اردیب (ارابه) نگین کویر

انالله واناالیه راجعون

انالله واناالیه راجعون

 

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک       دوسه روزی قفسی ساخته اندازبدنم

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارندبه یاد.

نمی گویم رفتنت  را باور ندارم و باورم نشد نه بلکه از مدتها پیش  باورم  شده بود  که ما لایق نعمتی همچون تو نیستیم .خستگیت را در پشت کوه غرور و غیرتت پنهان  کرده بودی ولی من  خوب می دانستم که  به اندازه ی تمام عمرت خسته ای . و نیازی  به استراحت ابدی و طولانی در پیش همدمی مهربان تو را به رفتن وسوسه می کرد .شاکی نیستم که اگر معترض باشم به رفتنت  نشان خودخواهی من است.
از ما بریدی تا بعد از فراقی طولانی به یار رسی . منزل و وصال نو مبارک .

امّا ما ماندیم و خون دل و اشک دیده . ما ماندیم حسرت روزهای با تو . ما ماندیم و حسرت روزهای گذشته .روحت شاد و آخرتت آباد.

   درگذشت مادر بزرگ مهربانمان مرحومه مغفوره شادروان

فاطمه خانم ثابتی

فرزند کربلایی محمدآقا

(همسر حاج قاسم ثابتی)

را به اطلاع همشهریان ،دوستان و آشنایان می رساند مراسم سومین روز در

 گذشت  آن مرحومه  روز چهارشنبه مورخ   93/3/28 از ساعت 18

الی   19/30 در مسجد الزهرا(س) واقع در افسریه - 15 متری اول - 10

متری چهار- روبروی پارک فجرمجلس یادبود دیگری روز پنج شنبه 29/3/93

بعد از نماز مغرب وعشاء درمسجد صاحب الزمان (عج) روستای اردیب وروز

جمعه  30/3/93 از ساعت 10الی  12  در مسجد جامع شهرستان

خوروبیابانک منعقد می گردد .تشریف فرمایی شما باعث شادی روح آنمرحومه

و تسلی خاطر بازماندگان خواهد بود .

 غم فراقش چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور

 می‌نشیند، ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای

جز تسلیم و رضا نیست خداوند قرین رحمتش فرماید.


چگونه شاد زندگی کنیم

شادی یکی از هیجانات اساسی انسان است که وجود آن به انسان کمک می‌کند سلامت روان بهتری داشته باشد. شاد بودن و شاد زندگی کردن یکی از عوامل مهم پیشگیری از ابتلا به اختلالات روان‌شناختی است.

درواقع، شادی حالتی هیجانی است که نشانگر میزان رضایتمندی فرد در زمینه های مختلف بویژه زمینه های روانی است.هنگامی که انسان شاد است برخی مناطق مغز او تحریک می شود و ترشح برخی هورمون ها ازجمله سروتونین و نوراپی نفرین و دوپامین در بدن افزایش پیدا می کند.

شاد بودن و شاد زندگی کردن و روی خوش نشان دادن به زندگی و مقابله با مشکلاتی که در زندگی برای هر فردی به وجود می آید از ارکان سلامت روان محسوب می شود.

افراد سالم که دچار افسردگی نیستند به صورت ذاتی به دنبال شادمانی هستند و لازم به ذکر است که در حالت شادی انرژی بدن افزایش می یابد و عملکرد ذهنی فرد کارآمدتر و بهینه تر می شود.

افراد درباره یک پدیده یکسان به میزان یکسان هیجان شادی از خود نشان نمی دهند و به همین دلیل راهکارهای متفاوتی پیشنهاد می شود تا در نهایت همه افراد بتوانند شادی خود را افزایش دهند.

با توجه به این که شادی حالتی روانی است که پس از برآورده شدن خواسته های انسان ایجاد می شود و شامل میزان عاطفه مثبت و رضایتمندی فرد است، بنابراین برای این که بتوانیم شاد باشیم می توانیم از این راهکارها استفاده کنیم:

1 ـ بازسازی نگرش ها و شناخت ها: در این تمرین لازم است ابتدا مشخص کنید چه اتفاقاتی باعث می شود تا شما دچار خلق پایین و ناراحتی شوید. سپس معین کنید کنترل کدام یک از اتفاقات تحت اختیار شما بوده است و به نقش خود در بروز آن اتفاق نمره دهید. پس از آن لازم است مشخص کنید چگونه می توانید اتفاقات را بپذیرید و به میزان پذیرش خود نمره دهید.
فهرستی از راه حل هایی را تهیه کنید که می توان بر آن اتفاق غلبه کرد و احتمال
موفقیت آن راه حل ها را نیز تعیین کنید.

2 ـ مدیریت زمان: برنامه ریزی به منظور درست و بموقع انجام دادن کارها به کاهش استرس و افزایش شادی منجر می شود.
3 ـ تهیه فهرستی از موفقیت ها و تمرکز بر آنها
4 ـ برقراری روابط اجتماعی و رفت آمد با دوستان و اقوام
5 ـ تمرین مثبت نگری: تهیه فهرستی از ویژگی های خوب نزدیکان و اطرافیان و مرور آنها
6 ـ مشورت: همفکری هنگام تصمیم گیری منجر می شود تا تصمیمات بهتری بگیرید و ترس از شکست در شما کاهش یابد.
7 ـ شمارش نعمت ها و تهیه فهرستی از دارایی های مادی و غیرمادی و تمرین شکرگزاری
8 ـ گوش دادن به موسیقی: موسیقی، نواحی خاصی در مغز راتحریک می کند که به افزایش شادی منجر می شود.
9 ـ تنفس عمیق و تمرین آرام سازی عضلات به منظور کاهش استرس و افزایش شادی
10 ـ عضویت در انجمن های خیریه
11 ـ خواندن مطالب طنز
12 ـ انجام فعالیت های لذتبخش


برنامه ریزی کلید موفقیت است...

* زندگی یک سفر است. سفری مانند همه سفرهای دیگر. اگر نقشه و برنامه ای نداشته باشید راهتان را گم می کنید. اما با یک برنامه حساب شده، جدی و واقع بینانه، به موفقیت می رسید 
                   

* در پایان روز به تمام کارهای که انجام نداده اید ، نگاهی می اندازید ، اما می بینید که برای تماشای تلویزیون هم وقت داشته اید .

* عدم مدیریت زمان و درک اینکه برای این کار باید وقت گذاشت ، موفقیت را خنثی می کند .

* تنها کافی نیست که به قصد گرفتن ماهی خود را به رودخانه برسانید ، بایستی تور نیز بیاورید .

* تجربه به ما آموخته است که می توان نتایج را تغییر داد. میتوان از شکست به پیروزی رسید. همه می توانند در آب های ملایم و آرام شنا کنند، اما انسان های موفقی که همیشه با برنامه ریزی پیش می روند، در تندباد هم می توانند روی آب شناور باقی بمانند.


بدون شرح


همه هست آرزویم که بیینم از تو رویی چه زیان تو را که من هم برسم به آرزویی

ارابه اردیب

فرا رسیدن سالروز ولادت گل سرسبد هستی آخرین ذخیره الهی یگانه منجی عالم بشریت حضرت بقیة الله الاعظم حجته ابن الحسن العسکری مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) را به تمامی محبان منتظران آن حضرت صمیمانه تبریک و تهنیت عرض مینمایم.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

ارابه اردیب


شب برات در اردیب

 وجه تسمیه این شب به شب برات  به قولی آن بوده است که «هر کس در آن عبادت کند و نیکی به جای آرد، بیزاری یابد از دوزخ».   بدین ترتیب، در این شب، آمرزش یافتگان از مجازات تبرئه می‌شوند و به تعبیر مجازی، سند آزادی آنان از کیفر دوزخ صادر می‌شود. به قولی دیگر، شب برات، شب تعیین روزی افراد است و به تعبیر مجازی اسناد ارزاق آنان صادر، و به حکم الهی عمر و رزق هرکس معین می‌شود

مردم روستای اردیب طبق سنت در روز چهاردهم شعبان هرسال با برگزاری مراسم مذهبی با عنوان برات یاد و خاطره عزیزان از دست رفته را گرامی می‌دارند. در منطقه خوروبیابانک  به ماه شعبان ماه برات هم می گویند. بر اساس اعتقادات مردم روستا در این روز مردگان آزاد بوده وزندگان با احسان برای آنها نه تنها تلاش می کنند تا برات آزادی آنان از آتش جهنم را کسب کنند بلکه آزادی خود را از آتش جهنم نیز از امام دوازدهم خواستار می شوند.

در نقاطی که این شب «شب برات» می گویند، اعتقاد است که برات انسان نو می شود، به عبارتی سرنوشت او رقم می خورد، به طوری که در منطقه بیابانک در قدیم  در شب پانزدهم نیمه شعبان به پشت بام رفته و در مهتاب (اگر شب مهتابی باشد) ایستاده و به سایه خود نگاه می کنند و از این طریق سرنوشت خود و اقوام خود را در آن سال پیش بینی نمودند. اقشار مختلف مردم به ویژه کسانی که به تازگی عزیزی را از دست داده‌اند در این روز با حضور در مزار اموات ضمن درخواست آمرزش و زنده نگهداشتن یاد و خاطره درگذشتگان، آنان را در برکات میلاد یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی شریک می‌سازند. برات در این منطقه مصداقی براعتقاد به اصل معاد است که مردم این خطه با انجام اعمال مخصوصی به استقبال آن می‌روند برات مرده‌ها در ‪ ۱۴شعبان با شور و حال خاصی برگزار می‌شود. پخت انواع نانهای سنتی ،شیرینی ، نان زرد،شل شلی،کماچ ،نان روغنی ،حلوا،خرما وگندم وباقلاو.......) و پخش آن دربین مردم به ویژه کودکان برای خیرات اموات مرسوم است .دراینجا جای دارد ازشهداءو تازه درگذشتگان روستا یمان یادی کنیم :

شهید احمد ثابتی فرزند حاج اسماعیل ،شهید احمد ثابتی فرزند حاج اسدا... ،شهید علی محتشم فرزند حاج محمدجعفر ،شهید جاویدالاثر اسماعیل فریدونی فرزند جلیل ، شهید ابراهیم فریدونی فرزند محمد ،شهید حسین رفیع فرزند جعفر  

مرحومان:حاج خسرو محتشم، محمدآقا ثابتی،حاج حسن جعفری ،محمدرضا(برومند)ثابتی،،نورا...رفیع،حمزه آذر،حاج علی موبد،علی رفیع ، حاجیه خانم خدیجه شیخ، عزت خانم ثابتی،گل جان ثابتی، زیورخاکسار،کربلایی شیرین فریدونی،کربلایی کوکب اشرف ،وتمامی عزیزان اردیبی که در آرامستان اردیب وسایر نقاط  مدفون می باشند

یادشان گرامی باد .

باهدیه فاتحه وصلواتی برمحمد وآل محمد

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/۳/٢۱
Comments نظرات () لینک دائم

یکسال گذشت

ارابه (اردیب )بیابانک

ارابه (اردیب )بیابانک

 در ضمن مراسم سالگرد درگذشت مرحوم حاج خسرو محتشم روز پنج شنبه مورخ 22/3/93 از ساعت 17 الی 30/18  در مسجد صاحب الزمان (عج)روستای اردیب برگزار می گردد.

اردیب نگین کویر:

از خداوند متعال برای آن مرحومان  مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان ایشان صبرو شکیبایی مسئلت می نماید.


بازدید نماینده محترم شهرستان وهیات همراه از روستای ا ردیب

ارابه (اردیب )بیابانک

ظهر روز پنجشنبه 15 خردادماه 93 حجت الاسلام و المسلمین اکبر ذوالفقاری امام جمعه محترم شهرستان به اتفاق سید حمیدرضا طباطبایی نایینی نماینده محترم
شهرستان، علی استوار فرماندار محترم شهرستان و بخشدار و روسای ادارات وجمعی از اعضای شورای اداری شهرستان جهت بازدید و دیدار با اهالی روستای اردیب ، دهیار و اعضای شورای روستا  وبررسی مشکلات موجود به روستای ییلاقی وخوش آب و هوای اردیب (ارابه) وارد شدند.

پس از اقامه نماز جماعت ظهر وعصر به امامت حجت الاسلام و المسلمین اکبر ذوالفقاری امام جمعه محترم شهرستان ،آقای علی ثابتی دهیارروستا ضمن خوش آمد گویی به این عزیزان ورودشان را مایه مباهات وخرسندی اهالی مهمان نواز روستای اردیب دانسته وکمال قدردانی را ابراز نمودند.

سپس  ازافراد حاضر در جلسه  خواسته شد درخواست و مشکلات  خود را از نماینده محترم وهیات همراه بیان دارند.

حسب الامر عزیزان اینجانب  پس از عرض خیر مقدم به مهمانان محترم حجت الاسلام و المسلمین اکبر ذوالفقاری امام جمعه محترم شهرستان ، سید حمیدرضا طباطبایی نایینی نماینده محترم شهرستان، علی استوار فرماندار محترم شهرستان و بخشدارمرکزی و روسای ادارات به شرح مشکلات موجود روستا  پرداخته ودر بدو امر ضمن  گوش زد نمودن  عدم تحقق وعده های قبلی نماینده محترم وفرماندار سابق شهرستان موارد ذیل را بیان نمودم.

1-عدم پاسخگویی به  درخواستهای مکرر در خصوص آب آشامیدنی  اهالی روستا وفرسوده بودن لوله های انتقال آب در سطح روستا که در سالیان اخیر باهیچ اقدام مثبتی مواجه نشده است.وکمبود بودجه را علم نموده اند تا اهالی روستا را راضی نمایند.لطفا تدبیری اتخاذ نمایید.

2-    سرانجام وعده ووعیدها درخصوص  نصب مخزن آب و...  به کجا می انجامد ؟تکلیف را روشن نمایند وازوعده ووعیدهای صوری پرهیز نمایند .مردم را  از بلاتکلیفی درآورید.

3-    "قصه تکراری  هزارویک شب" وضعیت ترمیم آب انبارقدیمی روستا که با بی تدبیری به چنین وضع اسف باری منتهی شده است  با توجه به بودجه تخصیص داده شده  موضوع راپیگیری نمایند ودستورات لازم را به میراث فرهنگی شهرستان ابلاغ دارند.

4- کاهلی وسستی اداره میراث شهرستان نسبت به آثار باستانی روستا من جمله 14 قلعه ،سروهای موجود،ارگ قدیمی روستا، دیوانخانه، و.... که نماد  هویت و فرهنگ نیاکانمان می باشد وابراز دلنگرانی نسل جوان اردیب در خصوص ازبین رفتن این آثار ودرخواست عاجزانه از فرماندار محترم جهت دستور رسیدگی به اداره مربوطه.

5-     درخصوص منطقه و معادن آن که توانسته سفره غیر بومیان را رنگینتر نماید و آسیبهای حاصل از سنگبری وذرات معلق را برای مردم بومی هدیه آورده مدیران محترم بادرایت می توانند زمینه فراوری را در شهرستان خودمان فراهم نمایند که منتج به ایجاد اشتغال واز بین رفتن بیکاری جوانان منطقه شود.وبااتخاذ تدابیر لازم منجمله اصلاح قوانین توسط نماینده محترم وتمهیدات لازم توسط فرماندارمحترم جذب نیروی بومی  وایجاد اشتغال جوانان به مالکین معادن ابلاغ گردد.

6-     اخذ عوارض  از ماشینهای سنگین حامل سنگ معادن جهت ترمیم آسفالت  راههای مخروبه منطقه  من جمله مسیر چوپانان تا هفت تومان که هر سال چندین حادثه مرگبار را شاهد هستیم اگر این روند حمل ونقل ادامه یابد شاهد سوانح رانندگی وخیمتری خواهیم بود تدابیر لازم اتخاذ گردد.

تمامی این موارد توسط  جناب آقای علی استوار فرماندار محترم شهرستان و بخشدار و روسای ادارات پاسخ داده شد.

که غالبا متهم اصلی کمبود اعتبار معرفی گردید.البته مجددا قولهای مساعدی داده شد من جمله تخصیص اعتبار جهت حل مشکل آب اشامیدنی وخطوط آب وفاضلاب وحل آن تا6 ماهه اول سال توسط آقای سعادت ، دستور جناب استوار جهت ترمیم آب انبار وآثار باستانی روستا وهمچنین اتخاذ تدابیر ویژه جهت ترمیم راههای پرتردد ودر آخر نیز جناب سید حمیدرضا طباطبایی نایینی نماینده محترم شهرستان ضمن تشکر از اهالی روستا وحضار سخنانی را بیان داشتند که اهم آن  ابراز احساس خجالت از ورود به روستای اردیب به دلیل عدم تحقق وعده های داده شده بود.

پس از جلسه پرسش وپاسخ  در مسجد حضرت صاحب الزمان (عج) از  میهمانان عزیز به میزبانی  آقای علی ثابتی دهیار روستا   بصرف ناهار در منزل آقای هژبر محتشم رئیس شورای روستا دعوت بعمل آمد. .در این ناهار کاری درخواست های متعددی در رابطه با روستا توسط دهیار و رئیس شورای اسلامی روستا از نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و فرماندار محترم شهرستان داشتند که یکی از آنها پیشنهاد برای خاکسپاری شهید گمنام در روستابود که در حال انجام امر اداری آن می باشند.

در نهایت مهمانان  ساعت 3 بعدالظهر روستای اردیب را ترک نمودند.


*میلاد سرور جوانان عالم، حضرت علی اکبر و روز جوان مبارک باد*

 ارابه (اردیب )بیابانک

از دامان لیلا گلى بر آمد          شبیه حضرت پیغمبر آمد

 

میلاد سرو بوستان ایستادگی، زیباترین گل باغ حسین (ع)! جوان رعنا و رشید حسین (ع) یادگار علی (ع) گلستانی از زیباترین گل های فداکاری! و دریایی از آبیِ عطوفت، مبارک باد.


اردیب سلام هم به جمع ما پیوست.

باعث خرسندی است که هر روز به تعداد وبلاگهای روستای عزیزمان  افزوده می شود .

وبلاگ اردیب سلام     http://ordibsalam.blogfa.com

به مدیریت  آقایان امیرمهدی وحسن جعفری وارد عرصه مجازی شده است تا صفحه ای دیگر نام روستای زیبایمان اردیب را نشر دهد. امید است این عزیزان  دراه اعتلای  نام منطقه ورسیدن به آرمانهایشان کوشا وموفق باشند.

بهروزی وپیشرفت شما آرزوی ماست.

ارابه (اردیب )بیابانک


امیداست با هم اندیشی بیشتر روزهای بهتری را برای حسینیه بسازیم.

باسلام واحترام

باتوجه به اینکه مدتی در سفر بودم نتوانستم مطالب مندرج در وبلاگها  را مرور نمایم امروز مجالی پیش آمد  ودر وبگردی در وبلاگ دوست محترم وعزیزم جناب علی اصغر جعفری مطلبی را دیدم که شوکه شدم وهنوز در باورم نمی گنجد که ایشان چنین مطالبی را درج نموده باشند ولیکن هضم آن برایم سخت است.خواهشمند است جناب جعفری باردیگر این مطالب را مرور نمایند:

"اما چند نکته اساسی خدمت هیات امنای جدید:

1- آقایان اگر عرضه و وقت فکر کار کردن برای حسینیه را نداشتند مثل مرد در شب رای گیری می آمدند و انصراف میدانند و در میدان حاضر نمی شدند.(بنده وقتش را نداشتم و مرد و مردانه انصراف دادم و البته الان هر کمکی از من ساخته باشد خالصانه در خدمت حسینیه هستم)

2-حال که حاضر شدند و کاندید شدند و ...، باید و باید وقت و فکر و ... خود را فدای دم و دستگاه حسینیه کنند و منتی بر کسی نگذارند!!! همانگونه که آنها دخالت در تصمیمات از سوی اعضای هیات را بر نمی تابند و با الفاظ نظیر فضول و مغرض و ... پاسخ مردم را می دهند.

3- این بنده حقیر کمترین از هیچکس ترس و واهمه ای ندارم جزخداوند متعال! و الحمدلله و المنه آقایان مورد خطاب!!! برایم قدمی تاکنون برنداشته اند که زیر دین و منت ایشان باشم، لذا حرف خودم را رک و راست میزنم و نظرات مردم را ضمن ارج نهادن و کمال احترام به آنان، منتشر می نمایم. ضمن اینکه غرض ورز هم نیستم و البته در آینده ای نزدیک نظرات و پیشنهادات خودم را در مورد هیات و حسینیه علنی از همین وبلاگ مطرح می نمایم و درمعرض قضاوت عموم قرار می دهم.

4-دوستان عزیز هیات امنا!! راهی که بنده شروع کرده ام را تا پایان خواهم رفت چه خوشتان بیاید و چه ...! چونکه حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: ما ماموریم به وظیفه و نه حصول نتیجه. و از درج  مطالب هجو آلود در وبلاگتان و یا در سایتتان هیچ نگرانی ندارم .چونکه بنده جزو قدیمیترین وبلاگ نویسان اردیبی و البته شهرستان خوروبیابانک هستم و این بسی افتخار است برای من.

5-دوستان هیات امنا! زودجوش نیاورید و فقط نیمه خالی لیوان را نبینید و دقت کنید که اکثر نظرات از خوبیهای شما هم گفته اند و البته انتقاد هم دارند.

6-برادران هیات امنا!!باور بفرمایید اینها تماما نظرات مردم است و بنده شاهدم که توسط افراد مختلف گذاشته می شود و نه یکی دو نفر. بنده هم اصلا هیچ نظری ندارم چونکه قبلا در هیات امنا شرکت نموده و نظراتم را خدمت حضرات ارایه نموده ام.

 

جناب  آقای علی  اصغر جعفری

از اینکه قبول زحمت نمودید ومطلبی تحت عنوان "حسینیه صاحب الزمان(عج) و راهی که می رود....!!!" در وبلاگ قرار دادید بنده نیز استقبال می کنم.

اما در متن پیشگفت  خطاب شما  به اعضای هیات امنا با الفاظی مانند   حضرات و.....بوده است .برادر عزیز نمی دانم چگونه ودر عرض این 3 ماه احساس تکلیف در شما شعله ور شده است وبقیه را حضرات خطاب می کنید.نگاهی به خود بی اندازید .اگر از برخورد شخص واشخاصی در هیات امنا دلخور هستید  حرمت قلم رانگاه دارید . بگذارید صباحی از روی کار آمدن این هیات امنا بگذرد بعد لب به انتقاد بگشایید.

برادر عزیز منشا این به کجا رفتن ها را باید در سنوات قبل جستجو نمود.

دانه یک شبه درخت نمی شود.

دوست ندارم در این وضعیت و از این مقام پاسخ لفاظی شما را بدهم ومهم برای من رسیدن به همدلی است.  شما بخواهید یا نخواهید این افراد توسط رای حاضرین  به مدت 2 سال انتخاب شده اند  پس سعی کنید با راهکارهای درست این انتقادات به جا  را عملی سازید. الفاظی که شما بکاربردید زیبنده شما نیست ومعرف خوبی از شخصیت شما نمی باشد .

امیداست با هم اندیشی بیشتر روزهای بهتری را برای حسینیه بسازیم.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۳/۳/۱٩
Comments نظرات () لینک دائم

انالله واناالیه راجعون

انالله واناالیه راجعون

 

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک       دوسه روزی قفسی ساخته اندازبدنم

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارندبه یاد.

       بانهایت تاسف و تأثر درگذشت مرحوم مغفور شادروان

علی  رفیع

 (محمدابراهیم)

را به اطلاع همشهریان ،دوستان و آشنایان می رساند و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت ،علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان ایشان صبرو شکیبایی مسئلت می نماید.

 

اردیب نگین کویروکلیه همشهریان:مصیبت وارده را به همسر ،فرزندان  داغدار آنمرحوم،خاندان رفیع وکلیه بستگان و آشنایان تسلیت عرض می نماید


خدا بیدار است.


بدون شرح


عید مبعث حضرت ختمی مرتبت پیامبر اعظم محمد مصطفی (ص)مبارک باد...

اردیب نگین

ماه فرو ماند از جمال محمّد
سرو نباشد به اعتدال محمّد
قدر فلک را کمال و منزلتی نیست
در نظر قدر با کمال محمّد
بعثت پیامبر اکرم(ص) مبارک باد

محمد امین(ص) قبل از شب 27 رجب در غار حرا به عبادت خدا و راز نیاز پرداخت و در عالم خواب رؤیاهایی می دید راستین و برابر پروردگار بزرگش برای پذیرش وحی به‌تدریج آماده می‌شد.

درعالم واقع روح الامین، جبرئل بزرگ، فرشته وحی مامور شد آیاتی از قرآن را براو بخواند و او را به مقام پیامبری مفتخر سازد. محمد (ص) در این هنگام چهل سال بود. تنهایی و توجه خاص او در غار حالتی غریب در او ایجاد می‌نمود. حالتی وصف ناشدنی، ترس و ابهام از یک طرف و شعف و سبک بالی از سوی دیگر و به ناگاه در شبی از این لیالی پر قدر فرشته وحی به یکباره بر او نازل گردید با این پیام:

«اقرأ باسم ربک الذی خلق. خلق الانسان من علق . اقرأ وربک الاکرم.الذی علم بالقلم.علم الانسان ما لم یعلم».

بخوان به نام پررودگارت که آفرید .او انسان را از خون بسته .بخوان به نام پروردگارت که گرامی تر و بزرگتر است .خدایی که نوشتن آفرید .به انسان آموخت آنچه را که نمی دانست.

فرشته وحی به او فرمان خواندن داد ولی حضرت بیان داشت خواندن نمی‌دانم. اما بار دیگر همان جمله را شنید، فرمود: «من امی و درس ناخوانده‌ام» و شنید: «بخوان»، این بار روح‌الامین او را سخت فشرد و محمد(ص)دریافت که این بار می‌تواند و بدین ترتیب جبرئیل ماموریت خویش را به انجام رساند.

آن حضرت از کوه پایین آمد و به خانه همسر مهربانش خدیجه شد. واقعه عجیبی را که بر او گذشته بود با وی در میان گذاشت. او را دلداری داد و گفت: «بدان که خداوند مهربان هرگز به تو که با خانواده‌ات مهربان هستی و از ستمدیدگان و محرومان دستگیری می‌کنی بد نخواهد کرد و تو را تنها نمی‌گذارد». او دانست که ماموریت بزرگ شویش آغاز شده است. حضرت فرمود: «مرا بپوشان تا لختی بیاسایم، خدیجه چنین نمود و محمد (ص) به خوابی آرام فرو رفت».

خدیجه به منزل عموزاده‌اش «ورقة ابن نوفل» که از دانایان عرب بود در آمد و شرح ماوقع را بیان داشت ورقه اظهار داشت که پروردگار بزرگ برای شویت ماموریتی بس عظیم قرار داده و اراده خداوند بر رسالت محمد قرار گرفته است و او همان آخرین پیامبر موعود است.

بدین ترتیب پیامبر رحمت در سن 40 سالگی برای نجات و سعادت ابناء بشر به مقام نبوت رسید. او آمد تا برای همه آدمیان الگویی باشد نمونه تا رسم چگونه زیستن را به آنان بیاموزد و راه هدایت را به انسانها بنمایاند.

آری محمد امین، پیامبر رحمت و ختم مرسلین برای هدایت و سعادت ما آمد.


تصویری زیبا از خانه خدا

ارابه (اردیب )بیابانک


بدون شرح

ارابه اردیب


شهادت امام موسی کاظم (ع) برشما تسلیت باد.

ارابه اردیب

 

نوحه

بیت الاحزان شد خدا ، وادی بغداد

یوسف زهرا شد از ، بند غم آزاد

از جفای اشقیا/شد امام ما فدا

آه و صد واویلتا(2)

 

جسم و جان او شده ، با بلا درگیر

بسته پایش را عدو ، با غل و زنجیر

قلب عالم سوزد از/نوحه ی ارض و سما

آه و صد واویلتا(2)

خود وصیت کرده که ، مبتلا باشد

پیکرش بین رَه ِ  ، کربلا باشد

یاد درد و محنت ِ/آن امام سر جدا

آه و صد واویلتا(2)


دنیا میخواهی نماز شب ، آخرت می‌خواهی نماز شب

علاّمه سیّد محمد حسین طباطبایی می‌فرماید:

 «چون به نجف اشرف برای تحصیل مشرّف شدم از نقطه نظر قرابت و خویشاوندی، گاهگاهی به محضر مرحوم آیت الله حاج میرزا علی آقا قاضی شرفیاب می‌شدم، تا اینکه یک روز جلو در مدرسه‌ای ایستاده بودم که مرحوم قاضی از آنجا عبور می‌کردند، چون به من رسیدند دست خود را روی شانه من گذاردند و گفتند:

«ای فرزند! دنیا میخواهی نماز شب بخوان، آخرت می‌خواهی نماز شب بخوان!» این سخن آنقدر در من اثر کرد که از آن به بعد تا زمانی که به ایران مراجعت کردم، پنج سال تمام در محضر قاضی روز و شب بهسر می‌بردم و آنی از ادارک فیض ایشان دریغ نمی‌کردم.»

حیات عارفانه فرزانگان، ص 35

 


سالروز فتح خرمشهر گرامی باد.

مابرای پرسیدن نام گلی ناشناس          چه سفرها کرده ایم ، چه سفر ها کرده ایم

ما برای بوسیدن خاک سر قله ها            چه خطرها کرده ایم ، چه خطر ها کرده ایم

ما برای آنکه ایران گوهری تابناک شود       خون دلها خورده ایم ، خون دلها خورده ایم

ما برای آنکه ایران خانه ی خوبان شود            رنج دوران برده ایم ،رنج دوران برده ایم

ما برای بوییدن گل نسترن                   چه سفر ها کرده ایم ، چه سفر ها کرده ایم

ما برای نوشیدن شورابه های کویر         چه خطر ها کرده ایم ، چه خطر ها کرده ایم

ما برای خواندن این قصه ی عشق به خاک   خون دلها خورده ایم ، خون دلها خورده ایم

ما برای جاودانه ماندن این عشق پاک            رنج دوران برده ایم ، رنج دوران برده ایم


بدون شرح

ارابه (اردیب )بیابانک