اردیب (ارابه) نگین کویر

ویژگی های یاران امام زمان (عج)

اول اینکه یکى از آنها به اندازه چهل انسان قدرت دارد، قوت از نظر مدیریت، ایمان، تقوا، علم و دانش، دوم اینکه قلب آنها، یعنى اراده، شجاعت و شهامت آنها، مثل آهن محکم و شکست‏ناپذیر است؛ سوم اینکه اگر از کوه‏هاى آهن بگذرند آنها را در هم مى‏شکنند  

صدای شیعه: قرآن مجید از زبان حضرت لوط علیه السلام مى‏فرماید: «اى کاش در برابر شما قدرتى داشتم؛ یا تکیه گاه و پشتیبان محکمى در اختیار من بود».(هود/80)

حدیثى درباره اصحاب و یاران حضرت ولى عصر علیه السلام و قدرت و قوت آنها در ذیل این آیه که مربوط به قوم لوط و دعا و تقاضاى حضرت لوط است وارد شده است هنگامى‏که مهمانانى از فرشته نزد حضرت لوط آمدند، در عین حال که حضرت هنوز آنها را نمى‏شناخت. عده زیادى براى مزاحمت مهمانان به سوى خانه لوط علیه السلام حرکت کردند؛ حضرت ناراحت شد و فرمود: اى کاش قدرت داشتم و شما را درهم مى‏کوبیدم.


راوى از امام صادق علیه السلام تفسیر این آیه را سؤال مى‏کند. حضرت مى‏فرماید: لوط آرزو مى‏کرد که یکى از یاران مهدى (عجّل اللَّه تعالى فرجه الشریف) در اختیار او باشد، بعد امام توضیح مى‏دهد که یاران مهدى (عجّل اللَّه تعالى فرجه الشریف) این چنین هستند: «انَّ الرَّجُلَ مِنْهُم یُعطى قُوَّةَ أربَعینَ رَجُلًا و انَّ قَلْبَهُ لَأشَّدُ منْ زُبَرِ الْحَدیدِ وَلَوْ مَرُّوا بِجِبالِ الْحَدیدِ لَقَطَعوها».

امام سه ویژگى براى یاران مهدى علیه السلام بر مى‏شمرد: اول اینکه یکى از آنها به اندازه چهل انسان قدرت دارد، قوت از نظر مدیریّت، ایمان، تقوا، علم و دانش.

دوم اینکه قلب آنها، یعنى اراده، شجاعت و شهامت آنها، مثل آهن محکم و شکست‏ناپذیر است.

سوم اینکه اگر از کوه‏هاى آهن بگذرند آنها را در هم مى‏شکنند.

در واقع باید همین‏گونه باشد؛ چرا که آنها مى‏خواهند دنیا را دگرگون کنند. این اشتباه است که اگر کسى خیال کند همه کارها با اعجاز و دعا انجام مى‏شود؛ بلکه از اسباب ظاهرى و آدم هاى لایق و شایسته نیز کمک گرفته مى‏شود.

یار آن حضرت بودن خودسازى مى‏خواهد و باید نیروى علم، ایمان و ایثار را در خود زنده کنیم تا آن لیاقت حاصل شود.

در روایات آمده است انتظار، بزرگ‏ترین عبادت است. بدین جهت است که بزرگ‏ترین اثر تربیتى را در شخص منتظر دارد، شخصى که انتظار امام زمان علیه السلام را مى‏کشد، سعى مى‏کند خود را به آن حضرت نزدیک کرده و اعمال و رفتارش را درست کند؛ حسادت، کینه، نفاق و کارهاى خلاف را از خود دور کرده و خود را به فضایل اخلاقى آراسته کند.