جایگاه حجامت در طبّ سنتی کجاست؟

افزایش کلسترول و تری گلیسیرید،  دیابتغیر وابسته به‌انسولین،  اوره بالا،  فشار خون بالا و فشار خون پایین،  غلظت خونبالا،  سرما‌خوردگی مکرّر،  آنمی‌(کم خونی)،  سرخجه،  آبله مرغان،  سرخک،  زونا،   ایکتر فیزیولوژیک  نوزادان،  پروستاتیت،   دیسمنوره،  الیگومنوره،  آمنوره،   هیپومنوره،  هیرسوتیسم ( پُرمویی)، برخی از انواع ناباروری زنان،  کیست تخمدان،  فیبروم رحمی،  ویار حاملگی،  مسمومیت غذایی و دارویی،  سردرد میگرنی،  تصلبشرایین،  اعتیاد به مواد مخدر،  هیپرتیروئیدی،  هیپوتیروئیدی،  هموروئید،  افسردگی،  سنگینی سر،  اسپاسم عضلانی،  کاهش رشد و کوتاهی قد،  لاغری،  واریس،  کمردرد، آرتروزها، آکنه و بثورات پوستی، کهیر، آفت دهان، ریزش مو،  گُرگرفتن بدن،  اپیستاکسی مکرّر.
آیا استفاده ‌از فواید حجامت تنها برای درمان بیماری‌هاست ؟
بیشترین کاربرد انواع حجامت دربُعد پیشگیری از بیماری‌هاست و با مکانیسم‌های مختلفی از جمله تنظیم سیستم ایمنی،تنظیم ترکیبات بیوشیمی‌و هورمونی خون و تنظیم سیستم اعصاب خودکار بدن (سمپاتیک وپاراسمپاتیک) موجب پیشگیری از بیماری‌ها می‌گردد و بدین ترتیب کاربرد حجامت بیشتردر بُعد پیشگیری است و جزو بهداشت پیشگیری طبّ اسلامی‌محسوب می‌شود.
آیا حجامت برای اطفال و نوجوانان نیز قابل توصیه‌است‌؟
بلی. آثار و نتایج و فواید حجامت در نوزادان و اطفال و نوجوانان فراوان است کهبه برخی از آنان اشاره می‌شود.
1
ـ افزایش قد و وزن و جهش رشد اطفال 2 ـ افزایشاشتها 3 ـ افزایش مقاومت اطفال نسبت به بیماری‌ها و کاهش سرماخودگی‌ها و بیماری‌هایعفونی پس از حجامت 4 ـ اختلالات رفتاری و ناهنجاری‌های عصبی کودکان.
بیش از 43نوع بیماری اختصاصی در اطفال با حجامت قابل درمان است و نیز حجامت تاثیر ویژه‌ای درشادابی پوست و مو و افزایش هوش و حافظه‌اطفال و نوجوانان دارد.

حجامت نسبت به سایر روشهای درمانی متداول چه مزیت‌هایی دارد؟ 
به‌طور کلیحجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است و اگر به صورت تخصصی از آن استفاده شودبرتری‌های فراوانی نسبت به روش‌های درمانی جاری مانند مصرف داروهای شیمیایی و جراحیدارد. مزیت‌های درمان با حجامت را می‌توان به‌طور خلاصه بدین شرح بیان‌کرد:
1
ـحجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است.
2
ـ حجامت برای کلیه سنین کاربرددارد.
3
ـ حجامت با حداقل توان فنی و تجهیزات اجرایی می‌تواند بیماری‌های سخت ومزمن را درمان کند.
4
ـ حجامت هیچ‌گونه وابستگی فنی، علمی‌و ابزاری به خارج ازکشور ندارد.
5
ـ در حجامت فاکتورهای مداخله‌گر وجود ندارد و یک رفتار کامل موجبدرمان می‌شود.
6
ـ حجامت چون یک دستور دینی است، توان جلب تاثیرات روانی (سایکوتیک) در آن بالاست و از این طریق علاوه بر افزایش سطح درمان‌پذیری، موجبتقویت فرهنگ و اعتقادات مذهبی و ارتباط انسان به خداوند تبارک و تعالی می‌شود.

*  
بیماران جهت انجام حجامت باید به چه‌اشخاص یا مراکزی مراجعهکنند؟
حجامت یک روش درمان پیچیده و دارای ظرافت‌های گوناگون می‌باشد کهتجویز و اجرای آن باید زیر نظر پزشکان آموزش دیده عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران وآشنا به مبانی طبّ سنتی و طبّ اسلامی‌باشد. این پزشکان همچنین باید پروانه حجامتمورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را دارا باشند و در دوره‌هایباز‌آموزی موسسه نیز به صورت دائم شرکت نمایند تا از یافته‌های علمی‌جدید حجامتبهره‌مند گردند‌.

/ 0 نظر / 5 بازدید