سالروز قیام 15خردادگرامی باد.

(ع) با حضورده‏ها هزار نفر مردم از سراسر کشوربر گزار شد . از سوى دیگر سران رژیم پهلوی  براىجلوگیرى ازشورش مردمی علیه رژیم جمع بسیارى از نیروهاى  گارد  را با لباسمبدل به قم فرستادند تا در لباس دهقانان بر عزادران هجوم‏برند . کامیونهای سربازانمسلح در میدان آستانه مقابل مدرسه فیضیه متوقف شده و ماموران امنیتی محل را درمحاصره خویش گرفتند . عصر آن روز مجلس سوگوارى امام صادق(ع) برگزارشد و هزاران نفراز اقشار مختلف مردم همراه طلاب، استادان و مراجع به سوگ نشستند . هنگامى که یکی ازفضلای حوزه علمیه قم مشغول بیان فضایل امام صادق (ع) بود،  ناگاه صلوات بلند شدو واعظ امکان ادامه سخنرانی را نیافت . در همین حال یکی از ماموران رژیم بلند شدمیکروفون را در اختیار گرفت .در همین هنگام ماموران که لباس مبدل پوشیده بودند یکصدا شعار جاوید شاه سر دادند . این افراد  به طلاب جوان حمله کردند و طلاب نیز بهدفاع از خود مشغول شدند . بلافاصله نیروهای شهربانی وارد شدند و رگبار گلولهبه سوی طلاب جوان شروع شد . ماموران به طبقه دوم رفته  وطلاب جوان را از طبقهدوم به پایین پرتکردند و لباس وکتابهای آنان را به اتش زدند . عمالرژیم پهلوی در این روز وحشی گری های بسیاری مرتکب شدند .  بدین‏ترتیب فیضیه قتلگاهعزاداران امام صادق(ع) شد و صدها نفر مجروح و شهید شدند. امام خمینی (ره ) در همان روز  در برابر مردم عزادار فرمودند:

 

«دستگاه حاکمه با این جنایت‏خود را رسوا و مفتضح‏ساختو ماهیت چنگیزى خود را به خوبى نشان‏داد دستگاه جبار با دست‏زدن به این فاجعه شکست ونابودى خود را حتمى ساخت. ما پیروزشدیم ما از خدا مى‏خواستیم که این دستگاهماهیت‏خود را بروزدهد و خود را رسواکند ... امروز وظیفه ماست که در برابر خطراتى کهمتوجه اسلام و مسلمین مى‏باشد براى تحمل هرگونه ناملایمات آماده‏باشیم تا بتوانیمدست‏خائنین به اسلام را قطع‏نمائیم و جلو ی اغراض و مطامع آنها را بگیریم »

 

عمال رژیم ستم شاهی بعد از آن سخنرانی کوبنده امام که از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی او پرده برداشته بود، در سحرگاه پانزدهم خرداد سال 1342،   به خانه امام خمینی  (ره) یورش بردند و ایشان را دستگیرکرده و دور از چشم مردم، به زندانی در تهران منتقل کردند. هنوز چند ساعتی از این حادثه نگذشته بود که بسیاری از مردم قم، به منزل ایشان رفتند و به اتفاق فرزندشان، حاج آقا مصطفی ،  حدود ساعت شش بامداد، به  طرف حرم مطهر حضرت معصومه (س) حرکت کردند. پس از مدتی، صحن مطهر و خیابان های اطراف،،  مملو از مردان وزنانی شد که در اعتراض به رژیم شاه و حمایت از رهبرشان فریاد برآورده بودند  که "یامرگ یا خمینی". در همان زمان، علما و مراجع وقت هم با صدور بیانیه هایی، خواستار آزادی فوری حضرت امام (ره )شدند. در حدود ساعت ده صبح، با ورود نیروهای مسلّح برای تقویت نیروهای شهربانی قم، تیراندازی و رگبار مسلسل ها شروع شد و تعداد زیادی از مردم زخمی شده یا به شهادت رسیدند. شدّت تیراندازی به حدّی بود که امکان انتقال زخمی ها و اجساد شهیدان  نبود و این کشتار، تا ساعت پنج عصر ادامه یافت.

 

عوامل رژیم حاکم، به روش های گوناگون کوشیدند با استفاده از همه امکانات و ازجمله رسانه های گروهی، جنبه اسلامی و مردمی قیام پانزده خرداد را از آن بگیرند و جهت خارجی به آن داده، افکار عمومی را فریب دهند. بنابراین رژیم مدعی شد که عده ای از مردم،برای به دست آوردن پول، به تهاجم بر ضد دولت دست زده اند و گفتند که این پول ها را شخصی به نام "جمال عبدالناصر" فرستاده تا در ایران، توطئه هایی صورت گیرد. البته با همه این تلاش ها و ادعاهای پوچ و بی اساس، شعله قیام پانزدهم خرداد 1342، روز به روز روشن تر می گردید.

 

پس از واقعه پانزدهم خرداد 1342، حوزه های علمیه نجف، کربلا و کاظمین، به حمایت از امام خمینی (ره)، تلگراف هایی به سران کشورهای اسلامی و سازمان های بین المللی مخابره و کشتار پانزدهم خرداد رژیم را به شدت محکوم کردند. تمام این جریان ها در حالی صورت می پذیرفت که در مطبوعات کشور هیچ خبری ازحقایق و وقایع منعکس نمی شد.

 

روح تمامی عزیزانی که در این وقایع به شهادت رسیدند شاد وراهشان پر رهرو باد انشاءالله.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید