ویژگی های یاران امام زمان (عج)

راوى از امام صادق علیه السلام تفسیر این آیه را سؤال مى‏کند. حضرت مى‏فرماید: لوط آرزو مى‏کرد که یکى از یاران مهدى (عجّل اللَّه تعالى فرجه الشریف) در اختیاراو باشد، بعد امام توضیح مى‏دهد که یاران مهدى (عجّل اللَّه تعالى فرجه الشریف) اینچنین هستند: «انَّ الرَّجُلَ مِنْهُم یُعطى قُوَّةَ أربَعینَ رَجُلًا و انَّقَلْبَهُ لَأشَّدُ منْ زُبَرِ الْحَدیدِ وَلَوْ مَرُّوا بِجِبالِ الْحَدیدِلَقَطَعوها».

امام سه ویژگى براى یاران مهدى علیه السلام بر مى‏شمرد: اول اینکه یکى از آنهابه اندازه چهل انسان قدرت دارد، قوت از نظر مدیریّت، ایمان، تقوا، علم و دانش.

دوم اینکه قلب آنها، یعنى اراده، شجاعت و شهامت آنها، مثل آهن محکم وشکست‏ناپذیر است.

سوم اینکه اگر از کوه‏هاى آهن بگذرند آنها را در هم مى‏شکنند.

در واقع باید همین‏گونه باشد؛ چرا که آنها مى‏خواهند دنیا را دگرگون کنند. ایناشتباه است که اگر کسى خیال کند همه کارها با اعجاز و دعا انجام مى‏شود؛ بلکه ازاسباب ظاهرى و آدم هاى لایق و شایسته نیز کمک گرفته مى‏شود.

یار آن حضرت بودن خودسازى مى‏خواهد و باید نیروى علم، ایمان و ایثار را در خودزنده کنیم تا آن لیاقت حاصل شود.

در روایات آمده است انتظار، بزرگ‏ترین عبادت است. بدین جهت است که بزرگ‏ترین اثرتربیتى را در شخص منتظر دارد، شخصى که انتظار امام زمان علیه السلام را مى‏کشد، سعىمى‏کند خود را به آن حضرت نزدیک کرده و اعمال و رفتارش را درست کند؛ حسادت، کینه،نفاق و کارهاى خلاف را از خود دور کرده و خود را به فضایل اخلاقى آراستهکند. 

/ 1 نظر / 5 بازدید

سلام از اینکه به شهیدستان ما سر زدی ممنونم. انشاالله ما هم معرفت شناخت امام زمان قسمتمون بشه .[گل]