اردیب (ارابه) نگین کویر

حکیم عمرخیام

قافله عمر عجب میگذرد

 

دریاب دمی که با طرب میگذرد

ساقی غم فردای حریفان چه خوری

 

پیش آر پیاله را که شب میگذرد

یک چند بکودکی باستاد شدیم

 

یک چند به استادی خود شاد شدیم

پایان سخن شنو که ما را چه رسید

 

از خاک در آمدیم و بر باد شدیم

حکیم عمرخیام      

غیاث الدین ابوالفتح، عمر بن ابراهیم خیام)خیامی) در سال 439 هجری (1048 میلادی) در شهر نیشابور و در زمانی به دنیا آمد که ترکان سلجوقی بر خراسان، ناحیه ای وسیع در شرق ایران، تسلط داشتند. وی در زادگاه خویش به آموختن علم پرداخت و نزد عالمان و استادان برجسته آن شهر از جمله امام موفق نیشابوری علوم زمانه خویش را فراگرفت و چنانکه گفته اند بسیار جوان بود که در فلسفه و ریاضیات تبحر یافت. خیام در سال 461 هجری به قصد سمرقند، نیشابور را ترک کرد و در آنجا تحت حمایت ابوطاهر عبدالرحمن بن احمد , قاضی القضات سمرقند اثربرجسته خودرادر جبرتألیف کرد.
خیام سپس به اصفهان رفت و مدت 18 سال در آنجا اقامت گزید و با حمایت ملک شاه سلجوقی و وزیرش نظام الملک، به همراه جمعی از دانشمندان و ریاضیدانان معروف زمانه خود، در رصد خانه ای که به دستور ملکشاه تأسیس شده بود، به انجام تحقیقات نجومی پرداخت. حاصل این تحقیقات اصلاح تقویم رایج در آن زمان و تنظیم تقویم جلالی (لقب سلطان ملکشاه سلجوقی) بود.

بعد از کشته شدن نظام الملک و سپس ملکشاه، در میان فرزندان ملکشاه بر سر تصاحب سلطنت اختلاف افتاد. به دلیل آشوب ها و درگیری های ناشی از این امر، مسائل علمی و فرهنگی که قبلا از اهمیت خاصی برخوردار بود به فراموشی سپرده شد. عدم توجه به امور علمی و دانشمندان و رصدخانه، خیام را بر آن داشت که اصفهان را به قصد خراسان ترک کند. وی باقی عمر خویش را در شهرهای مهم خراسان به ویژه نیشابور و مرو که پایتخت فرمانروائی سنجر (پسر سوم ملکشاه) بود، گذراند. در آن زمان مرو یکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی دنیا به شمار می رفت و دانشمندان زیادی در آن حضور داشتند. بیشتر کارهای علمی خیام پس از مراجعت از اصفهان در این شهر جامه عمل به خود گرفت.


حکیم ابولقاسم فردوسی ، حماسه سرا و شاعر بزرگ ایرانی

حکیم ابولقاسم فردوسی ، حماسه سرا و شاعر بزرگ ایرانی در سال 329 هجری قمری در روستایی در نزدیکی شهر طوس به دنیا آمد . طول عمر فردوسی را نزدیک به 80 سال دانسته اند، که اکنون حدود هزار سال از تاریخ درگذشت وی می گذرد.
فردوسی اوایل حیات را به کسب مقدمات علوم و ادب گذرانید و از همان جوانی شور شاعری در سر داشت . و از همان زمان برای احیای مفاخر پهلوانان و پادشاهان بزرگ ایرانی بسیار کوشید و همین طبع و ذوق شاعری و شور و دلبستگی او بر زنده کردن مفاخر ملی، باعث بوجود آمدن شاهکاری برزگ به نام «شاهنامه» شد .
شاهنامه فردوسی که نزدیک به پنجاه هزار بیت دارد ، مجموعه ای از داستانهای ملی و تاریخ باستانی پادشاهان قدیم ایران و پهلوانان بزرگ سرزمین ماست که کارهای پهلوانی آنها را همراه با فتح و ظفر و مردانگی و شجاعت و دینداری توصیف می کند .
فردوسی پس از آنکه تمام وقت و همت خود را در مدت سی و پنج سال صرف ساختن چنین اثر گرانبهایی کرد ،در پایان کار آن را به سلطان محمود غزنوی که تازه به سلطنت رسیده بود ، عرضه داشت ،
تا شاید از سلطان محمود صله و پاداشی دریافت نماید و باعث ولایت خود شود.سلطان محمود هم نخست وعده داد که شصت هزار دینار به عنوان پاداش و جایزه به فردوسی بپردازد. ولی اندکی بعد از پیمان خود برگشت و تنها شصت هزار درم یعنی یک دهم مبلغی را که وعده داده بود برای وی فرستاد.
و فردوسی از این پیمان شکنی سلطان محمود رنجیده خاطر شد و از غزنین که پایتخت غزنویان بود بیرون آمد و مدتی را در سفر بسر برد و سپس به زادگاه خود بازگشت.
علت این پیمان شکنی آن بود که فردوسی مردی موحد و پایبند مذهب تشیع بود و در شاهنامه در ستایش یزدان سخنان نغز و دلکشی سروده بود ، ولی سلطان محمود پیرو مذهب تسنن بود و بعلاوه تمام شاهنامه در مفاخر ایرانیان و مذمت ترکان آن روزگار که نیاکان سلطان محمود بودند سروده شده بود.
همین امر باعث شد که وی به پیمان خود وفادار نماند اما چندی بعد سلطان محمود از کرده خود پشیمان شد و فرمان داد که همان شصت هزار دینار را به طوس ببزند و به فردوسی تقدیم کنند ولی هدیه سلطان روزی به طوس رسید که فردوسی با سر بلندی و افتخار حیات فانی را بدرود گفته بود و در گذشته بود.
و جالب این است که دختر والا همت فردوسی از پذیرفتن هدیه چادشاه خودداری نمود و آن را پس فرستاد و افتخار دیگری بر افتخارات پدر بزرگوارش افزود.
معروف ترین داستانهای شاهنامه : داستان رستم و سهراب ، رستم و اسفندیار ، سیاوش و سودابه زال و رودابه است.
شعری از داستان رستم و اسفندیار را با هم می خوانیم:

کنون خورد باید می خوشگوار
که می بوی مشک آید از کوهسار
هوا پر خروش و زمین پر ز جوش
خنک آنکه دل شاد دارد بنوش
همه بوستان زیر برگ گلست ،
همه کوه پر لاله و سنبل است
به پالیز بلبل بنالد همی
گل از ناله او ببالد همی.
شب تیره بلبل نخسبد همی
گل از باد و باران بجنبد همی.
من از ابر بینم همه باد و نم
نگه کن سحر گاه تا بشنوی
ز بلبل سخن گفتن پهلوی
همه نالد از مرگ اسفندیار
ندارد بجز ناله زو یادگار


السلام علیک یاباب الحوائج یا موسی ابن جعفر ایها الکاظم یابن رسول ا...

 

نوحه

بیت الاحزان شد خدا ، وادی بغداد

یوسف زهرا شد از ، بند غم آزاد

از جفای اشقیا/شد امام ما فدا

آه و صد واویلتا(2)

 

جسم و جان او شده ، با بلا درگیر

بسته پایش را عدو ، با غل و زنجیر

قلب عالم سوزد از/نوحه ی ارض و سما

آه و صد واویلتا(2)

خود وصیت کرده که ، مبتلا باشد

پیکرش بین رَه ِ  ، کربلا باشد

یاد درد و محنت ِ/آن امام سر جدا

آه و صد واویلتا(2)

 


مادرا بچه هاتون ازسفر آمدند

به یاد آنهایی که جز استخوان هایشان چیزی ازجسمشان نمانده...

اما عظمت و شکوه غیرت و روحشان عالم را فراگرفته ................

فرداشهرهای ایران بازهم معطر به وجود فرزندان خمینی  می شود ...

بازهم قلب مادران منتظر به تپش افتاده

 

 

جنازه پسرشونُ که آوردندچیزی جزء دو سه کیلو استخون نبود

پدر سرشو بالا گرفت و گفت :حاج خانم غصه نخوری ها !!!

دقیقا وزن همون روزیه که خدا بهمون هدیه دادِش ....

 

خیزیدوخزآرید که هنگام درنگ است

این سینه عاشق زدوری توتنگ است

آئید وکه این سینه زدوران به تنگ است

دل دادن به راه عزیزان چه قشنگ است


اعلام برنامه

جلسه پرسش وپاسخ در مورد مسائل سیاسی روز کشور

باحضور جناب مهندس محمد غرضی

(کاندیدای ریاست جمهوری دوره یازدهم)

زمان : پنج شنبه  - ساعت 22

مکان :حسینیه صاحب الزمان (عج)

واقع در میدان خراسان - تیردوقلو - کوچه منتضر-کوچه شهید کشمیری


با امید و آرامش و توکل به خدا

راز آرامش درون در این است که همه چیز را همانطور که هست بپذیری

آنگاه با امید و آرامش و توکل به خدا ،در جهت بهبودی آن قدم برداری...


اصل تامین منافع ملی کشورهاست که ابدی و دایمی است

 بدون شک و تردید مساله توافق در شرف انجام هسته ای بین ایران و گروه 1+5 هم اکنون یکی از مهم ترین موضوعات و دستورکارهای بین المللی است و اهمیت  پیامدهای احتمالی مترتب بر آن را از واکنش ها ، اقدامات و موضع گیری های برخی کشورهای منطقه و جهان می توان درک کرد.
به طور مشخص برخی کشورهای منطقه از این توافق احساس نگرانی می کنند و در لفافه و گاه به صورت علنی می گویند این توافق توافقی بد است چون امکانات و فضای مانور گسترده تر از شرایط کنونی برای نفوذ منطقه ای ایران فراهم می کند و این کشور را از زیر فشار تحریمی رها می کند و این مساله به بسط نفوذ و قدرت منطقه ای ایران می انجامد.

این کشورها  که با ایران احساس رقابت و دشمنی می کنند می گویند با وجودی که در دو - سه سال اخیر ایران تحت فشار تحریمی بود اما توانسته است نفوذ منطقه ای خود را حفظ کرده و در برخی موارد حتی گسترش دهد و حالا در صورت برداشته شدن بخشی از فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه ایران به طور طبیعی این نفوذ رو به گسترش ایران غیرقابل مهارتر از گذشته خواهد بود.

البته مخالفان دیگری نیز هستند که بیشتر از جنبه ایدئولوژیک و مخالفت بنیادی با نظام حاکم بر ایران به موضوع نگریسته و دادن هر گونه امتیاز به ایران و برداشته شدن هر میزان فشار و تحریم علیه آن را بر نمی تابند و دوست دارند موضوع هسته ای در کنار بسیاری موضوعات و پرونده های اختلافی و مفتوح دیگر همچنان بهانه ای باشد برای شعله ور ماندن همیشگی تنور خصومت و دشمنی بین ایران و برخی کشورهای منطقه و جهان تا این گروه ها بتوانند به بهانه آن، منافع خاص سیاسی خود را صید کنند و تنور خصومت را گرم و آتشین نگه دارند.

ادامه مطلب

کربلادرکربلا می ماند اگر زینب نبود.

السلام علیکِ یا زینب کبری السلام علیکِ یا بنت رسول الله
السلام علیکِ یا بنت امیرالمومنین (س)

صبر را مفهوم معنا زینب است/   کعبه غمهای دنیا زینب است

چون حسین است آفتاب شهر عشق/ماهتاب عالم آرا زینب است

نام : زینب (س)   نام پدر : حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع)نام مادر : حضرت فاطمه زهرا (س) ناریخ ولادت : روز پنجم جمادی الاولی سال پنجم یا ششم هجری قمری محل تولد : مدینهکنیه : ام الحسن و ام الکلثوم القاب : صدیقه الصغری، عصمة الصغری، ولیه الله العظمی ، ناموس الکبری ، شریکةالحسین (ع) ، کامله ، فاضله و...همسر : عبدالله فرزند جعفر بن ابیطالب تعداد فرزندان : 3 پسر ( علی ، عون ، جعفر ) و1 دختر ( ام الکلثوم ) وفات : شب یکشنبه 15 رجب سال 63 هجری قمری محل دفن : شام

آه از دل زینب (١)

درسینه زسودای تو خون شد دل زینب        آه از دل زینب

جزاشک جگرگون چه بود حاصل زینب        آه ازدل زینب

ای بهر  بلا برسر  این قوم  دل  افکار          طوفان فنابار

آسان شوداز مرگ مگر مشکل زینب         آه از دل زینب

تن بی سروازخون گلو، قطعه یاقوت           نه تخت ونه تابوت

تابوت کفن، گور سزد، محفل  زینب            آه از دل زینب

باداغ تو روزی که روداین تن غمناک            دلخون شده درخاک

آتش عوض  سبزه دمد از گل زینب           آه از دل زینب

زین شعله جانسوز که از آتش بیداد           در خشک وتر افتاد

چون خانه پر دود بود  محفل زینب             آه از دل زینب

بادست تهی باز شود سائل زینب             آه ازدل زینب

١-سوگنامه اردیب.از نو حه های سنتی و قدیمی می باشد که هر سال در مراسمهای عزاداری محرم در روستایمان اردیب خوانده می شود.


جناب آقای طباطبایی نماینده محترم ،حداقل ،حداقلهایمان را استیفاء نمایید

در ابتدای سخن ضمن سلام وخسته نباشید وتبریک سال جدید به جناب طباطبایی نماینده محترم  مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی خواهشمنداست متن ذیل  را ملاحظه ودر صورت تمایل به موارد ذیل نیم نگاهی داشته باشند:

در هفته گذشته نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی در صحن مجلس بیاناتی را ایراد نمودند که جای تشکر دارد هرچند نکات بیان شده ایشان گوشه ای از خواسته های بجای مردم منطقه است . بیان مشکلات تا عملیات  اجرا یی برای حل آن فاصله ها دارد .شاید گفته شود اجرا از حیطه اقدامات دولت وقوه مجریه است اما قدرت عرفی نماینده چی ؟آیا تاثیر گذاراست یا خیر .آیا شما از این ابزار برای حل مشکلات منطقه بنحو شایسته وبایسته بهره می برید.ویا خیر، فقط  توان ایشان برای امضاء نمودن پای نامه می باشد.

درهفته قبل نامه ای از سوی نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی

ادامه مطلب .....

 

ادامه مطلب

دست هایت که آیینه تلاش روزگارند پر برکت باد!

دست هایت که آیینه تلاش روزگارند پر برکت باد!

توانِ دست هایت را می ستایم

ای سازنده ترین نقش هستی در قاموس آفرینش

روز جهانی کار و کارگر مبارک

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٤/٢/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

روز معلم بهانه ایست برای پاسداشت باغبانان علم وناشران نور حقیقت.جاودان مانید.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٤/٢/۱٢
Comments نظرات () لینک دائم

پدر مهربانم به صفای مهربانیت وابهت غرورت و صلابت نگاهت دوست دارم.

پدر عزیزم از تو آموختم چگونه سبکبال زندگی کنم تا هجرتم نیز سبکبال باشداین بالهای پرواز قناعت و امید و عشق را تو به من بخشیدی

پدر جان ، با یک دنیا شور و اشتیاق وضوی عشق می گیرم و پیشانی بر خاک می گذارم و خداوند را شکر می کنم که فرزند انسان بزرگ و وارسته ای چون شما هستم. پدر جان عاشقانه دوستت دارم و بر دستانت بوسه میزنم.

پدر جان:

نگاهت معنویت،

وقارت انسانیت،

صلابتت حرکت،

طمانینه ات تفکر

و بالاخره بیانت عروج می بخشد.

تو را می ستایم و بردستان  پرمهرت بوسه می زنم        روزت مبارک  پدرجان

همچنین روز پدر را بر همه ی پدران شفیق و  رفیق و صدیق  و مهربان و

دلسوز و زحمتکش، شادباش می گویم.


تواد امام علی (ع) و روز مرد را به تمام همسران فداکار تبریک میگوییم


خلیج همیشه فارس

١٠اردیبهشت ماه به عنوان روز ”خلیج فارس” نامگذاری شده است. به همین منظور در گزارشی به بررسی اسنادی پرداخته‌ایم که نشان دهنده‌ی حاکمیت مطلق و بی قید و شرط این نام بر روز دهم اردیبهشت، روز اخراج پرتغالى ها از آب هاى جنوبى ایران و روز ملى خلیج فارس نام دارد. در 21 آوریل 1622، با رشادت «امام قلى خان امیرالامراى فارس»، به 117 سال تسلط جابرانه پرتغالى ها بر جزایر خلیج فارس خاتمه داده شد. خلیج فارس از نظر ژئوپولیتیک، تجارت، نفت، گاز، کشتیرانى، ماهى گیرى و... در طول تاریخ گلوگاه مهمى در دنیا محسوب مى شده و هم اکنون نیز شاهرگ اقتصاد دنیا در این منطقه قرار دارد. خلیج فارس امروزه به پیوستگاه و ته آب اروندرود در خرمشهر و بصره تا رأس مسندام در شمال عمان اطلاق مى شوداین پهنه آبى گاهواره تمدن جهان و از اولین زیستگاه هاى بشر محسوب مى شود. ساکنان این دریا کشتى را اختراع و خاور و باختر را به هم پیوند داده اند. در جغرافیاى قدیم دریاى پارس یکى از بزرگ ترین دریاها از 4 دریایى بود که شناخته شده بود اما اکنون پهنه آبى را که خلیج فارس مى نامند خلیجى با 1000 کیلومتر مربع طول و بیشتر از 240 کیلومتر مربع عرض. گستره آب‌های جنوبی کشورمان است.

آبهای نیلگون خلیج فارس به وسعت 251 هزار کیلومتر مربع از طرف شرق از راه تنگه هرمز و از طرف غرب به اروند رود متصل می‌شود. خلیج فارس به طول 989 کیلومتر ایران را از عربستان سعودی جدا می‌کند. حداکثر عمق این آب 90 متر و متوسط عمق آن 50 متر است.


دکتر علیرضا صالح، افتخاری دیگر از منطقه خورو بیابانک

دکتر علیرضا صالح به سمت معاون امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منصوب شد. 

در حکمی که دکتر نوبخت، رییس سازمان در تاریخ 1/2/1394 با تأکید بر اجرایی نمودن ساختار جدید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر کرده است، چنین می‌خوانیم:
 
«برادر ارجمند جناب آقای دکتر صالح
 
با توجه به تعهد، سوابق علمی و تجارب ارزنده‌ی جنابعالی در امور برنامه‌ریزی و توسعه و ضرورت تعامل شایسته با قوه‌ی مقننه به ویژه همکاری مناسب با اعضای محترم کمیسیون‌های مرتبط در مجلس شورای اسلامی، هماهنگی امور مربوط به سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و مدیریت امور اداری، مالی و پشتیبانی سازمان در چارچوب شرح وظایف ابلاغی، به موجب ایـن حکم به سمت معاونت امور مجلس، استان‌ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور منصوب می‌شوید. 
ضروری است اجرایی نمودن ساختار جدید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها در کوتـاه‌ترین زمان ممکن با بهره‌گیری حداکثری از توان کارشناسان و همکاران محترم و نیز فنآوری‌های نوین نرم و سخت‌افزاری، در اولویت کاری آن معاونت قرار گیرد.
 
امید است با اتکال خداوند متعال و با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تـدبیر و امید، موفق و مؤید باشید.»
 
 
اردیب نگین کویر: باعث بسی مباحات وافتخار است  که فرزندی دیگر از خطه بیابانک توانسته است با تکیه برپشتکار وتجربیات وتخصص خود به مقامی در خور وشایسته منصوب گردد.
امیداست با اتکال به خداوند متعال  بتوانید نام منطقه را پرآوازه تر نموده وگامهای موثری نیز جهت آبادانی منطقه بیابانک بردارید.
موفقیت جنابعالی آرزوی ماست.
   
  عباس ثابتی

میلاد سراسر نور امام جواد علیه السلام ، باب الحوائج ،خجسته و مبارک باد.


جناب آقای طباطبایی نماینده محترم حداقلهایمان را استیفاء نمایید.

در ابتدای سخن ضمن سلام وخسته نباشید وتبریک سال جدید به جناب طباطبایی نماینده محترم  مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی خواهشمنداست متن ذیل  را ملاحظه ودر صورت تمایل به موارد ذیل نیم نگاهی داشته باشند:

در هفته گذشته نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی در صحن مجلس بیاناتی را ایراد نمودند که جای تشکر دارد هرچند نکات بیان شده ایشان گوشه ای از خواسته های بجای مردم منطقه است . بیان مشکلات تا عملیات  اجرا یی برای حل آن فاصله ها دارد .شاید گفته شود اجرا از حیطه اقدامات دولت وقوه مجریه است اما قدرت عرفی نماینده چی ؟آیا تاثیر گذاراست یا خیر .آیا شما از این ابزار برای حل مشکلات منطقه بنحو شایسته وبایسته بهره می برید.ویا خیر، فقط  توان ایشان برای امضاء نمودن پای نامه می باشد.

درهفته قبل نامه ای از سوی نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی خطاب به آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی حمایت خود را از ادامه فعالیت‌های محمودزاده مدیرکل فعلی راه و شهرسازی استان ابراز کردند و خواستار عدم تغییر وی شدند.

اما یک هفته بعد طی سخنان خود در مجلس بیان نمود:

در حال حاضر تعداد امضاءکنندگان استیضاح وزیر راه و هرسازی به حدود 50 نفر رسیده و بنده از همکاران استدعا دارم که این وزیر را که کفایت اداره امور کشور در حوزه راه و شهرسازی را ندارد، به زودی استیضاح و عزل کنند.

ودر ادامه سخنان خود بیان داشته اند:در کدام جلسه برنامه‌ریزی و مشورت از نمایندگان دعوت شده؟ چرا شورای اداری استان اصفهان تشکیل نمی‌شود تا بنده‌ای که مردم حوزه انتخابیه‌ام از بی‌آبی رنج میبرند، بتوانم مشکلات را بیان کنم.

جناب آقای طباطبایی

نماینده محترم وعزیز مردم نائین، خور و بیابانک

ماکدام یک از مواضع شما را را بپذیریم اگر شما از  فعالیت‌های آقای محمودزاده مدیرکل فعلی راه و شهرسازی استان ابراز رضایت کردید و خواستار عدم تغییر وی شدیدوایشان نیز نماینده اجرایی دولت است پس چه لزومی به استیضاح مافوق آن دیده اید؟؟؟رضایت شما از ایشان وامضایتان در رسانه ها منعکس شده است پس  عدم رضایت  از مافوق ایشان؟؟؟؟؟ کدام را باور کنیم ." دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را "

جناب طباطبایی عزیز شما وکیل مردمانی منیع الطبع وبا قناعت  جهت استیفای حقوق به حقه شان هستید خواهشمند است در این مدت باقیمانده باعنایت به اینکه حضرتعالی  معاون کمیسیون حقوقی مجلس میباشید در صورت امکان حداقل موارد ذیل را در رئوس کارهایتان قرار دهید :

-حداقل  جهت استیفای حقوقشان از تخریب کوهها ومعادن اطرا ف  وبه تبره کشیدن سرمایه های ملی منطقه توسط افراد غیر بومی وهدیه ذرات معلق  حاصل از برش کوهها وفرسودن وخراب نمودن راههای آسفالته منطقه اقدامی عاجل بنمایید اگر نیاز به قانون دارد شما وکیل مردم منطقه هستید بسم ا...اگر مصوبه دولت می خواهد مجددا بسم ا...خداوند به شما توفیق دهد.

-حداقل پس از امضای تقدیرورضایت از مدیرکل فعلی راه و شهرسازی استان فکری به حال جاده چوپانان تا هفت تومان بنمایید.هرسال برای 10کیلومتر جاده خراب چند نفر باید دچار صانحه ومرگ ومیر بشوند؟؟یک بار عکسهای این جاده را به جناب  آقای محمودزاده مدیرکل فعلی راه و شهرسازی استان نشان بدهید. 

-حداقل پس از امضای تقدیرورضایت  از مدیرکل فعلی راه و شهرسازی استان تمهیدی برای راه اندازی راه گرمسار به جندق باتوجه به تخصیص اعتبار در سنوات قبل بنمایید.

در خاتمه ضمن خسته نباشید به  جناب طباطبایی نماینده محترم  مردم نائین، خور و بیابانک مستدعی است در این خصوص اقدام عاجل نمایند و دعای خیر مردم منطقه همیشه رهنمون خود سازند.


الهی نام تو ما را جواز، مهر تو ما را جهاز

الهی نام تو ما را جواز، مهر تو ما را جهاز، شناخت تو ما را امان، لطف تو ما را عیان.
الهی ضعیفان را پناهی. قاصدان را بر سر راهی. مومنان را گواهی. چه عزیز است آن کس که تو خواهی...
الهی در جلال رحمانی، در کمال سبحانی، نه محتاج زمانی و نه آرزومند مکانی،  
نه کس به تو ماند و نه به کسی مانی.

پیداست که در میان جانی، بلکه جان زنده به چیزی است که تو آنی...

خواجه عبدالله انصاری


تورم منفی چیست و چگونه به وجود می آید؟

به کاهش پیوسته و مداوم سطح عمومی قیمت ها تورم منفی یا فروکش (deflation) گفته می شود یعنی اگر در محاسبه تورم ،نرخ تورم بدست آمده به طور مداوم کاهش یابد و سپس منفی شود در این صورت می گوییم که اقتصاد دچار تورم منفی شده است، همانطور که مشاهده می کنیم تورم منفی دقیقاتعریفی عکس تورم (inflation) دارد .

تورم منفی چگونه به وجود می آید ؟

با اینکه سطح قیمت ها توسط عرضه وتقاضا مشخص می شود ولی پولی که برای خرید کالا ها استفاده می شود هم رابطه مستقیمی با سطح قیمت ها دارد . یک مثال ساده؛ فرض کنید که در یک جزیره دور افتاده هستیم ،از کالایی( مثل کفش )تنها دو تا هست که 10دلار ارزش دارد ؛ اگر کل پول های موجوددر جزیره 60دلار باشد مسلما دیگر آن کالایی که ارزش 10 دلار داشت ، دیگر10 دلارقیمت ندارد قیمتش حتی ممکن است تا30 دلار هم برسد ، اما اگر در این جزیره تنها7دلار پول بود چطور ؟ قطعا روشنده تمام کالاهای خود را با همان 7 دلار می فروخت .

اتفاق دیگری نیز می تواند رخ دهد ؛به گزارش عصر بانک دات آی آر فرض کنید که در جزیره فرضی ما تعداد کفشها از دو به ۱۰ تا افزایش پیدا کند آنگاه قیمت از 10 دلار کمتر خواهد شد. حال اگر تعداد کفش ها از دو تا به یکی کاهش یابد آن یک کفش قیمتش افزایش خواهد یافت.

ملاحظه کردید که سطح قیمت ها علاوه برعرضه و تقاضا با مقدار پول در گردش رابطه مستقیم دارد . اگر همراه با عرضه یک کالاتقاضای آن هم افزایش یابد و شاهد کاهش قیمت ها باشیم بسیار خوب خواهد بود دراینگونه موارد دلیل اصلی افزایش عرضه و کاهش قیمتها، پیشرفت فناوری است به طورمثال می توان به صنعت کامپیوتر اشاره کرد که در ۱۵ سال اخیر به شدت فناوری در آن پیشرفت کرد و قیمت ها هم با
سرعت بیشتری کاهش یافت . به این حالت که با افزایش بهره وری همراه است تورم منفی خوب (benign deflation )گفته می شود که نتیجه آن رشد و توسعه اقتصادی خواهد بود نمونه ای از این نوع تورم منفی در کشور هایی مثل چین، سنگاپور ، هنگ کنگ و مالزی و … وجود دارد که با وجود داشتن نرخ تورم منفی و یا تورم بسیار ناچیز دارای رشد اقتصادی بالایی هستند.

تورم منفی در حالتی دیگر هم رخ می دهد به این صورت که تولید افزایش یابد اما تقاضا تغییری نکند ، اتفاقی که خواهد افتادکاهش قیمت ها خواهد بود ، علت چیست ؟ علت نبود پول کافی در اقتصاد است که ناشی ازکمبود عرضه پول است .این نوع تورم منفی به تورم منفی بد یا پولی (malign deflation) معروف است .درواقع با اینکه عرضه کالاها افزایش یافته اما مصرف کنندگان پول کافی برای خرید کالاهای اضافی ندارند پس تقاضای آن ها هم تغییری نخواهد کرد در واقع این نوع تورم منفی زمانی رخ می دهد که نرخ رشد تولید با نرخ رشد عرضه پول متناسب نباشد . مثالی که از این مورد می توان زد رکود سالهای اخیر است ، تولیدات به لطف جهانی شدن و نرخ سرمایه گذاری بالا با رشد زیادی مواجه شده است اما میزان تقاضای کالا ها چندان تغییری نکرده شاید یکی از دلایل آن توزیع نا برابر درآمد ها باشد و یا شاید هم اشباع شدن مصرف کنندگان، به هر حال نتیجه تورم منفی ای بود که اغلب کشور های توسعه یافته به آن دچار شدند.

اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که مگر کاهش قیمت ها بد است که تورم منفی را یک عارضه برای اقتصاد می دانند ؟

ادامه مطلب

شهادت امام هادی (ع)برشماتسلیت باد.

در سوم رجب سال 254 هجری قمری,حضرت امام علی النقی (ع) دهمین ستاره درخشان آسمان ولایت و امامت به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.
مشهورترین القاب ایشان نقی و هادی است.
امام علی النقی (ع) در هشت سالگی پدر بزرگوار خود را از دست دادند و از آن هنگام هدایت و ارشاد امت مسلمان را به عهده گرفتند.
متوکل خلیفه ستمگر عباسی که از قدرت و نفوذ علویان در مدینه بیم داشت,امام علی النقی را به سامرا منتقل کرد و مدت 11 سال امام و ولی مسلمانان را در این شهر تحت نظر قرار داد.در این مدت,عوامل خلیفه ستمگر عباسی,چندین بار از امام علی النقی (ع) باز جویی کردند و سر انجام معتز دیگر خلیفه ستمگر عباسی,امام علی النقی را با زهری مهلک به شهادت رساند.
حضرت امام علی النقی (ع) به هنگام شهادت نزدیک به 41 سال از عمر مبارکشان می گذشت و از این مدت 32 سال را به امامت گذرانده بودند.

نوحه

روز عزای سلطان دین شد(2)     امام هادی مسموم کین شد

سامرا غربت مدینۀ ماست     داغ ابن الرضا بر سینۀ ماست

وا ویلا، واویلا، آه و واویلا (2)

گردیده خاموش، شمع هدایت   یا رب خزان شد، باغ ولایت

سامرا غربت مدینۀ ماست    داغ ابن الرضا بر سینۀ ماست

وا ویلا، واویلا، آه و واویلا (2)

اهل ولا را، غم شد منادی    گردیده مسموم، امام هادی

سامرا غربت مدینۀ ماست      داغ ابن الرضا بر سینۀ ماست

وا ویلا، واویلا، آه و واویلا (2)

یا آل زهرا، ماتم بگیرید      بزم عزایش با هم بگیریم

دهمین مقتدا گردیده مسموم   آسمان گریه کن برای مظلوم

وا ویلا، واویلا، آه و واویلا (2)


باید رفت پس سبک برویم.

 

روز بزرگداشت سعدی

اول اردیبهشت ماه در تقویم ملی ایرانیان همزمان با سالروز تولد شیخ اجل سعدی شیرازی که فرهنگوران او را به‌عنوان استاد سخن می‌شناسند،یادروز سعدی نام گرفته است.


برای آنکه بدانیم سعدی کیست؟ جایگاه این شاعر گرانمایه در شعر و ادبیات پارسی کجاست و پرداختن به اندیشه‌های استاد سخن تا چه میزان به عنوان یک نیاز امروزی محسوس است مروری کوتاه بر آنچه درباره افکار و آرا این شاعر گرانمایه بیان شده است می‌کنیم.
بسیاری از دانشوران و سعدی شناسان توجه به آثار واخلاق سعدی و الهام‌گرفتن از شخصیت برجسته‌استادسخن را لازمه و ضرورت زندگی امروزی می‌دانندو معتقدند:
توجه به آثار و اندیشه‌های شیخ اجل موجب بازشناسی فرهنگ غنی‌ایرانی می‌شود.

 یکی از ابعاد شخصیت سعدی توجه به درون و توجه به دل است که این بعد در روحیه ایرانی نهفته است و مورد توجه قرارداد.

  همچنین توجه به اخلاق و فرزانگی نیز مورد تاکید سعدی بوده است که این بعد نیز در بین ایرانیان جایگاه متعالی دارداز این رو اصحاب فرهنگ ایرانیان را به بعد اخلاق شهره می‌دانند.رستگارافزود:نقطه‌اشتراک بین شخصیت شاعران بزرگ داشت روح ایرانی و فرهنگ ایران است و تلاش فرهنگوران ایرانی نیز باید همین باشد که این روح را زنده نگهدارند.
از این رو شخصیت هر شاعر ایرانی اول باید از بعد ایرانی بودن مورد بررسی قرار گیرد و سپس به سایر ابعاد شخصیتی آن شاعر پرداخت.
دو کتاب پر مغز و ارزشمند سعدی بوستان و گلستان است ، گلستان و بوستان سعدی حاصل شناخت او از انسان است و این دو اثر گرایش انسانی دارد.
اما آن چه سعدی در کتاب‌های خود جمع‌آوری کرده است حاصل 30 سال دنیا دیدن، تجربه زندگی همراه با تامل، شناخت از ماهیت انسان و بهره‌گیری از حکیمان و عارفان است.

ادامه مطلب