25خردادروز گل وگیاه

 ٢۵خرداد روز ملی گل را به کشاورزان و پرورش دهندگان گل و گیاه در جای جای سرزمین ایران تبریک و تهنیت عرض می نمایم .

گل یکى از آفریده‌هاى خداوندى است که از همان آغازین روزهاى خلقت بشر همراه و همدم او بوده است.بسیارى بر این عقیده‌اند که یکى از جلوه‌هاى زیباى طبیعت که نظر انسان را در ادوار مختلف به خود جلب کرده گل بوده است. بله ،‌گل این زیباى رنگارنگ که طراوت و نشاط به محیط مى‌بخشد.

 

گل تنها و یگانه گیاهى است که در فرهنگ ملل گوناگون جایگاه خاص و ویژه‌اى دارد. هر چند برخى از ملل به درخت اهمیت مى‌دهند، برخى دیگر به طبیعت سبز و برخى دیگر مثل ژاپنى‌ها به شکوفه‌ها اهمیت مى‌دهند، اما خب، اگر یک حساب سرانگشتى هم کنیم گل و زیبایى خاص آن در نزد ملل گوناگون از جایگاه بالاترى برخوردار است. شاید به این دلیل که گل لطیف است و به نوعى مى‌تواند نماد مهربانى باشد و شاید به این دلیل که در گل چرخش رنگ‌هاى گوناگون جریان دارد و این چرخش رنگارنگ رنگ‌ها منشورى از زیبایى و دلپذیرى را به نمایش مى‌گذارد. شاید هم به این دلیل گل عزیز است که در حساس‌ترین و زیباترین لحظات همراه وهمدم انسان بوده است هر چند شاید در این میان برخى را این گمان باشد که کشور هلند ، کشورگل است ولى باید توجه داشت با وجود این که سرزمین هلند بهترین محل براى پرورش گل و فروش آن است در کشورى چون ایران به گل صرفا به‌عنوان کالایى تجارى نمى‌نگرند بلکه به‌عنوان وسیله‌اى جهت التیام بخشیدن به دردهاى درونى یاد مى‌کنند که این از اهمیت بسار بالاى گل در نزد ایرانیان نشانه دارد .

بى‌تردید از چندین هزار سال قبل به این طرف ایرانیان زندگى خودشان را با گل آمیخته ساخته‌اند. در هنگام شادى و نشاط این دسته گل است که زینت بخش مجلس است. در لحظات غم واندوه نیز همین گل است که تسلاى روح آزرده در سوگ نشینان است و درهنگام ملاقات بیماران چند شاخه گل است که به روح آزرده بیمار آرامش مى‌بخشد. زمانى که صحبت از گل مى‌شود و اشاراتى از اثرات گل بر فرهنگ ایرانیان به میان مى‌آید حیف است که از ادب و عرفان فارسى سخنى به میان نیاید. چرا که درادب فارسى از دیرباز گل نقش و جایگاهى خاص داشته است. چنانچه به جرات مى‌توان گفت که در باب گل واثرات آن از جهات گوناگون میلیون‌ها بیت و قطعه‌ ادبى سروده شده است؛ فى‌المثل گاهى اوقات گل با نام نرگس نگران و تماشا کننده شقایق است،‌گاهى بنفشه نماد عابدى در باغ همیشه سبز است که در حال عبادت ونیایش خداوندى است به هر حال باز تاکید مى‌کنیم که امروز روز گل است و چه خوب است که ما به‌عنوان یک ایرانى ، یک مسلمان و یا نه یک انسان که صاحب عواطف و احساسات لطیف انسانى است با کاشت نهال گل در گلدانى کوچک و نگهدارى آن در خانه یا محل کارمان شادابی،‌لطافت و سرزندگى را به‌ خود و دیگران هدیه کنیم.

/ 0 نظر / 4 بازدید