اردیب (ارابه) نگین کویر

زندگی طول وعرض دارد,به طول آن کارنداشته باشید,درعرض آن زندگی کنید.


سالروز ازدواج حضرت فاطمه (س) وامام علی (ع) مبارک باد.


نوحه سنتی – امام جواد علیه السلام

النوحه

* جوادم و عزیز مرتضایم

         نور دو چشم حضرت رضایم

کشته از کین شدم     فدای دین شدم

ارض و سماء گرید برایم      خیر النساء گرید برایم

واویلا واویلا واویلا...

 

*از شرر و آتشِ زهر جفا

      زدم درونِ حجره ای دست و پا

کنیزان صف زدند      برغمم کف زدند

تا به فلک سوز غم من       ذیحجه شد محرم من

واویلا واویلا واویلا...

 

*گر چه شدم ز کینه زار و مضطر

                  دیگر نشد جدا سرم ز پیکر

نوحهی عالمین     یا حسین یا حسین

با جدّ مظلومم چه ها شد

           سرش بریده از قفا شد

واویلا واویلا واویلا...

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٤/٦/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

شهادت امام محمد تقی، جواد الائمه (ع) تسلیت باد

در تقویم روزهای سال، ذیقعده یازدهمین ماه قمر ی است، در این ماه شادی و غم به هم آمیخته، آغازی همراه با سرور و پایانی همراه با اندوه دارد.
این ماه را می توان ماه امام هشتم (ع) نامید زیرا در ابتدای آن ولادت خواهر گرامی ایشان حضرت فاطمه معصومه (س) و در یازدهم این ماه ولادت خود آن حضرت و در پایان این ماه شهادت فرزند گرامی امام هشتم (ع)، حضرت امام جواد(ع) واقع شده است...

شهادت امام محمد تقی، جواد الائمه ع تسلیت باد

 

شهادت امام محمد تقی,حضرت جواد ع, حدیث در مورد زمستان, حکایاتی از امام سجاد, افزایش روزی, زمان و مکان دعا, عکس دعا کردن, عکس حضرت عباس (ع), تعبیر خواب آکاایران, حدیث درباره خیرخواهی, گریه بر حسین, دعاهای اربعین علی بن ابو طالب,شهادت امام محمد تقی, جواد الائمه ع تسلیت باد - آکاایران

با این وصف، هشتمین امام معصوم (ع) در انتظار پسر و شیعیان در تب و تاب رویت جمال جوادالائمه (ع) بودند، تا اینکه در رجب سال 195 ه. ق شهر مدینه و خانه امام به نور جمال امام جواد روشن شد. نهمین ستاره برج امامت که فرزند پیشوای هشتم، حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام بود، "محمد" نام یافت تا تجدیدکننده خاطرات و مجاهداتهای جد بزرگوارش پیامبر عالی قدر اسلام باشد.
بعدها بر اثر زهد و تقوایی که از او مشاهده شد به لقب "تقی" موسوم گردید و به دلیل بخشندگی و سخاوتی که در راه خدا داشت به لقب "جواد" نیز معروف شد.
پس از شهادت امام رضا علیه السلام از آنجایی که اراده الهی بر آن بود که رشته امامت نگسلد امام جواد (ع) در خردسالی و سن هفت یا هشت سالگی زمام قافله امت را به دست گرفت. امام جواد (ع) نخستین امام شیعه است که در خردسالی به امامت رسیده این مسئله طعن و مخالفت دشمنان را برانگیخت تا آنجا که به حیرت و حتی سرگردانی برخی از شیعیان نیز انجامید اما با آشکار شدن جلوه های الهی امامت آن امام همام اندک اندک ابرهای تیره تردید کنار رفت.
با این وجود مامون، خلیفه مکار عباسی با اهدافی سیاسی و نیرنگ کارانه و برای رهایی از تنگناها وضعیت دشواری که در پی شهادت امام رضا (ع) پدید آورده بود دختر خود ام الفضل را به همسری امام جواد (ع) در آورد.
پس از مامون برادرش معتصم عباسی جای او را گرفت در سال 220 هجری قمری معتصم امام جواد (ع) را از شهر مدینه به بغداد آورد تا از نزدیک مراقب ایشان باشد. دسیسه چینی بعضی از درباریان باعث شد تا معتصم که خود نیز مایه ابراز هر نوع دشمنی با امام را در نهاد خود داشت درصدد قتل امام برآید. معتصم با دستیاری همسر امام، مقصود پلید خویش را با خوراندن سم به آن حضرت عملی ساخت.این واقعه شوم در ماه ذیقعده 220 هجری اتفاق افتاد امام جواد در هنگام شهادت بیش از 25 سال و چند ماه نداشت.
پیکر پاک امام جواد (ع) را در کنار قبر جد بزرگوارش امام موسی بن جعفر (ع) در گورستان قریش بغداد به خاک سپردند.
این محل که مزار پاک شهدای علوی و سادات بود پس از انتقال بدن پاک امام موسی جعفر از زندان بغداد "کاظمیه" خوانده شد و پس از شهادت حضرت جواد (ع) و دفن ایشان در این محل آن را "کاظمین" نامیدند.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٤/٦/٢۳
Comments نظرات () لینک دائم

سپاس

به داشته هایت که بیندیشی دیگر چشم نخواهی داشت

به دست دیگری....آرامش در دوست داشتن داشته هاست
...
در بخشش بی منت...و در دعا برای دیگران...

خداوندا

مگذار حسد راهی بیابد به قلبهایمان..

که بی شک هرجاکه وارد شدخانه ای آراسته

است زیبنده ی شیطان..

 


«تورم انباشته» و اثرش بر نرخ ارز

  چرا دولت نمی‌تواند نرخ ارز مدنظرش را در بازار حاکم کند؟

«اصلی‌ترین عاملی که نرخ انواع ارز را در بازار ارز هر کشوری تعیین می‌‌‌‌کند، اختلاف «تورم انباشته» بین کشورهای مذکور و سایر کشورها است. منظور از تورم انباشته یا تورم تجمعی، مجموع نرخ تورم یک کشور در طول چند سال متوالی است. به عبارت دیگر در بلندمدت، نرخ ارز متناسب با اختلاف تورم انباشته ایران با میانگین تورم انباشته کشورهای دیگر، افزایش خواهد یافت. نمی‌شود که برای سال‌های متوالی همواره نرخ تورم در ایران 10 درصد بالاتر از میانگین جهانی باشد، و بعد هم انتظار داشته باشیم که نرخ ارز در ایران افزایش نیابد»

به عبارت دیگر، «تورم انباشته‌شده» یعنی تفاوت نرخ تورم ایران و کشورهای طرف تجاری ایران است که سبب شده نرخ ارزی که دولت مدنظر دارد، نتواند در بلند مدت امتداد داشته باشد.

اما منظور از «تورم انباشته» چیست؟

مثالی ملموس از مفهوم تورم انباشته

 مثالی بزنم: فرض کنید در سال 1991 قیمت یک مارک آلمان صد تومان بود و فرض کنید که در آن سال شما می‌توانستید با صد تومان (معادل یک مارک)، در بازار ایران یک بسته بزرگ پوشک بچه بخرید. همچنین فرض کنید که قیمت یک بسته پوشک در آلمان ده مارک بود. این یعنی ده بسته پوشک ایرانی در مقابل یک بسته پوشک آلمانی. در طول بیست سال، متوسط قیمت‌ها در ایران حدود 2/29 برابر شده است یعنی قیمت یک بسته پوشک در سال 2010 حدود 2920 تومان بوده در حالی‌که قیمت آن در آلمان در این سال حدود 3/14 مارک بوده است.

حال نرخ ارز را وارد کنید. در سال 1991 نرخ ارز صد تومان برای هر مارک بود. شما با ده مارک یعنی با هزار تومان می توانستید یک بسته پوشک آلمانی بخرید. اگر بخواهید همین نسبت را در سال 2010 هم داشته باشید باید نرخ ارز طوری تغییر کند که همان برابری قدرت خرید سال 1991 (ده پوشک ایرانی در مقابل یک پوشک آلمانی) را در این سال هم برقرار کند. یعنی باید نرخ مارک در سال 2010 حدود 2050 تومان باشد. (در این صورت با معادل ریالی یک بسته پوشک آلمانی یعنی با 2050 تومان ضربدر 3/14 مساوی 29200 تومان می‌توان مثل سال 1991، ده بسته پوشک ایرانی خرید.)

حال چه می‌شود اگر نرخ مارک تا سال 2010 در همان صد تومان ثابت بماند؟ در این حالت همه می‌خواهند از دولت مارک بگیرند و 3/14 مارک یعنی 1430 تومان بدهند و یک بسته پوشک آلمانی بخرند که هم ارزان‌تر از پوشک ایرانی (2920 تومان) است و هم احتمالا کیفیتش بهتر. این یعنی یک پوشک ایرانی معادل دو پوشک آلمانی. اولین نتیجه‌اش هم این است که دیگر کسی در ایران پوشک ایرانی نمی‌خرد. در چنین حالتی تقاضا برای مارک افزایش می‌یابد، نه تنها برای خرید پوشک بچه، بلکه برای هر چیز دیگری که آلمان می‌سازد.

البته فرض «ثبات کامل نرخ ارز در بیست سال اخیر»، یک حالت حدی است. اگر نرخ ارز افزایش یابد، ولی افزایش آن به اندازه‌ای نباشد که تفاوت تورم‌ها را جبران کند، تقاضا برای خرید ارز به همان نسبت افزایش می‌یابد. اگر اقتصاد ایران (شامل نفت) بخواهد این افزایش تقاضا را پاسخ دهد باید منابع زیرزمینی خودش را بفروشد و درآمد حاصله را صرف واردات از آلمان کند که نه به نفع تولید است نه به نفع اشتغال. و اگر نتوانیم این افزایش تقاضای ارز را پاسخ دهیم، طبیعتا قیمت ارز در بازار آزاد افزایش می‌یابد.

این داستان همچنین توضیح می‌دهد که چرا ما از چین همه چیز حتی سیر و رب و میخ و تسبیح و ... وارد می‌کنیم. ریشه آن در نهایت بر‌می‌گردد به تورم انباشته‌شده یعنی افزایش مستمر قیمت‌ها در ایران و افزایش کمتر آن در طرف‌های تجاری ایران و همزمان با آن، اصرار ایران بر ثابت نگه داشتن نرخ ارز در ده سال گذشته.


طول وعرض زندگی

زندگی طول وعرض دارد,

به طول آن کارنداشته باشید,

درعرض آن زندگی کنید.


عزت


مانده ام حیران وتنها یاعلی موسی الرضا

مانده ام حیران وتنها یاعلی موسی الرضا

درمیان شهر غمها یاعلی موسی الرضا

بسته ام نذر ودخیلم را به پای حرمت

تا شود دردم مداوا  یاعلی موسی الرضا

من نگاهم بر زر و زیور زدنیا بسته ام

دل در حرمت مانده بجا یاعلی موسی الرضا

تو کریمی ورحیمی ضامن آهو شدی

دخیلم بر تو بهر رضا یاعلی موسی الرضا

عباس ثابتی