این چهار حوزه
تمرکز بیشتری داشته باشید: عوامل صنعتی؛ این عوامل از ویژگی‌های خاص یک صنعت منتج می‌شوند و شامل عواملی است که سازمان برای رقابتی ماندن باید انجام دهد. عوامل محیطی؛ این عوامل تاثیرات کلانی را که محیط از عملکرد یک سازمان خواهد داشت، شامل می‌شود. مواردی چون تاثیر بر بازار، اقتصاد، رقبا و پیشرفت‌های تکنولوژیک در این مجموعه گنجانده می‌شود.
عوامل استراتژیک؛ این عوامل ناشی از استراتژی رقابتی خاصی است که یک سازمان برای خود انتخاب می‌کند.  عوامل اقتضایی؛ این عوامل ناشی از شرایط داخلی سازمان است. موانع خاص، چالش‌ها و... این دسته از CSF‌ها را تعیین می‌کند.

گام سوم- لیست CSF‌های کاندید شده را برای استخراج عناصر حیاتی و بحرانی موفقیت،ارزیابی کنید. خروجی این ارزیابی CSF‌ها خواهند بود. نکته جالب اینکه
ممکن است به موازات استخراج CSF‌ها، اهداف استراتژیک خود را اصلاح یا به اهداف
استراتژیک جدیدی برسید. بنابراین ممکن است لازم باشد که این مرحله تکرار شود.

گام چهارم- روش‌های‌اندازه گیری و پایش CSF‌ها را تعریف کنید.

گام پنجم- CSF‌ها را با دیگر عناصر کسب‌وکار یا استراتژی خود ارتباط دهید.

گام ششم- به طور مستمر CSF‌های خود را پایش و ارزیابی کنید و از روند بهبودی آنها، اطمینان حاصل کنید.
فراموش نکنید بدون شناسایی و تمرکز بر عوامل بحرانی موفقیت، مانند خلبانی خواهید بود که نمی‌داند کدام شاخص‌ها در داشبورد کابین خلبان، مهم و کلیدی‌تر است و به همین دلیل ممکن است ناگهان در وسط آسمان بدون بنزین بماند.


عاشقان راسرشوریده به پیکر عجب است.

از مادرش قول گرفته بود بعداز شهادتش

در قبری که خودش کنده بود دفنش کنند...

موقع دفنش همه دیدن در قبر فقط جسم

بی سرش جا می شود!

قبر را به اندازه کنده بود!!!

شهدا شرمنده ایم !!


حکمت

جوانے نزد شیخ حسنعلے نخودکی آمد و گفت :

سـه قفل در زندگی ام وجود دارد و سـه کلید از شما مےخواهم.
قفل اول اینست کــه دوست دارم یک ازدواج سالم داشته باشم.
قفل دوم اینکــه دوست دارم کارم برکت داشته باشد.
قفل سوم اینکـه دوست دارم عاقبت بخیر شوم.

شیخ فرمود :

براے قفل اول نمازت را اول وقت بخوان.
براے قفل دوم نمازت را اول وقت بخوان.
براے قفل سوم نمازت را اول وقت بخوان.
جوان عرض کرد: سـه قفل با یک کلید ؟!

شیخ فرمود : نماز اول وقت « شاه کلید » است !


علت تاخیر در ظهور امام زمان(عج)

بسیاری از افراد در پی این هستند که خود را آماده ظهور حضرت صاحب الزمان (عج) کنند اما بعضی از آنان در خارج از چارچوب دستورات الهی بدنبال روشی جهت تحقق این امر می‌گردند.  این درحالی است که آن حضرت خود، کردار نامطلوب کسانی که خود را پیرو آن حضرت می‌دانند را دلیل طولانی شدن غیبتشان عنوان می‌کنند.

 
به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ادامه متنی می‌آید که حضرت صاحب‌الزمان (عج)، در آن خود به علت طولانی شدن زمان غیبتشان می‌پردازند: 
"وَلَوْ أَنَّ أشْیاعَنا وَفَّقَهُمُ اللّهُ لِطاعَتِهِ عَلَی اجْتِماع مِنَ الْقُلُوبِ فِی الْوَفاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیْهِمْ
لَما تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْیُمْنَ بِلِقائِنا، وَلَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعادَةُ بِمُشاهَدَتِنا عَلی حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَصِدْقِها مِنْهُمْ بِنا، فَما یَحْبِسُنا عَنْهُمْ إِلاّ ما یَتَّصِلُ بِنا مِمّا نَکْرَهُهُ وَلا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ"(1)
 
"اگر شیعیان ما که خداوند توفیق طاعتشان دهد در راه ایفای پیمانی که بر دوش دارند، همدل می‌شدند، میمنت ملاقات ما از ایشان به تأخیر نمی‌افتاد و سعادت دیدار ما زودتر نصیب آنان می‌گشت، دیداری بر مبنای شناختی راستین و صداقتی از آنان نسبت به ما، علّت مخفی شدن ما از آنان چیزی نیست جز آن چه از کردار آنان به ما می‌رسد و ما توقع انجام این کارها را از آنان نداریم.
 
شرح: این جملات، قسمتی از نامه‌ای است که از ناحیه مقدّس امام زمان(عج) برای شیخ مفید(ره)فرستاده شده است.
 
حضرت(ع)در این نامه، بعد از سفارش‌های لازم به شیخ مفید(ره) و دستورهایی به شیعیان، به امر مهمّی که سبب غیبت ایشان شده است، اشاره می‌کنند. حضرت، نبود صفا و یکدلی در بین شیعیان را سبب غیبت خود می‌شمرند.
 
تاریخ نشان داده است که تا مردم نخواهند و تلاش نکنند، حق بر جای خویش قرار نمی‌گیرد و حکومت به دست اهلش نمی‌رسد. تجربه حضرات معصومین امام علی، امام حسن و امام حسین (علیهم السلام)، دلیل بسیار آشکاری بر این مطلب است.
 
اگر مردم بر خلافت حضرت علی(ع)پافشاری می‌کردند، الآن، تاریخ مسیر دیگری را می‌پیمود، ولی دنیاخواهی و ترس و ... مردم آن زمان، سبب شد از آن زمان تا آینده‌ای که معلوم نیست چه هنگام به پایان می‌رسد، جهانیان و خصوصاً شیعیان، جز ظلم و آزار چیزی نبینند. 
متأسفانه کوتاهی ما، بلکه عملکرد بدمان سبب شده است که آن محرومیت تاکنون ادامه یابد. طبق این حدیث، وظیفه ما برای تسریع و تعجیل در ظهور حضرت، این است که آن حضرت را بر خویش و خویشان مقدم داریم و با اجرای دستورهای اسلامی و گسترش و ترویج عملی اسلام، آن امام(ع) را به جهانیان بشناسانیم و دل‌ها را به سوی آن حضرت معطوف کنیم، تا به خواست خداوند، هرچه زودتر، زمینه پذیرش مردمی و جهانی آن حضرت فراهم شود.
 
از این حدیث شریف نکاتی استفاده می‌شود:
1 - خداوند متعال از شیعیان عهد و پیمان گرفته که از امامان پیروی کنند و این پیروی سبب تشرّف به لقای امام زمان خواهد بود.
 
2 - اعمال ناشایست شیعیان سبب دوری آن‌ها از امامشان شده است، و لذا اعمال شایسته می‌تواند در تسریع ارتباط با امام زمان(ع) مؤثر باشد.

زیبایی خلقت


هویت ؟وچراانسان به آن نیاز دارد.

      هر که دور ماند از اصل خویش         باز جوید روزگار وصل خویش

هویت: عبارت از مجموعه خصوصیات و مشخصات اساسی اجتماعی ،فرهنگی ، روانی ، فلسفی ، زیستی و تاریخی همسان است که به رسایی و روانی بر ماهیت یا ذات گروه، به معنی یگانگی یا همانندی اعضای آن با یکدیگر، دلالت کند و آنها را در یک طرف زمانی و مکانی معین به طور مشخص و قابل قبول و آگاهانه از سایر گروه‌ها و افراد متعلق به آنها متمایز سازد.

انسان، دارای سه هویت است: هویت شخصی ، هویت صنفی ، هویت باطنی . شناخت هویت اول، شناخت منشأ بدنی انسان است؛ پدر، مادر، اصل، تبار، اقلیم، آب، خاک، نور، شهر و محله، همگی در ساختن هویت اول مؤثرند. هویت دوم، هویت فکری و فرهنگی است، که بدانیم در چه بستر فکری و ایدئولوژی و نظام آموزشی و مبانی اعتقادی نشأت گرفته‌ایم. هویت سوم، هویت باطنی است. در شناخت این هویت نیز باید مرکز نشأت یافتن آن را بشناسیم. هویت باطنی ما، روح ما، از چه چیز و از کجا پیدا شده و نشأت یافته است؟ معمولاً افراد و گروه‌های مختلف اجتماعی الزاماً به یک هویت، وابسته نیستند و می توانند هویت‌های مختلفی را پذیرفته باشند. مثل هویت قومی ، هویت دینی هویت زبانی، هویت ملی ، هویت جنسیتی و هویت مربوط به گروه‌های شغلی .بنابراین، یکی از معضلات هویت، وجود هویت‌های مضاعف است. لیکن، باید تلاش کنیم، وجه اشتراک بین هویت گروه‌های مختلف را پیدا کنیم و هنر بحث هویت هم این است که از لابه‌لای همه هویت‌های ظاهراً مضاعف، بتوان وجوه اشتراک آنها را پیدا کرد.

نیاز به هویت:هر فرد آدمی مایل است به اینکه هویت خاصی داشته باشد، از این روی می‌کوشد که خویشتن را دریابد و بشناسد. در عین حال می‌خواهد فردی باشد ممتاز و برای رسیدن به این مقام خود را به شخص یا گروهی از اشخاص نسبتاً مبرز و ممتاز، مرتبط می‌کند یا به اصطلاح، خویشتن را با آنها همانند می‌سازد تا به واسطه امتیاز و تشخصی که آن فرد با گروه‌ها دارد تا حدی صاحب تشخص و امتیاز گردد. هویت، به شخص احساس عمیق، ارزشمند و قابل قبول می‌بخشد که در صورت تنها بودن نیز، احساس تنهایی و بی‌کسی نمی‌کند.


انواع تفکر

تفکر نقطه ای :

سطحی ترین نوع تفکر که فقط یک مقوله را مورد
بررسی قرار می دهد و قدرت تحلیل غوامل متعدد را ندارد.

تفکر خطی :

تفکری که قدرت وصل نقاط را به یکدیگر دارد
ولی دارای قدرت تخلیل کمی می باشد.

تفکر سطحی :

تفکری که سطح ماجرا را میتواند ببیند و در
قالب آن سطح میتواند نقاط مختلف را به هم وصل کند و قدرت تحلیل بیشتری
دارد.

تفکر حجمی :

تفکری که در عمق حرکت می کند و یک لایه را به
لایه های دیگر وصل می کند.

تفکر فرا حجمی :

تفکری که قدرت حذف متغیرها و همچنین قدرت
آینده اندیشی دارد.

حالا فکر می کنید تفکرتون در چه سطحی قرار
دارد؟؟؟


ولادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی (ع)برشما مبارکباد.

وَ نُریدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی اْلأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَ


بوی خوش تو در کوچه های جان پیچیده است یا ابا صالح!

ماه از جمال نورانی تو، سر از آسمان خم کرده تا تماشایت کند.
زمین نیز مثل آسمان، دنبال آبی شدن و یک رنگی است
و تنها تویی که عبور نسیم های رحمت را در سیاه خانه دل ها میسر خواهی کرد.

طلوع کن ای ماه نیمه پیدا تا سلسله جنبانِ قلبمان، به دلخوشی یادت آرام گیرد.


انالله واناالیه راجعون

انالله واناالیه راجعون

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک       دوسه روزی قفسی ساخته اندازبدنم

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارندبه یاد.

       بانهایت تاسف و تأثر درگذشت همسری مهربان و پدری فداکار شادروان

  حاج خسرو  محتشم

را به اطلاع همشهریان ،دوستان و آشنایان می رساند و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان ایشان صبرو شکیبایی مسئلت می نماید.

اردیب نگین کویروکلیه همشهریان:    

مصیبت وارده را به همسر وفرزندان  داغدار آنمرحوم ،کلیه بستگان وآشنایان تسلیت عرض می نماید.


بدون شرح.