میلاد نور برشمابه ویژه مادران عزیز مبارک باد.

فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بانوى دو سرا به هنگام ظهور اسلام و پس از بعثت پدرش پیامبر اکرم (ص) و در آن هنگام که قیام حیاتبخش اسلام به تازگى ظهور نموده و بر پایگاههاى پیروزى گام مى‏گذاشت، چشم به این جهان گشود.
فاطمه (سلام الله علیها) یادگارى از همسر عزیز محمد (ص) و خدیجه کبرى است، نخستین زنى بود که پیامبر (ص) با وى ازدواج کرد و نیز اولین زنى بود که در آغاز بعثت آن حضرت به وى ایمان آورد، و آیین خداییش را به جان خرید. خدیجه با مال سرشار خویش پایه‏هاى اسلام را استوار ساخت و با فداکاریش در راه تحقق نداى توحید و اسلام، از هیچ فداکارى دریغ نورزید. رسول خدا (ص) بر این فداکارى ارج نهاد و هیچ گاه او را از یاد نبرد.
به نقل مورخان شیعه فاطمه (سلام الله علیها) از چنین مادر بزرگوارى سه و یا پنج ‏سال بعد از بعثت پیامبر اکرم به دنیا آمد، اما اغلب مورخان اهل سنت ولادت آن بانوى دو سرا را پنج‏سال قبل از بعثت دانسته‏اند. به برخى از اقوال در این زمینه- از شیعه و اهل سنت- اشاره مى‏کنیم:
1- مرحوم کلینى مى‏نویسد: فاطمه زهرا (سلام الله علیها) پنج‏ سال پس از بعثت رسول خدا به دنیا آمد و 75 روز پس از رحلت آن حضرت در سن هیجده سالگى از دنیا رفت. (1)
2- ابن شهر آشوب چنین مى‏نویسد: فاطمه زهرا سلام الله علیها پنج‏سال بعد از بعثت در بیستم جمادى الثانى متولد گردید که مصادف با سه سال پس از وقوع معراج بود. حضرت هشت‏سال همراه پدر گرامیش در مکه زیست و سپس به مدینه مهاجرت کرد. عمر شریفش در زمانى که پیامبر (ص) از دنیا رفت، هجده سال و هفت ماه بود، و بعد از رحلت پدرش 72 یا 75 روز بیشتر زندگى نکرد. (2) طبرى در کتاب‏ (دلائل الامامه‏) (3) مرحوم مجلسى در بحار الانوار (4) ، علامه اربلى در کشف الغمه (5) ، قول فوق را در ولادت آن حضرت تایید کرده‏اند. روایاتى نیز در تایید این قول موجود است. به دلیل اختصار از نقل آنها خوددارى مى‏کنیم.
قول دیگر که از علماى اهل سنت نقل شده چنین است: ولادت فاطمه زهرا سلام الله علیها پنج‏سال قبل از بعثت پیامبر اسلام بوده است، زمانى که خانه کعبه را سیل خراب کرد و قریش کعبه را بنا مى‏نهاد.

/ 0 نظر / 4 بازدید