اردیب (ارابه) نگین کویر

سالروز ولادت حضرت محمد باقر(ع)مبارک باد.

نام :محمد  کینه:ابوجعفر  لقب:باقرالعلوم  نام پدر:  علی(امام سجاد)   نام مادر:فاطمه(دختر امام حسن) 

 تاریخ تولد:  2صفر با 1رجب 57هجری  محل تولد:مدینه  دوران رهبری:19سال  مدت عمر: 57سال 

 تاریخ شهادت:  7ذی الحجه   114هجری  نام قاتل:ابراهیم بن ولیدبازهر      محل دفن:بقیع            

امام ابو جعفر،باقر العلوم،پنجمین پیشواى ما،جمعه  نخستین روز ماه رجب سال پنجاه و هفت هجرى در شهر مدینه چشم به جهان گشود. او را«محمد»نامیدند و«ابو جعفر»کنیه و«باقر العلوم»یعنى«شکافنده دانشها»لقب آن گرامى است.

به هنگام تولد هاله اى از شکوه و عظمت نوزاد اهل بیت را فرا گرفته بود،و همچون دیگر امامان پاک و پاکیزه به دنیا آمد.امام باقر (ع) از دو سو-پدر و مادر-نسبتبه پیامبر و حضرت على و زهرا علیهم السلام مىرساند،زیرا پدر او امام زین العابدین فرزند امام حسین،و مادر او بانوى گرامى«ام عبد الله» دختر امام مجتبى علیهم السلام است.

عظمت امام باقر (ع) زبانزد خاص و عام بود،هر جا سخناز والایى هاشمیان و علویان و فاطمیان به میان مىآمد او را یگانه وارث آنهمه قداست و شجاعت و بزرگوارى مىشناختند و هاشمى و علوى و فاطمیش مىخواندند.


راستگوترین لهجه ها و جذابترین چهره ها و بخشنده ترین انسانها برخى از ویژگیهاى امام باقر علیه السلام است.دانش امام باقر علیه السلام نیز همانند دیگر امامان از سر چشمهى وحى بود،آنان آموزگارى نداشتند و در مکتب بشرى درس نخوانده بودند،«جابر بن عبد الله»نزد امام باقر (ع) مىآمد و از آنحضرت دانش فرا مىگرفت و به آن گرامى مکرر عرض مىکرد:اى شکافنده علوم! گواهى مىدهم تو در کودکى از دانشى خدا داد برخوردارى .

مردى از اهل شام در مدینه ساکن بود و به خانه امام بسیار مىآمد و به آن گرامى مىگفت: «در روى زمین بغض و کینه  کسى را بیش از تو در دل ندارم و با هیچکس بیش از تو و خاندانت دشمن نیستم!و عقیده ام آنست که اطاعت خدا و پیامبر و امیر مؤمنان در دشمنى با توست،اگر مىبینى به خانه تو رفت و آمد دارم بدان جهت است که تو مردى سخنور و ادیب و خوش بیان هستى»

  امام باقر(ع)-بحارالانور,ج74,ص71:چهار چیز است که هر کس آن را دارا باشد خداوند برای او خانه ای لز بهشت می سازد:کسی که یتیمی را سر پرستی کند و به ناتوان رحم آورد,و با پدر و مادرش مهربان باشد ,و با زیر دست وبرده اش نرمش و مدارا کند .

امام باقر (ع),وسایل الشیعه,ج1,ص10:اسلام بر پنج پایه بنا گردیده است: نماز,زکات,روزه,حج,و ولایت وچنان که به ولایت فرا خوانده شده به هیچ چیزی فراخوانده نشده است.

نویسنده : عباس ثابتی : ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۳/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم