سالروز ولادت حضرت محمد باقر(ع)مبارک باد.

راستگوترین لهجه ها و جذابترین چهره ها و بخشنده ترین انسانها برخى از ویژگیهاى امام باقر علیه السلام است.دانش امام باقر علیه السلام نیز همانند دیگر امامان از سر چشمهى وحى بود،آنان آموزگارى نداشتند و در مکتب بشرى درس نخوانده بودند،«جابر بن عبد الله»نزد امام باقر (ع) مىآمد و از آنحضرت دانش فرا مىگرفت و به آن گرامى مکرر عرض مىکرد:اى شکافنده علوم! گواهى مىدهم تو در کودکى از دانشى خدا داد برخوردارى .

مردى از اهل شام در مدینه ساکن بود و به خانه امام بسیار مىآمد و به آن گرامى مىگفت: «در روى زمین بغض و کینه  کسى را بیش از تو در دل ندارم و با هیچکس بیش از تو و خاندانت دشمن نیستم!و عقیده ام آنست که اطاعت خدا و پیامبر و امیر مؤمنان در دشمنى با توست،اگر مىبینى به خانه تو رفت و آمد دارم بدان جهت است که تو مردى سخنور و ادیب و خوش بیان هستى»

  امام باقر(ع)-بحارالانور,ج74,ص71:چهار چیز است که هر کس آن را دارا باشد خداوند برای او خانه ای لز بهشت می سازد:کسی که یتیمی را سر پرستی کند و به ناتوان رحم آورد,و با پدر و مادرش مهربان باشد ,و با زیر دست وبرده اش نرمش و مدارا کند .

امام باقر (ع),وسایل الشیعه,ج1,ص10:اسلام بر پنج پایه بنا گردیده است: نماز,زکات,روزه,حج,و ولایت وچنان که به ولایت فرا خوانده شده به هیچ چیزی فراخوانده نشده است.

/ 0 نظر / 5 بازدید