اردیب (ارابه) نگین کویر

گویند که چله است چله چه چله ایست چهل روز به ماتمیم ، مولایمان چه شد

لبیک یاحسین

(سبک صدبندمحتشم)

باز آمد اربعین ،  مولایمان چه شد

یاران بسر زنید ،  مولایمان چه شد  

گویند که چله است چله چه چله ایست

چهل روز به ماتمیم  ، مولایمان چه شد

در ماتم حسین جان را فدا کنیم

لبیک یاحسین ،مولایمان چه شد

غم همره عزا ، با کاروان رسد

 ارباب بی کفن ،مولایمان چه شد

یک اربعین زداغ تو و اهل بیت تو

آه از جگر کشیم ،مولایمان چه شد

 

"عباس ثابتی"

 


عشق حسین است چه ها میکند ......

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٩/۳٠
Comments نظرات () لینک دائم

چه شود زروی رحمت نظری به ما نمایی

 


فرق بین انسان ها ، فرق میان باور های آنان است

دانشمندان برای بررسی تعیین میزان قدرت باور ها بر کیفیت زندگی انسان ها آزمایشی را در « هاروارد یونیورسیتی » انجام دادند :
80 پیرمرد و 80 پیرزن را انتخاب کردند . یک شهرک را به دور از هیاهو برابر با 40 سال پیش ساختند . غذا های 40 سال پیش در این شهرک پخته می شد .
خط روی شیشه های مغازه ها ، فرم مبلمان ، آهنگ ها ، فیلم های قدیمی ، اخباری که از رادیو و تلویزیون پخش میشد ، را مطابق با 40 سال قبل ساختند . بعد این 160 نفر را از هر نظر آزمایش کردند : تعداد موی سر ، رنگ موی سر ، نوع استخوان ، خمیدگی بدن ، لرزش دست ها ، لرزش صدا ، میزان فشار خون ... بعد این 160 نفر را به داخل این شهرک بردند ، بعد از گذشت 5 الی 6 ماه کم کم پشتشان صاف شد ، راست می ایستادند ، لرزش دست ها بطور ناخودآگاه از بین رفت ، لرزش صدا خوب شد ، ضربان قلب مثل افراد جوان ، رنگ مو های سر شروع به مشکی شدن کرد ، چین و چروک های دست و صورت از بین رفت . علت چه بود ؟ خیلی ساده است . آن ها چون مطابق با 40 سال پیش زندگی کردند ، باور کرده بودند 40 سال جوان تر شده اند . انسان ها همان گونه که باور داشته باشند می توانند بیندیشند . باور های آدمی است که در هر لحظه به او القا می کند که چگونه بیندیشد .

اصولا فرق بین انسان ها ، فرق میان باور های آنان است . انسان های موفق با باور های عالی ، موفقیت را برای خود خلق می کنند . انسان های ثروتمند ، باور های عالی و ثروت آفرین دارند که با اعتماد به نفس عالی خود و بدون توجه به تمام مسائل به دنبال کسب ثروت می روند و به لحاظ باور های مثبت شان به ثروت مطلوب خود می رسند .

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٩/٢٧
Comments نظرات () لینک دائم

شرح مصاحبه با ریاست محترم شورای اسلامی روستای اردیب

به نقل از وبلاگ اردیب باغ پرگل و سیب:

مصاحبه اختصاصی اردیب باغ پرگل وسیب با ریاست محترم شورای اسلامی روستای اردیب درخصوص گزارش عملکرد 100 روزه شورا

جناب آقای محتشم ضمن عرض خداقوت خدمت شما وهمکاران محترم بفرمایید ظرف مدتی که شورارا تحویل گرفتید چه اقداماتی را انجام داده ویا درحال بررسی وپی گیری هستید .

علیکم السلام : بنده هم خدمت شما وتمامی زحمت کشان روستای اردیب  عرض سلام وادب واحترام دارم چه عزیزانی که درروستا ساکنند وچه کسانی که خارج از روستا زندگی می کنند .

بله با توجه به زمان کمی که دردست داشتیم ووجود مشکلات زیاد درروستا به حول وقوه الهی و کمک مردم و همکارانمان توانستیم قدم های اولیه ای را درراستای بهبود وضعیت عمرانی روستا برداریم که تیتروار به سمع ونظرتان می رسانم :

1-شورای اسلامی روستای اردیب را درتاریخ 92/6/12 تحویل گرفتیم  .

2- موجودی حساب شورا مبلغ 590000 ریال بود.

3-دردومین جلسه ی شورا جناب آقای علی ثابتی (ثابت خان ) بعنوان دهیار روستا انتخاب شد.

4- پس از بررسی کمبودها مکاتباتی را با اداره برق آب وفاضلاب شهر خور اداره میراث فرهنگی و اداره راه وشرکت مخابرات ، انجام دادیم .

5- مکاتباتی بانماینده محترم شهرستان درمورد مشکلات و کمبودها انجام دادیم .

6- تشکیل کارگروهها: چون یکی از شعارهای انتخاباتیمان بود .

درهمین راستا اولین کارگروه در حسینیه اردیب شب جمعه گذشته تشکیل شد . این کارگروه ، کارگروه کشاورزی است که اعضای آن عبارتنداز: 1-حاج  اصغررفیع ( غلام) 2- اصغر ثابتی (حاج حسین)  3-حاج فضل ا... محتشم 4- عباس شیخ  5- کربلایی مصیب جعفری 6- سبحانعلی آذر

دادن طرح های کشاورزی به شورا از مهمترین وظایف این کارگروه می باشد.

اولین مصوبه کارگروه کشاورزی به شرح ذیل می باشد .

خاکبرداری روی قنات کهنه که حدوداً 90 متر می باشد و جهت تامین آب کشاورزی این کار باید دراسرع وقت انجام پذیرد .

جناب محتشم بفرمایید مکاتباتی که صورت گرفته چه پیامدهایی به دنبال داشته ؟

بله

-مکاتباتی که بااداره برق خورداشتیم منجر به این شد که قسمت شرق روستا که فاقد برق هست را شروع کنند به کندن جاپایه ها و انشاء ا... تا سفر بعدی شما به اردیب این قسمت هم برق رسانی خواهد شد .

- مکاتباتی که با جهاد کشاورزی داشتیم منجر به این شد که یک روز بیل مکانیکی دراختیارمان گذاشتند وماهم راه آب انحرافی  سد خاکی را گودبرداری کردیم که درآینده این سد برای روستا خطری نداشته باشد .

- اداره آب وفاضلاب قول مساعد داده که هرچه سریعتر لوله های روستا را تعویض نمایند و الآن هم مشغول ترمیم قسمتهایی هستند که شکستگی دارند وآب از آنجا هدر می رود .

- درخواست اینترنت پرسرعت کردیم که شرکت مخابرات قول داده چنانچه 50 نفر ثبت نام کنند این امکان هم فراهم شود .

دراین خصوص اگر هم ولایتی ها درتهران برای ایام فراغتشان نیاز به اینترنت پرسرعت دارند می توانند با شماره تلفن اینجانب  که   09103024104  ویا با شماره جناب آقای ثابتی دهیار محترم 09138726957 و یا باشماره تلفن 03244472040 دفتر شورا تماس حاصل نمایند و همچنین خوشحال می شویم اگر نقطه نظرات و یا پیشنهادات و انتقادت  خودرا با همین شماره تلفن ها با مادرمیان بگذارند.

-درحال بررسی زمینی هستیم که بتوانیم انشاء ا... پارکی برای کودکان عزیزمان احداث کنیم .

در پایان بفرمایید چه کارهایی دیگری انجام داده اید که ذکر نشده ؟

بطور کلی ما با تعامل با همه ی مردم روستا کار می کنیم و اعتقادداریم که اگر با مردم تعامل داشته باشیم کارها بهتر صورت می گیرد . بعنوان مثال ما هرکاری که بخواهیم انجام دهیم اعلام عمومی می کنیم . الآن برای رفتگر روستا وراننده آمیکو و استادو بنا برای ساخت خانه عالم اعلام عمومی کرده ایم  . کسانی که واجد شرایط هستند ثبت نام می کنند وما ازمیان آنها بهترین را انتخاب می کنیم .

درمورد ساخت حسینیه هم با جناب مهندس رفیع که از همشهری های حسین آبادی مان هست صحبت شد وایشان پس از بازدید از حسینیه گفتند که این ساختمان امنیت ندارد وباید کامل تخریب شود .

حال درحال پی گیری هستیم که با مهندسین دیگری هم صحبت کنیم تا ببینیم درآخر چه باید بکنیم .

ضمناً در آخرین جلسه ای که دربخشداری خورداشتیم . نام دهیار به دهیار ومدیر ارشد روستا تغییر یافت . و جناب آقای ثابتی دهیار مدیر ارشد روستا هستند .

بسیار سپاسگزارم از حوصله ای که به خرج دادید واین قدر متین صحبت کردید جناب آقای محتشم برای شما و همکارانتان آرزوی موفقیت وبهروزی دارم .


یاصاحب الزمان الغوث والامان

چه زیباست یک شب همه ما، تنها برای کسی دعا کنیم که او هر شب برای همه ما به تنهایی دعا می کند.اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

انالله واناالیه راجعون

انالله واناالیه راجعون

 

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک       دوسه روزی قفسی ساخته اندازبدنم

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارندبه یاد.

       بانهایت تاسف و تأثر درگذشت مرحومه مغفوره شادروان

 گل جان  ثابتی

همسر مرحوم علی محمد ثابتی

را به اطلاع همشهریان ،دوستان و آشنایان می رساند و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان ایشان صبرو شکیبایی مسئلت می نماید.

اردیب نگین کویروکلیه همشهریان:مصیبت وارده را به  فرزندان  داغدار آنمرحومه ،خاندان  ثابتی و کلیه بستگان وآشنایان تسلیت عرض می نماید.


قابل ملاحظه :یارا نظری به این مرقومه نما شاید که بُوَد گفته ما برتو روا

به نقل از وبلاگ آبشکوه

این مطلب برای سومین بار منتشر می شود و هنوز گوش شنوا و چشم بینایی پیدا نشده که ببیند و گوش دهد و پاسخ گوید؟؟ فکر می کنید چرا چرا؟؟ جواب و نظرات خود را در قسمت نظرات لطفا قرار دهید تا منعکس نماییم.با تشکر

اسفند ماه 1390 را به یاد دارید همان روزهایی که قرار بود کرسیهای مجلس برای یک دوره 4 ساله صاحب منصبان خود را بشناسند. در آن روزهای سرد زمستانی برای من و تو و داغ داغ برای کاندیداهای محترم آنروزها با همه ی زشت و زیبایی هایش گذشت و انتخابات علیرغم همه ی ناملایماتش برگزار شد. از صندوق رای مردم در حوزه نایین و خوروبیابانک که مردمانش همیشه در پای صندوقهای رای (به گواه تاریخ و آمارهایش) حاضر بودند و پس از سپری نمودن سه دوره کاندیدای اصلاح طلبان(مهندس رضوی) و دو دوره اصولگرایان(دکتر حسنی) تصمیم گرفتند به کسی که به زعم خودش و بنا به سخنان خودش در آن دوران نه اصولگرا و نه اصلاح طلب بلکه یک فرد میانه رو است رای دادند و او را برای 4 سال بعنوان نماینده خود راهی بهارستان کردند.

... از آن روزها مدت زمانی می گذرد (حدود 20ماه) و دیگر وقتش است که جناب سید بزرگوار و دوست داشتنی برخی از عملکردهای خود را در این 20 ماهه رو کند و به صورت عمومی اعلام نماید. این توقع بیجایی نیست و من و تمامی وبلاگ نویسان حاضریم آنرا بی کم و کاست منتشر کنیم و در جای خود نقد نماییم.

اما اگر اکنون نقدی بر عملکرد 20 ماهه ایشان وارد کنیم نابجاست چرا که ما نمی دانیم که ایشان چه عملکرد پنهان و پیدایی در حوزه انتخابیه خود داشته است که عملکرد ایشان را به نسبت نمایندگان ادوار گذشته و نیز شعارهای انتخاباتی اش به بوته نقد بکشیم و پاسخ سوالاتمان را بپرسیم. پس بی صبرانه منتظر انتشار عملکرد ایشان هستیم و از ایشان و دفتر و مسول دفتر ایشان تقاضا مندیم این خواسته بجای ما را در کوتاهترین زمان ممکن جامه عمل بپوشانند. انشالله

راستی سوال جدیدی در ذهن من مطرح شده که نماینده محترم می تواند آنرا پاسخ دهد و آن اینکه : از بودجه 1393 نایین و خور چه خبرا جناب قاضی طباطبایی؟؟؟؟!!!

فردا روزی و در سال 93 لطفا در جمع مردمان رنج دیده کویر نگو بودجه نیست که الان و هنگام تنظیم بودجه از سوی حضرتعالی و همکاران وقت عمل و بودجه گرفتن است . همان کاری که نمایندگان لرستان و کهکیلویه و چهارمحال و ... دارند می کنند یعنی اعتراض به این لایحه بودجه استانها و شهرها و روستاهایشان!!!! و شما بیکار ننشینید لطفا!!!!

و این یک تلنگر است جناب نماینده برای بعدها!!

اردیب نگین کویر:

چند زمانیست گفته هایم با نماینده محترم را در دل نهاده ام  ولیک افسوس افسوس وصد افسوس از بیان آن .جناب سید حمیدرضا طباطبایی نماینده محترم تازمانیکه بودجه بود و بهانه ای نبود بودجه ها از انارک به این طرف نمی آمد حالا که دیگر بودجه  هم نیست پس توقعی هم نباید باشد ؟؟؟؟؟؟

نه خیر  جناب طباطبایی چشمها را نه دلها را باید شست  تا بتوان بادلی فراخ منظره چشم را گسترد منظره دیدتان را به پهنای کویر بگسترانید  شما نماینده نایین نیستید بلکه نماینده شهرستانهای نائین وخوروبیابانک می باشید.

یارا نظری به این مرقومه نما             شاید که بُوَد گفته ما برتو روا


تحمل

اگر سرپرست یا خادمی داری که اخلاقش تند است هر چقدر می توانی

تحمل کن که خدا چیز های بزرگی برایتان فرستاده. بعضی اوقات خداوند

چیزهای خوب را در دستمال کهنه می پیچد وبرای شما می فرستد

تا دست اجنبی به آن نرسد ، شما باز کنید، جواهر و حقیقت درونش است.

آینده را هم خیالت راحت باشد اگر جایی دیدی که قشنگ نیست صبر کن

 بعد خواهی دید که چیز خوبی است

 

حاج اسماعیل دولابی


ولادت امام موسی بن جعفر (ع) برشما مبارکباد.

هفتمین امامشیعیان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام در هفتمماه صفر سال 128 هجری قمری درابواء متولدگردید. پدر بزرگوارشحضرتامام جعفر صادق علیه السلام و مادر گرامیشحمیده است. میلادش برای امام صادق علیه السلام چنان شادی‌بخش بود که آن حضرت به‌همینمناسبت سه روز جشن گرفت و مردم مدینه را اطعام نمود.
نام مبارکش موسی و القاب وکنیه هایش متعدد است؛ مشهورترین لقبشکاظم وصابر و معروف‌ترین کنیه‌اشابوالحسن است. نقشنگین انگشتری‌اش جمله حسبی الله بوده است. مامت:او که براساس تقدیر الهی قرار بود پس از پدر بزرگوارش امامت امترا به عهده بگیرد، تحت تربیت فوق‌العاده امام صادق مراحل رشد و کمال را پشت سرگذاشت و مرحله نوجوانی و جوانی را طی نمود، به گونه ای که تا آخر عمر، جلال و جمالالهی در صورت و سیرتش مشهود بود.


وجعل ا...لکل شی ئ قدرا

 

هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او قرار می‌دهد،

و او را از جایی که گمان ندارد، روزی می‌دهد،
 
و هر کس بر خدا توکل نماید، خدا او را کفایت می‌کند،
 
و خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند،
 
همانا خدا برای هر چیزی اندازه‌ای داده است

"سوره طلاق آیه سوم"

نوحه سنتی

طفل صغیر

طفل صغیری ز حسین گمشده ساربان

قامت زینب ز الَم خم شده ساربان

زینب غمدیده به غم مبتلا بانوا

بود گرفتار ِ کف ِ اشقیااز جفا

جمله یتیمان به بغل داده جان از وفا

غم سرغم آمده افزون شده ساربان

گفت که ای خواهر محزون زار بی قرار

از غم عباس تویی داغدار اشک بار

محنت عالم شده بر ما دچار این دیار

کودک زارم سوی هامون شده ساربان

شب شده عالم همه خوف از سپاه دین تباه

طفلک نالان به دل پر ز آه بی پناه

رو سوی هامون شده با سوز وآه بی گناه

درد یتیمیش فراوان شده ساربان

گر کند از من شه ِبی کس سؤال زین مقال

خواهر محزونه ام ای خوش خصال با کمال

خوش شده ای حافظ طفلان به حال در مآل

طفلکم از هجر پریشان شده ساربان

بابا حسین جان

در کنج ویران          غوغا به پا شد
طفل سه ساله
          حاجت روا شد
گوید خوش آمد
          با چشم گریان
ذکر لبانش
             بابا حسین جان
    بابا حسین جان (3)
بابا نظر کن
              بر روی نیلی
از پا فتادم
               از ضربِ سیلی
بگشا دو چشمت
         بر روی دختر
رویم شده چون
           رخسارِ مادر
         بابا حسین جان (3)
بر جسم کوچک
             دارم نشانه
هم جای سیلی
               هم تازیانه
پای برهنه
                  در آن بیابان
زخمی شدم از
              خارِ مغیلان
         بابا حسین جان (3)

منبع: سوگنامه اُردیب


شهادت حضرت رقیه (س)برشما تسلیت باد.

روز پنجم ماه صفر مصادف است با روز شهادت حضرت رقیه (س) در خرابه شهر شام. کودکی که هنوز انگار صدای درخواست پدر از سوی وی، در کوچه پس‌کوچه‌های تاریک تاریخ بشری به گوش می‌رسد. 

در روز پنجم ماه صفر سال 61 ه.ق، حضرت رقیه (س) مظلومانه به شهادت رسید. نام شریفش «رقیه»، «فاطمه» و «زینب» و پدرش حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و مادرش ام‌اسحاق است.ولادت آن حضرت در مدینه بود و در سن سه سالگی یا بیشتر در محرم 61 هجری با پدر بزرگوارش به کربلا آمد. قبل از روز عاشورا بارها مورد تفقد و دلجویی حضرت اباعبدالله (ع) قرار گرفت تا آنجا که آن حضرت به خواهرشان حضرت زینب (س) در مورد وی سفارش کردند.

 حضرت رقیه (س) بعد از شهادت امام حسین (ع)، اهل بیت (ع) و اصحاب ایشان در صحرای کربلا، همراه با اسرا به کوفه و شام برده شد و در مسیر چهل منزل راه شهر شام، رنج‌های فراوانی دید. در شام بعد از دیدن سر نورانی پدر با پیشانی شکسته در خرابه، آن‌قدر ناله زد و گریست تا به ملکوت اعلا پیوست و بدن شریف آن حضرت را شبانه دفن کردند.

 از کهن‌ترین منابعی که نام آن حضرت با لفظ "رقیه" یاد شده است، قصیده سیف بن عمیره نخعی کوفی از اصحاب امام جعفر صادق(ع) و امام موسی کاظم (ع) است.

 شواهد و مدارک درباره وجود شریف آن حضرت و استقرار قبر آن حضرت در مکان فعلی حرم مطهر ایشان همراه با معجزات و کراماتی از آن مظلومه بسیار است.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٩/۱٧
Comments نظرات () لینک دائم

16 آذر روز دانشجو

روز دانشجو، در ایرانبه ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو (دو
هوادار حزب توده ایران و یک هوادار جبهه ملی ایران) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون نایب رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا وهمچنین از سرگیری روابط
ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شوددر دههٔ۱۳۲۰ و اوایل دهه ۱۳۳۰، پس از سقوط حکومت رضاشاه پهلوی و ایجاد فضای بازتر، فعالیتهای سیاسی دربین دانشجویان دانشگاه تهران (تنها موسسه مدرن آموزش عالی آن زمان در ایران) بسیار افزایش یافت. در این دوران حزب توده، از نفوذ بسیاری در بین دانشجویان برخوردار بودچنانکه بنا به گزارشهای مختلف، بیش از نیمی از دانشجویان دانشگاه تهران عضو و یاهوادار این حزب بودند. اما در دوران نخست وزیری محمد مصدق و افزایش محبوبیت جبههٔ ملی در اوایل دهه ۱۳۳۰،محوریت این حزب در دانشگاه به چالش کشیده شد. پس از وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، سازمانهای سیاسی تشکیل دهنده جبهه ملی، برای دوره کوتاهی در یک ائتلاف ضعیف، تحت نام نهضت مقاومت ملی به مقاومت سیاسی دست زدند و تظاهرات‌هاو اعتصابهای پراکنده‌ای در پاییز همان سال در دانشگاه تهران و همچنین بازار،از جمله در تاریخ ۱۶ مهر و ۲۱ آبان، در اعتراض به محاکمه مصدق برگزار شد.چند هفته پس از این وقایع، اعلام شد که روابط ایران و بریتانیا (که در زمان نخست وزیری مصدق قطع شده بود) از سر گرفته خواهد شد و ریچارد نیکسون نایب ریاست جمهوری وقت آمریکا برای دیدار رسمی به ایران خواهد آمد.

ادامه مطلب

هدف اسکندر

روزی یکی از دانشمندان از اسکندر پرسید: هدف شمادر زندگی چیست ؟

اسکندر گفت: می خواهم روم را فتح کنم .

پرسید: خب بعد ؛

اسکندر گفت :بعد می خواهم سرزمین های اطراف را فتح کنم .

پرسید: خب بعد

اسکندر گفت: بعد می خواهم دنیا را فتح کنم .

پرسید: خب بعد


اسکندر گفت :بعد می خواهم روی صندلی ام بنشینم و با خیال راحت استراحت کنم .
دانشمند گفت:خب، چرا الان قبل از این همه خون ریزی این کار را نمی کنی؟!


مدیریت رفاقتی یا رفاقت در مدیریت ؟؟؟؟

در یک بینش مدیریتی؛ مدیر می بایست باید بگونه ای با زیر مجموعه تحت نظرش رفتار کند که ترس( نه از چهره اش! بلکه ترس از تنبیه و توبیخ!) در دل آنها جای گیرد!چنین مدیری همواره اینچنین ترسی را در درون افراد زیر دست حفظ می کند تا با این اهرم اوضاع را کنترل کند و کارها را به پیش ببرد.در بینش مدیریتی دیگر بالعکس از اهرم تشویش(مالی یا غیر مالی)استفاده می شود تا افراد به فرمانبرداری و یا بهبود عملکردشان تشویق شوند.بعضی نیز از هر دو اهرم مدیریتی استفاده می کنند(سیاست چماق و هویج!) هرچند تضاد ذاتی بین این دو روش مانع تحقق عملی چنین رویکردی می شود.

امیر مومنان علی علیه السلام می فرمایند:راس سیاسه استعمال الرفق

   یعنی مهمترین رکن سیاست(به معنای مدیریت امور) به کارگیری رفاقت است!

مدیری که با زیر مجموعه کاری خود از روش رفاقت و دوستی بهره می گیرد بدون نیاز به اهرمهای ترس(برای اعمال فشار) و تشویق(برای دادن انگیزه) می تواند مدیریت موفقی را داشته باشد.

وقتی این حدیث را خواندم با خودم فکر کردم که آیا واقعا مضمون آن قابلیت اجرایی شدن و عملیاتی شدن را دارد؟!!

آیا می توان با همه رفیق شد و با رفاقت همه مشکلات را حل کرد؟!(این را از این جهت می گویم که شاید همه آدمها در عمل با ما رفیق نشوند و بهر حال تفاوت دیدگاهها و روحیات آدمها همیشه وجود دارد!)

دوباره به کلام نورانی امیر مومنان نگاهی انداختم و متوجه این مسئله شدم که ایشان می فرمایند: مهمترین رکن از مدیریت و نفرموده اند تنها رکن از مدیریت!

یعنی ایشان متوجه این مسئله بوده اند که تعمیم مطلق یک اصل با توجه به تفاوت آدمها ممکن نیست!

آنچه که گفتیم رفاقت در مدیریت بود اما گاهی مدیریت رفاقتی داریم!!یعنی مدیرانی که همیشه به افرادی خاص در زیر مجموعه خود بها می دهند و به اصطلاح فقط با رفقایشان می پرند!!واضح است که این سبک از مدیریت نیز صحیح نیست زیرا کمترین آسیب آن پارتی بازی ست و همچنین باعث سلب انگیزه به سایر کارکنان و زیر دستان غیر رفیق(!!) می شود. یک نمونه جالب از بکار بردن رفاقت در مدیریت کارها در سریال یوسف پیامبر بود! یوسف در هر محیطی که وارد می شد سعی می کرد با همه افراد؛ تعامل مثبت داشته باشد و کم کم به آنها نزدیک شود تا رفاقت شکل گیرد! یوسف ازاین افراد در مدیریتش بهره می برد!یچیدگی در روابط انسانی برای مدیریت صحیح زیاد است و این رفاقت است که می تواند به عنوان بهترین ابزار در موارد زیادی گره گشایی کند!


بدون شرح

 
ن والقلم وما یسطرون
 
 
"ن، سوگند به قلم و آنچه را با قلم می‏نویسند"

انرزی مثبت

وقت ارزشمندت را برای شایعات، آنچه در گذشته اتفاق افتاده،

افکار منفی و هر آنچه تحت کنترلت نیست صرف نکن؛

بهتر است وقت و انرژی ات را برای بهبود اکنونت صرف کنی.


دستم به دامانت یا باب الحوائج محتاج احسانت یا باب الحوائج

 طی دو شب گذشته مراسم قرائت دعای پرفیض توسل و زیارت عاشوراجهت شفای  چندتن از همشهریان عزیز حاج رضا جعفری ،خانمها شیرین فریدونی و زیور خاکسار)درحسینیه صاحب الزمان (عج) به نیت شفای ایشان و دیگر مریضهای اهل اردیب قرائت شد.

برگزاری این کار خوب و پسندیده را به فال نیک گرفته و ضمن آرزوی سلامتی و بهبودی وضع جسمانی این عزیزان، امید است که این کار نیکو تبدیل به یک سنت حسنه گردد .

دستم به دامانت یا باب الحوائج             محتاج احسانت یا باب الحوائج


من یادگار کربلا پور حسینم

اردیب نگین کویر

امام سجاد(ع)

من یوسف سرگشته بازار عشقم       طبیب جان عاشقان بیمار عشقم

من یادگار کربلا پور حسینم                موسی و محو جلوه طور حسینم

خورشیدم و تابنده از نور حسینم

تا زنده بودم در جهان، خون گریه کردم     از داغ عاشورائیان، خون گریه کردم

از دیدن آب روان، خون گریه کردم

چون از کنار قتلگه گذر نمودم                    بر جسم خونین پدر نظر نمودم

گر عمه‌ام زینب نبود جان داده بودم

ما را به روی ناقه عریان نشاندند              در کوچه‌ها بازارها هر سو کشاندند

خاکستر از هر بام و در بر ما فشاندند

من رأس هفتاد و دو تن بر نیزه دیدم        خونین مهی تابنده بر هر نیزه دیدم

بر جسم و جانم بوسه از، سر نیزه دیدم 

منبع:سوگنامه اُردیب


منافع ملی و نظریه های روابط بین الملل

منافع ملی و نظریه های روابط بین الملل

عباس ثابتی


منافع ملی مجموعه اهداف و انگیزه های اصلی رفتار کشور در عرصه بین الملل می باشد که کشورها جهت کسب قدرت و امنیت بیشتر نسبت به سایر بازیگران درصدد دستیابی به آن منافع هستند.

  •  اقسام منافع ملی:

در عرصه جهانی، منافع ملی هر یک از کشورها بسته به اهداف ملی آن، به چند قسم تقسیم می‌شود:

الف) همگون: زمانی است که تحصیل آن موجب نقض منافع دیگران نشود. بازیگران مختلف هر کدام به اندازه تلاش خود بهره می‌برند.

ب) متعارض: لازمه تحصیل منافع بازیگر، خسارت آوردن به منافع دیگران و بی‌توجهی به خواسته‌های آن‌ها می‌باشد. برد یک بازیگر به باخت دیگری پیوند خورده است.

ج) مختلط: میزانی از اشتراک و تعارض منافع ملی آمیخته شده است. در هر مبادله میزانی از برد با میزانی از هزینه و باخت عجین شده است.

منافع ملی را میتوان به دو دسته دیگر :1. منافع ملی محسوس وعینی

2. منافع ملی غیرمحسوس و غیرملموس: مثل ارتقاء جایگاه و پرستیژ بین المللی کشور در عرصه بین المللی تقسیم نمود.

  •  منافع ملی در عصر جهانی شدن

منافع ملی با واژه منافع فراملی تفاوت دارد چرا که منافع فراملی اساساً به منافع خارج از مرزها اشاره دارد، در حالی که بیان شد منافع ملی در کشورهای کوچک محدود به مرزهای جغرافیایی می‌باشد و چه بسا منافع فراملی تقویت کننده منافع ملی نباشد؛ مثل سرمایه گذاری در شرکت‌‌های چند ملیتی که علی رغم سودآوری اقتصادی ضربه‌ای به منافع سیاسی قلمداد می شود.

در عصر جهانی شدن و گسترش ارتباطات و پیوستگی واحدهای سیاسی، نوع تعامل با پدیده جهانی شدن به منظور تامین منافع ملی از سوی کشورها منجر به شکل گیری سه گونه استراتژی کلان شده است که عبارتند از:

1-  استراتژی اتصال گزینی: اصول و پیش فرض‌های این استراتژی عبارتند از:

الف) نوع نگرش به تحولات جهانی خوش بینانه است؛

ب) جهانی شدن فرایندی است که در آن فرصت‌ها بر تهدیدها چیرگی دارند؛

ج) کسب منافع ملی جز از طریق پیوستگی به روند جهانی شدن تامین نمی‌شود.

 2- استراتژی انفصال گزینی: اصول این استراتژی عبارتند از:

 الف) تحلیل این گروه با رویکردی بدبینانه به تحولات می‌باشد؛

 ب) جهانی شدن مترادف جهان گرایی است؛

 ج) تهدیدات بر فرصت‌ها در فرایند جهانی شدن می‌چربد؛

 د) حفظ مالکیت و منافع ملی در گرو پیوستن به این روند است.

 3- استراتژی ترکیبی: اصول این استراتژی عبارتند از:

الف) تهدیدها و فرصت‌ها در بطن جهانی شدن قرار دارند و به کیفیت بازیگری دولت‌ها بستگی دارد؛

ب) ضمن تهدید مبنی بر استیلای فرهنگی، در صورت اتخاذ استراتژی صحیح، ره آوردهای خوب اقتصادی بدنبال خواهد داشت.

ادامه مطلب

سهم اسرائیل از توافق هسته ای


متن توافق ایران در ژنو

وزارت امور خارجه، متن توافق ایران و غرب را منتشر کرد که متن کامل این توافق به شرح زیر است:

برنامه اقدام مشترک

مقدمه:

هدف این مذاکرات رسیدن به یک راه حل جامع مورد توافق و بلند مدت است به نحوی که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح آمیز باقی خواهد ماند. ایران اعلام می‌نماید تحت هیچ شرایطی به دنبال دستیابی یا گسترش سلاح هسته‌ای نیست. راه حل جامع مذکور مبتنی بر این اقدامات اولیه بوده و به یک گام نهایی منجر خواهد شد که دوره زمانی آن مورد توافق قرار گرفته و به رفع نگرانی‌ها می‌انجامد. این راه حل جامع، ایران را قادر می‌سازد تا به‌طور کامل از حقوق خود در بهره ـ گیری از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز بر اساس مواد مرتبط در معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و با رعایت تعهدات خود بر طبق معاهده از آن برخوردار شود. این راه حل جامع متضمن یک برنامه غنی‌سازی با تعریف مشترک و محدودیت‌های عملی و اقدامات شفاف ساز به منظور تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای می‌باشد. این راه حل جامع به مثابه یک مجموعه منسجم خواهد بود که هیچ بخشی از آن مورد توافق قرار نمی‌گیرد مگر آنکه در مورد تمامی بخش‌های آن توافق حاصل شود. این راه حل جامع شامل یک فرایند متقابل و قدم به قدم می‌باشد و به رفع همه جانبه تمامی تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های چندجانبه و تحریم‌های ملی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می‌انجامد.

در فاصله میان گام‌های اولیه و گام آخر، گام‌های دیگری از جمله پرداختن به قطعنامه‌های شورای امنیت با هدف پایان رضایت بخش بررسی موضوع توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود خواهد داشت. سه کشور اروپایی / اتحادیه اروپا به اضافه سه (۳+۳ یا ۱+۵) و ایران مسئول نهایی کردن و اجرای قدم‌های مورد توافق می‌ان ـ مدت و راه حل جامع با حسن نیت خواهند بود. یک کمیسیون مشترک از ۳+۳ و ایران برای نظارت بر اجرای اقدامات میان مدت  بررسی مسائلی که ممکن است پدید آیند، تشکیل خواهد گردید، در حالی که آژانس مسئولیت راستی آزمایی اقدامات مربوط به موضوع هسته‌ای را بر عهده خواهد داشت. این کمیسون مشترک برای تسهیل حل و فصل مسائل مورد نگرانی گذشته و حال با آژانس همکاری خواهد کرد.

عناصر گام اول

گام اول دارای دوره زمانی شش ماهه خواهد بود و با توافق متقابل قابل تمدید می‌باشد. در این دوره همه اعضاء، با حسن نیت، در جهت حفظ فضای سازنده در مذاکرات فعالیت خواهند کرد.

ایران اقدامات داوطلبانه زیر را به انجام خواهد رساند:
ادامه مطلب

نگرش

یادت باشدکه اگر:

دنیایت کوچک باشد همه چیز را بزرگ میبینی غمها هر کدام برایت دیواری میشوند که جلو تو و خوشبختی ات را سد یکنند.

غصه ها همانند دیوها در افسانه ها میشوند و تو را به وحشت می اندازند.

اما اگر دنیایت بزرگ باشد و با نگاهی زیبا به دنیا بنگری تمام غمها و غصه ها برایت کوچک می شوند.آنقدر کوچک و حقیر که با تبسم به آنها می نگری وتو همیشه پیروز میدانی.


نوحه

سوگنامه اردیب

 

ای خواهر غم پرورم ماتم کش دوران

ای خواهر غم پرورم ماتم کش دوران                    ای  زینب نالان

بنشین زمانی در برم کامد شب هجران                  ای زینب نالان

از ظلم این لشکر شوم در خاک و خون غلطان        ای زینب نالان

دیگر نبینی روی من آمد شب آخر                        ای خواهر مضطر

خواهر بیاور در برم یک کهنه پیراهن                        تا پوشم  برتن

زیرا که سازد شمر دون جسم مرا عریان                ای زینب نالان

امروز روز آخر عمر من زار است                    کی وقت گفتار است

چون کشته گردم از جفا جان تو و طفلان                 ای زینب نالان

از بعد قتلم خواهرا کم سوگواری کن                    کمتر تو زاری کن

ترسم تو گردی رو به رو با طعنه عدوان                    ای زینب نالان

غارت چه کردند از ستم چون خیمه‌های من           وین طفلهای من

نگذار گردند از جفا طفلان من ویلان                          ای زینب نالان

بر این زنان و دختران تو مادری بنما                            هم یاوری بنما

درکوفه و در شام و هم در گوشه ویران                      ای زینب نالان

بر عابدین زار من بنما پرستاری                                 از راه غم خواری

           مگذار افتد ز شتر آن کودک عریان                            ای  زینب نالان

منبع :سوگنامه اُردیب