روز ملی فناوری هسته ای

جداسازی عناصر با وزن مخصوص‌های متفاوت در صنایع شیمیایی فن نسبتا ساده‌ای است و روش‌های مختلفی برای ایجاد جداسازی وجود داشته و به کار گرفته می‌شود. اشکال اساسی غنی‌سازی اورانیوم آن است که تفاوت جرم اورانیوم 235 و 238 اندک است. در نتیجه استفاده از فن‌آوری‌های معمولی امکان پذیر نیست و باید به فناوری‌های پیچیده با هزینه بسیار بالاتر روی آورد.

غنی‌سازی اورانیوم از جنگ جهانی دوم مورد توجه و استفاده قرار گرفت و کارخانجات عظیمی به خصوص در کشورهای آمریکا و شوروی سابق برپا شد.

روش‌های مهمی که تاکنون برای غنی‌سازی به کار گرفته شده است، عبارتند از: روش الکترومغناطیسی، روش پخش گازی، روش سانتریفیوژ و روش لیزر. البته از روش‌های شیمیایی و آیرودینامیک نیز برای غنی‌سازی استفاده می‌شود. در اینجا غنی‌سازی از طریق سانتریفیوژ به اختصار توضیح داده خواهد شد.

*روش سانتریفیوژ (Centrifuge) ابتدا در کشورهای هلند، آلمان و انگلستان توسعه یافت و با وجود اینکه هنوز هم این سه کشور مهمترین استفاده کنندگان از این روش هستند، چند کشور دیگر نیز بهره‌برداری از این روش را آغاز کرده‌اند. این روش بر این پایه قرار دارد که اگر گازی محتوی دو ایزوتوپ با جرم‌های متفاوت را در محفظه‌ای قرار داده و یک حرکت دورانی سریع در آن ایجاد کنیم، نیروی گریز از مرکز که با جرم متناسب است، موجب می‌شود که گاز با ایزوتوپ سنگین‌تر بیشتر به طرف جدار پیرامونی محفظه رانده شود تا گاز با ایزوتوپ سبک‌تر، بنابراین در لوله‌ای که گاز را از ناحیه مرکزی سانتریفیوژ خارج می‌کند، نسبت ایزوتوپ 235 اندکی بیش از گازی است که از ناحیه جداری به وسیله لوله خارج می‌شود. با استفاده هزاران دستگاه سانتریفیوژ که پشت سر هم قرار گرفته‌اند و هر یک گاز هگزا فلورور را اندکی غنی می‌کنند،‌ می‌توان به غنای دلخواه دست یافت.

در سال 2004، کشورهای انگلستان، آلمان و هلند، مهمترین استفاده کنندگان از روش سانتریفیوژ بودند. کشورهایی که تاسیسات غنی‌سازی ندارند برای برآوردن نیازهای خود از خدمات کشورهای دارنده این تکنولوژی استفاده می‌کنند. یک کارخانه غنی‌سازی، کپسول‌های محتوی هگزافلورور طبیعی را دریافت و کپسول محتوی هگزافلورور غنی‌شده را همراه با پسمان‌های آن به مشتری باز می‌گرداند.

/ 0 نظر / 8 بازدید