اردیب (ارابه) نگین کویر

تجارت متقابل چیست و انواع آن کدامند؟

تجارت متقابل چیست و انواع آن کدامند؟

تجارت متقابل مجموعه‌ای از روش‌های تجاری است که در آن صادر کننده یا وارد کننده تعهد می نماید در ازای کالا یا خدمات صادره به کشور خریدار (یا وارده از کشور فروشنده) کالا یا خدماتی را به ارزش کل معامله یا بخشی از آن خریداری (یا صادر) نماید.

انواع تجارت متقابل:

1- معامله تهاتری (پایاپای)

شکلی از تجارت متقابل است که در آن مبادله مستقیم کالاها و خدمات در ازای کالاها و خدمات دیگر میان دو طرف و بدون مبادله پول صورت می گیرد.

2-خرید متقابل

شکلی از تجارت متقابل است که در آن صادر کننده کالاها یا خدمات به یک کشور، متقابلا کالاها یا خدماتی را از همان کشور خریداری می نماید. این خرید شامل دو معامله مستقل است: قرارداد اول (در خرید متقابل) مانند قراردادهای معمولی فروش بین المللی است که طبق آن فروشنده کالا را به خریدار تحویل می دهد و بهای آن را نقدا به یک ارز مورد توافق دریافت می دارد.قرارداد دوم مربوط به الزام فروشنده اولیه به خرید از کشور دیگراست که معمولا کمی وسیع‌تر و پیچیده تر خواهد بود.

3-معامله جبرانی

شکلی از تجارت متقابل خواهد بود که در آن وارد کننده تمام یا بخشی از قیمت کالای خریداری شده را به شکل کالا به صادر کننده پرداخت می کند.

4- معامله بای بک

این معامله شکل دیگری از تجارت متقابل است که در آن خرید کارخانجات، ماشین آلات، تجهیزات تولیدی یا تکنولوژی در ازای تحویل محصولات مستقیم یا غیرمستقیم این تسهیلات به فروشنده صورت می‌گیرد. اصولا این قرارداد شبیه سرمایه گذاری خارجی بوده و نوعی انتقال تکنولوژی محسوب می گردد.

5-معامله افست

شکلی ازتجارت متقابل است که در آن صادر کننده تجهیزات (غالبا هواپیمایی ونظامی) تعهد می نماید قطعات مورد استفاده در این تجهیزات یا محصولات دیگر را ازکشور وارد کننده خریداری نموده یا موجبات خریداری آنها را فراهم سازد.

6- مبادله انتقالی

 مبادله انتقالی، انتقال مازاد در حساب‌های تجاری مربوط به توافقنامه های تهاتری دو جانبه است که از طرف بستانکار این حسابها به شخص ثالث در ازای دریافت ارز معتبر صورت می گیرد. این معامله مبادله کالایی نبوده بلکه یک معامله ارزی است، دلال این مبادله پس از انجام سلسله عملیات پیچیده، کالا را در مقابل ارز معتبر به فروش رسانده و پس از کسر حق العمل خود، باقیمانده را به طرف بستانکار تحویل می دهد.


دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان


دعای روز سوم ماه مبارک رمضان


دعای روز دوم ماه مبارک رمضان


انا لله و انا الیه راجعون

جناب استاد لسان الحق طباطبایی

و هر از گاه در گذر زمان در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی،جرس کاروان از رحیل مسافری خبر  می دهد که در سکونی، آغازی بی پایان را می سراید .

تحمل سوگ فقدان مادر صبری الهی را میطلبد ما را در این غم سترگ و جانکاه شریک بدانید. 

 بانهایت تاسف درگذشت مادر گرامیتان را به شما ،اخوان و خانواده محترمتان تسلیت عرض نموده برایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت ، برای شما و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانیم .

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٤/۳/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

دعای روز اول ماه مبارک رمضان

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٤/۳/٢٩
Comments نظرات () لینک دائم

خوشبختی ......

خوشبختی یعنی لذت بردن از زندگی  در تمامی حالات و شرایط زندگی... 

 

زنــــدگــی مثل چــای درست کـردن میـ مانـــد:

 

خـــودبینی ات را بـجــــوشـان، نـگـرانـی هـایت را تبـخیـر کـن،

غــم هـــایــت را رقـیـــق کـن، اشتبـاهــایــت را از صــافی بــگـــذران

و آنــوقت طعــم خــوشبـخـتـی را بــچــش ...


سخنانی زیبا از امام علی (ع)

بدترین دوست،‌ کسی است که برای او به رنج و زحمت افتی.

 نابود شد ، کسی که ارزش خود را ندانست.

 هم نشین بی خرد مباش، که کار زشت خود را زیبا جلوه داده، دوست دارد تو همانند او باشی.

 کار اندکی که ادامه یابد، از کار بسیاری که از آن به ستوه آیی امیدوار کننده تر است.

 هنگامی که توانایی فزونی یابد، شهوت کاستی گیرد.

 ای فرزند آدم ! خودت وصی مال خویش باش، امروز به گونه ای عمل کن که دوست داری پس از مرگت عمل کنند. 

 تندخویی بی مورد نوعی دیوانگی است، زیرا که تندخو پشیمان می شود، و اگر پشیمان نشد، پس دیوانگی او پایدار است.

 هر گاه تهیدست شدید با صدقه دادن، با خدا تجارت کنید.

 وفاداری با خیانت کاران نزد خدا نوعی خیانت، و خیانت به خیانت کاران نزد خدا وفاداری است.


چه شود ز روی رحمت نظری به ما نمایی .


السلام علیک یا صاحب الزمان (عج)


چند نکته از زندگی

 


حوالجات ارزی چیستند؟

حوالجات ارزی چیست؟

 حواله های ارزی عبارت است از نوعی دستور پرداخت که یک بانک به تقاضای مشتری خود(اعم از حقیقی و حقوقی)، عهدۀ یکی از بانک های کارگزار خود در داخل و خارج از کشور، صادر و از او می خواهد که وجه آن را ذینفع حواله پرداخت نماید.

به طور کلی حواله های ارزی بر دو نوع است.

حواله های ارزی صادره ( Outward Transfers)

پس از مراجعه به شعب ارزی بانک و ارائۀ درخواست صدور حوالۀ ارزی و معرفی ارز حواله (از محل حساب ارزی، اظهار نامۀ گمرکی، واریز نقدی، خرید ارز به صورت توافقی از مناطق آزاد تجاری و...). بانک در کوتاه ترین زمان و از طریق سیستم پیشرفتۀ سوئیفت نسبت به صدور حوالۀ ارزی عهدۀ کارگزاران خارجی و داخلی اقدام می نماید.

صدور حواله های ارزی به دو صورت امکان پذیر است.

صدور حوالۀ عهدۀ کارگزاران(بانک ها) خارجی در اقصی نقاط دنیا

صدور حوالۀ عهدۀ کلیه بانک های داخلی به ارزهای معتبر

حواله های ارزی وارده: (Inward Transfers)

دستور پرداختی است از طرف کارگزاران (بانک های خارجی و داخلی) به بانک ارسال می شود و پس از دریافت پیام سوئیفت در کوتاه ترین زمان ممکن به شعبۀ مربوطه اعلام و امکان دریافت وجه توسط مشتری فراهم می گردد.

در حال حاضر مقررات ارزی این اجازه را به ذینفع حواله می دهد که ارز حواله را در حساب های ارزی خود نگهداری یا به نرخ روز به بانک فروخته و یا به خارج از کشور حواله کند و حسب درخواست به ارز دیگر تبدیل نموده و یا آن را به گذرنامه خود یا دیگری منتقل نماید.

 دریافت حواله به ارزهای معتبر از طریق سیستم ماهواره ای سوئیفت از اقصی نقاط دنیا در شبکۀ بانک امکان پذیر است.


رویکرد سازنده و یا مخرب در زندگی؟ یکی را انتخاب کنید...

 


در رویکرد سازنده روی مسایل کنونی تأکید می شود اما در رویکرد مخرب، مدام مسایل قدیمی، مطرح می‌شوند.
در رویکرد سازنده احساسات منفی و مثبت هر دو بیان می‌شوند اما در رویکرد مخرب تنها احساسات منفی بیان می‌شود.
در رویکرد سازنده، اطلاعات کامل و درست داده می‌شود. اما در رویکرد مخرب اطلاعات انتخابی داده می‌شود.
در رویکرد سازنده، موضوع مورد تمرکز در تعارضات به جای شخص، به مسأله معطوف است. اما در رویکرد مخرب، تعارض به جای مسأله، به فرد معطوف است.
در رویکرد سازنده، هر دو می‌پذیرند که هر دو مقصرند. و هر کس سهم خودش را در مشکل می‌پذیرد. بدون سرزنش دیگری اما در رویکرد مخرب هریک دیگری را برای مشکل سرزنش می‌کند.
در رویکرد سازنده بر شباهت‌ها متمرکز می‌شوند. اما در رویکرد مخرب بر تفاوت‌ها متمرکز می‌شوند.
در رویکرد سازنده، همسران، تغییر را برای پیشگیری از رکود انتخاب می‌کنند. اما در رویکرد مخرب تغییر را به حداقل می‌رسانند و تعارض را افزایش می‌دهند.
در رویکرد سازنده هر دو برنده هستند. اما در رویکرد مخرب یکی برنده و یکی بازنده، یا هر دو بازنده هستند.
در رویکرد سازنده با حل تعارض، صمیمیت را افزایش می‌دهند.اما در رویکرد مخرب تشدید تعارض، صمیمیت را کاهش می‌دهد.
در رویکرد سازنده اعتماد به رابطه و فرد مقابل وجود دارد.اما در رویکرد مخرب سوءظن نسبت به رابطه و فرد مقابل وجود دارد... 


روکش آسفالت جاده های روستاهای جنوبی از برنامه های در دست اقدام

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام خور، سید حمید رضا طباطبایی نایینی نماینده مردم شهرستان های خوروبیابانک و نایین در مراسم گرامیداشت ارتحال امام خمینی (ره) خلاصه ای ازعملکرد خود را ارائه کرد.طباطبایی با اشاره به همدلی خوب بین مسئولین شهرستانی گفت: چند دغدغه ی مهم در شهرستان وجود دارد، کمبود آب باعث شده بود که در تابستان قطعی آب در طول شبانه روز داشته باشیم و این باعث نگرانی بود، الان شرایط به گونه ای است که با همکاری که شورای شهر خور با مسئولین داشته اند امیدواریم سال جاری را در فصل گرما با حداقل مشکل طی کنیم.وی با اشاره به مشکلات موجود در حفر چاه آب جدید گفت: در آخرین جلسه با حضور مهندس امینی قرار شد که یک منبع آب جدید برای شهر خور تهیه شود و به دنبال این هستیم که چاه آب مطلوبی برای تامین آب خور خریداری شود.طباطبایی در مورد تعطیلی کارخانه پتاس گفت: با پیگیری هایی که صورت گرفته در حال حاضر با تغییر مدیریت و مدیریت جدید انرژی جدیدی به مجموعه تزریق شده و مهندسین آلمانی در حال راه اندازی آخرین مراحل کار کارخانه شده و چندین بار نیز کارخانه استارت شده و مواد لازم تولید شده و ان شا الله با قطعیت و حتمیت این کارخانه کار خواهد کرد و به صورت کامل به بهره برداری برسد.نماینده مردم خوروبیابانک با اشاره به نزدیک بودن اتمام عملیات ساختمانی بیمارستان شهر خور گفت: با دستور مستقیم وزیر محترم بهداشت ۲/۵ میلیارد تومان تخصیص مجدد انجام شده است و با قول مساعد رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و معاون پشتیبانی این دانشگاه و بازدید هایی که به صورت مستمر انجام شده امیدواریم تا پایان امسال شاهد اتمام این پروژه ی مهم برای شهرستان باشیم.طباطبایی افزود: عملیات روکش آسفالت جاده طریق الرضا انجام شده و ۲۰ کیلومتر دیگر از این عملیات در محدوده شهرستان طبس باقی مانده که قرارداد آن با اداره راه و شهرسازی خراسان جنوبی بسته شده و ان شاالله این عملیات به پایان برسد.طباطبایی پروژه کمربندی شهر فرخی و روکش آسفالت جاده های روستاهای جنوبی شهرستان را از دیگر برنامه های در دست اقدام عنوان کرد.


نیایشی زیبا از امام سجاد (ع)

الهی 

 دردهایی هست که نمی توان گفت و گفتنی هایی هست 

که هیچ قلبی محرم آن نیست

الهی 

اشک هایی هست که با هیچ دوستی نمی توان ریخت

و زخمهایی هست که هیچ مرحمی آنرا التیام نمی بخشد

وتنهایی هایی هست که هیچ جمعی آنرا پر نمی کند...

الهی

پرسش هایی هست که جز تو کسی قادر به پاسخ دادنش نیست

دردهایی هست که جز تو کسی آنرا نمی گشاید

قصد هایی هست که جز به توفیق تو میسر نمی شود...اللهم کن ....


دعای فرج


السلام علیک یا ابا صالح المهدی


حکمت


میلاد حضرت علی اکبر(ع) برشما مبارک باد.

جوانی، آغاز شکفتن است. جوانی، میلاد دوباره انسان است. انسان در جوانی، بار تکلیف الهی را به تازگی بر دوش گرفته است. خداوند، بسیاری از نعمت هایش را در جوانی به انسان ارزانی می‌دارد.

حضرت علی اکبر(ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع) در مدینه متولد شد. مادر بزرگوار ایشان لیلا دختر ابى مره می باشد. وی زمانى چند در خانه امام حسین علیه السلام به سر برد و روزگارى در زیر سایه حسین (ع) بزیست. لیلا براى امام حسین (ع) پسرى آورد، رشید، دلیر، زیبا، شبیه ترین کس به رسول خدا صلى الله علیه و آله رویش روى رسول ، خویش خوی رسول ، گفت و گویش گفت و گوى رسول خدا صلى الله علیه و آله؛ هر کسى که آرزوى دیدار رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا مى نگریست تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید :" هرگاه مشتاق دیدار پیامبر مى شدیم به چهره او مى نگریستیم "؛ به همین جهت روز عاشورا وقتى اذن میدان طلبید و عازم جبهه پیکار شد،امام حسین(ع) چهره به آسمان گرفت و گفت: " اللهم اشهد على هؤلاء القوم فقد برز الیهم غلام اشبه الناس برسولک محمد خلقا و خلقا و منطقا و کنا اذا اشتقنا الى رؤیة نبیک نظرنا الیه..."

ادامه مطلب

کاش می شد عشق را تعلیم داد ناامیدان را امید و بیم داد

کاش می شد عشق را تعلیم داد 
ناامیدان را امید و بیم داد
شاد بود و شادمانی را ستود 
با نشاط دیگران ، دلشاد بود
کاش می شد دشمنی را سر برید
دوستی را مثل شربت سر کشید
دشمن بی رحمی و اجحاف بود 
دوستدار نیکی و انصاف بود
کاش می شد پشت پا زد بر غرور
دور شد از خود پسندی، دور دور
با صفا و یکدل و آزاده بود 
مثل شبنم بی ریا و ساده بود
از دو رنگی و ریا پرهیز کرد
کینه را در سینه حلق آویز کرد
کاش می شد ساده و آزاد زیست
در جهانی خرم و آباد زیست
اعتیاد و فقر را نابود کرد
دودمان بی کسی را دود کرد...


السلام علیک یا قمر بنی هاشم (ع)


بنازم من بنامت یاابوالفضل که عباسم غلامت یا ابوالفضل

ابوالفضل ای وفاپرورده عشق
ابوالفضل ای همیشه زنده عشق

ابوالفضل ای علمداروسپهدار
ابوالفضل ای توزینت بخش ایثار

توشیرمرد علی، یل ام البنینی
به جز راه حسین راهی نبینی


تویی سردار نام آور  ابوالفضل
تویی  دلدار  رزم آور ابوالفضل


بنازم  من بنامت  یاابوالفضل
که عباسم غلامت یا ابوالفضل

شعر:عباس ثابتی


اعیادشعبانیه مبارک باد.

 

شعبان شد و پیک عشق از راه آمد

عطر نفس بقیه الله آمد

با جلوه سجاد و ابوالفضل و حسین

یک ماه و سه خورشید در این ماه آمد